Készült: 2024.09.21.03:00:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (1999.06.14.), 153. felszólalás
Felszólaló Dr. Orosházi György (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:07


Felszólalások:  Előző  153  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. OROSHÁZI GYÖRGY (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. A napirend utáni felszólalásom címe az, hogy "Mit lehet még betölteni egy fáradt gyermek fejébe?" Dr. Magyar Bálint úr még 1998-ban művelődési és közoktatási miniszterként intézkedett a 17/1998. MKM rendeletben az 1998/99-es tanév rendjéről. A korábbi évek gyakorlatában annyiban tért el, hogy egy héttel meghosszabbította a most befejezett tanévet, és ez az intézkedése kapcsolatban áll a NAT bevezetésével. A NAT-tal nem lehet egyetérteni egyébként sem, a mi gyerekeink további értelmetlen túlterhelését jelenti, ez pedig végképp nem elfogadható. Az oktatási intézmények vezetői úgy látják, hogy az egy héttel meghosszabbított tanév nem indokolt. A tantervi követelményeket az iskolák június végére teljesítették - ezt gyakorlatból is tudom, mivel a feleségem pedagógus -, az év végi ismétléshez az idő a korábbi évek gyakorlata szerint elegendő. A június 18-áig tartó tanév rendkívüli módon igénybe veszi az iskolák tanulóit, elsősorban a nagy meleg miatt. Az átlagosan 25-30 Celsius fokos melegben a tantermek mint forró katlanok jelennek meg gyermekeink számára, és ez gátolja a tanítási munkát.

Mindezekért javaslom a miniszter úrnak, hogy fontolja meg, szükséges-e fenntartani indokolatlanul a meghosszabbított tanévet. Magyarország gyakorlatának véleményem szerint nem felel meg a meghosszabbított tanév, és nyugodt lelkiismerettel visszatérhetünk a korábbi évek jól bevált magyar gyakorlatához, nevezetesen ahhoz, hogy gyermekeink június első hetében fejezzék be a tanévet, és vakációra mehessenek. A nyáron megfelelően kipihent gyermekek tudnak ősszel az iskolában teljesíteni, akiket szeretnénk megtanítani az élethez nélkülözhetetlen, alapvető ismeretekre; talán valamivel kevesebbre, mint ahogy azt a NAT előírja, de nemzeti szellemben és sokkal jobb minőségben.

Ezért javaslom a miniszter úrnak, hogyha még nem adták ki a következő tanévre szóló tanévnyitó utasítást, hogy térjenek vissza a korábbi évek gyakorlatához a szorgalmi idő meghatározásában. Ezt az is indokolja, hogy a NAT helyett tervezett vagy az életben lévő kerettantervek lehetőséget adnak erre.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Fidesz és a MIÉP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  153  Következő    Ülésnap adatai