Készült: 2024.05.12.23:49:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

198. ülésnap (2001.03.29.), 100. felszólalás
Felszólaló Dr. Hende Csaba
Beosztás igazságügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:22


Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Ház! Eörsi képviselő úr megnyugtatására szeretném elmondani, hogy Magyarországon is hosszú évek óta egy kodifikációs bizottság keretében folyik az alapos, kiérlelt szakmai előkészítő munka egy új polgári törvénykönyv előkészítésre. A szakma legnagyobbjai vonattak be az igazságügy-miniszter részéről egy kormányhatározat alapján.

Egyébként még az előző kormány alapította meg ezt a kodifikációs bizottságot, és jelzem, hogy majd csak a következő ciklusban lesz előterjeszthető állapotban a polgári törvénykönyv. Ez is rokon a holland példával, nálunk is 6-8-10 éves előkészítés előzi meg, és nálunk is arról van szó, hogy a jelenleg Európában legmodernebbnek számító holland Ptk.-t veszi a bizottság egyik alapmodellül, és Hollandia és a holland igazságügyi minisztérium óriási segítséget nyújt ehhez a munkához, amit e helyről is megköszönnék.

Azt szeretném elmondani, hogy az állami ingatlanok túlnyomó és értékesebb része természetesen lajtromban van, ezek tekintetében a munka elkészült. Vannak még olyan kisebb, kevésbé értékes részek, ahol esetleg egy-egy barázda elszántása, kisebb területrészek elfoglalása megtörtént, illetve megtörténhetett, ezért egyfajta biztonsági intézkedésnek is minősül ez a törvény.

Nem vitatva, hogy az ingatlan-nyilvántartás helyzete ma sem ideális, nem tudok eltekinteni a jelenlegi kormányt megelőző kormányok felelősségétől sem. Sajnos, erre a területre nem fordítottak kellő figyelmet.

Végezetül egy történeti visszapillantást engedjen meg a képviselő úr. A kárpótlás és a privatizáció, az önkormányzati tulajdon körülbelül a jobbágyfelszabadítás idején végbement tulajdoni forradalomhoz hasonlítható. Magyarországon 1848-ban volt a jobbágyfelszabadítás, a Bach-korszak is átvette császári pátensekkel ezt a jogi rendet. Mégis, az ezzel kapcsolatos peres eljárások több mint 60 évig húzódtak el. Az utolsó úrbéres pert 1910-ben tárgyalta a magyar bíróság. Tehát nem mondhatjuk azt, hogy az elmúlt 12 év olyan eszelősen hosszú idő lett volna.




Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai