Készült: 2024.09.23.10:02:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (1999.03.23.), 363-365. felszólalás
Felszólaló Rigler Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:48


Felszólalások:  Előző  363 - 365  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RIGLER ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Elnézést a technikai szünetért, egy kicsit rendetlenek voltunk.

ELNÖK: Tisztelt Képviselő Úr! Két perc technikai szünetet rendeltem el azzal, hogy folytatnánk a munkánkat. Megkérem azokat a képviselőtársaimat, akiknek halaszthatatlan közfeladata nem teszi lehetővé a további vitában történő részvételt, hogy hagyják el a helyiséget. Képviselő úr, öné a szó és mikrofon is.

RIGLER ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! A közbeszerzési törvény tárgyalása során az államtitkári előterjesztés, valamint a vezérszónoki felszólalások során is sok hasznos információ, értékelés hangzott el. Megegyeztek az ellenzéki és kormánypárti felszólalások egyaránt abban, hogy támogatásra érdemes törvényjavaslatról tárgyalunk. Ezt erősítik a bizottsági vélemények is, melyek egyhangú támogatást említenek.

Miért lehet ez így? Véleményem szerint két okból. Először a téma fontossága és aktualitása miatt, hiszen a közpénzek elköltéséről van szó a piac szereplői részéről, másodszor pedig, hogy a törvényjavaslat átgondolt, megalapozott, figyelembe veszi a Közbeszerzések Tanácsának módosító javaslatait és egyéb megállapításait, a Közbeszerzési Döntőbizottság és bíróságok gyakorlatát, az Állami Számvevőszék jelentéseit, valamint a kormányzati munkában összegeződő tapasztalatokat egyaránt.

Nem egyszerű feladatot kell megoldani, hiszen egyszerre kell rugalmasságot tanúsítani és a szabályok szigorításával fokozni a törvényességet, gondoskodni kell a hazai, illetve helyi vállalkozások preferálásáról, ugyanakkor a versenysemlegességet kell megteremteni. Ezen ellentmondások feloldására biztató kísérletet tesz a törvényjavaslat, de véleményem szerint egyes előírásai csak más törvényekkel, rendeletekkel összhangban tudnak teljesülni. Ilyen például a helyi vállalkozások árelőnyének kérdése.

Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy a jelenből vett szomorú példával illusztráljam azt, hogy ha nincs kellő kontroll, mire képesek egyes piaci szereplők. A híradásokból bizonyosan értesültek róla, hogy egy zsákokat gyártó cég az árvíz idején a legnagyobb szükségben sokszorosára emelte terméke árát. Tehette ezt azért, mert a homokzsákra megnőtt a kereslet, és természetesen azért is, mert korábban, a készletezés idején nem versenyeztették és nem kötötték meg a termék árát.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttem szólók mind a törvénymódosítás szükségességét hangsúlyozták, amellyel én is egyetértek, de engedjék meg, hogy a módosítás egyes területeire külön is kitérjek.

Többen említették a korrupció visszaszorítását mint célt, mely igaz, de kétszeresen hadd húzzam alá, hogy a közbeszerzési eljárások során megtakarított pénz újra visszaforgatható a gazdaságba, melyből szennyvízcsatornák, folyók menti gátak vagy akár autópályák is épülhetnek.

A módosítás egyik kétségkívül jó eleme a kis- és középvállalkozások számára tett enyhítések egész sora. Az egyszerűsítésekkel remélhetőleg ezek a vállalkozások is aktívabban és nagyobb számban tudnak a közbeszerzési eljárásokba bekapcsolódni, mert sajnos eddig a statisztika nem sok jót mutatott ebből a szektorból. Az adminisztrációs enyhítésekkel és a konkrét megfogalmazásokkal remélhetőleg elérjük, hogy hátrányos helyzetük csökken.

A régebben működő kis- és középvállalkozások mellett meg kell említeni a kezdő vállalkozások helyzetét is. Ez a kör a jelenlegi szabályozás alapján nem tud eredményesen részt venni a közbeszerzési eljárásban, mert ha a kiírók komolyan veszik a feltételeket, minden alkalommal elutasíthatják őket például referenciahiányra hivatkozva. Ez nem jó gyakorlat, ugyanis belterjessé válnak a piacok, nincs pezsdítő hatása. Javasolom, hogy a kezdő vállalkozások esetén a cég munkatársainak, alkalmazottainak személyi referenciáját is fogadják el.

 

(22.00)

 

Az előzőekben egy negatív példát vázoltam. Legyen szabad egy kedvező eredményről is beszámolni, amely az új szereplők bekapcsolódásának pozitív hatását bizonyítja. Információim szerint egy konkrét közbeszerzési eljárásban új piaci szereplők részvétele mintegy 7 milliárd forint megtakarítást eredményezett. Úgy hiszem, ezt nem kell kommentálni.

Kiemelten kívánok szólni az előre lefektetett játékszabályok fontosságáról. Perlaki Jenő képviselőtársam említette, hogy mint minden, így a közbeszerzési törvény is kijátszható. Ezzel a törvénymódosítással lényegesen nehezebbé válik a kijátszók dolga. Ez így van, ezért örülök annak, hogy a törvénymódosítás határozottan kiáll amellett, hogy a bírálati szempontok, azok súlyozása előre ismert legyen a résztvevők között. Az ajánlatkérés során ki kell nyilvánítani, hogy milyen részszempontokkal, azok milyen fontossági sorrendjével és súlyozásával dolgozik az elbíráló bizottság. A múltból számos történet és szóbeszéd, valamint érdeksérelem származott abból, hogy utólag kreált ideológiák alapján bíráltak el pályázati anyagokat.

Tisztelt Országgyűlés! Felszólalásomban két területre tértem ki csupán, de ez nem jelenti azt, hogy a törvénymódosítás egyéb területei nem fontosak. Összességében megállapítható, hogy jól előkészített javaslatról van szó, mely merít az alaptörvény hiányosságaiból, azokat feloldja, összhangban van a kormányprogrammal, és erősíti a köz iránti bizalmat. A törvényjavaslatot a Fidesz-Magyar Polgári Párt nevében elfogadásra ajánlom.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  363 - 365  Következő    Ülésnap adatai