Készült: 2024.09.24.09:45:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (1999.03.23.), 310. felszólalás
Felszólaló Bársony András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:49


Felszólalások:  Előző  310  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁRSONY ANDRÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, hogy a kisebbségi keretegyezmény kihirdetésekor néhány dolgot talán érdemes volna saját emlékezetünkbe idézni. Az egyik dolog, hogy ez a - mindenki által egyébként gyengének tartott - keretegyezmény egy olyan parlamenti közgyűlési ajánlás következtében született meg, amelynek a száma mindenki számára valószínűleg ismeretes. Ez volt az a bizonyos 1201-es Európa tanácsi parlamenti közgyűlési ajánlás, aminek egyik társszerzője egyébként Tabajdi Csaba képviselőtársunk volt.

Ez a tárgyalások során gyengült azzá, ami most itt a Ház előtt van. Mondom, gyengült azzá, mert a Csapody képviselőtársam által is idézett paragrafusok is mutatják azt, hogy az eredeti szöveghez képest mennyivel puhább és mennyivel - idézőjelben - "könnyebben" teljesíthető feltételek szerepelnek benne. De nehogy azt higgyük - különös tekintettel az imént elfogadott, a magyar-magyar csúcs eredményeként megszületett Magyar Állandó Értekezletről szóló országgyűlési határozati javaslat fényében -, hogy itt valami olyasmiről van szó, amit Magyarországnak másokon van joga számon kérni. Az is a joga Magyarországnak; de van egy apró kötelezettsége, amiről nem kellene megfeledkezni, hogy az egyezmény Magyarországon történő kihirdetése azt is jelenti, hogy nekünk is be kellene tartani ezen egyezmény azon - egyébként legyengült formájú - előírásait.

Mondom ezt azért, mert az elmúlt időszakban van egy aggasztó tendencia Magyarországon. Félreértések elkerülése végett itt látszólagos vitáról van szó kormány és ellenzék között, nem egy direkt vitáról. De az iskolabezárások Magyarországon elértek egy olyan állapotot és egy olyan hullám indult el, amely ma még persze csak az első hullámveréseket jelenti, hogy néhány önkormányzat az ingatlanok átruházására való hivatkozással iskolákat zár be nemzetiségek lakta területeken, ahol ennek következtében éppen a nemzetiségi nyelv oktatása szenved csorbát. Még egyszer mondom, csak szeretném felhívni tisztelettel a kormányzat figyelmét arra, hogy bár ezek formálisan önkormányzati hatáskörbe tartozó döntések, de pontosan akkor, amikor Magyarország kötelezettségvállalásait majd ellenőrizni fogják, senki nem fogja tőlünk megkérdezni, hogy tessék mondani, a kormány döntött így vagy pedig egy önkormányzat, egyszerűen Magyarország fog megbukni ezen a vizsgán.

Tehát azt szeretném ezen pillanatban figyelmébe ajánlani elsősorban a kulturális kormányzatnak - sajnálom, hogy nincsenek itt, ez már az előbb is elhangzott egy országgyűlési határozati javaslat tervezete kapcsán -, hogy bizony, itt nemcsak egyszerűen a formáljogi előírások betartásáról van szó, hanem arról, hogy az iskolafenntartóknak az is kötelességük, hogy a Magyarország nemzetközi kötelezettségvállalásaiból fakadó kötelezettségeiknek oly módon tegyenek eleget, hogy ha már iskolamegszüntetésekre kerül sor - és Magyarország déli vidékein az elmúlt időszakban több ilyen eset is volt -, akkor bizony valamit helyette kell tenni. Ellenkező esetben ugyanis az történik, ami történni fog az első ellenőrzés során, amikor megállapítják, hogy ma kevesebb helyen oktatnak Magyarországon nemzetiségi nyelveket, mint egy-két évvel ezelőtt.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  310  Következő    Ülésnap adatai