Készült: 2024.05.10.10:35:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

160. ülésnap (2000.09.27.), 54. felszólalás
Felszólaló Kapronczi Mihály (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KAPRONCZI MIHÁLY, a MIÉP képviselőcsoportja részéről: Elnök úr, köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az új szövetkezetekről szóló T/3011. számú törvénytervezetet a Magyar Igazság és Élet Pártja jelen formájában nem tudja támogatni, és csak annak visszavonása és alapos átdolgozása után javasolja a tisztelt Háznak elfogadásra.

(12.00)

 

Akit foglalkoztat a magyar mezőgazdaság helyzete, az előtt nyilvánvaló, hogy a mezőgazdasági termelők legnagyobb gondja a termékeik piacra juttatása körül kialakult helyzet: nincs megfelelő termeltetés, a felvásárlás túlzottan drága, tehát nagy árrés keletkezik a kereskedőknél, sokszor a felvásárlók a kiszolgáltatott kistermelő teljes eredményét elviszik, ellenőrizhetetlen haszonként.

A MIÉP meg van győződve arról, hogy a helyzeten sokat javítana egy olyan szövetkezeti törvény, amelyik lehetőséget adna a gazdáknak - természetesen a magyar gazdáknak -, hogy a valódi szövetkezést saját érdekükben megtanulják, annak előnyeivel élni tudjanak, és egy idő múlva elérjék az EU gazdaszövetkezeteinek a fejlettségét.

Az előttünk fekvő törvénytervezet ezeknek a feltételeknek semmiben sem felel meg. A paternalista államot megszégyenítő módon túlszabályoz mindent, részletesen megszabja a gazdáknak, hogy mit tehetnek a saját pénzükkel, olyan feloszthatatlan vagyon létrehozására kötelezi őket, amit még akkor sem kapnak vissza, ha megszűnik a szövetkezet. Érthetetlen ennek kötelező felajánlása is más tulajdonosoknak. A törvény ezt nem határozza meg pontosan, de úgy tűnik, ezt ingyen kell megtenniük a tulajdonosoknak, hiszen ebben a vagyonban van az úgynevezett - szintén kötelezően előírt - kulturális, oktatási és szociális célú alap is, ami olyan pénzt jelent, amit nem lehet eladni, csak elajándékozni.

A változó tőke hitelképtelenséget, a nem egyhangú döntéssel hozott pótbefizetési kötelezettségek - az ennek eleget tenni nem tudók esetében - jogvesztést jelent. Persze a hitelképtelenségnek előnyei is vannak, mert nem kerülhetnek olyan csapdahelyzetbe, mint a jelenlegi eladósodott szövetkezetek, melyek egy része a kamatok törlesztése címén nem a tagok jobb megélhetése érdekében termel, hanem a kamatcsapdában a bankok profitját növeli, míg tagjaik bérminimumon tengődnek.

Valószínűnek látszik, hogy ez a törvénytervezet is a Valutaalap diktátuma, mint a közlekedési büntetőpont-törvény, csakhogy ott az indokolásban a beterjesztő ezt le is írja, itt pedig valószínűleg titkolja.

Ezt a feltételezésemet támasztja alá a 92. § (1) bekezdésében a külföldi résztvevő esetére vonatkozó szabály, amely azt mondja ki, hogy a IV. fejezetben előírt szervezeti előírásokon túlmenően azt csinálnak, amihez kedvük van. Ugyancsak ezt látszik igazolni a sok, az alkotmányosság határát súroló, a tiszta magyar szövetkezetekre vonatkozó előírás, a feloszthatatlan vagyonrész előírása, szociális, oktatási, kulturális keret kötelezővé tétele. Félreértés ne essen, ha egy szövetkezet tagjai ilyen döntést hoznak, és telik is rá a szövetkezetnek, mi üdvözöljük. De ne az állam dirigáljon a gazdák pénzéből!

Úgy tűnik, a jelenleg Prágában tárgyaló, nem túlzott népszerűségnek örvendő urak nem akarnak magyar tagságú szövetkezeteket. Nem is lesznek ilyenek, mert a magyar gazdák ilyen feltételekkel nem fognak sok szövetkezetet létrehozni. A prágai urak - bizonyára - a törvény jelenlegi formájában való elfogadása esetén elégedettek lennének az előterjesztővel. De a magyar gazdák nem fakadnak dalra és hálaódák zengedezésére, ez biztosra vehető.

A Magyar Igazság és Élet Pártja soha nem fog olyan törvénytervezetet támogatni, amelyik bármilyen meggondolásból vagy bármilyen idegen ukáz alapján több jogot, esetünkben korlátlan jogot ad a külföldinek a magyar polgárral szemben.

Véleményünk szerint ezt a törvénytervezetet azonnal vissza kell vonni és azt is elfelejteni, hogy létezett, és új, gazda- és polgárbarát törvénytervezetet kellene benyújtani helyette.

Azt is elfogadható eljárásnak tartanánk, ha a törvénytervezetből csak a IV. fejezet maradna meg, és a 92. § (1) bekezdése, amelyik kiegészülne egy második bekezdéssel, hogy a tisztán magyar tagságú szövetkezeteket is pontosan ezek a jogok illetik meg.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a MIÉP és az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai