Készült: 2024.09.18.23:15:23 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
30 178 1998.11.18. 7:59  1-217

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Mivel első beszédemet mondom - ezt úgy hívják, hogy szűzbeszéd -, úgy illik, hogy ezt felolvassam, de nem ezt teszem, hisz Pásztohy András MSZP-s képviselőtársam az előbbi okfejtésével olyan vakvágányra és olyan cinikus helyzetbe hozta ma a jelen mezőgazdaságunkat, hogy kénytelen vagyok ezt is beleszőni a mondanivalómba, és nem olvasom fel.

Felszólalásom lényege, hogy az 1999. évi költségvetési törvénytervezetnek az agrártámogatási rendszeréből szerettem volna egy-két dolgot kiemelni és a véleményemet elmondani, de itt rögtön egyben reagálok is, és ezt Pásztohy András véleményével összekötve fogom elmondani.

A jelenlegi kormány és az agrárminisztérium negatív eredményeként hozza ki Pásztohy András a jelenlegi agrárválságot. Először is, hogy búzából 5 millió tonna termett és túltermelés keletkezett az országban: azt hiszem, nem idén tavasszal vetették ezt a búzát, hanem '97-ben, az előző kormány időszaka alatt, ott kellett volna megfelelőbben hozzáállni ahhoz és a búza-vetésterületet csökkenteni, hogy ne legyen túltermelés.

Másodszor: a kormány meghozta az intézkedést, és rögtön intervenciós felvásárlást indított be. Azt hiszem, a gabonánál a legjelentősebb gond az volt, hogy a felvásárlásnál a minősítési problémák olyan helyzetbe hozták a termelőket, hogy egyszerűen nem tudták leadni ezen gabonáikat, habár jó minőségűek voltak, csak sajnos az átvételi helyeken a kereskedők lobbyérdekei működtek, és így kerültünk nehéz helyzetbe.

Sertésválság: azt hiszem, hogy a sertésnél a 300 forintos átvételi árból úgy lett 200 forintos átvételi ár - ami megint csak még '97-ben történt meg -, hogy a választásra készülve az MSZP-SZDSZ-kormány eltervezte, hogy egy bizonyos mennyiségű fagyasztott hússal csökkenti a húskészítmények árát, és ezáltal valószínűleg vonzóbbá teszi a választásokra az MSZP-SZDSZ-es mezőgazdasági programot. Ez rosszul sült el, sajnos ez a fagyasztotthús-behozatal az országba igen mély pontra zúdította a sertések átvételi árát.

Jelenleg sem megoldott - és ezt a problémát még a továbbiakban is fölvetem -, hogy a nem objektíve vágásra leadott sertéseknél hiába van 59 forint támogatás, ez nem jut el a termelőkhöz. Igen, ez a mostani kormánynak is feladata, problémája.

A továbbiakban nagyon fontosnak tartom azt, hogy az agrárolló, ami ötven év alatt nyílt ki - és azt hiszem, ebben az MSZP és elődpártja jelentősen részt vettek -, most csapódik le. Az, hogy mi a versenyképes termelés, meg a családi vállalkozást így ledegradálni, mert szó szerint azt mondta, hogy "pocsékoló támogatást adni a családi vállalkozásnak", ez fölháborító, hisz úgy érzem, nyugat-európai példaként az EU-ban nem a volt kolhoz típusú szövetkezeteket támogatják, hanem a családi vállalkozásokat. Ezért is emelem ki azt, amit most a jelenlegi kormányzat és az FVM a költségvetési tervezetben letesz, hogy végül is normatív támogatási formákba megy át, ami Nyugat-Európában több évtizede jól működik, és majd ezt követően a mezőgazdaság lesz önfejlődő: a jól gazdálkodó majd kiesik, a rosszul gazdálkodó... (Közbeszólás: Fordítva!) Fordítva, elnézést: tehát a jól gazdálkodó előrelép, a rosszul gazdálkodó kiesik. Így majd egy földkoncentrációt is létre lehet hozni, de nem úgy, hogy most kimondom azt, hogy a családi vállalkozásoknak nem kell teret adni. Igenis, a családi vállalkozások is szeretnének valamit elérni, hisz ma az átalakult szövetkezeteknél azok a vagyonok vannak fölhalmozva, amelyeket negyven év alatt a családi vállalkozásokban kellett volna megtalálni, és nem ott találjuk meg őket.

Hadd mondjak egy példát! A mostani gabonaválságban az az egyik jellemző eset, hogy valakinek van 1,5 millió forintos üzletrésze, és a 1,5 millió forintos üzletrésszel a szövetkezeti tárházba nem viheti be a gabonáját. Akkor most ki van előnyösebb helyzetben: az a családi vállalkozás, amely szeretne fejlődni, vagy az, aki visszaél azzal, hogy az előző negyven év felhalmozása nála rakódott le? Nem akartam ilyen különbséget tenni, azt akartam mondani, hogy igenis a normatív támogatást kell előtérbe hozni, és a társas vállalkozásoknak és a családi vállalkozásoknak is megadni az esélyegyenlőséget, hisz az eddigi támogatási formákra az volt jellemző, hogy pályázatok útján lehetett pénzeket elnyerni. Ezeknél a pályázatoknál hadd mondjam el a saját példámat.

Én '96-ban pályáztam gyümölcstelepítésre. Márciusban megjelent a Közlönyben, hogy lehet pályázni, április 16-án be akartam adni a pályázatomat, ami pénzbe került, mert talajszerkezet-vizsgálat, egyebek voltak, és azt követően közölték, hogy sajnos elfogyott a pénzalap, mert voltak, akik már ezt márciusban, mielőtt megjelent volna bármi, már letették rá az igényüket, és több százmilliós pénzeket vettek fel; tehát igenis itt is a lobby működött, és nem jutott mindenkihez el a támogatás, akihez el kellett volna jutnia. Tehát én nem értek azzal egyet, hogy egy szűk csoportnak adjunk, és a tömegeknek ne adjunk; igenis a családi vállalkozásoknak is meg kell adni azt az esélyt, hogy fejlődhessenek, mint ahogy Nyugat-Európában ez jól működik, hisz az EU-ban ennek mentén, a normatív támogatások mentén történik a mezőgazdaság támogatása, és ezt követően, az így megtámogatott termelési rendszeren túl jöttek létre a beszerzési-értékesítési szövetkezetek, amelyek egy piacbiztonságot is jelentenek. Én ennek is híve vagyok, és azzal is egyetértek, hogy támogatásra kerüljenek.

Mindenesetre én pozitívnak ítélem meg a saját költségvetésünkön belül a 48 milliárd forintos jövedelemkiegészítő normatív támogatást, és majd meglátjuk pár év múlva, hogy ezeknél a halálra ítélt családi gazdaságoknál, amelyek itt Pásztohy András képviselőtársam által, úgymond, pocsékolásra szórt pénzek, lesz-e eredmény, mert szerintem vannak olyan szorgalmasak a családi vállalkozások is, hogy tudjanak fejlődni.

Én mindezek ellenére - az időt nem húzva, hogy képviselőtársamnak is hagyjak időt - csak azt mondom, hogy az FVM jó úton jár, és igenis az Európai Unióban alkalmazott és jól működő támogatási rendszert akarja megvalósítani. Ehhez természetesen idő kell, hisz a magyar agráriumba ma nem 132 milliárd kellene, hanem ennek többszöröse, az agrárolló nem egy év alatt, nem fél év alatt nyílt ki, hanem ötven év alatt. Voltak időszakok, amikor a régi, úgymond, kolhoz típusú szövetkezetek csak úgy tudtak létezni - és ezért vitatom, hogy mi a versenyképes szféra, mert attól függ, hogy mit akarunk termelni, hogy belterjesen-e, vagy állattartás, vagy egyebek -, akkor a kolhoz típusú szövetkezeteknél csak állami támogatással volt életképes a szövetkezés. Azt mondom, hogy legyen társas vállalkozás, legyenek szövetkezetek, de a tulajdoni viszonyok figyelembevételével, és elsősorban a TÉSZ-ek, a termelő-értékesítő szövetkezetek terét biztosítsuk, hisz a legnagyobb válság ma a magyar mezőgazdaságban a piac. Ha piacunk volna, különösebb gondunk nem volna, hisz az adottságaink megvannak, a szorgalmunk megvan, az akaratunk megvan.

Köszönöm szépen, és kérem, hogy fogadják el a költségvetést. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
30 186 1998.11.18. 1:19  1-217

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm a szót. Csak Mayer Bertalan képviselőtársamnak akarnék annyit mondani, hogy mi sem, a családi vállalkozások sem szociálisan szeretnénk termelni, hanem mi is versenyszerűen szeretnénk termelni. Pont erről beszélek, hogy negyven évig nem adatott lehetőség arra, hogy versenyszerű legyen a családi vállalkozás - hát erről beszélek! Tehát az a lényege az egésznek, hogy igenis helyzetbe kell hozni őket. '97. évben a 100 milliárdot zömmel a szövetkezeti szféra vette fel forgóalap-feltöltésre, nem a családi vállalkozások. Hol volt nekünk ekkora előnyünk? (Taps az FKGP soraiban.) Sehol!

Én tehát azt mondom: ne most döntsük el, ki a szociális és ki a versenyszerű, hanem azt mondom, adjunk erre egy kis időt a családi vállalkozásnak is. A családi vállalkozás pontosan az a szorgalmas tevékenységet végző vállalkozás, amely, ha egy kis időt kap, igenis versenyképes és fejlődőképes lehet. De hátrányban van, pont arról beszéltem, hogy a családi vállalkozás nem tud felvásárolni egy tárházat 6 százalékos üzletrésznél, 6 százalékos áron, de egy szövetkezeti elnök fel tudja vásárolni, és akkor neki olyan vagyona van, ami versenyképes - nekünk nincs!

Tehát igenis, valahol meg kell támogatni a családi vállalkozást... Le kell, hogy álljak, mert a társamnak is kell időt hagynom. Köszönöm szépen, ennyit akartam. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
34 341-343 1998.11.24. 2:25  269-376

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Takács Imre MSZP-s képviselő felszólalásához szeretnék hozzászólni. Úgy érzem, hogy képviselőtársam itt igencsak ellentmondásba keveredett. Konkrétan, amire én gondolok, az az, hogy fölsorolta, hogy a KSH-adatok alapján az energia- és egyéb költségek - vagyis a megélhetést biztosító lehetőségek - hogyan és milyen időintervallumban drágultak. Úgy tudom, hogy '97-ig sorolta, tehát ezek a piszok nagy emelkedések ekkor történtek. Talán akkor kellett volna jobban szembenézni azzal, hogy a nyugdíjasok és az átlagember is... Az energiahordozók terén nem kellett volna ekkora áremelést elkövetni!

Ami a másik oldala - és ez az, ami szerintem teljes ellentmondásban van. A vásárlókosáron belül az élelmiszereknél azt mondja, hogy a farmgazdaságok támogatásával meg fognak drágulni az élelmiszerek. Ha farmgazdaság, ha szövetkezeti gazdaság, a mezőgazdaság válságban van. Olyan válságban van, hogy nem lehet 1200 forintért eladni a búzát, a sertéshús ára már lement 160 forintra, ebből az következik, hogy az élelmiszerek ára igencsak lemegy. Mindamellett a kisgazdaságok megtámogatása abszolút nem függ össze az élelmiszerek árával, sőt csökkenniük kellene, hisz ez a támogatás, úgymond, költségcsökkentő támogatás lenne.

Ennek kapcsán itt egy nagyon nagy ellentmondás van. Ez nem arról szól, hogy ettől a nyugdíjasnak drágább lesz - pont arról szól, hogy ezzel olcsóbb lesz, hiszen ha egy jobban működő rendszer lép életbe, akkor az élelmiszerek árának is csökkennie kell! Ennek tehát semmi köze ahhoz a támogatási rendszerhez, ami a mezőgazdaságban most bevezetésre kerül - ha ez meg lesz szavazva - és a nyugdíjasok megélhetéséhez. A mostani kialakult helyzetnek az a lényege, hogy az élelmiszeriparban és a mezőgazdaságban összességében túltermelés van Európában és a világon is, ennélfogva ezek a mélypontra zuhannak. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ennélfogva a mezőgazdasági alapanyagokból készült termékek árai is folyamatosan csökkennek. (Dr. Nagy Sándor: Idő!) Ez tehát nem igaz, amit ő most itt az infláció kapcsán fölvetett.

 

ELNÖK: Képviselő úr, lejárt a két perc!

 

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
34 353 1998.11.24. 0:54  269-376

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm, elnök asszony. Hegyi Gyula képviselőtársamtól szeretném akkor megkérdezni, hogy ha ilyen jó törvényt tudott hozni az előző kormány, miért nem hozta meg '97-re vonatkozóan ezt a 20 százalékot. (Moraj és közbeszólások az MSZP soraiban.) Ha így lett volna, akkor elhinném, hogy a szándék jó volt. '96-ban meg kellett volna hozni a törvényt, hogy '97-ben növeljük a nyugdíjasok jövedelmét!

Ami a másik: 40 százalékot emleget a költségvetésből a mezőgazdasági támogatások növekedése vonatkozásában. (Bauer Tamás: Torgyán József mondja!) Meg kellene nézni a költségvetési tervezetben, összességében 18 százalék ez a növekmény, nem 40 százalék. Az megint más, hogy átstrukturálták, tehát normatívatámogatásra viszik át a pályázati úton történő támogatásokat. Egyfolytában ezt emlegeti, úgy néz ki, hogy a mezőgazdaság viszi el a nyugdíjasoktól a pénzt - nem igaz! Nem így kellene ezt beállítani! El kellene olvasni, 18 százalékos a növekmény a mezőgazdaságban. (Bauer Tamás: Torgyán József mond 40 százalékot, nem?)

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
44 141 1998.12.22. 1:19  140-146

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! Köztudott, hogy az Európai Unióban további támogatásokat kapott a sertéstenyésztés, éppen a túltermelési válság kezelhetősége érdekében, így rendkívül alacsony sertésárral jelentek meg a húspiacon az európai uniós tagállamok.

A nagy húsfeldolgozók az olcsó importhús beszerzése révén jelentősen csökkentették a sertés belföldi felvásárlási árát. Jelenleg 150 forint/kilogramm felvásárlási árnál a termelőknél jelentős veszteség képződik, ami a kistermelői sertéstenyésztés összeomlását idézheti elő. Az FVM által nyújtott 59 forint támogatás az objektív, tehát a vágás utáni minősítéshez kötött, így a tenyésztők egy része, akik nem az objektív minősítés alapján tudják leadni a sertést, hiszen minimálisan 25 darabot nem tudnak egyszerre leadni, nem jutnak hozzá a támogatás ezen formájához.

Kérdezem tehát, hogy mit kíván tenni a minisztérium a sertéstenyésztésben dolgozó kistermelők esélyegyenlőségének megteremtése érdekében. Várom válaszát. (Taps az FKGP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
44 145 1998.12.22. 0:09  140-146

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Igen, köszönöm. Elfogadom a miniszter úr válaszát. Az a kérésem, hogy az FVM a továbbiakban is fokozott figyelmet fordítson a kistermelőkre.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
59 42 1999.03.25. 2:00  1-74

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm a szót. A Francz képviselőtársam által elmondottakhoz szeretnék hozzászólni. Igaz, hogy sorra fogok kerülni, csak egy kicsit ez már irritál. Eléggé ki lett hangsúlyozva, és azt hiszem, hogy nem a mi oldalunk kezdte a nagyüzemek és az őstermelők létjogosultságát vagy nem létjogosultságát, és hogy Európában van-e őstermelő vagy nincs. A húsról és a sertésről.

(10.50)

Tehát nagyüzem lett, mert egypár éven keresztül állami befizetés történt, beruházás történt, hogy nagyüzem lehessen. Az őstermelőnél vagy a családi vállalkozásnál ez nem történt meg. Majd mi is leszünk befizetők, ha eljutunk odáig, hogy lesz nekünk is olyan termelési eszközünk, rendszerünk, hogy ezt tudjuk csinálni, csak sajnos ez 40 évig el volt nyomva - egy.

Másodszor: azért ne felejtsük már el a minősítésnél - és ettől egy kicsit már csúzom van -, hogy állandóan az megy, hogy a hús tömegét minősítjük. Van egy nagy tömegű hús - de hölgyek is vannak a parlamentben -, ha a nagyüzemi sertés húsát elkezdik sütni, az egy vizenyős hús, nem olyan ízt ad ki. Mindezek mellett a nagyüzemi disznónál jelentős az ízületi gyulladás, vágáskor a nagyüzemi disznó összes belszervét elkobozzák, és elfelejtjük a minősítésnél azt figyelembe venni, amit Nyugat-Európában már kezdenek... (Francz Rezső közbeszól.) Elnézést... - ahol már kezdik a minősítésnél a bio-érzékszervi dolgokat is figyelembe venni. Tehát Nyugat-Európában nem a tömegről van szó, nem a tömeget keresik, inkább a minőséget, és a minőségnek nemcsak a vágási tömegét, hanem azt, hogy milyen érzékszervi tulajdonsággal rendelkeznek.

Tehát igenis nem szabad hátrányos helyzetbe hozni azokat a sertéseket, amelyeket nem intenzív módon pumpálnak föl, és amelyek húsa, húsállománya olyan amilyen. Egyébként itt van egy cikk előttem, a mai újságban jelent meg: "Göndör szőrű a spanyolok kedvence." Nem hölgyről van szó, hanem a mangalica sertésről (Derültség.), amiből nagyon jó minőségű sonkát készítenek. Tehát nem biztos, hogy Francz úrnak mindenben igaza van.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
59 63 1999.03.25. 6:29  1-74

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Az agrárpiaci rendtartásról szóló 1993. évi VI. számú törvény módosításához egy-két gondolatot szeretnék elmondani.

A törvény módosítása során elsősorban az agrárpiaci rendtartás működésének eddigi tapasztalatait, valamint a bekövetkezett változásokat kell figyelembe venni. Az elmúlt időszakban rendkívül sok probléma és félreértelmezés történt a garantált ár és az irányár körében. Ezért indokolt a garantált ár és az irányár fogalmának pontosítása, működésének szabályozása. Megfigyelhető, hogy azoknál a termékeknél, ahol jól működő irányáras szabályozás működik, ott a garantált árnak semmilyen jelentősége nincs, ugyanakkor azoknál a termékeknél, ahol nem kerül meghirdetésre irányár, a garantált ártól várják el azt. Hangsúlyozni szükséges, hogy a garantált ár nem piaci ár, akkor lép működésbe, amikor a piac már nem működik, nem szabályoz, esetleg összeomlik. A garantált ártól tehát nem lehet várni, hogy eredményt vagy jövedelmet tartalmazzon és akár fedezetet biztosítson a felmerült költségekre. A garantált ár egy kockázatmegosztás az állam és a termelők közt a költségvetés teherbíró képességének függvényében. Ugyanakkor az irányár az igazi piaci ár, amely körül a valóságos piaci ár folyamatosan ingadozik egy meghatározott sávban. A sáv alsó és felső határát egy intervenciós árral kívánjuk rögzíteni. Amennyiben a piaci ár ezen intervenciós árak alá, illetve fölé mozdul, akkor alkalmazzuk az agrárpiaci rendtartás eszközeit, hogy a piaci ár visszakerüljön a meghatározott sávba.

Téves az a hiedelem, hogy az irányár csak meghatározott termékekre hirdethető, a törvény pontosan rögzíti, hogy bármelyik termékre hirdethető irányár. Eddig nem az irányárral, hanem az irányár meghirdetésével volt számos probléma, mint például a garantált áras termékkörben, ahol az irányárat a törvény szerint a terméktanács javasolja és hirdeti meg. Problémát jelentett, amikor a terméktanács nem tett javaslatot az étkezési búza és a takarmánykukorica terén, ugyanakkor a miniszternek a meghirdetésre ezekben az esetekben nem volt lehetősége irányárat hirdetni. Ezért a törvényben most rögzíteni szükséges: amennyiben a terméktanács meghatározott időpontig nem tesz javaslatot irányárra, akkor az irányárat a miniszter saját hatáskörben is meghirdetheti. Ezzel a pontosítással és az ezt követő intézkedésekkel a szabályozás határozottabbá válhat és elkerülhető a piaci zavar.

A piaci működésnek megfelelően új, korszerű elemekkel is bővíteni kell a szabályozó rendszert, ezért a törvényben rögzíteni kell, hogy melyek azok az új eszközök, amelyeket az agrárrendtartásban indokolt alkalmazni, mint például a pénzintézeti hitelek állami kezességvállalása, minőségi felár, állat-egészségügyi, növény-egészségügyi és más hatósági díjtámogatások. Megítélésem szerint ezen módosításokkal a szabályozás határozottabbá, pontosabbá, kiszámíthatóbbá válik, ezért támogatom és elfogadásra javaslom a törvénymódosítást.

Még itt szeretném elmondani az előttem elhangzott felszólalásokat véleményezve és kiegészítve, hogy szerintem a piacgazdaságban a jelenlegi mezőgazdasági problémák egyik alapvető oka, hogy annak idején az élelmiszeripar privatizációja során elég sok olyan privatizáció történt, ami az élelmiszeripar jelentős részét bezárta, így leszűkült azoknak a köre, akik a feldolgozásban részt vesznek. Ezáltal jelentősen csökkent a lehetősége annak, hogy a mezőgazdasági termékeket feldolgozzuk. Ezen feldolgozók szintén jelentős része - külföldi kézbe kerülvén, de magyar kézben is elég sokan - azzal a lehetőséggel él, hogy import nyersanyagokból, import alapanyagokból készítik az élelmiszeripari feldolgozott termékeket. Lásd például a sertésnél, amiről itt beszéltünk.

Mindamellett, hogy Nyugat-Európában és az EU-ban kvótarendszer van, de ott is egy 6-7 százalékos sertés-túltermelési válság következett be, és az ott olcsón kapható különféle fagyasztott húsok tömege áramlott az országba, ami magyarázhatja a sertés jelenlegi alacsony árát, mindamellett, hogy a valamikori 12 millió sertéssel szemben ma Magyarországon csak 4-4,5 millió sertés van. Tehát a piaci zavarba sok minden bejátszik. Lehet megfelelő rendtartási intézkedés, de vannak olyan tényezők, amelyeket komolyabban figyelembe kellene még vennünk mindezek mellett is.

(11.20)

Elhangzott az a mai megbeszélésen a terméktanácsok véleményezésénél, hogy a terméktanácsokban túlsúlyban vannak a kereskedők, akik viszont a termelők érdekeit biztosan nem képviselik, hisz a tavalyi év kapcsán - és a mostani törvénymódosításnak ez a lényege, hogy a miniszter hirdethet irányárat a terméktanácsok nem megfelelő ára esetén is -, az előző évben a búzánál azt tapasztaltuk, hogy a kereskedők túlsúlya révén a terméktanács nem mondott irányárat. Így lehetett az, hogy Magyarországon a búza belföldi elszámolóára 1500 forint volt, míg a környező országokban közel 3000 forint. Itt tehát valami nem stimmel, a piaci zavart bizonyos kereskedőcsoport is előidézheti.

Ezért volna fontos az, hogy a terméktanácsoknál is megfelelő intézkedéseket hozzunk meg. Köszönöm szépen. (Taps az FKGP padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
67 101 1999.05.04. 1:48  100-108

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Mivel az európai uniós országokban jelentős sertéshúskészletek halmozódtak fel, ezért felemelték az exporttámogatásokat. Ennek hatására húsexportpiacaink beszűkültek. Ez az oka annak, hogy a sertésfelvásárlási árak az utóbbi időben drasztikusan csökkentek.

A minisztérium ennek ellensúlyozására hozott intézkedéseket, például hogy a miniszter úr, törvény adta lehetőségével élve, 193 forint/kilogramm legalacsonyabb hatósági árat hirdetett meg a sertés felvásárlási árára június 1-től december 31-ig.

A másik intézkedés: a 42/1999. (IV.23.) számú FVM-rendeletben pedig a miniszter úr meghirdette a családi gazdaságokból kikerülő, objektív minősítéshez kötött, a támogatási rendszerbe be nem kerülő sertésekre a 30 forint/kilogramm intervenciós támogatást május 31-ig.

A nagyon alacsony felvásárlási ár miatt a termelők nagyon pozitívan fogadták a támogatás ezen formáját, de több termelő jelezte, hogy sajnos az egyes integrátorok, a jelenlegi túlkínálati helyzetet kihasználva nem adnak felvásárlási jegyet, a termelők nem tudnak hozzájutni a 30 forint/kilogrammos támogatáshoz, aminek az alapfeltétele a felvásárlási jegy.

Problémaként meg kell még említenem azt is, hogy a sertéstartókból alakult termékpályás beszerző, értékesítő szövetkezetekkel viszont a nagy húsfeldolgozók nem kötnek szerződést, és nem vásárolják meg a sertést a családi gazdaságoktól.

Kérdezem a miniszter urat, hogy milyen intézkedésekkel tudná a minisztérium elősegíteni az említett problémák megoldását. Köszönöm. (Taps a Független Kisgazdapárt padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
67 105 1999.05.04. 0:32  100-108

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm a szót. Köszönöm, hogy a miniszter úr alátámasztotta az általam felvetett problémát, és remélhetőleg az egy percben megfelelő intézkedési lehetőségeket fogunk hallani.

Innen is szeretném kérni az APEH illetékeseit, hogy a számlaadási kötelezettséget még szorosabban figyeljék, hogy a kistermelők kárára ne történjenek olyan becsapások, amivel a 30 forintot nem vehetik fel.

Köszönöm szépen. (Taps a Független Kisgazdapárt soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
67 169 1999.05.04. 3:00  152-192

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Kis Zoltán volt államtitkár úrnak azért annyit elmondanék, hogy annak idején, amikor a tüntetések indultak, nem a regisztráció volt a fő ok, hanem az az adóztatási rendszer, amit be akartak vezetni, hogy 1,5 millió alatt is adózzon a kistermelő, amikor annak a jövedelmezősége - a 10 százalékot figyelembe véve - nem érte el a 150 ezer forintot a 1,5 milliónál. Havi szinten ez 12 500 forint. Ez volt az alapvető ok. Most támogatáshoz kötött a regisztráció, és azt hiszem, ezzel talán pozitívabb az irány. Ez az egyik.

Francz Rezső úrnak meg azt mondanám, semmi köze nincs a jelenlegi sertésproblémának a húsáruházláncok problémájához. Az egy dolog, hogy Demszky úr is támogatja, hogy Budapestre minél több ilyen nagyáruház települjön - akkor itt valami ellentmondás van Kis Zoltán és Demszky úr között -, de ami a lényeg, hogy ha mi a hús árát egy bizonyos szintre kötelezően felhoznánk, attól egy grammal több hús nem fogyna el, attól nem lesz nagyobb piacunk, attól a lehetőség nem oldódik meg! (Közbeszólások.) Bocsánat, hadd mondjam végig... Tehát nem a húsáruházak megjelenése a gond, ez is tisztességtelen, hanem az a gond, hogy a túlkínálatot használják ki. Amikor hiány volt a húsból és kilója 800 forintba került, akkor a húsáruházláncok se vettek mínusz 20 százalék termelői árral. Most ők is tisztességtelenül járnak el, de nem ez a megoldás. Igenis, az a megoldás, hogy bizonyos ár alatt ne lehessen megvenni a sertést, és ezt követően a feldolgozó üzemek kénytelenek lesznek az árat olyan szintre vinni, amilyenre kell, és majd a piac megoldja a dolgokat.

Ne felejtsük el, hogy amíg nem lépünk be az Európai Unióba, egy csomó olyan szankció vonatkozik ránk, ami mellé a pozitív támogatást nem kapjuk meg. Nekünk úgy kell küzdenünk az európai uniós disznóprogrammal, hogy ott annyi a támogatás, mint amekkora nálunk az alapár volt ezelőtt két hónappal. Ez a gond, hogy 200 forintnak megfelelő támogatással kell versenyeznünk a nyugat-európai sertéssel!

Még egy lényeges dolog, amiről senki nem beszél, se az SZDSZ, Kis Zoltán volt államtitkár se vette észre - és ezt érdekesnek tartom -, se az MSZP itteni szakemberei. Ez az, hogy vannak olyan nagy húsfeldolgozók ebben az országban a privatizációt követően, akik viszont olyan tisztességtelen áron vannak kinn félhúsban, hogy a környezetében lévő kisebb feldolgozókat tönkreteszik. És ehhez az előző években sajnos voltak olyan banki kapcsolatok, hogy több 10 milliárdot adtak oda ezeknek a feldolgozó üzemeknek, és lehetőséget biztosítottak arra, hogy ilyen nyomott árral kerüljön ki a sertésfélhús a boltokba. Ez az igazi probléma, de ezzel nem foglalkoznak - nem értem, miért nem -, hogy hogyan lehet az, hogy 40-50 milliárdos hitellel rendelkeznek egyes húsfeldolgozók, amit az életben nem fognak visszafizetni, közben nyomott áron adja a disznót, és a környezetében lévő összes feldolgozót tönkreteszi. Erről miért nem beszélnek, uraim?! Ezt nem értem!

Köszönöm szépen. (Taps az FKGP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
67 181 1999.05.04. 1:27  152-192

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm, elnök asszony. Csak tovább vitatkoznék az áruházláncokkal kapcsolatban, mert nem tudom, Francz Rezső úr képben van-e abban, hogy, mondjuk, az áruházláncokon keresztül mennyi hús kerül értékesítésére. Mert ezeken az áruházláncokon 20 százaléknál több nem kerül értékesítésre. Tehát nem ezek az árkérdések, nem ezek hozzák azt, amiről szó van.

Még egyszer elmondom: az ár a túltermelés következménye, eredménye. Az Európai Unió felé kellene önnek ezt elmondani, hogy miért tesz velünk ilyet, miért termel 8 százalékkal több sertést, miért nem tartja be a kvótarendszert úgy, ahogy azt be kellene tartani. És megkérdezem: az előző időszakban, ha a családi gazdaságokat abban az időben, az előző kormányzati ciklusban is szerették volna támogatni, akkor a nagyüzemek felől is esetleg egy szűkítő kvótát miért nem léptettek be, ha előre láthatták, hogy ide fogunk eljutni, hogy egy túltermelés lesz.

Ami a lényeg - még egyszer elmondom, és szeretném, ha nyitott kapukat döngetnék vele, és valaki ennek utánanézne -: hogy lehet az, hogy több tíz milliárdos forgóalap-támogatás mellett egyes nagyüzemek a környezetükben lévő regionális feldolgozókat a nyomott árral - Francz Rezső úr, a nyomott árral! - szándékosan teszik tönkre és lehetetlenítik el, és ezáltal az élőállat árát is viszik le. Ez a lényeg, ezt kéne már megvizsgálni, mert tisztességtelen kereskedést folytatnak, és ezzel továbbmenőleg privatizációs célkitűzéseik vannak.

Köszönöm szépen. (Taps a Kisgazdapárt padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
98 36 1999.11.09. 3:36  25-67

HANÓ MIKLÓS, a mezőgazdasági bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága 1999. november 3-ai ülésén a gazdasági kamarákról szóló T/1610. számú törvényjavaslatot kijelölt bizottságként megtárgyalta. A bizottság a törvényjavaslatot 15 igen, 8 nem szavazattal az Országgyűlésnek általános vitára ajánlotta.

A törvényjavaslat bizottsági vitája során az előterjesztő képviseletében a Gazdasági Minisztérium politikai államtitkára az alábbiakkal indokolta a törvényjavaslat benyújtását: "a gazdasági kamarákról szóló törvény elfogadása és hatálybalépése óta eltelt évek tapasztalatainak figyelembevételével szakmailag indokolttá vált a szabályozás újragondolása". Bár a törvényjavaslatban foglalt rendelkezések közül az önkéntes kamarai tagság bevezetése kapta a legnagyobb publicitást, az előterjesztő a törvényjavaslat legfontosabb elemének a kamarák köztestületi jellegét tartotta. A törvényjavaslat meghatározza a kamarák feladatait, alapszabályuk kötelező tartalmi elemeit, rendelkezik törvényességi felügyeletükről, az érdekképviseleti jogok gyakorlásának szabályairól.

(10.30)

Gazdálkodásuk ellenőrzése az Állami Számvevőszék hatáskörébe kerül. Az előterjesztő megítélése szerint a legtöbb gondot az átmeneti időszak alatt jelentkező bizonytalanságok okozhatják, ennek elkerülése érdekében ezt az időtartamot igyekeztek a lehetőségek szerint rövidre szabni.

A bizottsági vita során egyetértés alakult ki abban a tekintetben, hogy a gazdasági kamarák működésének tapasztalatai alapján el kell végezni bizonyos korrekciókat a jogi szabályozáson. A törvényjavaslat mellett érvelő hozzászólók kiemelték, hogy a gazdasági kamarákról szóló törvénynek a kötelező tagságra vonatkozó rendelkezését érte a legtöbb kritika. Ez nem ösztönzi jobb munkára és színvonalasabb szolgáltatásra a kamarát és annak vezetését. A kamarai tagok egy részének kapcsolata a kamarával csupán a tagdíjfizetésre korlátozódik. A törvényjavaslat elutasítása mögött pozícióféltés is meghúzódhat, tekintettel arra, hogy a törvényjavaslat 2000. december 31-éig soron kívüli kamarai választásokat ír elő.

A gazdasági kamarákra vonatkozó törvényjavaslat benyújtása azt jelzi, hogy a kötelező tagság elvetésére vonatkozó igényen túl szükség van a jól működő, a felismert érdekek alapján szerveződő gazdasági kamarákra.

A bizottsági vita során a törvényjavaslattal szemben kritikaként hangzott el, hogy a kötelező kamarai tagság megszűnésével szétzilálódhat a regisztráció, a kamara szolgáltatásaihoz pedig éppen az erre leginkább rászorultak nem jutnak majd hozzá. Ebben a helyzetben megoldást jelenthetne a kötelező tagság fenntartása, tagdíjfizetési kötelezettség nélkül, illetve differenciált tagdíjfizetés mellett, amellyel szemben megfelelő kamarai szolgáltatás áll. A gazdasági kamarák a születő piacgazdaság körülményei között meglehetősen nehéz feltételek között kezdték meg tevékenységüket, s a működésükhöz szükséges hátteret a mai napig nem kapták meg. Mára megteremtették működésük tárgyi és személyi feltételeit, bővült szolgáltatási körük, és jelentkezik igény a kamarai tagságra. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

(Az elnöklést dr. Wekler Ferenc, az Országgyűlés
alelnöke veszi át.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
100 68 1999.11.11. 2:02  1-176

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Kis Zoltán volt államtitkár úrral egy dologban egyetértek, hogy a parasztot földhöz kell juttatni. Majd a leendő felszólalásomban erről szeretnék én is szólni. Avval viszont nem értek egyet, hogy az agráriumban a túlsúlyos sertés van támogatva, meg egyéb olyan negatív támogatások vannak, ami nem a piac irányába tendál.

A legnagyobb gond az, hogy a piac és a mezőgazdasági termelés közt lévő élelmiszeripar elszakadt. Itt volt egy úgynevezett rossz privatizáció, az élelmiszeripart úgy privatizálták ki az előző nyolc év alatt, hogy a magyar paraszt az élelmiszeriparnak nem tulajdonosa, nem részese. Ettől kezdve teljesen kiszolgáltatott, amiről Járvás képviselőtársam is beszélt. Ott monopolhelyzetben lévő növényolaj-feldolgozó játszik velünk. Tehát hiába termelünk egyszer jól, jó a termelési adottság, jó a lehetőség, végre egyszer jó a termés minősége is, akkor is tudnak velünk szórakozni.

Azt hiszem, hogy egy kettős présben vagyunk, mert az Európai Unióhoz való csatlakozásunkkor kvótákat fognak felállítani. Tehát nekünk most nem lehet a termelést beszűkítenünk. Tehát egyik oldalról termelnünk kell, mindegy a termelési forma, csak jó minőség legyen, evvel én is egyetértek, de a másik oldalon pedig ott van az, ha túl sokat termelünk, akkor meg esik az ár. Támogathatunk mi bármennyit, ha alacsony az ár. A legnagyobb, súlypontozott része a termelésünknek az, hogy mennyiért tudjuk eladni ezeket a termékeket.

Tehát mi a megoldás? Valahogy bele kell vonni az élelmiszeriparba a termelőket, ami a dán példa, ugye, ahol egy vágóhídnak 5000 paraszt a tulajdonosa, és az ott termelt jó minőségű hasított sertésből képződött eredményből maga a vágóhíd is fejleszt, fejlődik, de a termelésbe is visszaoszt. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
100 112 1999.11.11. 7:17  1-176

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az idő eléggé leszűkült, de véleményemet azért elmondanám a Magyar Köztársaság 2000. évi költségvetéséhez.

Csatári József képviselőtársammal, Koppánné Kertész Margittal és Zsikla Győzővel több részletre bontva beadtunk kapcsolódó módosító indítványokat, amelyek együttes összege 93,3 milliárd forint, amellyel szeretnénk növelni az FVM támogatási keretét. Csatári József képviselőtársam ezelőtt vagy két órával elég részletesen kifejtette ezen kapcsolódó módosító indítványok tartalmát. Én három tételt ismételten kiemelnék: a beruházások támogatásához igényelt pluszösszegünk 20,8 milliárd forint, piacrajutási támogatás 15,6 milliárd forint és agrártermelés támogatása 25,3 milliárd forint.

Ezeknek a jövő évi költségvetésbe való beépítését szeretnénk, és most megpróbálom egy más irányból megközelíteni ennek a fontosságát. Ezt a költségvetés alkotásakor a jövő év rendszerébe akarjuk beépíteni. De én azt mondom, hogy ha az európai uniós belépésünket vesszük magunk elé és tűzzük ki célul, akkor az agráriumot el kell egy olyan szintre juttatni, hogy versenyképesek legyünk. Azt hiszem, mindnyájan erről beszéltünk, erről szóltunk, hogy megteremtjük azokat a feltételeket, amivel a nemzetgazdaságnak ezt az ágazatát biztos pontra tudjuk helyezni, és ezáltal az itt élő embereknek biztosan megfelelő élelmiszereket tudunk előállítani, és mindazok mellett exportra is tudunk termelni jó minőségben, és ezáltal növeljük a nemzeti bevételünket.

A legnagyobb gondnak azt látom, hogy a magyar mezőgazdaságban - és most mindegy, hogy ez családi gazdaság vagy társas vállalkozás vagy szövetkezeti forma - nem igazán képződik jövedelem. Ennek az okát, ha megnézzük, elég sokrétű, de azt hiszem, a legnagyobb gond most a piac problémája. Az előzőekben a kétpercesben már említettem, nagy gondnak látom azt, hogy kiesett a vertikumból az élelmiszeripar, a mezőgazdaságnak ez az élelmiszeriparral egységes rendszere sajnos szétaprózódott, és az élelmiszeripar nagyon nagy része nem magyar kézben van, ami nem biztos, hogy a magyar termelők érdekeit szolgálja. Lásd például a rengeteg mezőgazdasági importot, úgymond, élelmiszer-ipari importot, aminek alapanyaga Magyarországon is megtermelődhet, de mégsem ez következik be.

Úgy gondolom, hosszú távon és mint az előbb említettem, nekünk stratégiai kérdés, hogy marad-e egy stabil lábakon álló versenyképes mezőgazdaság, vagy pedig a mezőgazdaság leépülésével, tönkremenetelével, az Európai Unióba való belépésünkkel megnyílik a lehetőség arra, hogy a magyar föld is veszélybe kerüljön. Úgy érzem, hogy az általunk benyújtott módosító indítványoknak ez az átgondolása is fontos dolog, mert ha mi a parasztokat vagy a termelőket, a mezőgazdasági termelőket nem tudjuk feltőkésíteni, akkor nem adjuk meg azt az esélyt, hogy a magyar föld magyar kézben maradjon. Ezt azért tartom nagyon fontosnak, mert az a nemzet, ahol nem a mezőgazdasági termelők kezében van a föld, úgymond, hontalanná válik. Nagyon fontosnak tartom azt, hogy emiatt igenis minél több pénzt juttassunk az agráriumba. Hogy annak mi a módja, az már szakmai vita, az egy belső megbeszélése a dolgoknak, de egyáltalán pénzt kell oda pumpálni, hisz ezt megtettük már közel 500 milliárd forint értékben a bankok konszolidálásánál, és ott nem vitatta senki - jobban mondva vitatták, de mégis megtörtént a dolog.

Én azt mondom, legalább olyan stratégiai fontosságú, hogy a magyar mezőgazdaságban élőket is megfelelő helyzetbe tudjuk juttatni, és főleg az, amit Kis Zoltán SZDSZ-es képviselő is említett, hogy a földet azok szerezhessék meg és alakuljon ki egy olyan optimális termelési viszony, aminek során nem egy-két hektáros, nem úgymond, szociálisan termelő, hanem 50-100 vagy a fölötti megfelelő méretekben gazdálkodó mezőgazdasági vállalkozások alakulnak ki. Ehhez azt a feltételt kell biztosítani, hogy tőkeerős legyen, tehát képződjön valamilyen jövedelem a mezőgazdaságban, és még egyszer mondom, a formáját többféleképpen lehet megtalálni, egy a lényege, hogy a termelőhöz jusson oda. Nagyon fontosnak tartom, mert ha nem a paraszt vásárolja meg a földet, akkor sajnos eljön az, amit már más területen is tapasztalunk, a bérmunka. Ettől kezdve utána ránk szabadul majd még jobban az élelmiszerimport, ránk szabadul még jobban az olyan többszörös áron történő élelmiszereknek és mezőgazdasági termékeknek a vásárlók felé történő áremelkedése, ami hosszú távon negatív hatás ránk nézve. Ezért tartom fontosnak, hogy az agráriumba mindenféleképpen pénzt juttassunk.

Ezzel kapcsolatban még annyit szeretnék elmondani, hogy a kvótarendszer, ami a mi magyar mezőgazdaságunknak megint csak egy olyan kihegyezett pontja, bizonyos termékszerkezetekben többlet-, úgynevezett túltermelés van, de muszáj ezt véghez vinnünk és ezt is meg kell finanszíroznunk, sajnos, mert ha ezt nem tesszük, akkor utána az európai uniós belépésünkkel elveszítjük annak esélyét is, hogy ha egy jól működő, fejlett mezőgazdaságunk van, akkor termelhessünk, és ha egy jól működő, fejlett mezőgazdaságunk van, akkor a vidéken élő embereknek is életteret biztosítsunk.

Azt kérem a képviselőtársaimtól, hogy támogassák a beadott kapcsolódó módosító indítványainkat, hiszen azt szeretnénk vele elérni, hogy hosszú távon az agrárium helyzetbe kerüljön, jó minőségben tudjunk termelni, és az itt élő embereknek megfelelő élelmiszert tudjunk előállítani.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
137 135 2000.05.02. 1:59  134-139

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Interpellációm hasonló az előbb elhangzottakhoz, de azért elmondom. A szolnoki Solami Húsipari Rt. szerződésszegés következtében eddig több mint 200 millió forintot nem fizetett ki az állattartó gazdáknak. A felelőtlen gazdálkodás és a csaló magatartás jelei mutatkoznak a Solami Húsipari Rt.-nél, amelyet az előző kormányzat idején virágzó Fázis Rt. tulajdonosi köre vásárolt ki a nemzeti vagyonból.

Az állattartó gazdák becsapásán túlmenően a Solami Rt. 1998-ban és 1999-ben összesen 580 millió forintot vett fel a Postabanktól. A bank kintlevőségeit kezelő Reorg-Apport Rt. az elmúlt évben két alkalommal is pályázat útján keresett vevőt az adósságállomány megvásárlására, ám vevőt nem talált. Időközben az üzemi tanács képviselője bejelentést tett a hiteleket kezelő Reorg-Apport Rt.-hez, hogy a Solami tulajdonosa egy nagy értékű gépet szállított el Szolnokról a Tolna-Hús Rt.-hez. A további vagyonvesztés megelőzése érdekében a Reorg-Apport Rt. ez év januárjában végrehajtási jogot jegyzett be a cég vagyonára, és zárolta a Solami Rt. 200 millió forint értékre becsült eszköz- és gépjárműparkját, illetve a cég szolnoki, kunhegyesi, kispesti és bükfürdői ingatlanjait. Az elmúlt év telén tanulók dolgoztak kisegítőként a cégnél. Az ő bérükkel is, közel 1 millió forinttal tartozik a Solami.

Kérdezem a miniszter urat, hogy a mezőgazdasági tárca kezdeményezi-e az igazságügyi miniszternél a hatályos büntető törvénykönyv módosítására vonatkozó törvényjavaslat elkészítését annak érdekében, hogy a mezőgazdaságban a gazdákat rendszeresen becsapó szélhámosok, olyanok, mint a húsipari kontár "zöldgyulák", mielőbb az általuk kiérdemelt hosszúságú időtartamra lakat alá kerülhessenek, hogy ezzel is meg tudják kímélni a parasztságunkat a további csalássorozatoktól.

Köszönöm szépen. (Taps az FKGP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
137 139 2000.05.02. 0:54  134-139

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm, elnök úr. A választ elfogadom, és annál is inkább fontosnak tartom azt, hogy a csődtörvénynél igenis előbbre kerüljenek a gazdák, hogy hozzájuthassanak ahhoz az általuk megtermelt értéknek az ellenszolgáltatásához, amihez egyébként a bankok mint információt felvevők könnyen hozzájutnak, a kisemberek nem. De én mint a jogban laikus, azt mondanám, hogy volna egy olyan javaslatom, hogy vissza kellene állítanunk az adósok börtönét, és egy ilyen 300 millió forintos csalás vagy tartozás esetén egy tízes osztóval 30 évet egyszerűsítve kiosztanánk. Azt hiszem, hogy ezt követően az ilyen kóbor, ipart meggyalázó cégek nemigen csapnák be a termelőket.

Köszönöm szépen. (Közbeszólás az FKGP soraiból: Úgy van! Igaza van! - Taps az FKGP soraiból.)

 

(15.10)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
144 47 2000.05.25. 6:51  1-62

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm szépen, elnök úr. Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A mezőgazdasági bizottságnak volt egy határozata, ami előttünk van, a mezőgazdasági termelők beszállítását, biztonságát garantáló rendszer létrehozásáról, és a kormányt kéri fel, hogy erre próbáljon valami jó megoldást találni. Elég sokan hozzászóltak, hozzászóltak a koalíció részéről is, az ellenzék részéről is.

Azt hiszem, ezt a határozatot egy kormányüléssel vagy egy olyan gondolat megalkotásával, amit várnánk, nem lehet megoldani. Ez sajnos egy hosszú folyamat, ez egy stratégiai folyamat, sőt, két részre bontanám: van egy azonnali tűzoltási folyamat, tehát a mostani körülmények között egy olyan pénzügyi dolgot létrehozni, ami valahol úgynevezett bankgaranciát jelentene a termelőknek, mint ahogy exportálunk, és ott megpróbálunk bankgaranciát találni. Ezért igazság szerint a pénzügyi vonalat látnám szívesen itt a kormánypárt részéről, mert ez elsősorban oda szól. A másik dolog, ami hosszabb távú: itt mindenki '90-et emlegeti, Karakas és Jauernik képviselőtársam is a '90-es évek problémáját emlegeti, hogy a termelők itt lehetetlenülnek el; én nem... Azt mondja egy idős ember, ha már valamit kitaláltak, azt még egyszer nem kell kitalálni, csak jól kell tudni alkalmazni. Nézzünk meg egy dán példát, nézzünk meg egy nyugat-európai példát!

Nem '90-től, a rendszerváltástól van itt gond, hanem én az előző 40 év problémáját is felvetem, hiszen a társadalomban és a mezőgazdasági társadalomban, a termelés szerkezetében sem voltak magángazdák; azt mondták, hogy a magángazdák a '90-es évektől kezdtek rosszul járni, előtte nem voltak magángazdák, volt egy kis háztáji, ahol egy korlátozott mennyiségben lehetett termelni. Nyugat-Európában mitől van nagyobb biztonságban egy termelő, amit már száz évvel ezelőtt vagy még korábban kitaláltak? A dán típusú szövetkezések beszerző-értékesítő szövetkezések, amelyeknek tulajdona a feldolgozó - ez a lényeg -, így már nincs, aki becsapja őt, mert önmagát csapná be. Tehát mi itt a mi feladatunk hosszabb távon? Az, hogy a feldolgozóiparba a termelőket vigyük be. Ehhez mi kell? Pénz. A mi mezőgazdasági minisztériumunk szeretett is volna erre pénzt előteremteni, de a mostani körülmények között, nehéz gazdasági helyzetben - árvíz, belvíz, egyebek - a kormány nem azt a döntést hozta, hogy ide még több pénzt adjunk.

Tehát a régiók szintjén meg kellene találni azt a lehetőséget, ami a nálunk kialakuló piacgazdaságban... - mert azt mondom, hogy ez átmeneti állapot, nincs meg az a dinasztiáról átszálló tisztesség, mint ami Nyugat-Európában adott, vagy nincs meg az a termelői érdekeltség a feldolgozóiparban. Mert mihelyt mi oda bekerülünk mint termelők, abban a pillanatban valamivel nagyobb a biztonságunk arra, hogy nem leszünk becsapva, de ez még nem jelenti azt, hogy a termékeinket el is tudjuk adni.

Tehát nem könnyű a feladatunk, mindamellett - itt többen emlegették - ma a magyar mezőgazdaságban a volument is tartanunk kell, amíg nem lépünk be az EU-ba; mihelyt beléptünk az EU-ba, akkor az már egy adott kvóta lesz és utána minden erőnket arra fordíthatjuk, hogy a technológiánkat arra a szintre hozzuk. Amíg valamilyen termékcsoportból, lehet, hogy helyileg vagy országos szinten túltermelés van, és nem biztos, hogy az exportot úgy tudjuk támogatni, ahogy azt az EU-ban megteszik más formában, és nekünk azzal kell versenyezni, addig sajnos egy csomó pénz arra megy el, hogy ezt a volumenszintet tartsuk.

Ha még közben bejönnek ilyen kóbor apácák, Zöld Gyula-félék... - kimondom a nevét, aki a Fázis Rt.-ben, az elektronikában nagyon remek volt, most bejött a húsiparba, itt is megtalálta a remek megoldásait, megtalálta a szolnoki Solaminál, megtalálta a Tolnahúsnál, és több egység az övé. Kérdezem én, hogyan keveredhetnek ide ilyen emberek, ilyen szakmai szakbarbárok, vagy nem tudom, mit gondolunk, hogy a mostani élelmiszeriparba bárki bejöhet. Itt olyan fontos termékeket állítunk elő, ami nekünk stratégiai szempont kell hogy legyen, ha azt akarjuk, hogy a mezőgazdaságban jövedelem képződjön, és hosszú távon stratégiát akarunk ebben megteremteni. Tehát nagyon fontosnak tartom, hogy ezzel foglalkozzunk, de sajnos egy kormánydöntéssel ezt nem lehet megoldani. Tény, hogy ez most nagyon nagy probléma.

A rövid távú dolgot viszont a pénzügyi vonalnak kellene úgy megtalálni, hogy legyenek szankciók. Igen ám, de ha kis egységek vannak, ezt nem könnyű nyomon követni, de valamilyen törzstőkeszintig, tehát a nagy cégeknél, igenis nyomon követhető legyen, vagy jelentés szintjén, havi szinten elemzésben valahol kimutatható legyen, hogy még nincs csőd előtt.

(12.00)

 

Igen, az is igaz, hogy az adó tartozok-követelek dolgot is össze kell fésülni, tehát ez nem könnyű dolog, de valamilyen bankgaranciaszerű dolgot le kell tenni a termelőknek, mert nagyon sokan lemondtak, és azzal egyetértek, hogy minden egyes termelő nem tud jogi átvilágítást tenni az egyes cégekre, főleg, hogyha ott van a túlsúlyos sertése, vagy főleg, ha a tejet nem veszik át tőle, örül, ha valahová leadhatja.

Ami a lényeg, hogy dolgozzunk ki közösen - és az pártsemleges - olyan pénzügyi lehetőséget, én nem vagyok pénzügyi szakember, amely addig, amíg itt a tisztességes piaci magatartás nem jön létre, az ilyen szakmai kontárok, az ilyen percemberek nem keverednek ki az élelmiszeriparból, ami nekünk a felvevőágazatunk, akkor addig a termelőnek legyen valamilyen jogbiztonsága. Nem könnyű a probléma, és valahol rengeteg pénz kell ahhoz, hogy ezeket a lenullázott, tönkrement vagy szándékosan tönkretett élelmiszer-ipari egységeket újraindítsuk és minél magasabb fokon feldolgozzuk a termékeket.

Én azért még mindig elmondom, és többen akkor kinevettek, de most is mondanám, hogy addig, amíg ez a rendszer nem tudna felépülni, én igenis visszahoznám az adósok börtönét, egy-két ilyen Zöld Gyulát beültetnék harminc évre, utána a többiek elgondolkoznának, hogy szórakozzanak-e a mi pénzünkkel.

Köszönöm szépen. (Taps az FKGP soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
179 68 2000.12.05. 3:00  23-197

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Dr. Lentner Csaba és Göndör István felszólalásához kapcsolódva szeretnék azért reagálni. A mezőgazdasági bizottság tegnap este is ülésezett, és bizottsági javaslatként volt egy előterjesztés, amit egyébként a kormány is támogat, tehát kormányjavaslatként volt a bizottság előtt. Hogy az ellenzéki képviselők és az MDF ezt nem szavazta meg, az egy dolog, tehát 13:13 patthelyzettel záródott a megbeszélés, ami több órán keresztül tartott.

Azért azt itt elmondom, hogy a szövetkezeti külső üzletrésznél egy olyan jogsérelem van '92 óta, hogy ennek a megoldását valamilyen módon rendezni kell. Az eredeti előterjesztéshez képest a kormány azzal a javaslattal állt elő - és gondolom, ezt Lentner úr is tudja -, hogy privatizációs bevételekből az alanyi jogú külső üzletrészesek, akik a '92. évi I. törvény alapján lettek külső üzletrész-tulajdonosok, kifizetését átvállalja egyéves, úgynevezett kamatmentes hitel formájában a szövetkezetektől, ami meghosszabbítható. Tehát az előterjesztésben ez így szerepel, és ez elég jelentős összeg, hisz az össz külső üzletrésztulajdon felmérések szerint 50,5 milliárd forint érték, aminek jelentős részét a szövetkezeti vezetők által történt 5 százalékos kivásárlással és a szövetkezetek átalakulásával már úgymond felhasználták vagy jobban mondva leforgatták az átalakuláshoz, tehát a becsült érték 20-25 milliárd körüli összeg, amit az állam a privatizációs bevételekből fedezne is a szövetkezeteknek, pont azért, hogy ne szűnjenek meg munkahelyek, és a szövetkezet, ha életképes, akkor továbbmehessen ezzel. Tehát ez igen pozitív szándék.

Abban volt még jelentős vita, hogy a vásárolt üzletrésznél, ahol 5-10 százalékkal történt a vásárlás, és nem történt meg az átalakulás, és bizonyos személyek kezében halmozódott ez föl, ott ne történjen névértéken... - ja, és az előbb nem mondtam, az alanyi jogúaknál természetesen névértéken történne a kifizetés. Azt hiszem, ez elég komoly gesztus, igaz, hogy a '92. évi esetében névértéken, az inflációt nem figyelembe véve, de mégis nem 10-20 százalékon történne a megvásárlás. Tehát a kormánynak ez az elképzelése, és mire döntésre kerül a sor, kapcsolódó módosítóval remélhetőleg meg is történik ennek a pontos papírra vetése. A nem alanyi jogúaknál vagy inkább úgy fogalmazok, a vásárolt... (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Letelt. Bocsánat.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
179 76 2000.12.05. 1:59  23-197

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm a szót. Lentner úr teljes tévedésben van, itt szó nincs arról, hogy a belső üzletrész-tulajdonosokat, akikből külső lesz vásárlás révén, akarná az állam megfinanszírozni és megvenni, hanem az alanyi jogút, aki 1992-ben külső üzletrésztulajdont kapott, vagy annak örököse. Itt szó nincs arról, hogy azt, aki itt vásárolt, a kormány akarná támogatni. Én is pontosan azt mondom, hogy ezzel nem kellene foglalkozni, mert ez spekulatív dolog, és a kormány is ezt mondja, erről szó nincs, nem tudom, honnan veszi ezt, de erről nem volt szó a bizottsági módosítóban sem.

A tőkekivonásról pedig csak annyit, hogy a tőkekivonás nem mostani állapot, már 40 éve folyamatosan folyik a mezőgazdaságban a tőkekivonás, sajnos egy nagy sarca volt a mezőgazdaságnak, elég szomorú, hogy ezt az állapotot kellett továbbvinni egy osztrák paraszttal szemben, akinek nem kell újra az összes tárházát, az egyéb eszközeit megteremteni, mint nekünk, sajnos még a családi gazdaságokban ez a probléma is van. És azért azt ne felejtsük már el, hogy külső üzletrésztulajdonnal rendelkező parasztember a szövetkezeti tárházba nem tudta bevinni a búzáját, amikor be akarta vinni, hiába volt külső üzletrésztulajdona, ehhez nem tudott hozzáférni, tehát a külső üzletrésztulajdonával nem tudott mit kezdeni. Az ilyen exlex-állapotokat talán a régiek tartották fenn, és nem a mostani gondolat.

Amit még el akarnék mondani, az a privatizációval kapcsolatos. A 18 aranykoronás föld nem igazán jó föld, nálunk, Békésben a 40 koronás, a 40 fölötti aranykoronás földek az igazi jó földek, de itt senki nem a földet akarja eladni, sőt itt a funkciót, a tevékenységet akarná privatizálni, nem pedig a földeknek az eladását. Tehát itt megint tévedésben van, de senki nem mondta azt a külső üzletrésztulajdonnál, hogy a vásárolt spekulatív üzletrészeket akarná az állam kifizetni, azokat nem, hanem az alanyi jogút, aki kapta, vagy annak az örökösét.

Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
179 98 2000.12.05. 1:58  23-197

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Solymosi képviselőtársamnak mondanám, szó nincs arról, hogy a vásárolt üzletrészt akarná kifizetni a kormány, és az elképzelésben ez van benne - ezt nagyon jól elmondhatta volna neki Gráf úr, aki a bizottság tegnapi aktív munkájában felvetette -, és ezt mi támogattuk. A bizottsági módosítót úgy tettük fel szavazásra, hogy ezek egyértelműen ki legyenek mondva, tehát véletlenül se szerepeljen, hogy bármilyen állami forrásból ki lehessen ezt fizetni, csak a '92-ben külső üzletrész-tulajdonossá vált személyeket és azok örököseit. Így tettük fel szavazásra a bizottsági módosítót, ennek ellenére a szocialista és az SZDSZ-es képviselők és az MDF nem szavazta meg és így lett 13:13-as patthelyzet. Azt a magyarázatot kaptuk, hogy ezt a dolgot azért nem tudjuk dűlőre vinni, mert szocialista képviselőtársaim már megszavazták volna, ha mi nem akarnánk kifizetni a vásároltakat, a spekulatívot. Persze hogy nem akarjuk, szó nincs erről. Tehát ez a magyarázat rossz magyarázat, valami mást kellene találni.

Az állam pontosan azért száll be, és a tervezetben úgy van, hogy ne menjen tönkre a szövetkezet, amely életképes, csak az a baj, hogy a szövetkezetek nagy része már nem életképes, már tönkrement, mert nem biztos, hogy azt ott lévő vezetők a szövetkezeti érdeket nézték, hanem a saját spekulatív dolgaikat, az üzletrész felvásárlása is azért történt, hogy megvehesse a tárházat, vagy az egész szövetkezeti részből kétharmados átalakulással négyen-öten tulajdonosok legyenek, a többi meg bérmunkás legyen. Nincs az az igazi szövetkezet, amelyről ön beszél, Szalay Gábor úr. A törvény pedig nem döglődik, megpróbáljuk olyanra megcsinálni, hogy ebből pont ez a probléma ne legyen, amit ön is feszeget. Ha ön ezt döglődésnek nevezi, akkor nem tudok erre mit mondani.

Köszönöm. (Szórványos taps az FKGP és a Fidesz soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
190 218 2001.03.05. 6:21  207-239

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm szépen, elnök úr. A Tóth Imre képviselőtársammal közösen beterjesztett, aszálykárral kapcsolatos javaslatunkhoz kiegészítésképpen - mert Imre elég bőven kifejtette - pár gondolatot én is szeretnék elmondani.

Az alapvető gond az, hogy aszály sokszor előfordul, és kisebb-nagyobb mértékben jelentkezik, de ez most olyan nagy volt és egész évet átölelő, hogy a csapadék hiánya azt eredményezte, hogy a tavalyi évi talajmunkákat, a szántásokat és az egyéb ősszel elvégzendő munkákat idén januárban és februárban végeztük el a mi térségünkben, főleg azért, mert most volt annyi csapadék, hogy egyáltalán lehessen szántani, hogy az eke ne menjen tönkre, és ne másfélszeres gázolajfogyasztással lehessen ezt elvégezni. Többen mondták, hogy rossz gazda az, aki most szánt. Ezt nem mondanám így most, mert a nagyüzemek is ugyanezt tették, például Mezőhegyes is leállította a szántást, tehát ezt nem csak a kistermelők végezték, ezt megint csak hektártól függetlenül és gazdálkodási formától függetlenül végezték. De ez megint csak azt jelenti, hogy lehet, hogy ez a talaj már nem lesz olyan tavasszal, mert nem fog úgy szétfagyni, laza lesz, lehet, hogy már a talaj előkészítésénél is többletmunkákra lesz szükség, mert ha nem lesz még elég csapadék, akkor göröngyös marad, és a többi.

Hála istennek, most volt egy kis csapadék a megyénkben is, ahol egyébként az aszály a legjobban érintett minket, de ez még mindig nem elégséges ahhoz, hogy az altalajban ez a nedvesség összeérjen. Tehát lehet, hogy egy tavaszi vetés után, ha újra száraz időszak jön, akkor a növény megfakad, megserken, de utána ezt követően nem tudja a gyökereit leengedni, mert nem lesz nedvesség. Mindenesetre az aszállyal sújtott részeknél, zömmel azon a területen, ahol aszály volt, belvíz is jelentkezett, és ez azt jelentette, hogy az 1999 őszén és a 2000. év elején lévő belvíz folytán nem tudtak időben vetni, tehát ami az aszálynak az eredményeképpen késve lett vetve, utána szinte nem került aratásra. Tehát olyan területek is vannak, ahol előző évben, 1999-ben a belvíz miatt, a következő évben, 2000-ben pedig az aszály miatt szinte nem tudtak semmit aratni. Közben pedig hitelből gazdálkodnak, a hitelnek a visszafizetése pedig ketyeg.

Tehát olyan gondok vannak, hogy a harmadik évben, ami most következne, szinte már vannak olyan gazdálkodók, akik nem tudják miből megfinanszírozni, a bankok pedig már nem szívesen adnak hiteleket. Gazdahitelekre, egyebekre pályáznak, ez tény, tehát erre van lehetőség, de akkor is annyira tőkehiányos lett az ágazat, a növénytermesztés emiatt, hogy most itt mindenféleképpen az tény, hogy a kormány háromezer forinttal támogatta azoknál az aszálykárt, ahol bejelentés történt - kettővel, hárommal, én azt mondom, hogy egyébként erre ez mód is -, aki annak idején megtette a bejelentést az aszályra, azt most is vissza tudjuk keresni, tehát hogy milyen formában lehet a pénzt elosztani, amit a miniszter úr mondott, erre már valahol ez azért megoldás.

 

(23.10)

 

Mert aki bejelentette a kárt - van, aki nem tette, azt mondta, hogy 2-3 ezer forintért nem teszi -, annál ez nyomon követhető, tehát azért ebből lehetne valamit látni.

Még egy gondot elmondanék, és ez ebben az évben korrigálva lett: tavaly a földalapú támogatás miatt szerződési kötelezettség volt arra, hogy földalapú támogatást lehessen felvenni. Ennek okán bizonyos fokú pénzügyi kötöttség volt, azaz például a kukoricánál 1700 forint körüli szerződésekkel hátrányos helyzetbe kerültek elég sokan, ráadásul az aszály miatt nem termett csak fele vagy harmada, és ha el tudta volna adni 3000-3500 forintért a kukoricáját, talán valamennyire mérséklődött volna ez az aszálykár, ahol aszály volt, mert ahol nem volt aszály, a magasabb árfekvés miatt szinte lehet, hogy még jövedelme is volt. A mostani földalapú támogatásnál tudtommal ez már nem szerepel, ez a probléma kiküszöbölésre került. Ez is valahol akadályozta azt, hogy ne legyen akkora vesztesége a termelőnek.

Úgy látom, hogy hektáronként a 15-20 ezer forint, ahol ilyen súlyos aszály volt, igenis szükséges lenne, hogy ezt az évet valamilyen módon meg tudjuk finanszírozni, és ez nem másról szól, csak hogy egyáltalán ezt az évet el tudják kezdeni, tehát ne legyen az, hogy esetleg területek üresen maradnak, mert annyira nincs pénzük már a két év problémája miatt.

Még egy dolog: igaz, hogy a mezőgazdaságban növekedtek az árak, de azért az ilyen magas takarmányárak mellett az állattartásnál viszont nem biztos, hogy eredmények képződtek, mert nem követte teljesen a magas alapanyagár, tehát az abraktakarmányok, a hús és az élőállat eladásában ezek nem kompenzálódtak. Tehát ez is úgymond veszteséget gerjesztett.

Úgy gondolom, hogy valamilyen módon itt mindenféleképpen be kellene avatkozni, mert vannak olyan körzetek a kistérségben, ahol ezeknek a gazdálkodóknak az abszolút megélhetési lehetősége az a 20-30-50 hektáros földterület vagy az ennek kapcsán történő állattartás. Tehát teljesen el tudnak lehetetlenülni, főleg ezeken a kis falusi területeken, ahol szinte más munkalehetőség nincs. Tehát valamilyen szintű támogatást én is mindenféleképpen javasolok.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
190 244 2001.03.05. 2:22  239-254

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm szépen, elnök úr. Nem könnyű feladat a mezőgazdasági termelők beszállítási biztonságát garantáló rendszer létrehozása egy piacgazdaságban. Itt lehet feladatot kiadni, a mi bizottságunk, a szakmai bizottság is egy-két mondatot leírt, hogy erre legyen valami kidolgozva, de igazából nem tudott kidolgozni semmit, tehát nem tett le olyan konkrét javaslatot, amellyel ez előbbre vihető.

Természetesen a termelők nagy kockázatnak vannak kitéve, főleg amikor a különféle ágazatokba olyan kóbor apácák is belekeverednek, akik csak tőkét vagy pénzt akarnak ebből kiszedni, hosszú távon termelni nem akarnak. Itt Zöld Gyulát is fölemlítem; annak idején mi már óvtuk tőle a termelőket rendesen, és be is bizonyosodott, mert úgy tudom, Zöld Gyulát már előállították, vagy előzetesben van. Egy a lényeg, hogy ott milliárdos síbolás történt, természetesen a termelők kárára.

Van egy javaslatom, ezt a múltkor is elmondtam. Lehet, hogy sokan - főleg a jogászok - azt mondják, hogy nem vihető véghez, de én bevezetném az adósok börtönét. Igenis el tudnám azt képzelni, hogy aki 300 milliót lopott, egy tízes osztóval 30 évet kapna; ha 10-20 ilyen embert vagy kezdő vállalkozót, aki így akar gazdagodni, leültetnénk, példát tudnánk statuálni. Legalábbis erősen felgyorsítanám ennek a dolgát. Lehet, hogy ez volna a leghatásosabb, mert egyébként biztos, hogy tönkre lehet menni a versenygazdaságban. De vannak, akik nem is arra törekednek, hogy normálisan gazdálkodjanak, és ebből olyan eredményt hozzanak ki, amely előbbre visz, hanem eleve be akarják csapni a termelőket, tehát nem könnyű ezt meghozni.

Valami olyan rendszert valóban föl lehetne állítani, ami úgymond egy pénzügyi alapot teremtene, és esetleg ezzel kártalanítani lehetne a termelőket, de akkor megint azt mondják, hogy azok helyett, akik azt a pénzt ellopják, az állam megoldja a problémát. Nem nagyon látom, hogy milyen előremozdító dolog van ebben.

Köszönöm szépen. (Taps az FKGP padsoraiban.)

 

 

(0.10)

 

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
212 50 2001.05.31. 5:22  47-126

HANÓ MIKLÓS, a mezőgazdasági bizottság előadója: Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A mezőgazdasági bizottság megtárgyalta az élelmiszerekről szóló 1995. évi XC. törvény módosítását. Az előttem szóló államtitkár úr részletezte e törvény módosításának szükségszerűségét. Pár gondolatot ismertetnék, ami a bizottsági ülésen elhangzott, és aminek okán mi is úgy látjuk, hogy szükség van erre.

A magyar élelmiszerjog EU-harmonizációja egyrészről megtörtént, átvettük Magyarországon, hatályban van az EU élelmiszer-joganyaga, másrészről nem történt még meg a régi központosított állami irányítású gazdasági rendszerből örökölt rendszer változása, aminek a lényege az, hogy előzetes engedélyhez kötik a termékek, élelmiszerek piacra jutását. Az 5. § megszünteti az úgynevezett új termék fogalmát, és ehhez kapcsolódva megszünteti azt a kötelezettséget, hogy új élelmiszert csak előzetes engedély alapján szabad előállítani, és előzetes kötelező minőségi vizsgálat alapján szabad az országba behozni. Még egy ilyen változás van: megszünteti az élelmiszer-előállító hely létesítésének engedélyezését, mert ez párhuzamosan az építési engedély keretében már biztosítva van.

A diétás élelmiszereket és a genetikailag módosított élelmiszereket az Európai Unióban is minden piacgazdaságban engedélyeztetni kell, és az előállítás engedélyezése mellett a forgalmazási engedélyezést is előírják. Ezen szempontok lényegében a törvénymódosítás gerincét teszik ki, de a bizottságban lefolytatott szakmai munkánál azért különféle olyan vélemények is elhangzottak, amelyek hosszabb távon ezen törvény további módosítását vagy korrekcióját igénylik, mindamellett, hogy az Európai Unióban is az élelmiszertörvény mostanság folyamatában is módosítás alatt áll, és ehhez igazodva nekünk is ezt majd meg kell lépnünk.

Mik merültek fel véleményként a szakmai munka alatt? Elsősorban például a gyártmánylapok szükségessége vagy nem szükségessége. Ezen módosítás mellett a hazai termékeknél a gyártmánylap fennmarad, a gyártmánylapot egy célszerű dolognak tartottuk, de mindemellett a külföldről importként bejövő termékeknél ez azért nincs meg, tehát ez úgymond a hazai termékek előnyére létezik, de az importnál nem, tehát nem minden nyomon követhető az importélelmiszernél. Felmerült az ionizáló energiával való kezelés mértéke és ennek engedélyezése is. Ezen kör most egyelőre csak a fűszerek köre. Nem igazán vált ki népszerűséget ezen kezelési mód, és jó lenne ennek a visszaszorítása.

Elég komoly vitát váltott ki, és megint csak továbbgondolásra javasolja a bizottság az adalékanyagok, különféle tartósítószerek, állományjavító szerek és az élelmiszerekbe kerülő egyéb adalékanyagok feltüntetésénél, hogy ne csak az Európai Unióban alkalmazott "E" különféle számozású megnevezések legyenek, hanem valahol a kémiai összetételt is fel kellene tüntetni, vagy valami olyan megoldást találni, ami az élelmiszerek esetében az egyre inkább jelentkező allergiás tüneteknél esetleg egyértelművé tudná tenni azt, hogy az adott élelmiszerben milyen olyan kiegészítő vagy adalékanyag van, ami esetleg valaki számára káros lehet.

A monitoringvizsgálatot is jónak tartjuk, hisz nem elég az, hogy az engedélyeztetés folyamán megkapja a gyártó az engedélyt az élelmiszer gyártására és azt követően nincs egy folyamatos vizsgálat, tehát igenis a gyártásközi ellenőrzés, a HCCP-nek megvalósítása, az ISO-rendszerek bevezetése egy bizonyos biztonságot jelent hosszabb távon, de azért volt egy olyan felvetés és érzés a bizottságon belül, hogy a Magyarországon alkalmazott jelenlegi élelmiszertörvény az Európai Unióhoz képest szigorúbb, erősebb, és ha megnézzük az előző évek gyakorlatát, azért különféle (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) élelmiszerbotrányok nem voltak. Mindamellett a bizottság az elhangzottak kapcsán 13 igen és 8 tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak tartja a törvénymódosítást.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
212 64 2001.05.31. 2:03  47-126

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm, elnök asszony. Élelmiszerekről lévén szó, egypár dolgot azért hadd tisztázzunk. Ha közfogyasztásra gyártjuk vagy állítjuk elő az élelmiszert, ha otthon, a családunkat se veszélyeztethetjük. Vannak olyan dolgok, amelyek az Európai Unióból ránk nézve pozitívak, előrelépést jelentenek, és van egy-két dolog, ami nem biztos - ezt majd egyébként ki fogom fejteni. Konkrétan az a tény, hogy ne a góréajtón vágjuk a sertést, hanem legalábbis olyan higiénés körülmények között, ahol nem szennyezzük higiénés szempontból, tehát valami kólifertőzést nem idézünk elő - ha natív termék, tehát nem kerül hőkezelésre, akkor ez fertőződhet tovább.

A másik oldala pedig az, hogy állat-egészségügyi szempontból ne lehessen olyan fertőzést emberre átvinni - még a saját vágásnál se -, ami mondjuk, trichinellás fertőzést idézhet elő. A román határ mentén elég sok helyen lehetett ezt észlelni, ami a házi sertésbe is bekerülhet. Az Európai Unióban az a szabályzat, hogy minden egyes élelmiszernek - ha házi, ha közfogyasztásra kerül - állatorvosi vizsgálaton át kell esnie, azaz az otthon vágott sertést is bevizsgáltatják. Ezt pozitívnak tartom. Ez nem azt jelenti, hogy otthon ne dolgozza fel, és a hagyományos ízeket és egyebeket ne állítsa elő, de ne veszélyeztesse a családját se, ha, mondjuk, kolbászt csinál. Mondok egy példát: vaddisznóból állít elő kolbászt, és azt megeteti a családjával. Ezt se tartom korrektnek, mert a saját családját hozza olyan helyzetbe, amitől megbetegszenek. Vannak olyan dolgok, amelyek pozitívak.

Azt mondjuk, hogy egy bontott csirke esetleg szalmonellás lehet vagy nem - annál a terméknél, ami egyébként hőkezelésen esik át, nincs ilyen veszély. Nagyobb veszélyben látom azt, ahol natív, nyers fogyasztásra kerül az élelmiszer. A családi gazdaságoknál, őstermelőknél is egyetértek azzal, hogy legyen kedvezményük a családi gazdaságokban előállítottaknak, de az alap higiénés és járványügyi feltéteknek ott is meg kell felelni. Ehhez a vitához csak ennyit fűznék hozzá.

Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
212 82 2001.05.31. 2:11  47-126

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Elnök Asszony! Akkor a további étvágygerjesztésre egypár gondolatot. Sok mindenben nem értek egyet Kis Zoltán volt államtitkár úrral (Dr. Takács Imre: Volt államtitkár, és lesz!), de most vele értek egyet. Vagy lehet hogy lesz, nem tudom! Most egy-két gondolatban vele értek egyet.

Amiről beszélni szeretnék: az őstermelőkön nem azzal kell könnyíteni, hogy esetleg olyan terméket állít elő a tudtán kívül, amivel embereket fertőzhet, vagy a közfogyasztásban káros cselekményt hozhat létre. Én nem voltam Kis Zoltánnal és Csatári úrral a mezőgazdasági bizottsággal külföldön még egyáltalán, tehát ha engem is vittek volna, biztos én is többet látok. De a tévében láttam, hogy Ausztriában csak orvosi vizsgálat és egyéb feltételek mellett engedélyezik a sertésvágást.

Amit Dögei Imre úr mondott, arra is azt tudom mondani, hogy Békéscsabán csinálunk közvágóhidat, Békéscsaba város csinál, pont azért, hogy bevihessék a termelők, levághassák a sertést, 1-2 ezer forintos bérvágásért, és utána feldolgozhassák otthon. Nem biztos, hogy azoknak a feltételeknek a szigorítása az, ami akadályozhatja az őstermelőt, hogy állat-egészségügyi szempontból bevizsgált termékeket dolgoz fel tovább. Más egy tojás, meg más egy gyümölcs, de más egy olyan élelmiszer, amelyik, mondjuk, hús jellegű.

Úgy lehetne ebben könnyíteni, hogy ezeket a vizsgálati díjakat, mondjuk, az állam vállalja át. Lehet ilyeneket tenni, de hogy én a közfogyasztást veszélyeztetem olyan dolgokkal, mint amit Orosházi György mondott, hogy az a sertés, amelyik folyamatosan biológiai takarmányt kap, és nem különféle gyorsítókkal etetik, az nem betegedhet meg... Megbetegedhet: megeszik egy patkányt, és a rágcsálón keresztül a trichinella bekerül a szervezetébe. S ha ebből kolbászt csinálunk, akkor vége, mert bárkit megfertőzhetünk vele.

Tehát az alapfeltételeket igenis meg kell teremtenünk, az őstermelőket viszont úgy kell támogatnunk, hogy a továbbfeldolgozásban könnyítéseket tehessünk. A higiénés és az állat-egészségügyi feltételek szigorítását az EU-ból - térjünk vissza erre a törvényre - nagyon fontos dolognak tartom. Ez nem az őstermelők rovására működne, mert azt az őstermelőt, akiről kiderül, hogy olyan terméket állított elő, amitől megbetegedtek, eltiltják a további termeléstől. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) Tehát pontosan ellenkezőleg hat ez a dolog.

Köszönöm. (Taps a Független Kisgazdapárt padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
212 92 2001.05.31. 8:06  47-126

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm, elnök asszony. Annyit beszéltünk már itt kétpercesben, hogy a lényeget kibeszéltük, de azért megpróbálom én is összefoglalni az 1995. évi XC. törvényt, az élelmiszertörvény módosítását.

Tulajdonképpen azzal kezdeném a felszólalásomat, hogy Magyarország ezer évének egyik legnagyobb hagyománya az élelmiszertermelés. Nekünk erről szinte külön kultúránk van, s van egy élelmiszertermelés, amit most az Európai Unióba, az ahhoz való jogharmonizációba próbálunk beilleszteni. Vannak olyan dolgok, amit én személy szerint úgy látok, hogy előbbre vivő, előremutató, s ezért is tartom elfogadhatónak, hogy bizonyos fokig módosítjuk, de ez nem egy lezárt folyamat.

Viszont vannak olyan dolgok, amelyeket a mi jelenlegi élelmiszertörvényünk és élelmiszertermelő kultúránk előbbre tart, s legalább is olyan tulajdonságokkal rendelkezik, amit majd valószínűleg az Európai Unió is átvesz. Ezek a biológiailag előállított termékek, tehát a biotermékek. Nyugat-Európában egy felfokozott élelmiszertermelés volt, tömegtermelés, amely arról szólt, hogy minél nagyobb tömeget előállítani. Nem biztos, hogy olyan ízekben hozták ezt ki mert tömeget állították elő, de jól nézett ki. Voltak az úgynevezett élénkítő, frissen tartó színek, tehát piros volt a hús, csakhogy az milyen adalék mellétételével maradt piros, nem az eredeti pirossága volt a frissessége, hanem egy antioxidáns hozzátétele.

Vannak olyan dolgok, amelyek előbbremutatók, s vannak olyan dolgok, amik a mi oldalunkról úgymond szigorúbbak és jobbak. Pogácsás Tiborral kicsit ellentétben azt mondom, hogy nem biztos, hogy a mi élelmiszertörvényünk, élelmiszer-szabványaink nem szigorúbbak bizonyos területeken a nyugat-európainál. Hogy mi előtte engedélyeztettük, és hogy eddig is volt gyártmányközi ellenőrzés, ezt kell szigorítani, ezt kell fokozni, ezt még inkább előre kell hozni.

Azzal, ami most ebben a módosításban szerepel - hogy folyamatos ellenőrzése, monitoring rendszere legyen a dolgoknak - ezzel egyetértek, de vannak olyan dolgok, amelyek a nyugat-európai élelmiszergyártás kultúrájából nem biztos, hogy hosszabb távon a világ számára követendők. Itt gondolok az olyan adalékokra, antioxidánsokra, olyan tartósító szerekre, amiknél egyre inkább a világ most afelé kezd fordulni, hogy inkább hőkezelt legyen a termék, de ne tartósítószerekkel tartósítsuk, vagy ne rakjunk annyi adalékot, inkább a hagyományos gyártási technológiákat hozzuk elő. Példának okáért mondom, hogy mi szárazkolbászt állítunk elő hagyományosan konyhasóval, fűszerekkel, míg Nyugat-Európában különféle színkialakító nitrites keverékeket tesznek mellé, aminek távlatokban, háttérben rákkeltő hatása is lehet, amelyet hosszabban még nem vizsgáltak.

Nem tudjuk azoknak a vizsgálatoknak az eredményét, hogy az adalékanyagok hozzáadása hosszú távon, öt, tíz év múlva az emberiségre milyen hatással van. Azt mondják, hogy bevizsgáltuk, erre külön van egy szervezet, amely ezt vizsgálja; nem tapasztaltak dolgokat. De hogy a hosszú távú hatás, vagy a génmanipulált élelmiszerek hosszú távú hatása az emberre milyen, azt nem igazán tudjuk még most követni, majd valószínűleg az utódaink.

Nálunk ez a kultúra a hagyományos gyártási technológiák mellett van az élelmiszereknél zömmel. Viszont mindenféleképpen - amit már a felszólalásom közben is mondtam - fontosnak tartom, hogy az alaphigiéniés feltételeket - az állat-egészségügyi, járványügyi feltételeket - amelyek Nyugat-Európában a különféle élelmiszerek elsődleges feldolgozásánál, vágásánál, a baromfinál, a sertésnél, a nagy vágóállatnál történnek, ott igenis legyen kötelező az állat-egészségügyi vizsgálat.

A magyar lehetőségeknél, tehát hogy a hagyományos magyar ízekre, magyar élelmiszer-előállításokra vonatkozó őstermelői vagy családi gazdaságban történő élelmiszer-feldolgozásokon könnyítsünk, lehet ezt támogatni. Békéscsabán jó példa, hogy a városi vágóhidat újítjuk fel, s ott a közcélú, közvágóhídon működő vágást biztosítunk az úgynevezett bérvágás révén, de Nyugat-Európában ez a vizsgálat már kötelező. Ezt ránk vetítve pozitívnak tartom. Ezért úgy gondolom, hogy az élelmiszertörvény jelenlegi módosítása nem egy befejezett dolog. A világ egy bizonyos irányba elindult. Nyugat-Európában a tömegfogyasztástól most már inkább a biotermékek irányába kezdenek a vásárlási és a fogyasztási szokások eltolódni. Ez Magyarországon nagy hagyománnyal meglévő szokás.

Fontosnak tartom azt is, hogy nálunk is folyamatában vizsgálták a különféle szervmaradványokat az élelmiszerekben. A felfokozott, föltuningolt állatok előállítása, egy gyorsított, intenzív szakaszban nevelt állatoknál a megbetegedés is sokkal könnyebb. Gyógyszeres, s egyéb hozzáadással próbálják a betegségeket leküzdeni. A mostani vizsgálatok eredménye azt tükrözi, hogy ezeknek inkább káros hatása maradhat, ezért megint csak a hagyományos tartós technológiával nevelteknek lesz előnye. Tehát a mi oldalunkon vannak előremutató dolgok, ezért szerintem a mostani törvénymódosítást jónak tartjuk, de nem befejezettnek. Itt mindenféleképpen további lépésekre lehet számítani.

Amit Kis Zoltán mondott... - (Közbeszólás: Azt mondta, hogy jó a kolbász.) Igen, meg lehet ilyenre nőni tőle, nem alultápláltak vagyunk.

Az Amerikai Egyesült Államokba és egy Európai Unióba történő beszállítás... - nem jogharmonizál, a kettő nem ugyanaz, amit beengednek az Európai Unióba, azt az Egyesült Államokba valószínűleg nem engedik be.

 

 

(12.20)

 

Ennek kapcsán is elgondolkodtató, mi az az európai szabvány, ami bizonyos körökben szigorúbb, mint az amerikai, vagy fordítva. Tehát az élelmiszer úgymond egy folyamatosan fejlődő valami, mert mindig új termékek jönnek létre, új élelmiszerek. Ezelőtt 10-20 évvel ilyen gyümölcsös joghurtokat nem nagyon láttunk, vagy egyéb, habosított termékeket, amik nem voltak. Igenis, ezeknek a korszerűsítése folyamatos.

Egy biztos, hogy az alapfeltételeket, a higiénés, állat-egészségügyi, járványügyi dolgokat szigorúan kell tartani, és az Európai Unióba történő átvételt fontosnak tartom. Vannak olyan értékek, amik a magyar élelmiszergyártásban adottak. A szabványaink is jók voltak, lehet, hogy túlbiztosítottak, mert valahol itt a piacra jutásnak úgymond a könnyítését is jelentik. Viszont avval nem értek egyet, hogy a Nyugat-Európából érkező importnál a könnyítés olyan szintűvé süllyedjen - ugyan most már nem kell külön engedélyeztetni -, hogy valami kiskapuk maradhassanak olyan dolgokra, hogy olyan nyesedékek vagy bármik jöjjenek, amik értékcsökkent vagy lejárt szavatosságú termékek, és bekerüljenek az élelmiszerbe. Tehát itt igenis, ami a javaslatban szerepel, a vizsgálatok szigorítása, sűrítése ezt talán kiküszöbölheti.

Én úgy fogalmaznék, hogy minden egyes tétel vizsgálata kötelező legyen. Tehát ne az legyen, hogy beérkezik x tonna és abból szúrópróba-vizsgálat van, mert azokon a tételeken belül is lehetnek olyan eltérések, amik más tulajdonsággal rendelkeznek.

Összességében én úgy gondolom, erre a törvényjavaslatra szükség van, egyetértek vele, de folyamatában ez továbbdolgozást igényel. Köszönöm szépen. (Taps a Független Kisgazdapárt padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
212 98 2001.05.31. 2:07  47-126

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm, elnök asszony. Dr. Lentner Csaba felszólalásához csak egy dolgot: a mostani törvényjavaslat-módosítás nem szabad út a Nyugat-Európából érkező termékeknek. Pontosan van egy olyan rész benne, ami a folyamatos ellenőrzést jelentené, hogy ne az legyen, hogy egy mintavétel után tételesen jöhet be a különféle termék. Én sem örülök annak, hogy elárasztja Magyarországot a különféle félkész vagy egyéb olyan alapanyag, ami utána élelmiszer-feldolgozásra kerül, de a piacgazdaságban, ha mi blokkoljuk az import beérkezését, a mi exportunkat sem engedik. Evvel lehet, hogy nagyobb kárt okoznánk az itteni termelőknek. Például most a sertést nem engednénk tovább, vagy az exporttámogatás megvonásával megállítanánk ennek az úgymond most újra feljövő ágazatnak a létjogosultságát.

Tehát ennek a törvénynek az a része - ha azt figyelmesen elolvasta -, ahol a vizsgálatok folyamatossá tételét erősíti, előbbre vivő, pontosan azért, hogy ha mégis olyan termékeket akarnak ránk zúdítani, ami azért olcsó, mert gyengébb minőségű, azt ki tudja szűrni, és ennek a kiszűrésével már mondhatjuk azt, hogy nem azért nem engedjük be, mert csak, és mert vámot akarunk rászorítani vagy bármi mást, hanem azért, mert a minősége nem felel meg a mi előírásainknak.

Tehát úgy érzem, hogy ezt ez a mostani módosítás tartalmazza, és ezt így azért vissza kell hogy utasítsam, ez nem viszi hátrányba a termelőt. Az, hogy a piacgazdaságban nyomnak ránk olyan termékeket, amit kint, mondjuk, egy intenzív tartási technológia mellett olcsóbban tudnak előállítani, vagy olyan támogatás mellett állítanak elő, hogy ennek a kieső részét felénk olcsóbban tudják továbbpasszolni, az lehet, hogy a termelőnek káros, de ebben nekünk most egyelőre még a saját önerőnket kell használni, hisz EU-tagok nem vagyunk, a mezőgazdaság külön nincs támogatva, hanem kormánypénzekből kell támogatnunk. Ez a verseny hátrányos oldala.

Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
212 112 2001.05.31. 2:15  47-126

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm, elnök asszony. Ahhoz szeretnék hozzászólni, hogy a dr. Lentner Csaba által elmondottakkal valahol én ott értek egyet, hogy én sem örülök annak, hogy a magyar élelmiszeripar így lett privatizálva, ahogy. Tehát egy piacszerző privatizációval én sem értek egyet. Ennek nem sok köze van a mostani élelmiszertörvény-módosításhoz. Sőt, inkább az import sűrűbb ellenőrzése; ezt nem érzi valahogy Lentner képviselőtársam, hogy sűrűbben, folyamatosan, tételesen akarunk ellenőriztetni ezzel a módosítással, mert pont az a gond, ha egy szállítmánynak van egy előmintája, ez olyan, mint amikor a Tenkes kapitányában a hordóból mintát vettek, és csak a kulacsban volt a bor, mert Buga Jakab vagy a Tenkes kapitánya vagy valaki ott bujkált, most nem tudom melyik, nem emlékszem vissza.

Ez ugyanaz a játék, az importból bejövőből levesznek egy mintát, elküldik, az nagyon flott, utána jönnek az ilyen generálpépek, és nem tudjuk - és ez a gond, ez a gondom vele -, hogy miből lett az a pép, mert ha egy hús jön, akkor azt tudjuk, hogy mi, de hogy a pépbe mit dolgoznak bele... - inkább rosszabb. Tehát itt folyamatos vizsgálatot kell eszközöljünk, és a folyamatos vizsgálattal az olcsó termékek utána kiszűrődnek, mert azok az olcsó termékek jönnek felénk, mert hallottam én ilyet, és emiatt tettem is panaszt az FVM-ben ezelőtt pár hónappal, hogy keveregtek az országban a dioxinos csirkecombok, amiknek nem itt lenne a helyük. Azt mondták, hogy nem nyomon követhető, nem tudják kimutatni. Márpedig voltak olyan helyek - és nem nevezem meg, hol -, ahonnan olyan információim voltak, hogy harmadáért adták a csirkecombot. Valami oka volt annak, hogy ez így történt. Amikor odamentünk, hogy ezt megnézzük, addigra már természetesen nem volt. Ott is egy mintát levettek a kamionból, rendben van minden, hadd szóljon, és utána tíz kamionnal idezúdítanak ránk. Miközben minden egyes tételt vizsgálunk, akkor ezt már nem tudják megtenni.

Tehát ez a részét nem érzi szerintem Lentner képviselőtársam, és az a lényeg, hogy az élelmiszeripart (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), a vertikumot - rögtön befejezem - szétszedték, ez természetesen rossz ránk nézve, monopolhelyzet teremtődött. Világos, hogy ezzel mi sem értünk egyet, mert így nekünk hátrányos helyzetünk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) van, hiszen diktálnak, és az, hogy most olcsóbb, meg kevesebb terméket állítunk elő, az az aszálynak is köszönhető.

Köszönöm. (Taps az FKGP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
237 68 2001.11.07. 5:26  1-85

HANÓ MIKLÓS, az FKGP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Eme három termőföldcsomagról szeretnék véleményt mondani, és elsősorban a módosító gondolataimról szeretnék beszélni.

A nemzeti földalapról szóló törvény mindenféleképpen szükséges, hiszen a jelenlegi szétaprózódott földterületek koncentrálása mindenféleképpen fontos, csak nem mindegy, hogy milyen módon történik ez, és kiket támogatunk, milyen formában.

Nagyon fontosnak tartom, hogy a törvény is rendelkezik ez ügyben, hogy a családi gazdaságokat preferáljuk, emeljük ki, és ezen családi gazdaságok földkoncentrációját segítsük elő. Elsősorban arra gondolok, nem mindegy, hogy a családi gazdaságok megfogalmazása miképpen történik. Ugyanis a jelenlegi körülmények között, a jelenlegi helyzetben a törvény által javasolt megfogalmazásban: elsősorban legalább egy fő főállásban tevékenykedjen a családi gazdaságban az agráriumban. Ez nagyon beszűkíti ezt a fogalmat. Én úgy gondolom, hogy a mostani törvényben ezt módosítani kell, méghozzá az őstermelők azon csoportját is ide sorolnám, akik szeretnének ennek a formának megfelelni, azaz szeretnék növelni a föld nagyságát, és szeretnék azt elérni, hogy ma a magyar mezőgazdaságból a családjukat el tudják tartani.

Alapvetően a gondot ott látom, hogy a földterület nagysága majdnem mindegy a mostani körülmények között, mert az agráriumban, úgymond, rossz a piaci helyzet.

 

(11.40)

 

A törvényhez kapcsolódva egypár gondolatot hadd mondjak el, hogy miért látom fontosnak azt, hogy a családi gazdaságok körét kibővítsük, és ne egy szűkebb csoport, hanem egy nagyobb csoport legyen, hogy majd később a családi gazdaságok kialakulási formáiban vagy folyamatában is, közben is termékpályás értékesítő szövetkezéseket tudjanak létrehozni, és ezt kellene kiemelten támogatni. Meg is mondom mindjárt, hogy miért.

A jelenlegi körülmények között, akár a búzát nézzük, akár a kukoricát, nyomott áron van piaci értékesítési lehetőség. Ezt nem a kormány, ezt nem a földművelési miniszter idézi elő, hanem az a gabona-, agrár-nagykereskedő lobbi, amely egyébként a terméktanácsba is szépen belehelyeződött, amely nyomott áron tartja ezen termékek piaci árait. Ha a termékpályás értékesítő szövetkezés nagyobb létszámban volna jelen, és önálló piaci tevékenységet tudna végezni, ezen nagykereskedői lobbicsoportokat, keveréktakarmány-üzemeket, egyebeket, jobban vissza lehetne szorítani, vagy legalábbis nem tudnának így játszani az árakkal. Mert ma Magyarországon 3-4 megyében igen jó kukoricatermés volt, a többi területen nem biztos, hogy ekkora kukoricatermés volt, de azt harsogva, hogy a kukoricatermés igen magas, ezért nyomott piaci árat kell alkalmazni, azaz 1400 forintot... - tehát Karsai Józsefnek nem az FVM-miniszter ellen és a kormány ellen kell tüntetni, hanem az agrárlobbi ellen kell tüntetni, jó lenne, ha ezt ő is észrevenné. (Mayer Bertalan közbeszól.)

Ami a módosításokat illeti, mindenféleképpen a családi gazdaság fogalmába sorolnám a testvért is és az unokát is, tehát nemcsak azt, akivel egy közösségben éli az életét, hanem az úgymond rokonsági vonallal is a családi gazdálkodásban azért még együtt gazdálkodhat. Mindenféleképpen fontosnak tartom tehát, hogy a családi gazdaságok körét az őstermelők jelentős részével növeljük, a jelenlegi megfogalmazást módosítókkal, módosító indítvánnyal tegyük olyanná, hogy befogadja a családi gazdaságok fogalmába ezen köröket is. És mivel az elkövetkező és az eddigi támogatások is a családi gazdaságokra épülnek - az agrártámogatások, a kiemelt támogatások különösen -, én úgy gondolom, hogy a résztevékenységben dolgozókat, de a termőföldet művelőket és a gazdálkodókat, akik még nem tudnak főállásban dolgozni az előbb elmondottak alapján, mivel nincs jövedelem a mezőgazdaságban, akik szeretnének ebbe a körbe tartozni, ezeket támogassuk kiemelt pénzeszközökkel és kiemelt támogatási formával, hogy bekerülhessenek a családi gazdaságok ezen fogalmába.

Remélhetőleg ily módon... - hiszen nyugat-európai példát véve ott száz évbe tellett, mire ezek a termékpályás értékesítő szövetkezések létrejöttek, nekünk itt rövidebb az idő, de nekem az a kérésem, hogy ebbe az irányba vigyük az agrártámogatásoknak és a termőföld módosításáról szóló törvényben a családi gazdaságok megfogalmazásának az irányát.

Köszönöm szépen, ennyit szerettem volna elmondani. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
237 226 2001.11.07. 2:11  113-325

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Egyéb elfoglaltság miatt egy ideig nem voltam itt a Házban, de lehet, hogy jobb is, mert Francz Rezsőnek ezeket a kirohanásait nem biztos, hogy tudtam volna kellően értékelni. Délelőtt is tett már kijelentéseket, édesanyámmal foglalkozott, ahelyett, hogy a mezőgazdasággal. Ő mindkét rendszert megélte, mert a téeszesítésben is benne volt, meg azt mondja, hogy az édesapja gazdálkodó is volt.

Ha nem lett volna az ilyen szocialista típusú szövetkezeti forma, akkor lehet, hogy a magyar mezőgazdaság és a termelők nem itt tartanának, hanem, mondjuk, az osztrák parasztot jóval megelőznénk, ugyanis a fő baj az a magyar mezőgazdaságban, és ez a törvénycsomag abban próbál segíteni, hogy a magyar parasztot újra feltőkésíthessék - és ezt állami pénzből tesszük. Sajnos... (Közbeszólás az MSZP soraiból.) Fel kellene tőkésíteni, ezért plusztámogatást kapjon a családi gazdaság. Világos!

A fő probléma az, hogy a piaci oldalon, amit elmondtam, a szocialista képviselők közül elég sokan benne vannak abban az agrárlobbicsoportban, abban a nagy agrárkereskedői csoportban, amelyek nyomott áron tartják ma a magyar mezőgazdaságban a termények és egyéb termékek árait, azt szándékosan leverik. Ami a lényeg, hogy ma Magyarországon kukoricatúltermelésről beszélünk, miközben három-négy megyében van túltermelés kukoricából. Vannak olyan megyék, ahol gyengébb a kukoricatermés, ennek ellenére 1400 forintos árakat hirdetnek meg. Nem az FVM hirdeti meg, hanem azok a nagybani felvásárlók, akik szórakoznak a magyar paraszttal. Miközben a magyar kukorica nem génmanipulált, jól eladható - és jó áron el is fogják adni fél év múlva -, most ezt, hogy a magyar paraszt jövedelemhez jusson, kipréselik, és a parasztot teljesen padlóra teszik. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Francz Rezsőnek ezt kellene látni!

A tárházak és a takarmánykeverők (Az elnök ismét csenget.) - rögtön abbahagyom, elnök úr! - szocialista kézben vannak, és ők nyomják ezeket az árakat.

Köszönöm. (Taps az FKGP és a Fidesz soraiból.)

 

 

(17.40)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
245 223-225 2001.11.30. 2:07  168-279

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm, elnök úr. Az ajánlás 35. pontjával kapcsolatban Francz Rezső úr is felemlítette a vásárlási lehetőséget, és jó lenne, ha a szövetkezeti formában működő egységek is hozzájuthatnának földhöz. Ennek semmi akadálya, a szövetkezeti tagok vásárolhatnak földet, és bevihetik, ha ez a rendszer olyan jól működik. Családi gazdaságként 300 hektárig vásárolhat, és szépen ebbe beveszik. Egyébként nagyon sok olyan szövetkezeti formát tudok, vagy bt.-t, kft.-t, ami már átalakult, hogy akik vezetik, külön van családi gazdaság, és külön van az úgynevezett szövetkezeti forma. Akkor ilyenkor itt mi van? Úgy érzem, itt egy kicsit mellébeszélünk.

Francz Rezső bekapcsolta ide a családi gazdaságok dolgát is. Nagyon fontos, és osztom Pap képviselőtársam véleményét, hogy a családi gazdaságokat fejlesszük, és minél több legyen belőle, amelyek álljanak össze termékpályás beszerző-értékesítő szövetkezéssé, mert így lehet kivédeni azokat a dolgokat, amit úgynevezett szövetkezeti forma is megtesz, hiszen Francz Rezső úr tudja a sertés dolgát, a kukorica, árpa, búza ára alacsony, a táp ára mégsem csökken. Tehát a keverőüzemek, amelyek nagy része sajnos szövetkezeti formában működik...

 

ELNÖK: Képviselő úr, ez melyik módosító javaslatban található?

 

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Amit Francz Rezső úr az előbb felsorolt, arra reagálnék, a 35. módosítóval kapcsolatban. Rögtön befejezem.

Nagyon fontosnak tartom, hogy a családi gazdaságok igenis fejlődjenek, és ők vásárolhassanak földet, és szövetkezzenek, mert így piaci biztonság lesz, nem lesz meg az agrárlobbinak az a lenyomó szándéka, ami most is van, és Karsai utána meg ordibál, hogy a kormány meg fizesse ki a különbözetet. Miért? Pontosan a termékpályás szövetkezéseknek kellene fejlődniük, és ezeknek exportjogot adni, ez piaci biztonságot jelent.

Köszönöm. (Dr. Kis Zoltán: '97 február!)