Készült: 2024.09.20.01:05:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

236. ülésnap (2001.11.06.), 221. felszólalás
Felszólaló Lezsák Sándor (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:08


Felszólalások:  Előző  221  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A demokratikus közéletnek még tanuljuk a mindennapi magatartásformáit, így például a mindenkori kormány és az egyes települési önkormányzatok vagy egyetemek közötti kapcsolatok normáit. Ezek a kapcsolatok lehetnek harmonikusak is, lehetnek barátságtalanok is, de véleményem szerint a nézetkülönbségek nem lehetnek akkorák, hogy az általános emberi értékrendet vagy a magyar történelem általánosan elfogadott értékeit megsértsék. Természetesnek tartom, hogy Egerben Dobó Istvánról neveznek el gimnáziumot, és nem pedig az áruló Hegedűsről. Természetesnek érzem, hogy az általános iskolák a Rákóczi fejedelem oldalán harcoló Esze Tamás nevét veszik fel, és nem a labancokhoz átpártolt Ocskay nevét. A választott nevek ugyanis egyben történelmi példaképek, az oktatásban követendő példázatot állítanak a fiatalok elé.

Hajdúböszörményben működik Hajdú-Bihar megye egyetlen Debrecenen kívüli főiskolai intézménye, a Hajdúböszörményi Wargha István Pedagógiai Főiskola. Az oktatási intézmény 1999 óta a Debreceni Egyetemi Szövetség tagja. A hallgatók létszáma 1300 fő, vonzáskörzete elsősorban a három északkelet-magyarországi megyére terjed ki. A főiskolán évek óta végzik a határon túli magyar óvónők továbbképzését is.

Az 1990 óta működő főiskola 1996-ban vette fel a Wargha István Pedagógiai Főiskola nevet. A névválasztás rendkívül balszerencsés volt. Wargha István ugyanis vitathatatlan pedagógiai munkássága mellett a megszálló osztrák hatalom besúgója volt. Adatokat szolgáltatott az osztrák rendőrségnek a később kivégzett Noszlopyról és Gasparicsról, döntő szerepe volt abban, hogy a Szent Korona az osztrákok kezére jutott, és ezzel nagymértékben gyengítette az emigránsok tárgyalási pozícióit. Élete, kétes jelleme a fiatalok számára elrettentő esettanulmány a magyar történelemből. Wargha István negatív történelmi szerepére már a két világháború között megjelent történelmi művek is utaltak, és ezeket a negatív megjegyzéseket a közelmúltban nyilvánosságra hozott bécsi levéltári kutatások egyértelművé tették.

Tehát mindezen felszínre került szennyes történelmi hordalék ellenére a pedagógiai főiskola egy jól fizetett besúgó, egy korabeli III/III-as ügynök nevét viseli. Miniszter úr, mi erről a véleménye? (Taps az MDF padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  221  Következő    Ülésnap adatai