Készült: 2024.05.04.16:12:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2015.04.27.), 315. felszólalás
Felszólaló Szabó Zsolt (Fidesz)
Beosztás Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 6:19


Felszólalások:  Előző  315  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ ZSOLT nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Érdekes felvetések hangzottak el, amelyek nem igazán a törvényjavaslathoz kapcsolódók, de megpróbálok rájuk válaszolni néhány sarokgondolattal, megpróbálom elmondani, hogy miért nem járunk jó úton és miért kellene a jobb úton járni, mármint a tisztelt ellenzéki pártoknak, amelyek itt vannak.

Előre is arra kérek mindenkit, hogy támogassák nyugodtan az előttünk fekvő jogszabályt, mert amiről szól, az egy pozitív gondolat. A klímaadatbázis hatósági felügyeleti és ellenőrzési tevékenységét hivatott szabályozni és a legfontosabb pillérét adni; olyan pillérét, amelyet eddig egy olyan vállalkozás vitt, amelyet a klímaszereléssel foglalkozó cégek tulajdonoltak, és egy olyan oktatási rendszerét, amelyet eddig jóval drágábban, nehezebb feltételekkel 15-16 oktatási intézmény látott el, ezek adtak végzettséget. Ennek hatására az elmúlt időszakban a klímapolitika és az ilyen jellegű készülékek szerelése területén két dolog volt jellemző. Az egyik, hogy külföldről jövő szerelők szerelték, a másik pedig az, hogy mindenféle külön végzettség nélkül cégek folytatták ezt a tevékenységet úgy, hogy kiküldtek olyan szerelőket, akik betanítva végezték ezt a munkát. Egyébként jelezni kívánom, hogy mintegy 12 ezer forinttal olcsóbb lesz a vizsga, mint ami eddig volt ebben az állapotban.

A hatóság feladata, hogy ezen a piacon és ebben az átláthatatlan rendszerben valós, megbízható összképpel rendet teremtsen; egy olyan adatbázist hozzon létre, amely megfelel az európai uniós jogszabályi előírásoknak, megfelel a magyar előírásoknak, és mindenki számára egy átlátható rendszert fog jelenteni. Minderre tekintettel meggyőződésem, hogy ez a törvényjavaslat a szabályozás elengedhetetlen részét képezi, és fontos, hogy betartsuk.

Néhány apróság, ami ehhez kapcsolódik. Az egyik dolog a kvótaértékesítés kérdésköre. Jól hallom? Kvótát adok el, ilyen az árfolyama, ennyit kapok érte, ennyit nem. Mintha emlékeznék egy törvényre, amelyet úgy hívtunk eddig, hogy devizatörvény és talán most lett módosítva, szabályozva. Mintha úgy látnám, hogy bizonyos dolgok ott is változtak, és rendezettebbé próbáljuk ezt a kérdést tenni. De a számok között egyet nem hallok, tisztelt képviselő asszony: önök 2009-ben más tollaival ékeskedve 14 milliárd kifizetetlen panelprogram számláját hagyták a következő időszakra. (Dr. Tóth Bertalan: Egy stadionból kijött!) Ki fizette azt ki? (Heringes Anita: Egy stadion!) Ki lett fizetve, lett rendezve.

Egyébként csak jelzem a felvetődő pályázati pénzek kérdéskörei kapcsán, hogy csak az elmúlt hat hónapban 30 milliárd forint pályázati pénz lett kiírva napelemre. (Heringes Anita: Megadóztatták!) És ha a metánprogram életbe lép, még nagyobb mértékben tudunk lépni. Körülbelül 40 százalékkal csökkent a napelemek ára és 1 ezrelék körüli olyan díj került rendezésre, amit pont a klímavédelem érdekében el kell számolni. Hogy ehhez kapcsolódjak, van egy szám, amely azt igazolja, hogy valahol jó úton járunk. Magyarországon a szén-dioxid-egyenértékkel visszaszámolt üvegházhatású gázkibocsátás folyamatosan csökken, és ennek hatására lehet a klímapolitikán belül kvótát értékesíteni.

A másik dolog, amire szeretném mindenképpen felhívni a figyelmet, a zöldhatóság megszűnése. Íme, itt van egy olyan hatóság, amely nyomon követi, hogy nagyon veszélyes gázkibocsátás területén, ami tízezerszeresen veszélyesebb, mint a szén-dioxid-kibocsátás, milyen rendszerrel és milyen szabályozottsággal tudjuk kezelni ezt a dolgot. Képviselőtársaim, ha igaz az, hogy aggódnak a klímapolitikáért, akkor pont itt a lehetőség, hogy támogassák ezt a törvénymódosulást és az egészet tudjuk egyszerre kezelni.

Csak jelzem, hogy a családi ház mindig felvetődik. Az Országgyűlésben is említettem több alkalommal, hogy itt az energiahatékonyságról, az energiamegtakarításról szóló törvény, itt vannak az új pályázati kiírások, 120 milliárd forint csak családi házakra. Kérem, nézzék meg, lehet pályázni, lehet megújuló energiát használni, és bízunk benne, hogy mindenki, aki szeretne erre pályázni, az ezt el fogja érni. Utalnék az „Otthon melege” pályázat 4. számú pályázatára, amely kimondottan társasházak részére, nemcsak panel-, hanem társasházak részére van kiírva, amit szintén lehet használni.

Ha már itt vagyunk, szó esett piaci viszonyokról, szakmaiságról. Ez a jogszabály lehetőséget teremt, és többen jelezték a felhasználók közül, hogy átlátható és pontos információhoz jutva pontos szakmai tevékenységet tudnak végezni. Tudják, mennyi vállalkozást és alkalmazottat jelent ez? Közel százezer alkalmazottról beszélünk, és ez egy igen nagy piac, hiszen az élet minden területén működnek hűtők és egyéb eszközök.

Összefoglalva: ez az előterjesztés egyrészről a tisztességesen dolgozó és működő cégek pénzügyi terheit 25-40 százalékkal csökkenti, összefoglalóan átláthatóvá teszi az oktatási és a vizsgáztatási rendszert, csak szakemberek végezhetnek tevékenységet. Azt kérem önöktől, áttekintve mind az összegző módosító javaslatot, amelyben szereplő módosításokat nagy tisztelettel köszönöm a Törvényalkotási bizottságnak és a Fenntartható fejlődés bizottságának, hogy támogassák a törvénymódosításunkat, és nagyon szépen köszönöm megtisztelő figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  315  Következő    Ülésnap adatai