Készült: 2024.09.20.18:12:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

303. ülésnap (2013.09.17.), 72. felszólalás
Felszólaló Gaal Gergely (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:23


Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GAAL GERGELY (KDNP): Köszönöm szépen, elnök úr. Ez egy előre bejelentett felszólalás, ezért engedjék meg, hogy bár az államtitkár úr által elmondottak szívemből szóltak, mégis visszatérjek egy kicsit ennek a törvényjavaslatnak a tartalmi részére, és az államtitkár úr expozéjában részben már elhangzottakat ismételve, ezzel kiemelve és megerősítve, illetve az államtitkár úr és az előttem szóló kormánypárti képviselők által elmondottakat megerősítve egy kereszténydemokrata álláspontot igyekezzek kifejteni ezzel a valóban hiánypótló törvényjavaslattal kapcsolatban.

A 2014. március 15-én hatályba lépő polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény fontos változásokat tartalmaz a nagykorúak cselekvőképességének szabályozásával kapcsolatban. Az új Ptk. rendelkezik a döntéshozatalukban akadályozott nagykorú személyek számára a cselekvőképesség korlátozásán túl egyéb jogintézményekről is. Fontos alapelv itt a szükségesség és arányosság követelményének betartása a korlátozások során. Megszűnik tehát a cselekvőképesség általános korlátozásának a lehetősége, az érintett nagykorúak védelme érdekében a cselekvőképességet csak egy vagy több ügycsoportban korlátozhatja a bíróság ítélete. A cselekvőképesség nagyobb fokú korlátozására csak akkor kerülhet sor, ha az enyhébb fokozattal a belátási képességében korlátozott személy jogainak védelme nem érhető el.

Ennek megfelelően a törvény a cselekvőképesség részleges, ügycsoportonkénti, illetve teljes korlátozására ad lehetőséget. Az új Ptk. még példaként sem sorolja fel azokat az ügycsoportokat, amelyek vonatkozásában a bíróság korlátozhatja a cselekvőképességet, ezért egyénre szabott bírósági döntés szükséges. Itt jelenik meg egy új jogintézmény, amely a döntéshozatalukban akadályozott nagykorú személyek számára a nemzetközi jogi normákkal összhangban a cselekvőképességet nem érintő, úgynevezett támogatott döntéshozatal lehetőségét is biztosítja. Az új Ptk. azonban nem tartalmazza a támogatott döntéshozatal részletes szabályait, ezért erre vonatkozóan új, önálló törvény megalkotása szükséges.

Az Országgyűléshez 2013. szeptember 6-án benyújtott törvényjavaslat tartalmazza a támogató és a hivatásos támogató gyámhatóság által történő kirendelésének, felügyeletének és felmentésének szabályait, a kirendelés felülvizsgálatát, továbbá a támogató feladatkörére vonatkozó rendelkezéseket. A támogatott döntéshozatal lehetősége a mentális zavar korai stádiuma vagy enyhe foka esetén a cselekvőképesség korlátozása helyett alkalmazható. A támogatott személynek segítségre lehet szüksége bizonyos döntései meghozatalában, a támogatott döntéshozatal nem érinti azonban a támogatott személy cselekvőképességét. A törvényjavaslat szerint tehát a támogatott döntéshozatal alternatívát jelenthet a gondnokság alá helyezés mellett alkalmazható gondnokság alá helyezés mellett és önállóan is (Sic!), azonban nem lehet támogatót kirendelni arra az ügycsoportra, amely tekintetében az érintett személy cselekvőképességet érintő gondnokság alatt áll. A támogatott döntéshozatal során a támogatottal bizalmi viszonyban álló egy vagy több személy segíti az ítélőképességében korlátozott személyt döntései meghozatalában, ráadásul olyan esetben nyújthat segítséget, amelyben nincs szükség az érintett személy cselekvőképességének korlátozására.

A javaslat értelmében a támogató gyámhatóság általi kirendelésére kétféle módon kerülhet sor: a támogatott személy kérelmére vagy a bíróság megkeresése alapján. A támogató kirendelésének azonban minden esetben feltétele a támogatott személy egyetértése. A gyámhatóság mindig személyesen hallgatja meg a támogatásra szoruló személyt és a támogatót a támogató kirendelésére irányuló eljárás során. Támogatóként elsősorban a támogatott személy által megjelölt személyt kell kirendelni, ha az vállalja a feladat ellátását. A javaslat azonban olyan személyek támogatott döntéshozatalára is lehetőséget ad, akiknek nincs a környezetükben támogatóként kirendelhető bizalmi személy. Ilyen esetekre a javaslat megteremti a hivatásos támogató kirendelésének a lehetőségét.

A törvényjavaslat tehát megnyugtatóan szabályozza az új Ptk.-ban jelzésszerűen csak néhány rendelkezés erejéig megjelenő támogatott döntéshozatal részleteit. Lehetőséget ad arra, hogy a támogatott személy cselekvőképességének korlátozása nélkül kapjon segítséget egyes meghatározott ügyekben döntései meghozatalában. A mentális zavar korai stádiuma vagy enyhe foka esetén ez a segítségnyújtás valódi segítséget jelenthet a döntéshozatalukban támogatottaknak olyan személy által, aki élvezi a támogatott bizalmát is. Eleget tesz ezzel a cselekvőképesség korlátozására vonatkozó irányadó szabályoknak is, amelyek szerint nem korlátozható a személy cselekvőképessége, ha adott esetben kevésbé korlátozó intézkedés is megfelelő védelmet nyújthat.

A benyújtott törvényjavaslat tehát megfelelő és elégséges módon szabályozhatja a támogatott döntéshozatal kérdését, elfogadásával végre törvényileg szabályozott lehet ez az eddig részleteiben még nem szabályozott terület. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai