Készült: 2024.09.22.19:24:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

117. ülésnap (2020.04.07.), 38. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:25


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A maszk kérdése mindenki számára fontos. A kormány számára is fontos, hogy mindenki, aki számára szükséges, a megfelelő védőfelszerelés rendelkezésre álljon. Ön is hallotta a mai napon is, és még fogja is talán hallani, hogy tényleg azzal a 30 repülőgéppel, ami az elmúlt napokban megérkezett, köztük a világ legnagyobb teherszállító repülőgépével, igyekeztünk mindent megtenni annak érdekében, hogy minden védőfelszerelés rendelkezésre álljon, ami a védekezéshez szükséges. Fontos az elején leszögezni, hogy itt valószínűleg egy hosszú védekezésre kell berendezkedjünk. Tehát nem egy napra, nem egy hétre, sok hétre, sok hónapra kell előre tervezni, éppen ezért minden védőfelszerelést úgy kell beosztani, hogy ezen hosszú védekezés alatt a leginkább veszélyeztetetteknek a rendelkezésére mindig megfelelő mennyiségű és megfelelő minőségű védőfelszerelés álljon. Így kell a maszkkérdést is megközelíteni, tisztelt képviselő úr.

Ön említette a WHO megalakulását, annak az évfordulóját. Engedje meg, hogy maszkügyben akkor az ön által is említett WHO-nak két vezetőjét idézzem. Az első Mike Ryan, a WHO ügyvezető igazgatója. A maszkkérdésről azt mondta, hogy nincs arra konkrét bizonyíték, hogy a maszkok viselése potenciálisan haszonnal járna a lakosság számára, sőt néhány bizonyíték éppen az ellenkezőjét javasolja a helytelen használat vagy illeszkedés miatt. Illetőleg a másik vezető, aki a WHO járványügyi szakértője, ő azt mondta: egy közösségben nem javasoljuk, hogy maszkot viseljen, hacsak nem beteg; ebben az esetben viszont meg tudja akadályozni a további terjedést.

Tehát ha a WHO-nak a nyilatkozatait nézi, amik azt mondják, hogy akkor viselj maszkot, ha köhögsz vagy tüsszögsz, és egészséges embernek alapvetően erre nincs szüksége, akkor érdemes szerintem ebből kiindulnunk. Valóban, mivel cseppfertőzéssel terjed maga a betegség  ez most már közismert , fontos, hogy aki beteg, azon legyen maszk, hogy ne terjessze tovább másokra. Az is fontos, hogy amikor valaki kórházba kerül  ön is ismeri az erre vonatkozó protokollt, ezt miniszterelnök úr is itt a parlamentben is ismertette , mind a beteg számára, mind az ellátók számára rögtön egy-egy sebészi maszkot biztosítanak, és ezt fel kell hogy vegyék, pontosan azért, hogy ne terjesszék így egymás között a vírust, aki pedig komolyabban ellátja a koronavírusos betegeket, azok számára speciális maszkot is biztosítunk.

Ezek tehát azok az intézkedések, amelyek fontosak az egészség megóvása céljából. Ön is tudja, hogy a maszkot jól kell használni. Ha valaki a maszk miatt folyamatosan az orrához és a szájához többet nyúl, mint anélkül, azért, hogy igazgassa a maszkot, akkor azzal növelni is tudja a fertőződés kockázatát, még ha kesztyű van is rajta, hiszen a kesztyűvel is ugyanúgy a szájához, az orrához, a nyálkahártyájára oda tudja vinni a fertőzést. Tehát fontos, hogy akiknek igazán az első vonalban szükséges, azoknak folyamatosan biztosítsuk, ezt az elmúlt időszakban megtettük. A beszerzett készleteket illetően pedig az elmúlt hetekben megérkezett 19 millió 712 ezer sebészeti maszk, 1 millió 700 ezer speciális maszk, 206 ezer arcvédő, az a 8 tonna maszkalapanyag, amely Magyarországon akár a börtönökben, akár a megváltozott munkaképességűeknél, akár más intézményekben további maszkkészítésre alkalmas, és mondhatnám itt a gumikesztyűket, a lélegeztetőgépeket, védőruhákat, 100 ezer tesztet, 100 ezer védőszemüveget vagy 27 tonna egyéb felszerelést, ami érkezett, ezeket mind-mind azért rendeltük meg, hogy megóvjuk a magyar emberek egészségét.

Egyebekben pedig igyekszünk a WHO ajánlását e téren is betartani, és Magyarország eszerint is működött, eszerint is tevékenykedett. Ön is nagyon jól tudja, hogy a WHO különböző vezetői, a magyarországi irodavezető is elmondta, hogy a hatóságok teszik a dolgukat, képesek észlelni az új eseteket, ha szükséges, illetve a WHO sürgősségi programigazgatója is azt mondta, hogy a Magyarországon elfogadott intézkedések alkalmasak az esetek felderítésére. Tehát mind-mind azt mondták a WHO hivatalban lévő vezetői, akik tényleg ismerik az ő eljárásaikat, hogy Magyarország helyesen cselekszik ezeken a részeken.

Ettől függetlenül igyekeztünk mindent a lehető leggyorsabban beszerezni, és az intézkedéseket is a lehető leggyorsabban meghozni. Ha csak azt nézi, hogy a veszélyhelyzet kihirdetésére az első megbetegedést követő 7. napon került sor, míg például, mondjuk, Szlovéniában a 9. napon, vagy Olaszországban a 38. napon, ebből is látható, hogy Magyarország igyekezett gyorsan lépni.

Tisztelt Képviselő Úr! Önök itt többször felhozták az önkormányzatok kérdését, a maradék időben erre is mindenképpen ki akartam térni. Nagyon fontos, hogy mindenki részt vegyen a koronavírus elleni védekezésben. A legnagyobb összegben a kormányzat, a központi költségvetés vesz ebben részt. A legnagyobb arányban a pártok, hiszen a további támogatásuk 50 százalékát kell hogy átcsoportosítsák a koronavírus elleni védekezéshez, és az önkormányzatoknál érezhetően nagyobb mértékben a multinacionális vállalatok és a bankok is részt vesznek ebben a közös feladatban, de azt hiszem, hogy mindenki számára elfogadható, hogy mindenkinek feladata van ebben.

A kormány is számtalan intézkedést meghozott, ezeket már idő hiányában nem tudom ismertetni önnel, de emellett fontos, hogy az önkormányzatok, nagy cégek, mindenki más is részt vegyen abban, hogy a koronavírust le tudjuk győzni, és a magyar gazdaságot pedig utána újra tudjuk indítani. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.  Dr. Lukács László György visszatér a jegyzői székbe.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai