Készült: 2024.04.26.07:14:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

113. ülésnap, 77. felszólalás
Felszólaló Bajnai Gordon
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás önkormányzati és területfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:36

Felszólalások:  <<  77  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAJNAI GORDON önkormányzati és területfejlesztési miniszter: Tisztelt Képviselőház! Tisztelt Képviselő Asszony! Javaslom, hogy gyorsan tegyünk tisztába dolgokat. Először is azokat a kérdésében is megfogalmazott félreértéseket vagy csúsztatásokat szeretném pontosítani, amelyek félrevezethetik a közvéleményt.

Az első: ön azt állítja, hogy az elemzés nem nyilvános, a kormány titkolja és nem adja ki. Nos, ezt az elemzést nem egy évvel ezelőtt, hanem 2005 közepén készítette - valóban közpénzből, hiszen az a dolgunk, hogy elemezzük, hogyan zajlik ez a folyamat - a HBF Hungaricum Kft. Ez 2005 második felében készült el, és az azt megelőző időszakot elemezte. Az elemzés minden dokumentuma nyilvános, megjelent a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által működtetett fejlesztespolitika.gov.hu honlapon, és az összefoglalót még az Európai Tükör című folyóirat is közölte XI. évfolyamának 9. számában, ha vissza kívánja keresni.

Ezen túl a kutatási összefoglaló hónapok óta elérhető a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapján is, valamint ezen tanulmány megállapításai az Új Magyarország fejlesztési terv előzetes értékelésének mellékletét képezték, és az elemzés megállapításait megtárgyalta a nemzeti fejlesztési terv monitoringbizottsága is, amit megküldtünk az Európai Bizottság részére. Így tehát az az állítás, hogy ezt titkolnánk, ne mutatnánk be, a legkevesebb, amit mondhatunk róla, hogy nem igaz.

Arra a kérdésre, hogy az eseti bizottság elől miért titkoljuk, miért nem mutatjuk meg neki ezt a tanulmányt, azt tudom válaszolni, hogy szerintem néhány klikkeléssel elérhető, már több mint egy éve fent van az általam imént említett portálon. Javaslom, hogy ott keresse meg.

Ami a politikai lobbira vonatkozó megjegyzéseit illeti: azt gondolom, nem volt még olyan kormány az elmúlt tizenhét évben, amelyik ennyi és ilyen szigorú intézkedéseket tett volna azért, hogy pártatlan és átlátható legyen a fejlesztési pénzek folyamata. (Derültség az ellenzéki oldalon.) Hadd mondjak néhány példát erre. Ön jól tudja, hiszen megbeszéltük az eseti bizottságban, hogy létrehoztuk nem a legnagyszerűbb, hanem Európa legszigorúbb összeférhetetlenségi törvényét. (Dr. Répássy Róbert: Hol van?) Itt van a parlament előtt, csak jóvá kellene hagyni. (Taps az MSZP soraiban.) Bejelentő honlapot hoztunk létre Antilop címmel, amelyen bármely magyar állampolgár bejelentést tehet, ha szabálytalanságot lát. Több mint száz bejelentést kaptunk az elmúlt időszakban, ezek vizsgálata zajlik. (Zaj az ellenzéki oldalon. - Az elnök csenget.) Nyilvános pályázati tájékoztató felületet hoztunk létre, amelyen keresztül bármely pályázó megnézheti a saját pályázatát, az arról szóló értékelést, és megnézheti, hogy kik vettek részt a pályázat bírálatában.

Azt állította a hozzászólásában - és ez súlyos csúsztatás -, hogy az Európai Csalásellenes Hivatal 29 ügyben állapított meg szabálytalanságot, és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget kötelezte, hogy fizessen vissza pénzt. Nos, ennek az ellenkezője igaz: a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség vizsgált ki 29 olyan ügyet már az idén, ahol elrendelte, hogy a magyar államnak fizessenek vissza 780 millió forintot azok a pályázati gazdák, akik szabálytalankodtak. (Derültség és taps a kormánypárti oldalon.) Az Európai Csalásellenes Hivatalnak pedig mi ezt jelentjük minden évben, hiszen ez a dolgunk. De mindannyiunk közös érdeke, hogy ezeket a szabálytalanságokat feltárjuk.

Végül azt kérdezte, hogy mikor változtatunk a regionális fejlesztési tanácsok delegálási gyakorlatán. Arról a gyakorlatról van szó, amelyet önök 2000-ben hagytak jóvá, az a törvény azóta is változatlan, ennek alapján működnek a regionális fejlesztési tanácsok. Már több alkalommal is kifejeztük a készségünket, hogy szeretnénk ezen változtatni; azt szeretnénk, ha Magyarországon egy működő regionális önkormányzatiság jönne létre, választott képviselőkkel, saját bevételekkel, és ha ez meglenne, akkor lehetőség lenne arra, hogy valóban a régiókat képviselő választott emberek döntsenek arról, hogy a régióknak mire van szükségük. Addig a felelősség a kormányé.

Kérem válaszom elfogadását. (Hosszan tartó, nagy taps a kormánypárti oldalon.)

Felszólalások:  <<  77  >>    Ülésnap adatai