Készült: 2024.05.07.22:19:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

96. ülésnap (2007.10.09.), 40. felszólalás
Felszólaló László Tamás (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Ifjúsági, szociális bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LÁSZLÓ TAMÁS, az ifjúsági, szociális és családügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az adótörvények nem magukban állnak, nem lehet kiragadni az egyéb gazdasági, társadalmi, szociális folyamatokból azokat. A gazdasági versenyben az ország alulmúlhatatlan - az október 7-i Economist-számok tanúskodnak erről -, ugyanakkor sehol nem szednek be ennyi adót, és sehol nem nyújt az állam érte ilyen keveset. A kormányzat szinte mindenhonnan kivonul vagy kivonulni igyekszik, kivéve az adószedést. Ennek minőségéről és megbízhatóságáról lesújtó véleményt ismerhettünk meg a 2006. évi zárszámadás állami számvevőszéki jelentéséből. Az ország ugyanakkor szociális válságban van. Ez az a környezet, amely körülveszi a jelen adótörvényeket.

Az adócsökkentés kormánya, amely ezzel nyert választást, 2008-ban is adót emel. Az adómódosítások, -összevonások és egyéb trükkök nem eredményezik a munkavállalás bővülését, tovább rontják majd az aktív és inaktív népesség már most is kedvezőtlen arányát. Mindez a szociális szektorra zúdít majd újabb terheket. Sérelmezzük például a rehabilitációs járadék beolvasztását. Eddig legalább lehetett tudni, hogy ez milyen összegű, lehetett küzdeni érte. Az önkormányzatokat belekényszerítik az ingatlanadó bevezetésébe, ezt költségvetési megszorításokkal érik majd el, újabb feszültségeket gerjesztve.

Miért van mindez? Mert számtalan olyan "adófajta" van, amely ebben az adótörvényben nem szerepel, viszont ami miatt kell az adókat ilyen magas szinten tartani. Olyan mértékű államadósságot halmoztak fel, amely a Kádár-korszak egésze alattit messze meghaladja, ennek a kamata olyan teher, amely miatt kell - többek között - ilyen magasan tartani az adókat. Ezt úgy mondjuk, hogy a rendkívüli méretű hitelek utáni kamatadó. Inflációs adó is van. Az Európai Unióban Magyarországon a legmagasabb az infláció, jelenleg 7 százalék feletti. Soha nem tudta a kormányzat azokat az értékeket elérni, amelyeket kitűzött. Úgy gondoljuk, hogy a mostani esetben sem fogják.

(11.10)

Ezzel együtt a munkanélküliség szintén 7 százalék körül van, a falvakban 30-40 százalékos. Az 1 százalék körüli gazdasági növekedés adója is szerintünk létezik, a rendkívüli mértékben romló versenyképesség miatti lemaradás adója ez. Létezik a vidék szétverése adója, a rossz privatizáció adója, a kormányzati kommunikáció adója, amire több milliárdot költenek önök, ahelyett, hogy kormányoznának. A mérhetetlen korrupció adója, amit látunk, az csak a jéghegy csúcsa.

De van érdekes adónem, például a rendőri egyenruhacsere adója, ahelyett, hogy megbüntetnék azokat a rendőri vezetőket, akik miatt most ruhacserével kell majd a rendőrség megtépázott imázsát rendbe hozni. Ez is egy adófajta szerintünk. A kormányzati negyed utáni adó már most százmilliárddal lépi túl az első számokat. Vagy a 4-es metró adója, ami szintén a százmilliárdokat meghaladó költségtúllépés és a rossz tervezés miatt merül fel. Vagy a PPP-be kiszervezett autópályák ellenőrizhetetlen költsége utáni adó. Vagy az EU-s pénzek lenyúlása miatti adó. Ez majd a következő kormányokat terheli - mondják önök -, hiszen az hangzik az MSZP-SZDSZ körökből, hogy nem baj, ha törvénytelenül szerezzük meg az EU-s forrásokat, az emiatti büntetéseket nem nekünk kell majd visszafizetni. Vagy a rosszul, nem hatékonyan végrehajtott panelprogram miatti adó. Vagy a szociális szféra visszafaragása mint adó. Vagy most folyik a tb-kassza lenyúlása mint egészen rendkívüli adó. Vagy a számtalan monopolhelyzetből adódó kiszolgáltatottság mint adó.

Hosszan sorolhatnánk, hogy mi minden terhelné az önök lelkét. Az adó az, amit az emberek önként nem adnának oda, törvény kötelezi őket rá. Ez egyfajta társadalmi szerződés része. De ha az állam nem teljesíti a kötelezettségeit, ha a befizetett adókat nem arra a célra használja fel, amire a választásokon felhatalmazták, akkor vajon a társadalmi szerződés érvényes-e még? Egyre kevésbé. Ezért szavazunk nemmel az adótörvényekre. És rákérdezek: vajon hogyan adják el önök mindezt a munkanélküliségtől félő, napról napra élő, közüzemi díjakat egyre nehezebben befizető lakótelepi, mondjuk, újpalotai embereknek? Nem tudom. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai