Készült: 2024.09.19.14:03:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

137. ülésnap (2008.04.14.), 44. felszólalás
Felszólaló Karsai Péter (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:58


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARSAI PÉTER (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! A múlt hét végén látott napvilágot a hír, amely szerint az adócsalás, valamint folytatólagosan, üzletszerűen elkövetett jelentős kárt okozó csalás bűntette és magánokirat-hamisítás vétsége miatt három év hat hónapi letöltendő szabadságvesztésre, valamint négy év közügyektől eltiltás mellékbüntetésre ítélt vállalkozó, Kabai Károly továbbra is - közvetítői útján - üzleti kapcsolatban áll a Honvédelmi Minisztérium magas rangú beosztottjaival.

Az üzleti kapcsolat a tárca által megbízott Nyír-Uncia Kft.-n keresztül bonyolódik, a társaság lényegében a honvédségnél feleslegessé vált lőszerek megsemmisítésével foglalkozik.

Egyes katonai vezetők - az egyik televíziós csatornához eljuttatott levelek tanúsága szerint - tájékoztatást adtak az egyik állami lőszer-megsemmisítő megbízás alakulásáról, de a cég képviselőjének kényes katonai információkat is kiadtak, mivel beszámoltak a honvédség raktáraiban megsemmisítésre váró lőszerek mennyiségéről is. Ezek az információk eljutottak a jogerős büntetését töltő Kabai Károlyhoz is. Márpedig, ha ez történt, akkor súlyos nemzetbiztonsági kockázatot rejt magában az eset, hiszen olyan - akár - államtitkot képező adat is Kabaihoz kerülhetett, amellyel nemcsak élni, de visszaélni is lehet.

Joggal tarthatjuk abszurdnak azt a helyzetet, amikor egy közügyektől eltiltott személy, aki egyébként a büntetés-végrehajtás vendégszeretetét élvezi, szolgálati titkot, esetleg államtitkokat jelentő információkhoz is juthat. Jóllehet, Kabai Károly jelenleg nem tulajdonosa és nem is tagja a fenti gazdasági társaságnak, ugyanakkor a céget családtagjai vezetik. A haditechnikai termékek gyártásának és a haditechnikai szolgáltatások nyújtásának engedélyezéséről szóló 2005. évi CIX. törvény pedig előírja, hogy hadiipari, haditechnikai tevékenység végzésére engedély kizárólag olyan cégnek adható, amelynek vezetője rendelkezik nemzetbiztonsági ellenőrzéssel. A törvény ugyancsak kiemeli, hogy a hadiipari vagy haditechnikai tevékenységgel összefüggő munkakörben olyan személy alkalmazható, aki lényegében büntetlen előéletű.

Ebben az ügyben a nemzetbiztonsági kockázatok vitathatatlanok, különösen úgy, hogy minősített információk kerülhetnek jogosulatlanul illetéktelenek kezébe.

Mindezek alapján kérdezem a miniszter úrtól: nem tartja-e szükségesnek vizsgálat elrendelését, a Katonai Biztonsági Hivatal bevonását az ügybe? Várom megtisztelő válaszát. (Taps az MDF soraiban.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai