Készült: 2024.05.14.09:53:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

77. ülésnap (2015.05.28.), 166. felszólalás
Felszólaló Kovács Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:20


Felszólalások:  Előző  166  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Mielőtt a jövő évi költségvetés szociális területét érintő részéről beszélnék, szólnom kell azért néhány szót, hogy honnan is indultunk, hiszen az előző kormányok negatív intézkedései egészen idáig kihatnak. A Gyurcsány-kormány első körben egyetlen segélybe gyúrta össze a rendszeres gyermekvédelmi támogatást, a családi adókedvezményt és a családi pótlékot. Az intézkedés miatt a családi adókedvezmény gyakorlatilag megszűnt.

A gyesre való jogosultságot a rendszeres szociális segélyben részesülők esetében megszüntették. Ezután Bajnai Gordon idején a családi pótlékot a 2009-es szinten befagyasztották, két évre maximalizálták a gyes és a gyed időtartamát, valamint a gyed, illetve a gyes megszerzéséhez szükséges biztosítási időt fél évről egy évre emelték.

2009-ben eltörölték az addigi lakástámogatási rendszert. A megszorító intézkedések a szegények mellett leginkább a kevésbé tehetős középosztályt sarcolták, konkrétan a nyugdíjasokat és a közszférában dolgozókat. Ezen intézkedésekkel devizahitelbe kényszerítették az embereket.

A 2010-ben megkezdett szisztematikus munka eredményeként negyedmillióval csökkent a szegénységgel veszélyeztetettek száma Magyarországon. Míg az EU-ban 16,7 százalék azon személyek aránya, akik a szegénységi küszöb alatti jövedelemmel rendelkeznek, addig Magyarországon ennél jobb a helyzet, 14,6 százalék.

A válságot követően a Fidesz-KDNP kormányzásának köszönhetően Magyarországon megállt a gyermekszegénység növekedése. (Bangóné Borbély Ildikó: Komolyan?) A Központi Statisztikai Hivatal után a Tárki elemzése is azt mutatta, hogy csökkent a szegénység mértéke, mélysége és a jövedelmek közti egyenlőtlenség Magyarországon. A méréskor uniós szabvány szerint 11 jellemzőt vizsgáltak. Ezek legfontosabbika, hogy az átlagjövedelem 60 százalékát el nem érő személy vagy család már szegénynek számít, de a munkanélküliséget is szegénységi kockázatnak tekintik.

Mind a 11 mutató tekintetében jelentős javulások voltak az elmúlt két évben. A legnagyobb javulást a foglalkoztatásban mérték, 2010-től tavalyig 18-ról 9 százalékra csökkent azon háztartások aránya, amelyekből senki nem dolgozik. Javult a háztartások helyzete is, kevesebb családot fenyeget a társadalmi kirekesztődés és a szegénység veszélye. Ez a kézzelfogható eredmény a rezsicsökkentésnek és a devizahitelesek megsegítésének is köszönhető. De fontos tényező a közmunkaprogram is. A szegénység visszaszorítását elősegítő programjainkat a jövőben is fogjuk folytatni.

A szegénységből való kivezetésre, a felzárkózásra gyerekkortól kezdve van a legnagyobb esély, ezért döntöttünk a kötelező óvodáztatás mellett, amely azt a célt szolgálja, hogy a gyermekek minél hamarabb kerüljenek abba a szocializációs közegbe, amely az iskolai sikereiket megalapozhatják. Ezért az elmúlt öt évben mintegy 28 milliárd forintból több mint 6 ezer bölcsődei férőhely jött létre, csaknem 5 ezer pedig megújult.

Az óvodáztatás, csakúgy, mint az iskoláztatás, a szülő felelőssége. Ezért fontos, hogy a gyermekek ellátására célzott társadalmi juttatásokhoz e feltétel teljesítésével jussanak hozzá a családok. A 2010-benhivatalba lépett kormány egyik első intézkedései között szereplő lépés az iskoláztatási támogatássá alakított családi pótlék iskolalátogatási kötelezettséghez kötése volt. Úgy tűnik, hogy ez eredményes, tanévről tanévre csökken az iskolai mulasztások száma.

(17.50)

Az egyik kiemelt célkitűzésünk, hogy Magyarországon minden gyermek hozzájusson a napi többszöri egészséges ételhez. A Fidesz-KDNP a tegnapi nap folyamán megszavazta, hogy 2015. szeptember 1-jétől több gyermek részesüljön ingyenes étkezésben. Így a jövőben ingyen étkezhetnek a gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermekeken kívül a jelenleg 50 százalékos étkezési térítésidíj-kedvezményre jogosult gyermekek, a három vagy több gyermeket nevelő családok gyermekei, a tartósan beteg és fogyatékos gyermekek és testvéreik. Továbbá azon két vagy egy gyermeket nevelő szülők gyermekei, ahol a családban az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a kötelező legkisebb munkabér nettó összegének 130 százalékát, amely ebben az évben 89 408 forint. Így szeptembertől háromszorosára növekszik az óvodákban és bölcsődékben ingyenesen étkezők száma. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a gyermekek ne csak az oktatási, pedagógiai segítséget kapják meg az óvodákban, hanem az étkezésük is biztosítva legyen, hiszen ha csak egy éhező gyermek is van Magyarországon, már az is sok. A gyermekek étkeztetésére 2010-ben 29 milliárd forint volt fordítva, mára ez a duplájára, 58 milliárdra nőtt.

A 0-3 éves korúak számára a „Biztos kezdet” gyerekházak segítik a gyermekszegénység és a gyermekéhezés felszámolását. 2009 óta több mint 11 ezer gyermek és szülője látogatta ezen intézményeket. 2014-ben 606 millió forint keretösszeg állt rendelkezésre ezen intézmények számára. Az eddigi 114-en túl 50 új ház indítását fogjuk támogatni a következő időszakban.

A rászoruló családokat ma már a tankönyvcsomag árával sem terheljük. Bevezettük az ingyenes tankönyvellátást felmenő rendszerben. Ebben a tanévben már a gyermekek 60 százaléka ingyenesen jutott a tankönyvekhez.

Elindítottuk és folytatjuk az Erzsébet-prog­ramot, ami nemcsak a családok, a nyugdíjasok, a fogyatékkal élő emberek vagy a szociálisan rászoruló gyerekek üdültetéséről, táboroztatásáról szól, hanem Magyarország, a magyarok lakta területek értékeinek, hagyományainak, természeti kincseinek és kultúrájának bemutatásáról is.

Jövőre tovább csökken a személyi jövedelemadó mértéke, és növekszik a családi adókedvezmény összege. Ennek köszönhetően 145 milliárd forint marad a magyar családoknál. Végeredményben az átlagkeresettel rendelkező kétgyermekes családoknak jövőre 116 ezer forinttal több jövedelmük lesz. 2016-tól kezdve négy év alatt fokozatosan a kétszeresére, a gyermekenkénti 10 ezer forintról 20 ezer forintra fog emelkedni a két gyermeket nevelő szülők kedvezménye.

A jövő évben is megmarad és egyre több családot érint a házasságkötés adókedvezménnyel való ösztönzése. Szintén folytatódik a gyed extra, mert bebizonyosodott, hogy ösztönzi a gyermekvállalást és a kisgyermekes édesanyák foglalkoztatását. A családok 2016-ban már egész évben igénybe vehetik az új otthonteremtési programot, a családi otthonteremtési kedvezményt. A szakmai dolgozók 63 ezren bérkiegészítésben fognak részesülni, amelyre 2015-ben 7,5 milliárd, 2016-ban pedig 15 milliárd fog rendelkezésre állni.

A segélyezési rendszer átalakítása és a kapcsolódó szakpolitikai intézkedések révén a Fidesz-KDNP megteremtette annak feltételeit, hogy a szegénységben élők elsődlegesen a piaci foglalkoztatás révén, másodlagosan a biztos megélhetést támogató szolgáltatások és közmunkaprogramok segítségével, míg harmadlagosan a szociális segélyezési rendszer keretein belül találjanak maguknak megélhetést.

Összességében az Emberi Erőforrások Minisztériuma szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős ágazatot érintő 2016. évi tervezett támogatási előirányzata 219 milliárd 316 millió forint, amely a 214 milliárd 111,5 millió forintos 2015. évi eredeti támogatási előirányzatot összesen 5,2 milliárd forinttal haladja meg. Több pénz jut például a szociális célú nem állami humánszolgáltatások támogatására. Az előirányzat biztosítja a fedezetet a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi közfeladatokat ellátó egyházi és nem állami fenntartók részére az alap- és egyházi kiegészítő támogatásokra is. Jövőre 2 milliárd 42 millió forinttal több áll rendelkezésre támogató szolgáltatásokra, közösségi ellátásokra, utcai szociális munkára, krízisközpontok támogatására, a „Biztos kezdet” gyerekházak finanszírozására és fejlesztésére.

Engedjék meg, tisztelt képviselőtársaim, hogy néhány mondatot szóljak a felzárkóztatási programokról is. A romák nem bűnbakok, hanem a magyar társadalom olyan tagjai, akikért közösen vagyunk felelősek, ahogy közös felelősség a szegénység felszámolása is. A magyar EU-elnökség alatt fogadták el az európai roma keretstratégiát, amire büszkék lehetünk. Európa ma 10-12 millióra teszi a romák számát, Magyarországon ebből körülbelül 700-800 ezren élnek. Az ő boldogulásuk is fontos a Fidesz-KDNP kormánynak, és ez a jövő évi költségvetésben is megjelenik. Ezért több pénz jut például a Türr István Képző és Kutató Intézetnek. Ez látja el az állami felnőttképzési és területi felzárkózási koordinációs feladatokat, kiemelt tevékenysége a közfoglalkoztatással összefüggő feladatok végzése. Feladata a komplex és hosszú távú társadalomfejlesztés, a társadalmi felzárkózás elősegítése és a mélyszegénység társadalmi hatásainak csökkentése. Az intézkedések segítik a romák foglalkoztatását, integrációját, valamint a felzárkózáspolitikai programok kidolgozását. Szervezésében, illetve közreműködésével indulnak operatív programok, amelyek fenntartása és fejlesztése is az intézet feladatkörébe tartozik, például „Bizalom és munka”, Start-munkaprogram, „Újra tanulok!”, illetve „Aktívan a munkáért!”.

Jövőre több jut a roma ösztöndíjprogramokra is, amelynek célja a hátrányos helyzetű, elsősorban roma hallgatók tanulmányainak támogatása és az Útravaló-MACIKA esélyteremtő ösztöndíjprogram folytatásának támogatása. A hátrányos helyzetű, elsősorban roma tanulók iskolai sikerességét elősegítő programok az általános iskolától a diplomáig adnak támogatást, folyamatosan végigkísérik a tanulót a tanulmányain. Része továbbá az „Út a szakmához” alprogram. Új fejezetként jelenik meg a költségvetésben a Multifunkcionális Nemzetiségi ‑ Roma Módszertani, Oktatási és Kulturális Központ, amelyre a 2016. évi tervezett előirányzat 79,2 millió forint.

Ezekből az adatokból is látszik, hogy a Fidesz-KDNP senkit nem hagy az út szélén. Ezért kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy támogassák a 2016. évi költségvetést. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  166  Következő    Ülésnap adatai