Készült: 2024.09.23.10:14:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2000.11.07.), 97. felszólalás
Felszólaló Dr. Járai Zsigmond
Beosztás pénzügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:14


Felszólalások:  Előző  97  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÁRAI ZSIGMOND pénzügyminiszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A képviselő úr által felhozott eset az általános forgalmi adóval kapcsolatos tipikus visszaélési lehetőségre, a fiktív számlázásra vonatkozik, amelynek visszaszorítása érdekében a Pénzügyminisztérium az adótörvények tavaly elfogadott módosítása során szigorította a visszaigénylés feltételeit. Az 1995 előtt feltárt visszaélési lehetőségek miatt a visszaigénylés teljesítését a törvény árbevételhez kötötte, megakadályozva ezzel azt, hogy tényleges gazdasági tevékenységet nem folytató cégek részére az adó összege kiutalásra kerüljön.

Jelentős lépésként értékelhető az a 2000-től életbe lépett módosítás is, amely szerint visszatérítés csak akkor teljesíthető, ha az adóalany az összes beszerzésének ellenértékét kifizette, ami fiktív cégek esetén gyakorlatilag kizárja a kiutalás teljesítését. Az alaposabb ellenőrzés lehetővé tétele érdekében ez évtől a 30 nap helyett 45 nap áll az adóhatóság rendelkezésére, hogy az 500 ezer forintot meghaladó visszaigénylések kiutalását teljesítse. Az adóhatóság az adóalany által benyújtott visszaigénylési kérelmet kiutalás előtti ellenőrzés keretében vizsgálja. Hangsúlyozom, hogy az adózó kiválasztása objektív kiválasztási rendszerrel történik. Az ellenőrzés során az adóhatóság elsősorban a visszaigénylést megalapozó szerződésekre, bizonylatokra, iratokra koncentrál.

A konkrét esetben a visszaélés kiszűrését nehezítette az a tény, hogy történt teljesítés, még ha nem is olyan mértékben, mint amiről a számlák kiállításra kerültek. Ennek teljes körű feltárására az 1998. szeptember 17-én indított átfogó ellenőrzés, illetve az APEH Bűnügyi Igazgatósága által indított nyomozás során nyílt lehetőség. Szeretném felhívni a képviselő úr figyelmét néhány tévedésre. A vizsgálat akkor kezdődött meg, amikor az APEH elnöke Simicska Lajos volt, 1998. szeptember 17-én.

Összefoglalóan tehát azt szeretném mondani, hogy senkihez közeli vállalkozók semmilyen előnyt nem élveznek az APEH-nél sem.

Köszönöm a válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  97  Következő    Ülésnap adatai