Készült: 2024.09.25.11:32:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2000.11.07.), 322. felszólalás
Felszólaló Ékes József (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:20


Felszólalások:  Előző  322  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF (MDF): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! A Magyar Demokrata Fórum támogat minden olyan törvénymódosítást, ami valóban a környezetvédelem helyzetét kívánja javítani, és úgy érezzük, hogy az LIII. törvény módosítása keret jellegű ugyan, de ebbe az irányba hat.

A tervezett módosításnak lényegében három jól körülhatárolható eleme van: egy elemrész a levegőtisztaság-védelemmel kapcsolatos hatáskörök rendezésére irányul; egy elemrész a '91-es XX. törvényből a levegőtisztaság-védelemmel kapcsolatos hatáskörök korszerűbb megfogalmazásában kerültek átemelésre, és ez tartalmazza az önkormányzatok és a polgármester feladatát is.

A törvénymódosítás másik jól követhető eleme a felhatalmazó rendeletek körének kibővítése. Az EU-jogharmonizációval kapcsolatban merül fel, hogy a miniszteri jogosítványok megfogalmazásra kerüljenek olyan technikai kérdésekben, ahol szükségtelen kormányzati szintű szabályozás. A környezetvédelmi miniszter, egyetértésben a többi tárca miniszterével, adhasson ki miniszteri szintű szabályozást - ez a módosítás második csomagja.

A törvénymódosítás harmadik, jól elkülöníthető eleme pedig a módosítással érintett jogszabályok hatályon kívül helyezését tartalmazza, illetve az ÁNTSZ-ről szóló '91. évi XI. számú törvény esetében pedig az érintett paragrafus módosítását.

Ez a törvénymódosítás arról szól, hogy az ÁNTSZ-ektől az imissziómérő-hálózat működtetése átkerül a környezetvédelmi tárcához, és valóban, az önkormányzatoknak nem lesz többé feladatuk a levegőtisztaság-védelme kapcsán oly módon, mint ahogy ez idáig, hiszen beigazolódott az, hogy az önkormányzatok ezen kérdéskörben nem tudnak olyan hatékonyan tevékenykedni, hogy valóban, azok a mérési eredmények, azok a levegőtisztasági problémák, amelyek felmerülhetnek egy-egy település környékén vagy körében, mindenképpen a megfelelő mérési eredményeket tudják produkálni, valamint annak hatására az önkormányzatok a megfelelő lépéseket meg tudják tenni. Ehhez sem emberük, sem eszközállományuk, sem mérőkapacitásuk nincs és nem volt idáig az önkormányzatoknak.

 

 

(18.50)

 

 

Ezzel a törvénnyel és e terület környezetvédelmi tárcához való csatolásával kialakulhat az a mérőállomás-rendszer, amely egy monitoringhálózat keretén belül teljes képet tud adni. A környezetvédelmi bizottság számos alkalommal kezdeményezte, környezet-egészségügyi szempontból álljon rendelkezésre, hogy mely területek levegője a legszennyezettebb, a legrosszabb minőségű, és ennek alapján a megfelelő pályázati rendszerek kialakításánál is egyfajta prioritási elvként kerüljenek meghatározásra.

Ugyanez a kérdés a víz minőségvédelmével kapcsolatban is. Ehhez a későbbiek folyamán mindenképpen szükségeltetik az önkormányzatok részére is olyan feladatköröket meghatározni, mint amit a környezetvédelmi bizottság is megfogalmazott. Ez a környezetvédelmi alap létrehozása, az ahhoz kapcsolódó pályázati lehetőségek elindítása, vagyis legyen mérvadó az, ha egy önkormányzat rendelkezik környezetvédelmi alappal, és ahhoz az igényt megfelelő szinten be tudja nyújtani.

Hasonlóképpen ma már kötelezni kellene minden önkormányzatot környezetvédelmi program kialakítására, hogy hathatós intézkedések sorozatával tudják megvalósítani azokat a környezetvédelmi program által meghatározott és az EU-jogszabályokkal is harmonizáló lépéseket, amelyek egy-egy adott területen meghatározó lépéssorozatként tudják végrehajtani azokat a környezetvédelmi előírásokat, amiket a törvény a maga részéről is megfogalmaz, és ehhez a megfelelő eszközállományt is hozzá tudják rendelni.

A Magyar Demokrata Fórum nevében - amint az a környezetvédelmi bizottságban is elhangzott - maximálisan támogatjuk ezeket a lépéseket. Viszont ezekben a kérdésekben tovább kell lépni, ki kell szélesíteni és helyre kell tenni az önkormányzatok, a tárca és az ÁNTSZ viszonyának a kérdéseit, s egyszersmind úgy kell rendezni, hogy mindenkinek a saját hatáskörén belül a saját feladatának a mennyisége meghatározott céllal legyen előírva, hogy mindenki a saját területén tudja meghozni a megfelelő lépéseket.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 




Felszólalások:  Előző  322  Következő    Ülésnap adatai