Készült: 2024.09.19.18:13:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2000.11.07.), 205. felszólalás
Felszólaló Rozgonyi Ernő (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:03


Felszólalások:  Előző  205  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ROZGONYI ERNŐ (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A MIÉP két évvel ezelőtt interpellált ugyanebben az ügyben, azonban azóta sem történt semmi. Mint már akkor is elmondtuk, a TVK Rt. privatizációja 1996 júliusában megtörtént, és az 1990. évi LXXII. törvény 218. §-ának (1) bekezdése értelmében benyújtotta igényét a privatizációs ellenértékhányadra. Ezt két részletben meg is kapta. Először 4,4 milliárd forintot plusz 0,8 milliárd késedelmi kamatot, majd a privatizáció teljes befejezéseképpen az állam a tulajdonában maradt részvények értékesítése után, 1997 augusztusában további 0,6 milliárd forintot utalt át a TVK Rt. részére.

A törvény szerint ezeket az összegeket dolgozói részvény kibocsátására kellett volna fordítania a TVK Rt.-nek, azonban milliárdok helyett, a munkavállalók független szakszervezetének kemény tiltakozása ellenére, minden jogszabályt megsértve, mindössze 600 millió forint értékű dolgozói részvényt bocsátott ki a részvénytársaság.

A dolgozók nagy többsége azóta is fut jogos jussa után. A kormányszervek elutasítják őket azzal, hogy az ominózus átalakulási törvény bár kimondja a részvénykibocsátás kötelezettségét, de elmaradása esetére nem fogalmaz meg szankciót. Az ÁPV Rt. azzal szabadkozik, hogy ő csak átutalja a pénzt, de nincs jogosítványa arra, hogy ellenőrizze az összeg további sorsát. Végül az ügyészség a cégnyilvántartásról szóló törvény alapján, amely a jogorvoslatnak egyébként komoly lehetősége lenne, még mindig csak vizsgálódik - ha egyáltalán vizsgálódik ebben az ügyben -, ahelyett, hogy törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezne, miközben a vezetőség tagjai, például Kopátsy Sándor, Lascsik Attila, Lengyel László gazdagodnak - micsoda patinás nevek ezek! -, méghozzá jogalap nélkül, közel 5 ezer dolgozó kárára.

Két éve, 1998-ban azzal fogadtuk el dr. Bogár László államtitkár úr válaszát, hogy kivizsgálják az ügyet, tájékoztatást adnak nekünk és az ország közvéleményének, hogy kinek a zsebébe vándoroltak a TVK Rt. peh-milliárdjai. Választ, tájékoztatást nem kaptunk, nem kapunk. Miért tétlenkedik a kormány a privatizációk és a TVK Rt. privatizációjának felülvizsgálatában?

Tisztelettel várom válaszát. (Taps a MIÉP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  205  Következő    Ülésnap adatai