Készült: 2024.09.20.15:18:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

274. ülésnap (2005.11.30.), 234. felszólalás
Felszólaló Endre Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:40


Felszólalások:  Előző  234  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ENDRE SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Valóban ezzel a kérdéssel kerestek meg Kiskunmajsán. Majsán van egy klub, egy egyesület, az a neve, hogy Európa Klub, amely a következő előadására szerette volna felkérni az MVH egyik főosztályvezetőjét, méghozzá azért, hogy tájékoztassa a klub hallgatói tagságát és az érdeklődőket, hogy az AVOP keretében 2006-ban milyen pályázatok kerülnek majd meghirdetésre, ismertessék azokat, hogyan lehet ezekre csatlakozni. Ez az AVOP ez a bizonyos agrár- és vidékfejlesztési operatív program, amelyben uniós pénzek és költségvetési pénzek is megjelennek.

Nos, a helyzet az, hogy a hivatal részéről azt az információt kapták, hogy ebben a témában nincs miről előadást tartani, ugyanis kimerültek a keretek, és 2006-ban nem fogják az új AVOP-pályázatokat meghirdetni, nem lesznek ilyen kiírások. Még ebben az évben, december 1-jével kiírják azokat az intézkedéseket, amelyekben van még némi támogatásra odaítélhető pénz, de azok is maximum két hónapig lesznek nyitva - idáig a hír.

Hát ha ez így van, akkor ez elég elszomorító, mert ez azt jelzi, hogy az MVH részéről sem nagy reményekkel, nem nagy várakozással tekintenek a jövő év elé, és az amúgy is elkeseredett gazdatársadalom részéről érkezett a kérdés, hogy akkor mire is számíthatnak ők a következő évben.

 

(17.20)

 

Nekem az a dolgom, hogy ezt a kérdést itt, ha erre megkértek, feltegyem, vagyis azt, hogy milyen válasszal térhetek majd haza Kiskunmajsára.

Hogyha az AVOP-pályázatokat megnézzük, az idei év október 24-éig kialakult helyzet az egységes monitoringinformációs rendszer adatai alapján elég érdekes és elgondolkodtató adatokat mutat, hiszen a beérkezett pályázatok száma - ez egyéves ciklusra vonatkozik - 5996 darab, a szerződéskötések száma 2700 - tehát kevesebb, mint a fele -, az igényelt támogatások összege 122 milliárd forint - 122 milliárd 400 millió körül van -, míg a szerződéskötések száma pedig 67 milliárd forint, tehát majd a fele.

Nos, én nagyon sokáig ezeket a számadatokat most elemezgetni nem akarom, hiszen egy szónak is száz a vége: erre a pályázati támogatásra, ezekre a pályázati segítségekre - ezek az adatok is azt bizonyítják - igen nagy szüksége van a magyar vidéknek, igen nagy szüksége van a vidéki Magyarországon élő gazdáknak, azoknak, akik úgy képzelik el családjuk és kisebb közösségük boldogulását, hogy a mezőgazdaságban, a mezőgazdaságból kívánnak megélni. Ezért is hathat szomorúan egy ilyen hír, egy ilyen bejelentés.

Ha ehhez még azt is hozzátesszük, hogy a sajtó az elmúlt napokban igen élénken foglalkozott a brit miniszterelnök, Tony Blair olyan irányú szándékával, amivel az újonnan csatlakozott tíz európai uniós tagállam EU-s költségvetéséből akarnak lecsippenteni, akkor ez tovább növeli a kérdés aktualitását, vagyis hogy honnan fogják ezt a pénzt elvenni, mi fog maradni nekik, mi fog maradni a magyar gazdáknak.

Tisztelt Országgyűlés! Én azt szeretném kérni, hogy valaki a kormány részéről nyugtassa meg az előbbi információk alapján eléggé elkeseredett gazdákat, és valami olyan választ adjon, amivel én megfelelő módon tudom a Kiskunmajsai Európa Klub tagjait majd tájékoztatni.

Köszönöm a figyelmüket. (Szórványos taps.)




Felszólalások:  Előző  234  Következő    Ülésnap adatai