Készült: 2024.09.19.07:11:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

179. ülésnap (2000.12.05.),  381-383. felszólalás
Felszólalás oka Határozathozatal módosítókról
Felszólalás ideje 18:00


Felszólalások:   377-381   381-383   383      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, jegyző úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Felhívom figyelmüket, hogy a támogatott javaslatok elfogadása kizárja az ajánlás 3., 5., 7., 9., 18., 48., 49. és 50., valamint a kiegészítő ajánlás 4. pontjában lévő javaslatok elfogadását.

Most a támogatott módosító javaslatokról határoz az Országgyűlés. Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a támogatott módosító javaslatokat. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 207 igen, 68 nem szavazat és 42 tartózkodás mellett elfogadta a támogatott módosító javaslatokat.

Tisztelt Országgyűlés! Most azokról a módosító javaslatokról határozunk, amelyekről a Házszabály értelmében még szavazni lehet.

A 10. pontban Göndör István és Balogh László a törvényjavaslat 3. §-át új bekezdéssel javasolják kiegészíteni, amely a foglalkoztatási jogviszonnyal összefüggésben elkövetett szabálysértések elkövetése esetén adott pontok nyilvántartására vonatkozik. A bizottságok nem támogatják. És önök, tisztelt képviselőtársaim? Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 106 igen, 214 nem szavazat és 1 tartózkodás mellett nem fogadta el a módosító indítványt.

A 15. pontban Göndör István a törvényjavaslat 4. § (1) bekezdésének módosításával azt indítványozza, hogy szabálysértés elkövetése esetén 1 vagy 2 pont legyen adható. A gazdasági bizottság támogatja, a többi bizottság nem támogatja... - a képviselő úr pedig visszavonta. Köszönöm, képviselő úr.

A 16. pontban Göndör István és Balogh László a törvényjavaslat 4. §-át új bekezdéssel javasolják kiegészíteni, amelyben a sértett közrehatása esetén levonható pontok számát határozzák meg. A bizottságok nem támogatják. És a tisztelt képviselőtársaim? Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 113 igen, 205 nem szavazat és 3 tartózkodás mellett utasította el a képviselői indítványt.

A 20. és 21. pontokban Zakó László a törvényjavaslat 6. §-ának (1) bekezdését alternatív tartalmú javaslataival kívánja megváltoztatni. Az alaprendelkezés a pontok összesítésének szabályát tartalmazza.

Először a 20. pontról határozunk. A gazdasági bizottság támogatja, a többi bizottság nem támogatja. És önök? Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 29 igen, 264 nem szavazat és 21 tartózkodás mellett nem fogadta el a módosító indítványt.

Most a 21. pontot teszem fel szavazásra. A gazdasági bizottság támogatja, a többi bizottság nem támogatja. És a tisztelt Országgyűlés? Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 114 igen, 201 nem szavazat és 6 tartózkodás mellett utasította el a módosító indítványt.

A 26. pontban Göndör István és Balogh László a törvényjavaslat 7. §-ának kiegészítésével azt indítványozzák, hogy két éven belül a pontokat nullára kell csökkenteni, ha az nem éri el a 18-at. A 27. pontban ugyanilyen tartalmú, de alternatív megfogalmazású javaslatot terjesztenek elő.

Először a 26. pontról határozunk. A gazdasági bizottság támogatja, a többi bizottság nem támogatja. És a tisztelt Országgyűlés? Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 115 igen, 190 nem szavazat és 7 tartózkodás mellett nem fogadta el a módosító indítványt.

Most a 27. pontot teszem fel szavazásra. A bizottságok nem támogatják. És önök? Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 100 igen, 199 nem szavazat és 22 tartózkodás mellett utasította el a módosító indítványt.

A 28. pontban Zakó László a törvényjavaslat 8. § (1) és (2) bekezdésének módosítását javasolja. Indítványa szerint a visszavont vezetői engedélyt bizonyos esetékben ne 6, hanem 2 hónapot követően kelljen visszaadni. A gazdasági bizottság támogatja, a többi bizottság nem támogatja. És önök? Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 130 igen, 174 nem szavazat és 20 tartózkodás mellett elutasította a módosító indítványt.

A 29. pontban Göndör István a törvényjavaslat 8. § (1) bekezdését új ponttal javasolja kiegészíteni. Lényege: a visszavont vezetői engedélyt vissza kell adni, ha a 18 pontot a járművezető csak szabálysértés miatt érte el. A gazdasági bizottság támogatja, a többi bizottság nem támogatja. És a tisztelt Országgyűlés? Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés a módosító indítványt 116 igen, 196 nem szavazat és 5 tartózkodás mellett utasította el.

A 31. pontban Göndör István és Balogh László a törvényjavaslat 8. § (2) bekezdésének módosítását javasolják az utánképzés igazolása esetén történő vezetői engedély visszaadása kapcsán. A bizottságok nem támogatják. És önök?

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 107 igen, 215 nem szavazat és 2 tartózkodás mellett utasította el az indítványt.

A 35. pontban Göndör István és Balogh László a törvényjavaslat 11. §-át új bekezdéssel javasolják kiegészíteni. Lényege: a belügyminiszter egy alkalommal méltányosságból 5 ponttal csökkentheti a megállapított pontokat. A gazdasági bizottság támogatja, a többi bizottság nem támogatja. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 95 igen, 209 nem szavazat és 18 tartózkodás mellett elutasította a módosító indítványt.

A törvény hatálybalépésével kapcsolatos rendelkezéseket három alternatív tartalmú indítvány kívánja módosítani. A 39. pontban Göndör István és Balogh László a törvény kísérleti jelleggel történő hatálybalépésére tesznek javaslatot 2001. január 1-jével. A 40. pontban a hatálybalépésnek 2002-t javasolják, míg a kiegészítő ajánlás 1. pontjában Bauer Tamás és Kovács Kálmán 2005-ben történő hatálybalépést indítványoznak.

Először a 39. pontról határozunk. A gazdasági bizottság támogatja, a többi bizottság nem támogatja. És a tisztelt Országgyűlés? Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 120 igen, 196 nem szavazat és 7 tartózkodás mellett elutasította a módosító indítványt.

Most a 40. pontot teszem fel szavazásra. A bizottságok nem támogatják. És önök? Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 98 igen, 198 nem szavazat és 22 tartózkodás mellett nem fogadta el a módosító indítványt.

Most a kiegészítő ajánlás 1. pontjáról döntünk. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 125 igen, 193 nem szavazat és 2 tartózkodás mellett nem fogadta el a módosító indítványt.

 

 

(18.10)

 

A törvényjavaslat 14. §-ában az utánképzésen való kötelező részvétel feltételei szerepelnek. Ezeket az ajánlás 44., 45. és 47. pontjaiban szereplő alternatív tartalmú indítványok kívánják módosítani.

Most a 47. pontot teszem fel szavazásra Göndör István javaslata alapján. A bizottságok nem támogatják. És a tisztelt Országgyűlés? Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 93 igen, 205 nem szavazattal, 2 tartózkodás mellett nem fogadta el az indítványt.

Most a 44. pontról szavazunk Göndör István és Balogh László indítványa szerint. A bizottságok nem támogatják. És önök? Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 104 igen, 192 nem szavazattal, 17 tartózkodás mellett nem fogadta el a módosító indítványt.

Most a 45. pontot teszem fel szavazásra Göndör István javaslata alapján. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 104 igen, 190 nem szavazattal, 20 tartózkodás mellett nem fogadta el a módosító indítványt.

Tisztelt Országgyűlés! Határozathozatalunk végére értünk. Megkérdezem, van-e valakinek tudomása olyan módosító javaslatról, amelyről kellett volna, de nem szavazott az Országgyűlés. (Senki sem jelentkezik.) Nincs.

Tisztelt Képviselőtársaim! A zárószavazásra következő ülésünkön kerül sor.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az 1956. évi forradalom és szabadságharc utáni leszámolással összefüggő elítélések semmisségének megállapításáról szóló törvényjavaslat módosító javaslatainak határozathozatala. Az előterjesztést T/3257. számon, a bizottságok ajánlását pedig T/3257/7. számon kapták kézhez.

Megadom a szót Hende Csaba igazságügyi minisztériumi politikai államtitkár úrnak, aki válaszolni kíván a vitában elhangzottakra. Államtitkár úr! (Közbeszólások a kormánypártok padsoraiból: Halljuk! Halljuk!)

 

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Törvényeink egyik célja, hogy a társadalom igazságra jusson. Ennek eszköze a múlt vizsgálata. A keserű tanulság az, hogy "semmi sem igazságos pusztán azért, mert törvény". A mindenkori jog sajnálatos elégtelensége, hogy nemcsak a demokrácia javát, hanem a diktatúra biztonságát is szolgálhatja és kiszolgálhatja. Ugyancsak ebből az elégtelenségből adódik, hogy a demokrácia burka alatt elnézően meghúzódhat a múltbéli diktatúra joga és jogalkalmazása.

A vitában a képviselők hozzászólásai fontosak és hitelesek voltak. Fontosak, mert megidézték a kort, fontosak, mert végig szem előtt tartották a törvényjavaslat okát és célját, végül fontosak, mert figyelmeztettek a hibákra, hiányosságokra. Figyelmeztettek arra, hogy máris késedelemben vagyunk.

A szándék és a megoldás keresése egymást tologatták éveken át. Most számunkra adódott lehetőség, és mi éltünk is vele. Bizonyos vagyok abban, hogy az alkotmányügyi bizottság munkájával a javaslat előnyére változott, és ehhez a képviselői hozzájárulás elengedhetetlen volt.

Az anyagi jóvátételről pedig mindig azt mondtuk és most is azt valljuk, hogy e törvényjavaslat nem azért nem szól erről, mert szándékoltan elfelejtette, hanem azért nem, mert a lehetséges alkotmányos utat kell megtalálni.

Tisztelt Ház! Megköszönöm a képviselő uraknak és hölgyeknek, a hozzászólóknak mindazt, ami elhangzott. A neveket - az áldozatokét és akik most értük szóltak - a jegyzőkönyv őrzi meg.

"Semmi sem igazságos pusztán azért, mert törvény..." - idéztem Montesquieu gondolatának első felét a bevezetőmben. Végezetül hadd tegyem hozzá a gondolat zárórészét is: "...de mindenből, ami igazságos, törvényt kellene alkotni." Az előttünk lévő törvényjavaslat ezért született.

Köszönöm, hogy meghallgattak, és kérem, hogy szavazataikkal támogassák mindazt, ami csakis közös célunk lehet. Köszönöm figyelmüket. (Taps.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Bejelentem, hogy az előterjesztő az ajánlás 1. és 3. pontjaiban foglalt indítványokat támogatja. Ezek közül az SZDSZ képviselőcsoportja külön szavazást kér a 3. pontról, annak érdekében, hogy határozni lehessen az ajánlás 2. pontjában szereplő indítványról. A 4. pontról nem dönt az Országgyűlés, mert nem kapta meg a szükséges bizottsági támogatást.

Először az 1. pontról határozunk, amelyet támogat az előterjesztő. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés a támogatott módosító javaslatot 211 igen, 68 nem szavazattal, 12 tartózkodás mellett elfogadta.

A 2. pontban Mécs Imre a törvényjavaslat 2. § (2) bekezdés a) és b) pontjainak módosítását indítványozza. Ebben a már elhunyt elítélt semmisségigazolása iránti eljárási kérelem előterjesztésének szabályát módosítja. Felhívom tisztelt képviselőtársaim figyelmét, hogy a javaslat elfogadása kizárja az ajánlás 3. pontját, amelyről az SZDSZ képviselőcsoportja külön szavazást kért. Frakciókérésre szavazunk. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 117 igen, 180 nem szavazattal, 4 tartózkodás mellett nem fogadta el a módosító javaslatot.

Most a 3. pontot teszem fel szavazásra az alkotmányügyi bizottság javaslata szerint, amelyet az előterjesztő támogat. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés a módosító javaslatot 297 igen, 3 nem szavazattal, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Határozathozatalunk végére értünk. A zárószavazásra a következő ülésünkön kerül sor.

 

Tisztelt Képviselőtársaim! Soron következik a büntetések és intézkedések végrehajtásáról szóló 1979. évi 11. törvényerejű rendelet módosításáról szóló törvényjavaslat zárószavazása. Az egységes javaslatot T/2523/16. számon kapták kézhez.

Tisztelt Országgyűlés! Mivel az egységes javaslathoz nem érkezett módosító javaslat, most zárószavazásra kerül sor. Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e a büntetések és intézkedések végrehajtásáról szóló 1979. évi 11. törvényerejű rendelet módosításáról szóló törvényjavaslatot az egységes javaslat szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a törvényjavaslatot 290 igen, 19 nem szavazattal, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

 

Tisztelt Képviselőtársaim! Soron következik a büntető törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat határozathozatala. A törvényjavaslatot T/3006. számon kapták kézhez.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mivel a törvényjavaslathoz érkezett módosító javaslatot az Országgyűlés nem fogadta el, most az eredeti előterjesztésről határozunk. Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a büntető törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 293 igen, 1 nem szavazattal, 20 tartózkodás mellett a törvényjavaslatot elfogadta.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a szervezett bűnözés elleni koordinációs központról szóló törvényjavaslat módosító javaslatainak határozathozatala. Az előterjesztést T/3038. számon, a bizottságok ajánlását pedig T/3038/18. számon kapták kézhez.

Két képviselőtársam jelezte ügyrendi hozzászólási szándékát: Wiener György képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából.

Tisztelt Képviselő Úr! A Házszabály 52. § (1) bekezdése értelmében ügyrendben megadom önnek a szót. Egy perc lehetősége van a javaslata megtételére és két perc az indoklásra. Öné a szó.

 




Felszólalások:   377-381   381-383   383      Ülésnap adatai