Készült: 2024.09.23.05:54:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2015.06.15.), 46. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:39


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tekintettel arra, hogy a kisebbségi hozzászólásban összefoglaltam az LMP javaslatait, most nem kívántam hozzászólni, de mégis az, ahogy Szűcs képviselőtársam összefoglalta a kormány költségvetésre vonatkozó javaslatait, néhány kérdésben mégiscsak hozzászólásra késztet.

Szűcs képviselőtársam úgy foglalta össze, hogy ez az adócsökkentés éve, és hogy ez milyen jó lesz az embereknek, és az az 1 százalékos személyi jövedelemadó-csökkentés 120 milliárd forintot hagy ott az embereknél. Azt gondolom, azért ennél tovább kellene menni, és meg kellene nézni a részleteket. Összességében valóban 120 milliárd forint csökkentésről van szó, de ha megnézzük azt, hogy ennek kik lesznek a haszonélvezői, akkor nem lehet azt mondani, hogy ez azokhoz az emberekhez fog eljutni, akik keveset keresnek, akik a létminimum alatt élnek.

Tehát összességében ez az 1 százalékos csökkentés nem fogja csökkenteni azt a szakadékot, ami az egyre szűkülő gazdagabbak és eltömegesedő szegények között van. Ahhoz, hogy ez ne így legyen, a kormánynak változtatnia kellene a társadalom- és gazdaságpolitikáján. Be kell látnia azt, amit most már többször a vitákban elmondtunk, hogy szakad szét a világ, és gyakorlatilag ez az óriási szakadék és az elszegényedés a fejlődés, a gazdasági fejlődés gátja. Tehát azt gondoljuk, hogy a Fidesznek ideje lenne felülbírálnia a társadalom- és gazdaságpolitikáját, és szakítani az egykulcsos személyi jövedelemadó koncepciójával.

Szűcs képviselőtársam kiemelte továbbá azt is, hogy a családoknál mennyivel több marad, és hogy a kétgyermekesek utáni adókedvezmény mennyit fog jelenteni a családoknak. De arról elfelejtett beszélni, hogy 2008 óta a családi pótlék és a gyes összege nem emelkedett. Tehát ha ezt is összességében nézzük, akkor már most hozzá kellett volna nyúlni ahhoz, hogy a családi pótlékot is meg kellett volna emelni. Az szja-csökkentés, ugye, a sertéshús az áfáját jelenti… ‑ viszont arra már nem vettek bátorságot, hogy az alapvető élelmiszerek áfáját is lecsökkentsék 5 százalékra; ez az egyik fele.

A másik fele pedig az, hogy gyakorlatilag azoknál az ágazatoknál, szociális ágazat, egészségügy, oktatás hasonló szinten marad a támogatás, illetve a költségvetési keret, mint ami az előző évben volt.

(13.10)

Gyakorlatilag kivéreztetett ágazatokkal nem lehet a humán erőforrást fejleszteni Magyarországon, és azzal kell előbb-utóbb szembenéznie a kormánynak, hogy nem egy, hanem számos olyan tüntetés, demonstráció fog az elkövetkezendő időszakban megtörténni, mint amit az elmúlt időszakban a szociális és egészségügyi dolgozóknál megtapasztalhattunk.

Összességében mi azt gondoljuk, hogy a kormány egyáltalán nem lehet büszke erre a költségvetésre. Ez a költségvetés gyakorlatilag azt a társadalom- és gazdaságpolitikát betonozza be, amit eddig tettek, vagyis arra fogja a társadalmat kárhoztatni, hogy a szétszakadás tovább fog nőni az országban. Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai