Készült: 2024.09.20.10:05:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2010.10.20.), 91. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  91  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A magyar európai uniós elnökség a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot is több fontos területen érinti. Meghatározó szerepünk van és lesz az energia, a közlekedés és a kohéziós politika területén.

A közlekedéspolitikában a magyar elnökség napirendjén szereplő legtöbb kérdés szakpolitikai szempontból nagy jelentőségű, és kifejezetten érzékeny a markánsan eltérő tagállami érdekek miatt. Az európai közlekedéspolitikát 2020-ig meghatározó stratégiai javaslatokat tartalmazó Fehér könyv esetében célunk, hogy a 2011. június 16-án sorra kerülő közlekedési tanácsülésen tanácsi következtetések szülessenek róla. A közlekedés-infrastruktúra finanszírozása szempontjából kulcsfontosságú a transzeurópai közlekedési hálózat meghatározására és finanszírozására vonatkozó bizottsági javaslat, amelyről a magyar elnökség 2011. február 7-én és 8-án informális miniszteri találkozót szervez.

Az első vasúti jogszabálycsomag átdolgozása elhúzódhat, különösen a személyszállítás liberalizációjával és a nemzeti vasúti intézményrendszer függetlenségével kapcsolatos véleménykülönbségek miatt. A nehéz tehergépjárművek infrastruktúra-használati díjáról szóló úgynevezett Eurovignette irányelv módosításáról a Közlekedési Tanács 2010. októberi ülésén a belga elnökség politikai megállapodást ért el, így a magyar elnökség feladata lesz, hogy megkísérelje az úgynevezett második olvasatos megállapodást az Európai Parlamenttel.

A távközlési és információs társadalommal kapcsolatos témák körében az európai digitális menetrendben kijelölt kulcsintézkedések megvalósításának folytatására lehet számítani. E tekintetben az első digitális közgyűlésre való felkészülésre kell koncentrálnunk. Jogalkotási területen az európai rádióspektrum politikai programról első olvasatban történő megállapodás elérése, továbbá az Európai Hálózat- és Információbiztonsági Ügynökség mandátumának meghosszabbítása és modernizálása kapcsán a megállapodás eléréséhez komoly politikai vitákra számítunk.

Az energiapolitika területén elsősorban nem jogszabály-alkotási, hanem nagy stratégiai jelentőségű dossziék állnak a tárgyalások központjában. A magyar elnökség alatt elfogadandó közép- és hosszú távú stratégiák, a 2011 és 2020 közötti energiapolitikai cselekvési terv, illetve a 2050-ig tartó útiterv egy alacsony szén-dioxid-kibocsátású európai gazdaság megteremtését szolgálják. A magyar elnökség egyik legkiemelkedőbb eseménye lesz a 2011. február 4-én Brüsszelben megrendezésre kerülő energiabiztonsági Európa Tanács.

A szintén a tárcánkhoz tartozó kohéziós politika jövőjével kapcsolatos vita az elmúlt hónapok során érzékelhetően intenzívebbé vált. Az új irányokat megfogalmazó ötödik kohéziós jelentés 2010. november 10-én jelenik meg. Hazánk az erős kohéziós politikában érdekelt, ezért nem támogatjuk az egyes ágazati politikáknak a kohéziós politika forrásainak rovására történő erősítését.

(14.40)

A kohéziós politikának továbbra is jól finanszírozott, az Unió egészére, az összes régióra kiterjedő szakpolitikának kell maradnia, csak így lehet valódi közösségi politikának tekinteni, és súlyát, valamennyi tagország érdekeltségét megtartani.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  91  Következő    Ülésnap adatai