Készült: 2024.04.26.10:57:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

337. ülésnap (2013.12.16.), 420. felszólalás
Felszólaló Koncz Ferenc (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  420  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KONCZ FERENC (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az országgyűlési képviselők megszólalásainak legnagyobb nyilvánosságot biztosító módja maga az Országgyűlés. Itt mindenféle vélemények, javaslatok hangzanak el, óriási viták, de oly kevés alkalommal találkozhatunk köszönettel, én most ez utóbbit kívánom gyarapítani.

A szerencsi választókerület képviselőjeként és Szerencs város polgármestereként Szerencs gazdasági helyzetéről fogok beszélni, egészen pontosan az elmúlt három esztendőről. 2010-ben az önkormányzati választások után 2 824 949 844 forintos adósságteherrel vettem át mint polgármester az alig 10 ezer fős Szerencs vezetését. Ez az összeg tizenháromszorosa volt annak az adósságnak, amellyel szocialista elődöm 2002-ben indult mint polgármester.

A 2002 és 2010 közötti időszakban ugyan történtek fejlesztések a városban, mégis a fölvett hitel jelentős részét működésre használta föl az előre meg nem fontolt lépésektől többször is sújtott akkori önkormányzat. Erre az időszakra tehető Szerencs legnagyobb traumája is, amelynek a pontos megvalósulása 2008-ban az akkor 120 esztendős cukorgyár bezárása volt. Megjegyzem, hogy ez a cukorgyár fizette a város legtöbb helyi adóját is. 2009-ben egy kutatás szerint Szerencs az ország egyik legeladósodottabb települése volt. 2010-ben tehát tudtuk, hogy a saját magunkon végzett takarékoskodáson túl csak kormányzati segítség mentheti meg az önkormányzatunkat, mely intézményeivel, cégeivel együtt a város legnagyobb foglalkoztatója volt és ma is az, sajnos. Többlet állami támogatás nélkül az önkormányzat adósságrendezési eljárás alá kerülhetett volna, mellyel mintegy 700 család megélhetése és a városi közszolgáltatások biztosítása került volna veszélybe.

Ennek keretében, mármint kormányzati segítség keretében 2010-ben 50 millió forintot kapott Magyarország kormányától a szerencsi önkormányzat, 2011-ben pedig különböző jogcímeken több mint 350 millió forinttal támogatta Magyarország kormánya az önkormányzatot. 2012-ben 338 millió forinttól is többet kaptunk valamennyien kormányzati támogatás címén. 2013-ban pedig összességében 485 millió forint támogatást kapott a szerencsi önkormányzat.

Mindezeket ha összesítjük, 1 228 000 000 forint az az összeg, amellyel Szerencs város önkormányzatát Magyarország kormánya támogatta az elmúlt három esztendőben, ezért szeretnék a mai alkalommal köszönetet mondani. Különösen, ha meggondoljuk azt, hogy 2002 és 2010 között az akkor szintén kormánypárti országgyűlési képviselőként is működött polgármester elődöm összesen 384 millió forintot kapott 8 esztendő alatt, ami ennek a 3 esztendős támogatásnak éppen csak a harmada.

Aztán az adósságkonszolidáció során 1 281 943 000 forint átvállalásával Szerencs város önkormányzata az adósságai 70 százalékától szabadult meg, és persze örömmel várjuk a következő évet, mert tudjuk, hogy február 28-áig minden önkormányzattól átvállalja a kormányzat a maradék adósságát is. Így a kormány segítségével mi is elmondhatjuk majd Szerencsen 2014-ben, hogy a szocialisták nem tudták annyira eladósítani az önkormányzatot, hogy mi négy év alatt azt ne tudtuk volna helyrehozni.

Ezt a munkát szerettem volna megköszönni azért, mert most már a jövőben a város tiszta lappal, a fejlesztésekre és ami a legfontosabb, a munkahelyek számának a növelésére tud majd koncentrálni.

Köszönöm a türelmüket. Köszönöm, elnök úr. (Dr. Horváth János tapsol.)




Felszólalások:  Előző  420  Következő    Ülésnap adatai