Készült: 2024.09.19.00:18:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

141. ülésnap (2016.04.12.), 8. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Napirend előtti felszólalásának címéül a bankrendszer bukását jelölte meg, ezért engedje meg, hogy egy kicsit átfogóbban beszéljek a kérdésről. Végezzünk egy helyzetelemzést a tekintetben, hogy 2010-ben a kormányváltáskor hogyan is nézett ki a magyar pénzügyi rendszer.

A bankok legyengülve, leromlott állapotban voltak, képtelenek voltak hitelezni. Kiszolgáltatott helyzetben voltak, a magyar bankrendszer lényegében teljes egészében külföldi tulajdonban volt. Ennél rosszabb helyzetben már csak a lakosság volt, a lakosságnak az a része, aki devizahitelt vett fel. Ez több millió embert érintett. Fizetésképtelenek voltak, csőd­helyzetben voltak, reménytelen helyzetben. A gaz­daság nem tudta kiheverni a válságot, és a válságban a magyar bankrendszer semmit nem segített nekik, mi több, a bankrendszer is sodródott a válsággal együtt. Ki kell jelentenünk azt is, hogy nem működött a bankfelügyeleti rendszer, azért nem működött, mert a későbbiekben feltárt brókerbotrányok és egyéb ügyek abban az időszakban nem kerültek ellenőrzésre. A szocialista kormány a szabályozást úgy alakította, hogy ne is kelljen ellenőrizni a bankokat és az egyéb pénzügyi szolgáltatókat.

Ilyen helyzetben jött a Fidesz-kormány, amely azonnal felismerte és intézkedett is a bankrendszer, a pénzügyi rendszer átalakításáról a lakosság megvédése érdekében. Ugyan hosszú ideig tartott, de sikerült kihozni a lakosságot a devizahitelezés válságából, sikerült egy olyan rendszert kialakítani, amit az ellenzék ugyan nem, de nemzetközi szinten más országok elismernek, hogy a kormány ezt a munkát a lehető legjobban, jó eredménnyel végezte el a lakosság érdekében. Sikerült egy olyan szabályozást kialakítani a fogyasztók védelmében ‑ ezt nevezzük fairbank-törvénynek ‑, ami a jövőben megvédi a magyar lakosságot az ilyen krízishelyzetektől. Sikerült elszámolni a bankokkal, ugyanis az az ügylet, amit a bankok nem tisztességesen végeztek a devizahitelezés által, ezermilliárd forintjába került a bankrendszernek, és mindez jogszerűen, hiszen nincsenek perek tízezrei, százezrei, mert egyébként lehettek volna. Sikerült elérni a forintosítást, és ezáltal lényegében teljes egészében megszüntetni a devizahitelezést Magyarországon.

A kormány felismerte azt is, hogy egy teljesen új bank- és pénzügypolitikát kell követni. Ennek az elsődleges része volt a Magyar Nemzeti Bank új szerepvállalása és feladata. A Magyar Nemzeti Bank lényegében átvette a magyar bankrendszertől a gazdaság hitelezését; ez volt az a bizonyos növekedési hitelprogram. Teljesen átalakult a felügyeleti rendszer, és valóságos ellenőrzések voltak, ennek lett az eredménye és következménye, hogy felszínre kerültek azok a bűncselekmények, amelyeket évekig, évtizedekig követtek el a brókerek.

A kormány azt is kimondta, nem helyes, hogy a magyar bankrendszer külföldi tulajdonban van, és nem jelenik meg a bankok tulajdonában, irányításában a magyar tulajdon, ezért kimondta, hogy a magyar tulajdont 50 százalék fölé kell emelni. Ezért történt meg a Budapest Bank megvásárlása, a takarékszövetkezeti rendszer renoválása, az Erste Bankkal megkötött szerződés, amely a jövőben fog realizálódni, és az ön által említett Magyar Külkereskedelmi Bank állami tulajdonba vonása és későbbi privatizációja is.

Kitérőként szeretném elmondani, nem igaz az, amit ön az Eximbankra mond. Az Eximbank tevékenységét az Európai Unió és az Eurostat nem vizsgálta. Semmilyen egyedi hitelezési ügyet nem vizsgált, és a működését sem vizsgálta. Semmilyen jogszerűtlenség és törvénytelenség nincs. Egy statisztikai vita van az Eurostattal, ami egyébként nemcsak Magyarországgal van, hanem több európai uniós or­szág­gal is, tehát nem egy egyedi magyar példa ez. Egyéb­ként pedig, ha bekövetkezik, hogy az Exim­bankot a kormányzati szektorba kell sorolni, akkor is csökkenni fog a magyar államadósság, és nem lesz igaza önnek abban, amit itt harsog, hogy bármiféle harcot is elbuktunk volna.

Tisztelt Képviselő Asszony! A kormány jelentős intézkedéseket hozott meg a parlamenttel együtt a bankrendszer átalakítása érdekében, ami a jövőben Magyarország, a magyar emberek érdekét fogja szolgálni. Önnek pedig adtam legutóbb egy tanácsot, most is ugyanazt tudom adni: előbb gondolja át, hogy mit olvas fel, és utána olvassa fel. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai