Készült: 2024.09.20.03:49:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

117. ülésnap (2000.02.08.), 205. felszólalás
Felszólaló Balla György (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:11


Felszólalások:  Előző  205  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALLA GYÖRGY (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A szolnoki TVM Rt. 1997. november 18-án került privatizálásra. Érdekes módon az addig folyamatosan eredményesen működő cég épp a privatizációt megelőző időszakban vált veszteségessé. Azt hihetnénk, hogy a szokásos történettel állunk szemben, a menedzsment először tönkreteszi a céget, hogy utána olcsón megvehesse, de a helyzet ennél némiképp bonyolultabb.

Hogy, hogy nem, a céget ugyanis nem a menedzsment, hanem egy Bige Holding Kft. nevű szervezet vásárolta meg, amelynek referenciái ugyan elég gyengécskék voltak, de a hírek szerint a cég tulajdonosa kiváló kapcsolattal bírt az akkori kormány egynémely prominensével, különös tekintettel egy, a vodkaügyeiről is elhíresült szocialista politikussal. MSZP-s kapcsolatokra utal az is, hogy az új tulajdonos a nyilvánosság előtt először szocialista politikusok társaságában jelent meg, ahol a cég jövője helyett inkább az akkori szolnoki polgármester ócsárlásával voltak elfoglalva. Érdekes az is, hogy a hírek szerint az egyik nagy magyar bank a vételár kifizetésére először nem nagyon szeretett volna hitelt adni, majd valamiért meggondolta magát.

De nézzük, mi is lett a privatizáció eredménye! A vevő, bár kötelezettséget vállalt a teljes foglalkoztatásra, jelenleg 150 fő leépítését tervezi és végzi folyamatosan. Az 1998-as évre vállalt 16 százalékos béremelésből 4,8 százalékos lett, 1999-re 11 százalékos bérfejlesztést vállalt, amit szintén nem teljesített. Csak zárójelben jegyzem meg, hogy elég halkan szól a szocialista szakszervezeti vezetők kórusa ez ügyben.

Ezzel a történetnek csak az egyik felén jutottunk túl; a másik fele sajnos legalább ilyen gyalázatos. A szocialista kormány ugyanis nemcsak a céget kótyavetyélte el, hanem eladta a cég tulajdonát képező lakótelepet is. 136 család, több mint 500 ember sorsát lehetetlenítette ezzel. Az új tulajdonos ugyanis 1998 áprilisában 100 százalékos lakbéremelést hajtott végre, majd szeptemberben ismét 100 százalékot tervezett. Miután a lakók többsége a második emelést nem fogadta el, egyrészt beperelte őket, másrészt közös költség címén mégiscsak burkolt lakbéremelést csinált. Jelenleg fűtésből való kizárással fenyegeti őket, és nem vállalja a szemét elszállíttatását sem. Nem én mondom, az ott élők állítják - idézem -: "a tulajdonos alaptalan pénzügyi követelések végrehajtása érdekében használja fel a lakótelepi embereket túszként".

Kérdezem tehát a tisztelt államtitkár urat, igaz-e, hogy az új tulajdonos nem teljesítette a privatizációs szerződésben foglalt kötelezettségét. Igaz-e, hogy a privatizációkor, tehát a szocialista kormányzás idején az ÁPV Rt. hamis adatokat szerepeltetett a befektetői memorandumban? Igaz-e, hogy Bige úr igen nagy összegű jelzáloggal terhelte meg a lakótelep minden lakását? S végezetül a legfontosabb kérdés: hogyan tudunk segíteni az ott élő és ott dolgozó embereken?

Várom válaszát, államtitkár úr. (Taps a Fidesz padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  205  Következő    Ülésnap adatai