Készült: 2024.09.22.19:46:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

117. ülésnap (2000.02.08.), 201. felszólalás
Felszólaló Dr. Torgyán József (FKGP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:12


Felszólalások:  Előző  201  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TORGYÁN JÓZSEF földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Köszönöm Kovács képviselő úr interpellációját. Mindenekelőtt emlékeztetni szeretném önt arra, hogy természetesen én Aradi Csaba ellen nem indítottam semmiféle vizsgálatot. Ellenben - miután a médiákban tömegesen jelentek meg olyan, a nagyközönséget félretájékoztató írások, amelyek szerint Pepó Pál miniszter úr egy munkáját kiválóan ellátó embert, Aradi Csabát olyan helyzetbe merte hozni, hogy az egyik ügyben vizsgálatot rendelt el - én magam mint koalíciós miniszter, delegálására jogosult pártelnök vizsgálatot rendeltem el az ügyben, hogy megnézzem, miért van az, hogy egy ilyen kitűnő embert bántani mernek.

Az iratokba betekintve megdöbbenve láttam, hogy mégsem olyan kitűnő az az Aradi Csaba, akit ön annak tart, hiszen Aradi Csaba sorozatosan adásvételi szerződéseket írt alá, kötött meg olyan szövetkezetekkel, amelyek 1992. január 20-a óta semmiféle földtulajdonnal nem rendelkezhettek. (Közbeszólás az MSZP soraiból.) Aradi Csaba tehát olyan szerződéseket kötött, amelyek a tulajdonosokat kifosztották, és általam ismeretlen helyre juttatták ezeket a pénzösszegeket.

Talán még felfrissíthetném az ön emlékezetét abban a vonatkozásban is, hogy az 1992. évi I. és II. törvény rendelkezései olyannyira határozottak voltak, hogy egyenesen kimondták azt is, hogy noha a szövetkezetek tulajdonában nem lehet termőföld, de ha mégis lenne, azt kötelesek nevesíteni, részaránytulajdonként a gazdák tulajdonába adni. Ha ezt követően a természetvédelmi területek meg akarták volna szerezni ezeket az ingatlanokat, ebben az esetben - ha a gazdák nem kötöttek volna velük adásvételi szerződést - kisajátítási eljárást kellett volna folyamatba tenni. De ezt mind nem tették, hanem ehelyett turpis módon olyan szerződéseket kötöttek, amelyekkel 57 175 gazdát - ennyi volt a vizsgált mennyiség, mert ennél ténylegesen sokkal több a károsult - kifosztottak, a pénzüket zsebre vágták.

Kérdezem én ezek után, vajon miért ne kellett volna az ügyben minimálisan fegyelmi eljárást indítani, miért ne lehetett volna polgári eljárásokat indítani, és miért ne kellene, igen tisztelt képviselőtársam, büntetőeljárást is folyamatba tenni, mert megítélésem szerint ennek az ügynek nemcsak polgári, hanem rendkívül széles körben büntetőjogi vonzata is van.

Egyebekben tájékoztatom önt arról, hogy a tegnapi nap folyamán jogerősen eldöntötték ezt az ügyet, ugyanis a Hajdú Megyei Bíróság rendkívül kristálytiszta logikával egy tárgyalás alatt - felismervén azt, hogy itt a törvény rendelkezéseinek kijátszásáról, és ismétlem, 57 157 gazda érdekeinek sérelméről van szó - elutasította Aradi Csaba keresetét. Úgy gondolom, önnek mint volt államtitkárnak, ugyancsak tudnia kell, hogy a jogerős ítéletet nem lehet vitatni, azt még önnek is tudomásul kell vennie. (Az elnök csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Az ügy tehát jogerős üggyel nyert lezárást.

Kérem a válaszom szíves tudomásulvételét. (Taps a Fidesz és az FKGP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  201  Következő    Ülésnap adatai