Készült: 2024.04.26.08:42:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

245. ülésnap (2009.11.18.), 129. felszólalás
Felszólaló Demendi László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Mezőgazdasági bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:55


Felszólalások:  Előző  129  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMENDI LÁSZLÓ, a mezőgazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága 2009. november 10-én tárgyalta a 2009-2014 közötti időszakra vonatkozó, a nemzeti környezetvédelmi programról szóló határozati javaslatot, amelyet a kormány nyújtott be H/10931. számon. A bizottság ülésén nagy vita nem alakult ki, egymással szemben álló felvetések nemigen voltak.

A hozzászólók véleményét az alábbiakban lehet összefoglalni. A kormánypárti és az ellenzéki oldalról is elismerték, hogy a programjavaslat jól szerkesztett, alapos, az előző program eredményére és végrehajtásának hiányosságaira épülő, szakszerű munka. Kiemelték a bizottság megszólaló tagjai, hogy egy ilyen hatéves program a társadalmat, a gazdaságot átfogó jellege miatt szerteágazó feladatokat jelöl meg, tehát nemcsak környezetügyi, de zöld szemüvegen keresztül közelíti meg a célokat.

A hozzászólók kifejtették, hogy a program időtávja miatt a pontos, évenkénti számonkérhetőséget nem lehet célul kitűzni, ilyen igény nem támasztható a programmal szemben. Az viszont igen, hogy az előző program eredményeire és hiányosságaira is épüljön. Pozitív eredményként említették, hogy az erdőterület növekedett, a felszíni vízszennyezés csökkent, és a megújuló energiaforrások is növekedtek. Negatívumként jelölhető meg, hogy nőtt a beépített területek aránya, elmaradt az egyes vízkezelési megoldások ösztönzése, és teret veszített a vasúti közlekedés, a közúti közlekedés okozta levegőszennyezés nem javult, és a Vásárhelyi-terv megvalósítása nehézkesen halad.

Több hozzászóló is foglalkozott a program finanszírozásának kérdéseivel, az NKP III. program keretterve 3500 milliárd forint, amelyből 2900 milliárd forint nemzetközi forrás, 600 milliárd saját erőből finanszírozandó. Ezt hat évre előre látni és főleg biztosítani nem egyszerű feladat. Egyfajta kritikaként hangzott el, hogy a nemzeti programok általában nincsenek összhangban az éves költségvetéssel, és ez különösen igaz a környezetvédelemmel kapcsolatos programokra. A források nagyrészt nem a KvVM-nél vannak, de a szakmai feladatokat a KvVM-nek kell koordinálnia. Pozitívumként emeltük ki, hogy az új program kapcsán megjelenik a nemzetközi kapcsolatokra vonatkozó rész, hiszen egyre inkább integrálódunk ezekhez a nemzetközi folyamatokhoz, és ezt sokkal inkább figyelembe kell venni akár forrásoldalról is, de egyéb szabályozási szempontból is. A hozzászólók egy részéről felvetődött az előbbiekben elmondottak ellenére is, hogy a program végrehajtásának követését jelentősen segítené, ha évenként jelentés kerülne a parlament elé.

Tisztelt Országgyűlés! A mezőgazdasági bizottságban elhangzottakat az előbbiekben kívántam összefoglalni. A bizottság az NKP III. programtervezetét egyhangú szavazással, tartózkodás és ellenszavazat nélkül általános vitára alkalmasnak tartja.

Köszönöm szépen, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  129  Következő    Ülésnap adatai