Készült: 2024.09.23.23:09:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (1999.02.11.),  111-187. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 5:25:06


Felszólalások:  Előző   111-187  Előző      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok házszabályszerű benyújtása érdekében az általános vitát péntek 14 órai hatállyal lezárom. A részletes vitára a következő ülésünkön kerül sor.

Most soron következik a Magyar Nemzeti Bank 1997. évi tevékenységéről szóló beszámoló, valamint a beszámoló elfogadását kezdeményező országgyűlési határozati javaslat együttes általános vitája és a határozathozatal. Az előterjesztéseket J/7. és H/725. számokon kapták kézhez.

Szeretném megkérdezni, hogy a Magyar Nemzeti Bank előadója jelen van-e már. (Dr. Surányi György jelzi, hogy igen.)

Elnézést, nem vettem észre Surányi Györgyöt.

(15.00)

Megadom a szót Surányi György úrnak, a Magyar Nemzeti Bank elnökének, a beszámoló előterjesztőjének.

DR. SURÁNYI GYÖRGY, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, a beszámoló előterjesztője: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Megtisztelő feladat a Magyar Nemzeti Bank elnökeként első ízben a parlament nyilvánossága elé lépni a jegybank beszámolójával.

Engedjék meg, hogy a beszámoló előtt a mai nap legfontosabb és kiemelkedően legjobb hírével kezdjem mondandómat: 12 év óta először, 1987 óta az infláció mértéke 10 százalék alá csökkent, azaz egy számjegyűvé vált, január végével 9,8 százalékos. (Taps.)

A Magyar Nemzeti Bank és az általa 1995 márciusa óta követett szigorú monetáris politika is, úgy vélem, elengedhetetlen szerepet játszott a dezinfláció máris jól körvonalazható folyamatában. E parlamenti ülésnek tárgya az 1997-ről szóló éves jelentés, ám annak vitája kissé megkésett. Lassan egy éve készítettük el és nyújtottuk be az Országgyűlésnek a beszámolónkat, de a választások miatt csak most került sor a plenáris ülésen való előadására. Ezért csak néhány, kiemelten fontos elvi kérdéssel szeretnék foglalkozni.

1996 őszétől, közel egy évtizede először, a gazdaság gyorsuló növekedése csökkenő inflációval, a külső egyensúly jelentős javulásával s ami a legfontosabb, a lakosság reáljövedelmének majd 5 százalékos emelkedésével párosult. A gazdasági növekedés üteme elérte a 4,6 százalékot, amire az 1970-es évek óta nem volt példa. A gyors növekedés fenntartható növekedésnek bizonyult. A szigorú gazdaságpolitika, költségvetési kiigazítás, a transzparens monetáris politika fokozatosan kezdte meghozni az eredményeit.

Az államháztartási hiány 1995 és '97 közötti radikális csökkenése megteremtette a feltételeit a tartós, fenntartható növekedésnek. Noha a kiigazítás rendkívül fájdalmas volt társadalmi és egyéni értelemben is, visszatekintve elmondható, hogy mára megteremtette a régió leggyorsabban fejlődő, leggyorsabban növekvő gazdasági növekedésének feltételeit. Ez a növekedés alapvetően export- és beruházásvezérelt, de '97-ben, s különösen '98-ban, egyre inkább a fogyasztás növekedésgyorsító szerepe is jelentkezik.

A 90-es évek mikroökonómiai átalakulásának, a jogi és intézményi keretek reformjának, a tulajdonviszonyok radikális változásának eredményeként 1993-94 fordulóján példátlanul gyors termelékenységnövekedés vette kezdetét. A megfelelő makrokeretek kialakítását követően ez vezetett el az elmúlt két év igen gyors növekedéséhez. A Magyar Nemzeti Bank ebben az időszakban is a legfontosabb feladatának az infláció és az inflációs várakozások letörését tekintette. Különösen ez utóbbi bizonyult rendkívül nehéz feladatnak. A jegybank konzervatív, óvatos politikát folytatott, olyan politikát, amely a piac valamennyi szereplője számára kiszámítható, előrelátható és átlátható. Ezzel fokozatosan sikerült javítani a monetáris politika, illetve - bízunk benne - a Magyar Nemzeti Bank iránti bizalmat is. Az infláció kitűzött célja és a tényleges infláció egyre közelebb került egymáshoz.

1997-ben az évi átlagos infláció és a kitűzött cél már megegyezett egymással. Az inflációs cél és a tényleges infláció alakulásának közelsége alapvető feltétele a jegybanki hitelességnek. Ezt segítette, hogy munkánk mind átláthatóbbá vált. E folyamatot rendszeres statisztikáink bővítésével, szakmai elemzések és publikációk sokaságával gyorsítottuk fel. Az éves beszámoló vaskos kötete is ezt a célt szolgálja.

Az elmúlt időszak kétségkívül igazolta azt is, hogy a választott árfolyam-mechanizmus nem akadályozta a dezinfláció folyamatát, de jelentősen javította a politika hitelességét, kiszámíthatóságát. Sikerült elérni a forint árfolyamának indokolatlan felértékelését, miközben a csúszó leértékelési ütem folyamatos csökkenése kétségkívül hűtötte, és egyre hitelesebben hűtötte az inflációs várakozásokat.

1997 az adósságcsere éve is volt. Elöljáróban csak annyit jegyeznék meg, de a továbbiakban erre még visszatérnék, hogy az ígéreteknek megfelelően ez a technikai változás önmagában egyetlen fillérrel sem növelte az adófizetők terhét. Csupán annyi történt, hogy az a teher, amely eddig részben a Magyar Nemzeti Bank, részben a költségvetés mérlegében elrejtve jelent meg, most világossá vált. Mivel a jegybank mérlegét eddig is konszolidáltuk, összevontuk az államháztartás többi alrendszerének mérlegével, az új felállásban nem emelkedett sem az államadósság összege, sem pedig az utána fizetett kamat összege. Az éves jelentés részletesen megmagyarázza ezt a folyamatot.

Ezek után, a rövid bevezető után egy olyan kérdéskörre térnék át, amely az utóbbi hónapokban került a figyelem előterébe, nevezetesen a Magyar Nemzeti Bank ellenőrzése. A jegybank tevékenységének kontrollja legalább három metszetben vizsgálható. Az első metszet magának a monetáris politikának, a második a jegybank működési-gazdálkodási költségeinek az alakulása, a harmadik pedig a múlt nem éppen fényes, de lezáródó hagyatékának az elemzése.

Először tehát a monetáris politika ellenőrzéséről szeretnék néhány szót szólni: a monetáris politika az alaptevékenység kontrollja, alapvetően a monetáris politika cél- és eszközrendszerének átláthatóságát, a jegybank tevékenységének a piaci szereplők általi előreláthatóságát, kiszámíthatóságát, megbízhatóságát jelenti. Ezen a területen - itthon és külföldön - maguk a piac szereplői képviselik azt az erőt, amely a leginkább képes a kontrollfunkciók betöltésére. Ez a fajta ellenőrzés messze a legfontosabb a jegybank tevékenységének értékelésében, noha ezt nagyon nehéz kézzelfoghatóan megragadni.

A jegybank politikájának hitelessége, annak változása nehezen mérhető, kialakulása, megszilárdulása csak egy hosszú folyamat eredménye lehet. Ezt segíti elő, illetve a bizalom kialakulásának szükséges előfeltétele a jegybanki önállóság, a napi politika befolyásoltságától való védettség. Ezt teszi lehetővé az alkotmány, illetve az MNB-ről szóló törvény. Ennek megtestesítője a jegybanktanács, amely politikai szempontból és egzisztenciálisan egyaránt független szakemberek, belső és külső tagok döntésein keresztül határozza meg a jegybank stratégiáját. A jegybanki stratégiát a jegybank igazgatóságának irányításával - amelyben a jegybanktanácshoz hasonlóan a Pénzügyminisztérium képviselője állandó résztvevő - a jegybank operatív bizottságai végzik. Ilyenek az operatív monetáris bizottság, az eszközforrás bizottság, a bankszakmai bizottság és a kibővített monetáris bizottság.

Ha jól értem a jegybanki ellenőrzésről szóló vitákat, az előbb említett területeken a külső intézmény általi ellenőrzés szükségessége nem merült fel, ez ugyanis egyértelműen a jegybanki önállóság megkérdőjelezése volna, amit feltétlenül el kellene kerülni. A monetáris politikát persze lehet elemezni és bírálni, néha esetleg dicsérni sem ártana, ez azonban szakértők, kutatók, kormány és ellenzékének a feladata. Ám a monetáris politika minősítését a pénzügyi piacok, a belső és külső pénzügyi egyensúly, alapvetően az infláció aránya és szintje, illetve az inflációs várakozások alakulása adják meg.

A jegybanknak természetesen be kell számolnia a parlament és a tágabb közvélemény előtt is, hogy mennyire volt sikeres a monetáris politika kitűzött céljának az elérésében, illetve ha ez nem sikerült vagy nem teljesen sikerült, ennek okairól. A beszámolás kötelezettsége az egyik alapfeltétele a jegybanki függetlenségnek.

A második metszet, amelyen keresztül a jegybanki ellenőrzés kérdése megközelíthető, a jegybank működési-gazdálkodási tevékenységének az ellenőrzése. A működési-gazdálkodási költségek közé tartoznak az általános működési költségek, a bérköltség, a létszámgazdálkodás, a működéssel kapcsolatos beruházások, a jóléti és egyéb költségek, a banküzemi költségek, illetve a különböző járulékok. Ezek nagyságrendje, amint az az éves beszámolónkból is látszik, az elmúlt években, így 1997-ben 11 milliárd forint körül alakult.

Alapvetően fontos kérdés, hogy ezen a területen takarékos gazdálkodás, szigorú, folyamatos és hatékony ellenőrzés valósuljon meg. Ennek illusztrálására csak három adatot szeretnék felhozni, ha megengedik. 1997-ben 1996-hoz képest a Magyar Nemzeti Bank működési-gazdálkodási költségei összesen kevesebb mint 1 százalékkal emelkedtek, és 1994-97 között a Magyar Nemzeti Bank működési-gazdálkodási költségei reálértékben harmadával csökkentek.

(15.10)

Mindez a folyamatos intézményfejlesztés, profiltisztítás 1995-ben megkezdett folyamatának eredménye. 1997-ben úgynevezett nullabázisú költségtervet készítettünk, amely elengedhetetlen feltétele volt a radikális költségcsökkentésnek. Példátlan mértékű, 1235 fős létszámcsökkenés ment végbe 1994 és '97 között. A létszámcsökkenés körülbelül háromnegyed része változatlan feladatok ellátása mellett zajlott le. A béremelkedés a bértömeg abszolút csökkenése mellett tette lehetővé 1997-ben a 17,5 százalékos differenciált béremelést, amely az ÉT-ajánlás keretei között maradt.

Fel kell tenni azt a kérdést, hogy milyen ellenőrzési rendszer húzódik meg ezen változások - hadd mondjam ezt -, eredmények mögött. Egyrészt az MNB belső, a szervezetet is alapvetően érintő intézkedései, másrészt a belső ellenőrzés rendszerének, harmadrészt pedig a külső ellenőrzések és felügyeletek radikális átalakításának, szigorításának a következménye.

Először szeretnék a belső működési rendszerről néhány szót szólni. A belső működési rendszer átalakítása 1994-ben kezdődött, 1995-ben nagymértékben felgyorsult, és kiterjedt a bank valamennyi területére. Ennek hatására mára alapvetően kialakult egy modern jegybank működési, szervezeti és döntési rendszere, a jegybanktanácssal, az igazgatósággal, a különböző operatív bizottságokkal kiegészülve.

A második eleme az ellenőrzéseknek a belső ellenőrzés. A belső ellenőrzés alapvető változásaként független alrendszerként alakult ki. 1995-ben, jegybankelnökké történt kinevezésemet követően azonnal kezdeményeztem a belső ellenőrzés függetlenítését, a jegybank felügyelőbizottságának bevonását a belső ellenőrzés vezetésének kialakításában, kinevezésében, illetve a munkáltatói jogok közös gyakorlásában. A belső ellenőrzést ennek megfelelően függetlenítettük, és a felügyelőbizottság, illetve a jegybank elnökének együttes felügyelete alá helyeztük. '96-ban a felügyelőbizottság és az igazgatóság megvitatta és jóváhagyta a belső ellenőrzés új koncepcióját, kiadta az erre vonatkozó belső utasításokat, természetesen a felügyelőbizottsággal összhangban. Ennek lényege az, hogy a jogi szabályszerűség hagyományos vizsgálatain túl a működés kockázatainak folyamatorientált feltárására, a munkafolyamatokba épített ellenőrzésre, a rendszerek önvédelmi képességének megerősítésére, a megelőzésre helyezte a hangsúlyt.

1998-ban elkészült az ellenőrzési kézikönyv, egységes módszertani követelményeket, eljárásokat, magatartási normákat kialakítva. A belső ellenőrzés jogállása, feltételrendszere, módszertana és eszköztára ma már teljes mértékben kielégít minden nemzetközi és hazai követelményt. A vizsgálatok számát is érdemes felsorolni, évente meghaladta a harmincat a különböző belső ellenőrzési vizsgálatok száma. Az elkészült vizsgálatok jegyzőkönyvei természetesen a felügyelőbizottság rendelkezésére álltak, és ezen keresztül a mindenkori kormány, azaz a Pénzügyminisztérium rendelkezésére álltak.

A külső ellenőrzés a harmadik metszete annak, amin keresztül a jegybanki tevékenység áttekinthető. A jegybank külső ellenőrzése is három csatornán keresztül történik; egyrészt a független auditoron keresztül, másrészt a felügyelőbizottságon keresztül, harmadrészt pedig a parlament illetékes bizottságain keresztül.

Először néhány szót a független auditorról. Az MNB a Pénzügyminisztériummal egyetértésben 1996-ban zártkörű pályázatot írt ki könyvvizsgálói, illetve nemzetközi auditálási feladatok ellátására. A pályázat eredményeként a közgyűlés, tehát a pénzügyminiszter a Price Waterhouse Cooperst választotta meg a feladat ellátására öt évi időtartamra. Ezzel a választással az egyik legszigorúbb és legtekintélyesebb könyvvizsgálót bízta meg a Pénzügyminisztérium az MNB auditori feladatainak ellátásával.

A második metszete a külső ellenőrzésnek a felügyelőbizottságon keresztül valósul meg. Talán ez a legfontosabb ellenőrzést végző intézmény a jegybank működésében. A felügyelőbizottság 6 tagjából 4-et az Országgyűlés választ, míg a pénzügyminiszter 2 tagot delegál. Mivel a pártok és a Pénzügyminisztérium szakembereket delegáltak, ezért biztosított a testület szakszerű és politikamentes működése. A felügyelőbizottság aktív tevékenységet folytatott az elmúlt években, évente 8-10 teljes ülésén 30-40 napirendi pontot vitatott meg. A felügyelőbizottság természetesen eleget tett a törvényben foglalt jelentési kötelezettségének, így '98. június 16-án elkészítette jelentését a parlamentnek, az Országgyűlés elnökének, a pénzügyminiszter úrnak, illetve az Országgyűlés illetékes bizottságainak.

A harmadik metszete a külső ellenőrzésnek a parlament illetékes bizottságain keresztül történik. A jegybanki monetáris politika és működési tevékenység ellenőrzésének ez a harmadik csatornája, minden évben legalább két alkalommal, a beszámolóban szereplő 1997-es évben három nyilvános meghallgatásra, vitára került sor a költségvetési és pénzügyi, valamint a gazdasági bizottságban. Megvitatta és véleményezte a bank beszámolóját a számvevőszéki bizottság is.

Összefoglalva megállapítható, hogy ezeken a területeken intézményeit és eszközeit tekintve kialakult a szigorú és korszerű ellenőrzés gyakorlata. Ez nyilván nem jelenti azt, hogy ne lenne mód a felügyelet, az ellenőrzés további javítására, az eszközök tárának bővítésére, a felügyelőbizottság rendelkezésére álló háttér, illetve eszközök szélesítésére, vagy a parlamenti bizottság és a felügyelőbizottság kapcsolatának szorosabbá tételére a jobb informáltság elősegítése érdekében.

A harmadik fő terület, amelyen a jegybank ellenőrzéséről hosszas vita folyt, ez alapvetően a múlt örökségével kapcsolatos; a múltnak azzal az örökségével, amely olyan tevékenységeket foglal magában, ami teljes mértékben idegen a jegybank jellegétől. A jegybanki tevékenység ellenőrzésének ez a harmadik területe talán az, amely a legtöbb vitát váltja ki. Olyan hagyatékról van szó, amely idegen a jegybank klasszikus tevékenységétől, és amelytől az elmúlt időszakban fokozott tempóban vált meg a Magyar Nemzeti Bank.

Két ilyen területet emelnék ki, az egyik az adósságcseréhez, a másik a jegybank kereskedelmi banki érdekeltségeihez kötődik. Az adósságcsere 1997-ben lezajlott, míg a maradék négy banki érdekeltség közül '96-97-ben hármat felszámoltunk, a negyedik ügy, a legnehezebb pedig remélhetően az idén lezárul.

Az ellenőrzési rendszert olyan kérdések kapcsán kívánják egyesek átalakítani, amelyeknek a jövőben már egyáltalán nem lesz szerepe a jegybank működésében. Az adósságcsere lezártnak tekinthető, az Állami Számvevőszék megvizsgálta és ellenjegyezte azt. Jogi értelemben az 1996. évi jegybanktörvény hozta meg a majdnem tökéletes megoldást. A '96-os törvény ugyanis megszüntette a költségvetés tartós közvetlen jegybanki finanszírozásának lehetőségét. Többé nincs mód arra az 1970-es évektől egészen 1995-ig uralkodó szörnyű gyakorlatra, amely során a jegybank lényegében fedezetlen pénzkibocsátásból, vagy pedig tartalmát tekintve külföldi hitelfelvétel fedezete mellett nyújtott hitelt közvetlenül az államnak, illetve a költségvetésnek.

Az önkéntes belföldi pénzügyi megtakarításokkal nem fedezett, a költségvetés hiányát kamatmenetesen vagy nem piaci kamatok mellett finanszírozó jegybanki kölcsön az infláció felgyorsításának legbiztosabb útja. Rövid távon és látszólag valamivel kevésbé veszélyes az, ha a jegybank költségvetési hitelnyújtása mögött külföldi hitelfelvétel áll. Évtizedeken keresztül, szemben a józan gyakorlattal és elvvel a külföldi hiteleket a Magyar Nemzeti Bank a saját nevében vette fel. Ezen külső források birtokában, ha tetszik, fedezete mellett nyújtott kedvezményes hitelt a költségvetésnek, a valóságos külföldi adósságot a bevételt meghaladó kiadásokkal a magyar állami költségvetés halmozta fel. A felszínen azonban a külső eladósodás és a belföldi államháztartási eladósodás elvált egymástól. 1995-re a felhalmozódott nagymértékű külső és belső államadósság között nem látszott a szoros kapcsolat.

A Magyar Nemzeti Bank eladósodott a külföld felé, amit nem tehetett volna, ha nem az állam bankjaként, pénztáraként kezelik, belföldön pedig előbb korlátlanul, majd bizonyos, de még mindig tág keretek között hitelezhette a költségvetést.

Az 1970-es évek közepétől '95-ig terjedő időszak között ez a gyakorlat az ország súlyos külső és belső eladósodásához és az infláció folyamatos gyorsulásához vezetett. Ezt a korszakot zárta le az adósságcsere. Akik nem értik, vagy nem akarják megérteni, miért szükséges véget vetni a jegybank korlátlan pénzteremtésének a költségvetés deficitjének közvetlen finanszírozásán keresztül, akár van mögötte külföldi hitelfelvétel, akár nincs, azok szándékosan vagy nem, a végtelenül felelőtlen szocialista tervgazdálkodást és annak gazdaságot és társadalmat megnyomorító gyakorlatát sírják vissza.

 

(15.20)

Az adósságcsere sikeres lebonyolításával a múltnak ettől a súlyos terhétől váltunk meg. Mivel az Állami Számvevőszék ezt a folyamatot ellenőrizte, úgy gondolom, további vizsgálatra itt nincs szükség, de még egyszer kiemelten hangsúlyozom, hogy adósságcsere folyamata az adófizetőket egyetlen fillér többletköltséggel sem terhelte.

Végül, ami a kereskedelmi banki érdekeltségeket illeti: egyetértek minden olyan elemzővel, aki ezt totálisan idegennek tartja a jegybank tevékenységétől. Éppen ezért 1995-ös kinevezésemet követően azonnal hozzáláttunk az elidegenítésükhöz, és kezdeményeztük, hogy a törvény is írja elő az eladásukat. Ez három esetben simán, összességében jelentős nyereség realizálása mellett sikerült.

Nem így történt a negyediknél, a bécsi leánybankunknál. Minden erőfeszítés ellenére a privatizációra való felkészítés során 1995-től fokozatosan derült ki az, hogy ennél a pénzintézetnél súlyos hiányok, vezetési problémák, a múlt több szálon húzódó hordaléka található. Ehhez kapcsolódóan is a kelet-európai átalakulás és a jelen pénzügyi válságai egyaránt roppant nehézzé teszik a bank eladását vagy akár bezárását. Ennek a folyamatnak a legnehezebb időszaka 1997-98-ban remélhetőleg lezárult.

A céltartalékképzés állománya 1998 végén az előzetes adatok alapján 290 millió dollár volt. Ez rendkívül nagy összeg, még akkor is, ha figyelembe vesszük, hogy banki érdekeltségeinek eladásakor a Magyar Nemzeti Bank 220 millió dollár nyereséget ért el. A ma rendelkezésünkre álló információk szerint a megképzett céltartalék tükrözi a bank eszközeiben rejlő üzleti kockázatokat. Már 1995-től sor került a bécsi bank teljes vezetésének leváltására, számos büntetőfeljelentésre került sor. A Magyar Nemzeti Bank régi és új felügyelőbizottságával, illetve a pénzügyminiszterrel szorosan együttműködve vizsgálatot rendeltünk el a további felelősség megállapítására, illetve a további felelősségre vonás lehetőségeinek - beleértve a büntetőjogit is - felkutatására. A részleteket illetően a banktitkot és az osztrák törvényeket is szem előtt tartva a pénzügyminiszterrel és a felügyelőbizottsággal együtt fogunk tájékoztatást adni.

Befejezésül engedjék meg, hogy visszatérjek a mai nap híréhez, amely szerint 12 év óta először az infláció üteme 10 százalék alá, nevezetesen 9,8 százalékra csökkent. Szeretném leszögezni, hogy az infláció további jelentős csökkenéséhez, a pénzügyi egyensúly fenntartásához és ezen keresztül a gyors és fenntartható gazdasági növekedés megőrzéséhez szükséges a szigorú, de láthatóan eredményes monetáris politika folytatása. Ehhez kérem az önök és az ország közvéleményének további támogatását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok, az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

ELNÖK: Megadom a szót Horváth János úrnak, a határozati javaslat előterjesztőjének.

DR. HORVÁTH JÁNOS, a gazdasági bizottság előadója: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Jelentem, hogy az Országgyűlés gazdasági bizottsága tárgyalta a Magyar Nemzeti Bank éves jelentését 1997-ről. A benyújtott 325 oldal terjedelmű anyagból kiindulva és a jegybank, a Magyar Nemzeti Bank két főtisztviselőjének magyarázata nyomán vita formálódott.

Elismerő megjegyzés hangzott el a statisztikai és ökonometriai tudományossággal készült terjedelmes táblázatokat és kimutatásokat illetőleg. Ugyanakkor felvetődött a gondolat, hogy más országok gyakorlatához hasonlóan célszerű volna kimutatásokat készíteni a nemzetgazdaság kapacitásáról, valamint annak hasznosításáról és kihasználatlanságáról. Ilyen adatok egyfelől iparáganként, másfelől régiónként értékes tájékoztatás lennének a területfejlesztési tervek, valamint a beruházási döntések készítőinek.

Továbbá kérdések vetődtek fel, hangsúlyozva a jegybank függetlenségének princípiumát, a seigniorage - pénzkibocsátási monopólium - jövedelmek takarékos hasznosításáról, valamint a mérleg devizatételeiről. Eszmecsere alakult ki a monetáris politikáról.

Az az adottság, hogy az 1997. évi jelentés csak most, 1999 februárjában került ismertetésre, amikor már az 1999. évi monetáris politikai irányelvekről készült Nemzeti Bank-tájékoztató - szám szerint J/468. - is megjelent és kezünkbe került, ez a helyzet magával hozta, hogy mindkét okmány alapot szolgáltatott a vitához. Nyomatékosan kifejeződött az a kívánság, hogy a közgazdaságtan tudomány elméleti haladását és empirikus tapasztalatait gondosan számba véve a monetáris politika következetesen növekedésorientálttá váljon.

Tisztelt Ház! A gazdasági bizottság javasolja az Országgyűlésnek a Magyar Nemzeti Bank 1997. évi tevékenységéről szóló beszámoló általános vitára való bocsátását és elfogadását.

Köszönöm a meghallgatást. (Taps.)

ELNÖK: Megkérdezem, hogy a kormány nevében kíván-e valaki szólni. (Dr. Járai Zsigmond jelzi, hogy szólni kíván.) Megadom a szót Járai Zsigmond pénzügyminiszter úrnak.

DR. JÁRAI ZSIGMOND pénzügyminiszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Néhány kiegészítést szeretnék fűzni az anyaghoz és a jegybank elnökének beszámolójához, elsősorban öt kérdéskörrel kapcsolatban; ebből az első a Magyar Nemzeti Bank helyzete, függetlensége és ellenőrzése. Ezek a megjegyzések nagyjából a kormány álláspontját tükröznék.

Úgy gondoljuk, hogy a jelenlegi gazdaságpolitikai helyzetben, és ez így is marad, feltétlenül szükség van arra, hogy a jegybank a kormánytól függetlenül működjön, függetlenségének fő célja az, hogy a pénzkiáramlás ütemét szabályozza, a jegybank felelős azért, hogy annyi pénz kerüljön a gazdaságba, amennyivel egyensúlyban lehet tartani a gazdaságot, és ellenőrzés alatt lehet tartani az inflációt. A jegybank fő célkitűzése az, hogy a pénzmennyiség szabályozásán keresztül az alacsony inflációs rátát fenntartsa, ehhez arra van szükség, hogy a kormánytól függetlenül folytassa monetáris politikáját. Ezért az Európai Unió felé is vállaltuk, hogy az uniós csatlakozás előtt további, a jegybank függetlenségét erősítő lépéseket fogunk tenni, ezen lépések között van többek között a költségvetés közvetlen finanszírozásának megtiltása a jegybank részére, a jegybanktanács tagjai függetlenségének további növelése, illetve a jegybank fő célkitűzései megfogalmazásának változtatása az alkotmányban, illetve a törvényben és fő célkitűzésként azt kívánjuk megjelölni, hogy a magyar fizetőeszköz stabilitását biztosítsa a jegybank.

Úgy gondolom azonban, hogy a monetáris politikai függetlenség erősítése és a jegybank gazdálkodásának ellenőrzése egymással nem összefüggő kérdések, a jegybank gazdálkodásának ellenőrzése a parlament vagy az általa felhatalmazott kormány feladata, ezt jelenleg a felügyelőbizottság erősítésével szeretnénk elérni. Úgy gondoljuk, szükség van arra, hogy a napi gazdálkodást a felügyelőbizottság úgy ellenőrizze, hogy önálló vizsgálatokat rendelhet el a jegybankban, esetleg egy második auditort alkalmaz, amelyet a felügyelőbizottság bíz meg, vagy más módon ezeknek az ellenőrzési eszközöknek a kidolgozására sor fog kerülni a közeli jövőben, és remélem, hogy a jegybankkal egyetértésben az elkövetkező néhány héten vagy hónapban a gazdálkodás-ellenőrzés erősítését el fogjuk tudni érni.

 

(15.30)

A második kérdéskör a jegybank fő célkitűzéséből következik, hogy hogyan alakul az infláció, de a fő célja az infláció leszorítása. Hallottuk Surányi úrtól, hogy most először 10 százalék alá csökkent az infláció, ezt a 10 százalék alatti áremelkedést szeretnénk megtartani az idén. 1997-ben, a beszámoló idején 18,3 százalékos volt az infláció, '98-ban 14,3 százalékos, '99-ben pedig 9-10 százalékos évi áremelkedési ütemet szeretnénk elérni. Úgy gondolom, hogy miután a januári 10 százalék alatt van, erre minden esélyünk megvan.

2000-re az infláció ütemét 6,5-7,5 százalékra szeretnénk csökkenteni, és reméljük, hogy 2001-ben 5 százalék alá csökkenthető lesz az infláció. Ez az inflációs ütem nagyjából megfelel az európai uniós országok inflációjának, illetve annyival nagyobb a magyar ütem, amennyivel a magyar termelékenység növekedése nagyobb, tehát a magyar valuta felértékelődése indokolt. Úgy gondoljuk, hogy az Európai Unióba való belépésünkkor ezen a területen is el fogjuk érni, vagy majdnem el fogjuk érni a maastrichti kritériumokban meghatározott mutatókat, és az uniós csatlakozásunk után két-három évvel reális lehetőségünk lesz arra, hogy az Európai Monetáris Unióhoz is csatlakozzunk. Mindenesetre a célkitűzés az, hogy az infláció ütemét tovább csökkentsük, és ebben a jegybanknak nagyon nagy szerepe lesz.

Úgy gondoljuk, hogy a jegybankkal együtt a kormány által elfogadott intézkedéscsomag eddig eredményes volt az elmúlt hónapokban, és reméljük, hogy az elkövetkező hónapokban, években is eredményes lesz. Az első fő célkitűzés az inflációval kapcsolatos várakozások megfordítása volt, ezt az elmúlt hónapokban sikerült elérni, a gazdasági szereplők, a lakosság várakozása ma kisebb, mint bármikor máskor. Ez nagymértékben hozzájárul az infláció csökkentéséhez.

Talán a második legfontosabb, amit az infláció csökkentése érdekében tehetünk, a költségvetési hiány csökkentése. Ha 1999-ben 4 százalék alatt akarjuk tartani a költségvetési hiányt, a költségvetés túlköltekezésének megakadályozása nagymértékben hozzájárulhat a pénzkibocsátás, illetve az infláció ütemének csökkentéséhez.

'99 elején sikerült eredményt elérnünk a korábbi indexálások csökkentésében. Nem mondom, hogy teljes mértékben elégedettek vagyunk ezzel. A kormány ellenőrzése alatt történt áremelések átlagos üteme 11 százalék alatt volt, de a jövő évi célkitűzésünk az, hogy egyetlen területen - már ami az állam ellenőrzése alatt van - se lehessen jobban növelni az árakat, mint az előre jelzett inflációs ütem. Az idén ezt, sajnos, nem sikerült teljesítenünk, mert a korábbi években felhalmozódott feszültségek vagy árlemaradások néhány területen, például a közlekedésben, a tömegközlekedésben 14-15 százalékos áremelkedést indokoltak.

Úgy gondoljuk, hogy jövőre nem lesz indokolt az átlagos inflációnál magasabb áremelkedés, és azokat a vállalatokat, amelyek ilyet előterjesztenek, feltétlenül költségcsökkentésre és az áremelkedési ütem csökkentésére szeretnénk kényszeríteni. A leértékelés havi ütemének csökkentése is hozzájárul az infláció csökkentéséhez, ez az elmúlt évben többször bekövetkezett, és az idén év elején újra.

A harmadik kérdéskör, amiről röviden beszélni szeretnék, a csökkenő infláció és a gyors gazdasági növekedés összefüggése. Úgy tűnik, hogy Magyarország egy kisebb gazdasági csodát produkál, hiszen egyszerre gyors a gazdasági növekedés, és egyszerre csökken az infláció üteme. Ez ellentmond egyébként a tankönyvekben megfogalmazott törvényeknek. Azt hiszem, hogy még egy darabig folytatni tudjuk ezt a csodát, remélem, sokáig. Ennek az alapja a termelékenység gyors növekedése, a termelékenység pedig elsősorban a feldolgozóiparban és az iparban növekszik nagyon gyorsan, részben a külfölditőke-bevonás következtében - tehát feltétlen célunk a külfölditőke-bevonás további megtartása, illetve növelése -, részben a magánosítás vagy a privatizációs kedvező hatásai révén. Tehát ezt a folyamatot is folytatni szeretnénk.

Úgy gondoljuk azonban, hogy van néhány feszültségpont a '97-es és a '98-as gazdasági növekedésben is, ez elsősorban az áruforgalom egyenlege, ami export-import mérlegünkben és fizetési mérlegünkben jelentkezik. A tavalyi évben a várakozásokat meghaladóan 2,26 milliárd dollár volt a folyó fizetési mérleg egyenlege. Ez elsősorban vagy részben a növekvő import miatt volt: az import gyorsabban nőtt, mint az export. Tavaly az export több mint 20 százalékkal nőtt, az import pedig 23-24 százalékkal. A növekvő import egyrészt a '98-ban megnőtt költségvetési hiány következménye.

Az államháztartás hiánya '98-ban lényegesen nagyobb volt, mint 1996-ban vagy '97-ben, és gyakorlatilag '95 óta folyamatosan növekvő ütemű volt, ez '99-ben fordult először újra csökkenőre, legalábbis a növekedés üteme, tehát a 4 százalékos hiány. Ha leszámítjuk a '98-as bankkonszolidációkat, akkor is 4,7 százalék volt az államháztartás hiánya, az államháztartás túlköltekezése nagymértékben hozzájárult a fizetési mérleg egyenlegének romlásához.

A másik, és talán nem a kormánytól függő oka, természetes oka az, hogy a gazdaság modernizációjához importberuházási javakra van szükség. A beruházások tavaly gyorsan nőttek, ez egyébként megfelelő alapot teremt a termelékenység idei növekedéséhez és gazdasági növekedéshez. Ez a gyors beruházásnövekedés azonban gyors importnövekedéssel járt.

Az ebben meglévő kedvezőtlen folyamatokat szeretnénk részben az idén vagy jövőre megfordítani, és az exportot az importnál gyorsabban növelni. Ez az idén még irreális célkitűzés, de a kis- és középvállalkozások fejlesztésével, egyrészt importkiváltással, másrészt pedig ezek exporthoz való hozzájárulásával, remélem, 2000-re elérhető lesz, hogy az export és az import növekedése legalábbis egyenlő ütemű legyen.

Egy másik tényező, amely a folyó fizetési mérleg hiányát okozta, az a nyereségkivitel: a külföldi vállalatok körülbelül egymilliárd dollárnyi nyereséget vittek ki 1998-ban. Úgy gondolom, hogy ez önmagában nem baj, húszmilliárd dollárnyi befektetés után elég természetes, hogy a működni kezdő és nyereségessé váló vállalatok nyereségük egy részét kivitték. Mindenesetre szeretnénk elérni, hogy ez '99-re csökkenjen, és a nyereséget újra Magyarországon fektessék be.

1999-re változatlanul reálisnak tartjuk az 5 százalék körüli gazdasági növekedési ütem elérését. A fő kérdésnek az államháztartási hiány 4 százalék alatt tartását gondolom, és azt hiszem, hogy ehhez az elfogadott költségvetést szigorúan be kell tartani.

Egyelőre nincs ok arra, hogy bármilyen további megszorító intézkedéseket hozzunk, viszont feltétlenül szükséges az, hogy szigorúan betartsuk a már meghozott intézkedéseket. Ha az állam nem költekezik túl 1999-ben, és nem költ többet annál, mint amennyi eredetileg az államháztartásban jóvá van hagyva, akkor nem gondolom, hogy a folyó fizetési mérleggel különösebb problémánk lesz.

A negyedik kérdéskör a monetáris politika kérdésköre. Szeretném leszögezni, hogy ebben egyetértés van a kormány és a Magyar Nemzeti Bank között, elsősorban az árfolyam-politikában és a kamatpolitikában. A csúszó leértékelést szeretnénk megtartani, 1997-ben is ez volt az üteme, lényegesen nagyobb volt a havi üteme, mint 1998-ban Remélem, hogy '99 során még egyszer csökkenteni lehet majd a csúszó leértékelés ütemét, ezt azonban ma nem látjuk. Január 1-jétől csökkent ez a leértékelési ütem. Ha a gazdasági folyamatok év közben jól alakulnak, akkor a jegybankkal közösen megvizsgáljuk a leértékelés ütemének csökkentési lehetőségét, és ha erre lehetőség lesz, csökkenteni fogjuk.

Egy másik árfolyamkérdés a lebegtetési sáv szélesítése. Mint az elmúlt évi pénzügyi válság bebizonyította, helyes a sávot viszonylag szűken meghatározni, bár ez a költségvetésre rak bizonyos terhet. Szeptember-októberben világossá vált, hogy jó, hogy a sáv ilyen szűk mértékben, plusz-mínusz 2,25 százalékban van meghatározva. A szélesítésével kapcsolatban elképzelhető, hogy ha a pénzügyi folyamatok kedvezően alakulnak, akkor év közben vagy a jövő évben ezen a területen is tudunk valamit lépni.

(15.40)

 

A kamatszint az elmúlt két hónapban többször csökkent, de így még mindig magas, ahhoz legalábbis magas, hogy a vállalkozók tevékenységét igazán élénkké tegye. Úgy gondoljuk azonban, hogy a jelenlegi helyzetben nincs szükség a gazdaság további fűtésére, illetve a kamatszint csökkenése esetleg túlfűtöttséget eredményezhetne, ezért a pozitív reálkamatot a jelenlegi egyensúlyinak mondható helyzetben meg szeretnénk tartani. Ahogy az infláció üteme csökken, úgy csökkenthető azonban a kamatszint, tehát ha az év folyamán csökkenni fog az infláció, csökkenteni fogjuk a kamatszintet is.

Az ötödik kérdéskör a Magyar Nemzeti Bank gazdálkodása. Úgy gondolom, hogy helyes az a költség- és létszámcsökkentési irány, amelyet a jegybank folytat. Helytelen azonban a belföldi és külföldi pénzintézetekben való részesedése, végképp fel kell ezeket a részesedéseket számolni. Egyetértek az elnök úrral abban, hogy az itt történt szabálytalanságokat ki kell vizsgálni, amennyiben még nincsenek megfelelően kivizsgálva, és felelősségre kell vonni azokat, akik az elkövetett szabálytalanságokért és az okozott veszteségért felelősek. Ebben a felügyelőbizottsággal egyetértésben dolgozunk, a felügyelőbizottság további vizsgálataira lesz szükség. Ha további feljelentésekre vagy felelősségre vonásra szükség lesz, akkor azt feltétlenül meg fogjuk tenni. Megvan az együttműködés a Nemzeti Bank vezetősége részéről, de az ügyek nincsenek lezárva, elsősorban - mint Surányi úr is említette - az ausztriai leánybankkal kapcsolatban.

Ezekkel a megjegyzésekkel a jegybank beszámolóját a tisztelt Ház részére elfogadásra javaslom a kormány nevében. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps.)

ELNÖK: Megadom a szót Lotz Károlynak, a számvevőszéki bizottság előadójának.

DR. LOTZ KÁROLY, a számvevőszéki bizottság előadója: Elnök Úr! Tisztelt Ház! A számvevőszéki bizottság két ülésen is tárgyalta a beszámolót, illetve a beszámolóhoz kapcsolódó, az előbbiekben az elnök úr és a pénzügyminiszter úr által is említett témát.

A bizottság az első kérdést, az alapkérdést illetően egyetért a bank eddigi szigorú monetáris politikájával, és egyetért azzal a célkitűzéssel, amit sikerült is megvalósítania, hogy a monetáris feltételeken csak a már valóban érvényesülő, kedvező folyamatok alapján változtasson. A bizottság helyesnek tartja az MNB azon alkalmazott elvét is, hogy a körültekintés és az óvatosság mellett azokkal egyenértékű legyen a kiszámíthatóság. A beszámolóban erre több banki intézkedés is utal, mint például a belföldi kamatváltozás fékezése és a tőkebeáramlás egyes hatásainak ellensúlyozására az úgynevezett sterilizációs eszközök bevezetése.

A beszámolóból egyértelműen érzékelhető, hogy az MNB tevékenysége a vizsgált időszakban kedvezően befolyásolta a gazdasági élet és a szélesebb értelemben vett versenyképesség alakulását. A bank 1997. évi mérlege és eredménye összességében kedvező képet mutat, növekedett az eszköz- és forrásállomány, javult a kamategyenleg, természetesen növekedett az eredmény. A fentiek alapján a bizottság a beszámolót az Országgyűlésnek egyhangúlag elfogadásra javasolja.

Ugyanakkor a bizottság elfogadta azt a bizottsági tag által előterjesztett kezdeményezést, hogy tekintse át és értékelje az MNB külföldi tulajdonosi érdekeltségeinek helyzetét is. Ennek keretében zárt ülésen meghallgatta a jegybank illetékes elnökhelyettesét, valamint felügyelőbizottságának volt és jelenlegi elnökét. Megállapította, hogy az MNB eleget tett a jegybanktörvényben, a jegybanktörvény záradékában foglalt kötelezettségének, mivel külföldi érdekeltségeinek - ahogy elnök úrtól is hallottuk - döntő többségét az elmúlt években értékesítette.

A kivételt - már az elnök úr, a pénzügyminiszter úr is említette - a bécsi székhelyű Central Wechsel und Credit Bank, a CW Bank esetében kell észlelni, amelyről, úgy gondolom, nyilván még további viták és intézkedések fognak folyni, amiről hallottunk. Itt jelentős céltartalékképzésre volt szükség, de remélhetőleg ez 1998-ban lezárult.

A fenti elemeket is tartalmazó bizottsági vita kapcsán most már csupán az a feladatom, hogy röviden tájékoztassam tisztelt képviselőtársaimat arról, hogy mind a számvevőszéki bizottság, mind az MNB vezetői, felügyelőbizottságának elnöke egyetértettek és szükségesnek tartják az MNB parlamenti beszámolási kötelezettségének tartalmi és formai konkretizálását, egyértelműbbé és rendszerezettebbé tételét. Ennek megfelelően a bizottság és az MNB egyetért, és kezdeményezni fogják a jegybanktörvény ilyen értelmű módosítását, illetve kiegészítését. Ez példaként vonatkozna a bank felügyelőbizottsága elnökének országgyűlési éves tájékoztatási kötelezettségének írásos, konkrétan meghatározott tárgyú beszámolási kötelezettséggé emelésére, tehát a tájékoztatást írásos beszámolássá emelni, ennek tárgyát meghatározni lehetőség szerint minél pontosabban, illetve az illetékes országgyűlési bizottságok eseti MNB beszámoltatási gyakorlatának formalizáltabbá, rendszeressé tételét is érintené. Az érintett társbizottságokkal a számvevőszéki bizottság egyeztet, és nyilván az MNB-vel is egyetértésben kezdeményezni fogja a törvény ilyen értelmű módosítását.

Visszatérve az eredeti témára, a számvevőszéki bizottság a jegybank 1997. évi beszámolóját egyértelműen elfogadásra javasolja.

Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Először az írásban előre jelentkezett képviselőknek adom meg a szót. (Keller László: Költségvetési bizottság!) A költségvetési bizottság nem szerepel a véleményezők között, legalábbis az előttem lévő előterjesztés szerint. Kérdezem akkor Keller Lászlót, hogy a költségvetési bizottság tárgyalta-e ezt a kérdést. (Keller László: Igen.) Elnézést, akkor nyilván technikai hiba történt, és kimaradt a bizottsági előadók közül. Elnézést kérek ezért Keller Lászlótól, és természetesen megadom a szót, hogy a költségvetési bizottság véleményét is összefoglalja.

KELLER LÁSZLÓ, a költségvetési és pénzügyi bizottság előadója: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Jegybankelnök Úr! 1998. októberében a költségvetési bizottság lehetőséget biztosított arra, hogy a jegybankelnök úr részletesen elemezze 1998 első nyolc hónapjának gazdasági-pénzügyi folyamatait, és ugyanezen a költségvetési bizottsági ülésen az elemzéshez kapcsolódóan tárgyaltuk meg részletesen és érdemben a Magyar Nemzeti Bank 1997. évről szóló beszámolóját. Február 8-án pedig a gazdasági bizottság egymondatos határozati javaslatáról folytattunk vitát.

A vaskos jelentés hangsúlyosan foglalkozik az 1997. évi gazdasági-pénzügyi folyamatok, ezen belül az infláció, a munkaerő-piaci folyamatok, a nemzetgazdaság szerepelői egyensúlyi pozícióinak elemzésével, a világgazdaság fejlődését befolyásoló tényezők bemutatásával. Erre is alapozva mutatja be azt a monetáris és árfolyam-politikát, amelynek legfontosabb célpontja - ahogy ez itt ma többször elhangzott - az infláció fenntartható csökkentése volt.

Hogy mennyire volt sikeres és eredményes az MNB szigorú és óvatos monetáris politikája 1997-ben, azt az 1998. évi folyamatokon keresztül is jól lemérhettük. Éppen ezért volt jelentősége annak, hogy a bizottság - még egyszer mondom - októberben áttekintette az év első nyolc hónapjának folyamatait, és ennek tükrében tudott visszatekinteni 1997-re, közelebbről pedig az MNB 1997. évi tevékenységére. 1998 nyolc hónapjáról tárgyaltunk, de akkor ez a nyolc hónap természetes folytatása 1997-nek, amelynek az volt a legfőbb jellemzője, hogy a gazdasági növekedés mellett az egyensúlyi célok is megvalósultak.

A legfontosabb számokról itt már hangzott el tájékoztatás, de azért engedjék meg, hogy néhányat én is ideidézzek, amelyek alátámasztják azt a megállapítást, amely a költségvetési bizottságban is elhangzott: az átlagos növekedési ráta 4,4 százalék; a folyó fizetési mérleg deficitje 1 milliárd forint alatt, ez az összes hazai termék 2,2 százaléka; jelentősen csökkent az ország adósságállománya, ugyanakkor a reálbér-növekedés 5 százalék körül alakult.

 

(15.50)

Az októberi világgazdasági folyamatok értékelése is azt mutatta, hogy az MNB '97-ben követett pénzügypolitikája jó irányú volt, ennek révén is mutathatott a magyar gazdaság megfelelő stabilitást a kritikus helyzetben.

A bizottsági tagokat kiemelten érdekelte a csúszókiigazításos leértékelési rendszer jövője. A bizottsági képviselők osztották a jegybankelnök úr azon álláspontját, hogy ez sok más mellett olyan eszköz, amely képes arra, hogy megfelelő irányba befolyásolja az inflációs várakozásokat. Ha visszaemlékszünk, akkor ez nem teljesen volt természetes néhány politikai tényező részéről. A gazdaság szereplőinek magatartását, a külgazdasági folyamatok alakulását ugyanakkor úgy ítéltük meg, hogy jó reményünk van arra, hogy néhány éven belül megváljunk a csúszóleértékelés rendszerétől.

Azonosan ítéltük meg a gazdasági bizottsággal az adósságcsere nettó hatását, azaz értékeltük azt az erőfeszítését az MNB-nek, amelynek következtében az adósságcsere a költségvetés konszolidált mérlegét nem terhelte.

A költségvetési bizottság ülésén tájékoztatást kaptak a képviselők az MNB ellenőrzését biztosító intézményi rendszerről, a bank működési költségeinek alakulásáról, amely jelentős mértékben csökkent az utóbbi időben.

A gazdasági bizottság országgyűlési határozatáról hosszú, érdemi vita értelemszerűen februárban már nem alakulhatott ki. Mind a Magyar Nemzeti Bank jelentését, mind az országgyűlési határozati javaslatot a bizottság egyhangúlag általános vitára alkalmasnak minősítette.

Köszönöm, elnök úr. (Taps.)

ELNÖK: Még mielőtt újabb hibát követnék el, szeretném megkérdezni, hogy van-e más olyan bizottság, amely megtárgyalta ezt a beszámolót. (Senki sem jelentkezik.) Nincsen.

Akkor rátérhetünk a képviselői hozzászólásokra. Ahogy ezt az imént már mondtam, az írásban előzetesen jelentkezők sorrendjében adom meg a szót, elsőként Rogán Antal képviselő úrnak, Fidesz-Magyar Polgári Párt; őt követi majd Tardos Márton, a Szabad Demokraták Szövetsége részéről.

ROGÁN ANTAL (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Magyar Nemzeti Bank speciális jogállású, állami tulajdonú részvénytársaság, amelynek függetlenségét 1991 óta Magyarországon törvény garantálja. Ezt a törvényt 1991-ben az első szabadon választott Országgyűlés fogadta el, és hogy az itt lefektetett függetlenség elvével egyetért, azt az 1994 és '98 között működő Országgyűlés kormánypárti többsége is többször szóban garantálta. Szóban, mert persze ez nem akadályozta meg őket abban, hogy 1994 decemberében politikai nyomásgyakorlás útján lemondásra kényszerítsék a Magyar Nemzeti Bank akkori elnökét, Bod Péter Ákost.

Ez az a bizonyos jegybanktörvény, amelyet 1991-ben fogadott el a Ház, amely egyrészről garantálja a Magyar Nemzeti Bank függetlenségét, biztosítja a monetáris politika viteléhez szükséges eszköztárat, és felállítja, illetve rendelkezik azon testületek felállításáról, amelyeket az elnök úr is említett a beszámolójában, s amelyeken keresztül figyelemmel lehet kísérni a Magyar Nemzeti Bank mindenkori működését, tevékenységét. Mindez persze ahhoz az elsődleges feladathoz, amely minden közgazdasági tankönyv szerint a jegybank elsődleges feladata, azaz a pénz értékállandóságának a biztosítása, nem lenne elegendő.

1991-ben, amikor ezt a törvényt elfogadták, a Magyar Nemzeti Bank eszköztára messze nem felelt meg azoknak a kritériumoknak, amelyeket egy modern nyugati államban, Nyugat-Európában vagy az Amerikai Egyesült Államokban egy jegybank eszköztárához sorolni szokás. Az, hogy ez az eszköztár ma már szinte teljesnek tekinthető, nem kis mértékben a Magyar Nemzeti Bank munkatársainak szakértelmét és alapos munkáját dicséri. Úgy gondolom, hogy amikor az 1998-ban megválasztott Országgyűlés legnagyobb frakciójának nevében szólok a jegybank 1997. évi beszámolójáról, ezt mindenképpen meg kell említenem.

Ugyanakkor azt is látni kell, hogy ahhoz, hogy a jegybank a feladatát el tudja látni, mindez messzemenően nem elengedő. A pénz világa ugyanis nem kis mértékben a bizalom világa. A pénz értékállandóságának megőrzéséhez bizalomra is szükség van. Bizalomra a gazdasági aktorok részéről a pénz iránt, és bizalomra mind a gazdasági aktorok, mind az egyszerű adófizető polgárok részéről a Magyar Nemzeti Bank mint eme függetlenség, mint az értékállandóság őrzője iránt. Úgy gondolom, ez egy rendkívül fontos kérdés, ezért kell alaposan szólni a jegybank tevékenységének ellenőrzéséről.

Az előbb említett jegybanktörvény az, amely a Magyar Nemzeti Bank kötelességévé teszi az Országgyűlés részére beszámoló elkészítését. Ez a beszámoló, amelyet most a kezünkben tartunk - amely egyébként megegyezik a jegybank 1997. évi éves jelentésével, amely nyilvánosan is publikálásra került -, szeretném leszögezni, a mi megítélésünk szerint tartalmi és formai értelemben a szokásjognak és a törvényben előírt minimális követelményeknek teljes egészében megfelel. Ennek ellenére a Fidesz-frakció nevében mégis egyfajta hiányérzetről kell beszámolnom.

Mit jelent ez a hiányérzet egészen pontosan? Ha kezünkbe vesszük - ahogy Horváth János képviselőtársam a korábbiakban fogalmazott - a nagy terjedelmű, több mint 300 oldalas jelentést, akkor azt látjuk, hogy ebben a jelentésben a Magyar Nemzeti Bank, illetve annak munkatársai nagyon nagy figyelmet szentelnek annak, hogyan alakultak a gazdasági és a pénzügyi folyamatok 1997-ben Magyarországon, hogyan alakultak a jövedelmi folyamatok, melyek voltak a hitelintézeti rendszer működésének legfontosabb jellemzői, vagy a gazdasági szerkezetátalakulás jellemzői.

Azaz ebből a jelentésből több mint 200 oldal szól arról, hogy mi a Magyar Nemzeti Bank véleménye az ország gazdaságának, a pénzügyi rendszernek, a gazdaságpolitikai intézményrendszernek az 1997-es működéséről. És közel 25 oldal szól arról, hogy egészen pontosan tartalmi értelemben mit csinált a Magyar Nemzeti Bank 1997-ben, és miért pont azt tette. Ugyancsak 25 oldal szól arról, hogy a Magyar Nemzeti Bank számszerű gazdálkodása, üzemviteli tevékenysége egészen pontosan milyen volt 1997-ben, és miért pont ilyen volt 1997-ben. Azt kell tehát mondanom, hogy ez a bizonyos jelentés egyáltalán nem felhasználóbarát.

Nem felhasználóbarát, hiszen én úgy látom - pontosan azért, mert ez megegyezik az 1997. évi jelentéssel -, nem is ez volt az elsődleges célja a jegybank munkatársainak. Ez a dokumentum kiválóan alkalmas arra, hogy prezentálja azt a felhalmozódott szakmai tudást, ami a Magyar Nemzeti Bankban ma megtalálható. Ennek és a jegybank véleményének a folyamatos publikálása a monetáris politika szempontjából is rendkívül fontos. Ezt én dicséretesnek tartom. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a Magyar Nemzeti Banknak nem kellene gondolkodni arról, hogy pontosan az előbb említett bizalom érdekében a másik két területről, tehát elsősorban az üzemviteli tevékenységről, a jegybank - ebben egyetértek az elnök úrral - örökölt és nem szükségszerű kereskedelmi tevékenységéről, valamint elsődlegesen tartalmi működésének pontos indokolásáról részletes, áttekinthető és közérthető képet nyújtson minden, a gazdasági kérdésekben nem feltétlenül jártas országgyűlési képviselő részére is. Ez a bizalom megteremtésének egy rendkívül fontos feltétele.

Nézzük csak pontosan ezt a bizonyos jelentést. Az elnök úr említette, hogy 1997-ben történt meg, egészen pontosan január 2-ai értéknappal az adósságcsere a központi költségvetés és a Magyar Nemzeti Bank között. Ennek az adósságcserének az egyszerű lebonyolításáról akkoriban folytak szakmai jellegűnek is tekinthető viták. Úgy gondolom, nem ezeknek a vitáknak a felemlegetése az, ami most fontos. Ez egy eldöntött kérdés, az adósságcsere megtörtént. Ennek hatásairól azonban - és itt egy kicsit ellent kell mondanom az elnök úrnak - ebben a jelentésben nagyon keveset lehet olvasni.

 

(16.00)

Úgy gondolom, hogy mivel ez egy fontos vitás kérdés volt, nagyon jó lett volna, ha a Magyar Nemzeti Bank 1997. évi tevékenységéről szóló beszámolóban erről sokkal többet, sokkal alaposabban olvashatnánk.

A Magyar Nemzeti Bank kereskedelmi tevékenységéről: úgy gondolom, hogy az elnök úr beszámolója ebből a szempontból egy szerencsés irányt tükröz. A Magyar Nemzeti Banknak mint jegybanknak valóban nem az a feladata, hogy bármiféle kereskedelmi tevékenységet, főleg kereskedelmi banki tevékenységet végezzen. Az, hogy a Magyar Nemzeti Bank is arra törekszik, hogy ezt a tevékenységet megszüntesse, véleményem és a Fidesz-frakció véleménye szerint helyes. Azonban azt látni kell, hogy pontosan azért, mert ez az örökölt tevékenység vitás kérdéseket vetett fel, hiszen itt veszteség is érte - főleg az említett negyedik, bécsi kereskedelmi bank vagy bécsi érdekeltség révén - a Magyar Nemzeti Bankot, ezért bizony az, hogy ez a folyamat hogyan kerül kivezetésre az MNB könyveiből, mennyiben érinti a Magyar Nemzeti Bank eredményét, ezen keresztül hogyan terheli a magyar adófizetők zsebét, és ott egészen pontosan kit és milyen felelősség terhel, valamint miért, arról a Magyar Nemzeti Banknak részletesen számot kell adnia. Ez rendkívül fontos, hiszen ez a bizalom megteremtésének egyfajta előfeltétele. Ha ez nem történik meg, hiába bíznánk meg, csak látatlanban tudunk megbízni abban, hogy a Magyar Nemzeti Bank ezeknek a kereskedelmi banki tevékenységeknek a felszámolását valóban szakszerűen, a szükséges alapossággal végzi el. Ez tehát egy rendkívül fontos dolog lenne, és erről megint csak keveset olvashatunk ebben a bizonyos jelentésben.

Aztán nézzük az üzemviteli tevékenységet! Ehhez ugye, olyan dolgok tartoznak hozzá, ami minden szervezet vagy intézmény életéhez hozzátartozik: hogyan alakulnak a Magyar Nemzeti Bankban, illetve intézményeiben a működési költségek, dologi költségek, illetve személyi, azaz bérkifizetések. Ez kicsit az erőmű melletti kerékpártároló esete. Azonban ne felejtsük el, függetlenül attól, hogy a Magyar Nemzeti Bank valóban független intézmény, független a szónak abban az értelmében, hogy nem költségvetési intézmény, ennek ellenére a Magyar Nemzeti Bank végső soron, ha közvetett úton is, de a magyar adófizetők pénzével gazdálkodik. Ebből az következik, hogy a Magyar Nemzeti Bank nem szent tehén, a Magyar Nemzeti Banknak ugyanúgy, ahogy más költségvetési intézményeknek, részletesen számot kell adnia arról, hogy az egyes intézményeiben milyen bérpolitikát követett, valamint a dologi és az üzemi költségek hogyan alakultak. Erről adott esetben az én véleményem szerint nemcsak aggregált formában, hanem egyébként is számot kell adni. Ez megint csak hozzátartozik a bizalom kérdéséhez, enélkül a Magyar Nemzeti Bankot folyamatosan támadások fogják érni, mely támadásokra nem fog tudni kellő hitelességgel válaszolni.

Hogyan lehetne mindezt megtenni? - ez a következő fontos kérdés. Úgy gondolom, hogy itt két irányt érdemes kijelölni. Az egyik irány erről a bizonyos jelentésről vagy beszámolóról szól. Itt már elhangzott: egy országgyűlési bizottság, a számvevőszéki bizottság - amely ezzel a jelentéssel a legalaposabban és a legrészletesebben foglalkozott - már kimondta, hogy a Magyar Nemzeti Bank tevékenységéről szóló beszámolót, annak az elkészítését mind tartalmi, mind formai értelemben formalizálni kell, pontosan le kell írni, hogy milyen számadási kötelezettsége van ebben a jelentésben a Magyar Nemzeti Banknak. Úgy gondolom, az, hogy ezt a munkát elvégezze, elsősorban az Országgyűlés feladata. Remélem, hogy ezt el is fogjuk tudni végezni - az ellenzéki frakciók egyetértésével is - belátható időn belül, így a jegybank következő beszámolója már ezeket a szempontokat is figyelembe veheti.

(Az elnöki széket dr. Szili Katalin, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Azonban van egy másik rendkívül fontos vonulat is az én megítélésem szerint. Ehhez az tartozik hozzá, hogy ha megnézzük, 1999. február 11-e van, és a Magyar Nemzeti Bank 1997. évi tevékenységéről szóló beszámolót most tárgyalja az Országgyűlés. Ha ellenzéki képviselőtársaim bőrébe bújhatnék, akkor lennének olyan ellenzéki képviselők, akiknek a helyében némi iróniával fogalmazhatnék úgy, hogy örvendetes ez a tény, hiszen voltak olyan idők, amikor a jegybank tevékenységéről szóló beszámolót egyáltalán nem tárgyalhatta az Országgyűlés. Persze lennének olyan ellenzéki képviselők is a jelenlegi padsorokban, akiknek a bőrébe bújva ezt nem merném mondani. (Derültség a kormánypártok soraiból.)

De azt mondhatnám, hogy kevésbé örvendetes ez a tény, ha arra gondolok, hogy ez a késői tárgyalás is kiváló jele annak, mennyire vette komolyan mind ez idáig a tisztelt Ház, illetve annak mindenkori kormánypárti többsége az Országgyűlésnek a jegybankhoz fűződő ellenőrzési jogainak és kötelezettségeinek a gyakorlását; mondhatnám ezt az MSZP vagy az SZDSZ vezérszónokainak a helyében.

De a helyükben mégsem merném mondani, mert a leginkább elítélendő dolog az, ahogyan a tisztelt Ház előző kormánypárti többsége, illetve előző házelnöke eljárt mindazokkal a jelentésekkel kapcsolatban, amelyeket a jegybank felügyelőbizottsága rendszeresen, évről évre elkészített, és amellyel szakmai értelemben is alá lehetett volna támasztani a jegybank éves beszámolóját. Ezt a jelentést ugyanis, kedves képviselőtársaim, mind ez idáig a Ház elnöke rendszerint fogta és a fiókjába zárta. Nem tájékoztatta erről sem az Országgyűlés illetékes szakmai bizottságait és még kevésbé az Országgyűlés különféle frakcióit.

Ez nem helyes dolog, ezen változtatni kell. Ez a Fidesz-Magyar Polgári Párt frakciójának a szándéka. Éppen ezért azt szeretnénk elérni - ahogy Járai Zsigmond pénzügyminiszter úr is fogalmazott, vele egyetértésben -, hogy megerősítsük a Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottságának szerepét és jelentőségét.

Ennek érdekében kérni fogjuk a Ház elnökét arra, hogy jelöljön ki olyan szakmai bizottságokat, megítélésem szerint elsősorban a számvevőszéki és talán másodsorban a költségvetési és pénzügyi bizottságot, hogy a jegybank mindenkori felügyelőbizottságának elnökével, illetve tagjaival rendszeres kapcsolatot tartson, és arról a tevékenységről, amit ők végeznek, arról az ellenőrzési tevékenységről, amit az adófizető polgárok érdekében végeznek, rendszeresen tájékoztathassák az Országgyűlést. Úgy gondolom, hogy valóban vannak a Magyar Nemzeti Bank tevékenységében olyan folyamatok, olyan adatok, amelyeknek szélesebb nyilvánosságra kerülése nem helyes.

Ezeket tehát semmilyen beszámolóban nem lehet az Országgyűlés teljes plénuma elé bocsátani. Azonban az Országgyűlés szakmai bizottságai a felügyelőbizottsággal összhangban megtehetik azt, hogy ezekről a kérdésekről is állást foglaljanak, ezeket is megismerjék, ezekről is tárgyaljanak, ha másként nem, akkor zárt ülés keretében.

Ez az a két eredmény, amit még ebben az évben mindenképpen szeretne elérni a Fidesz-Magyar Polgári Párt frakciója, és ha ezeket sikerül elérnünk, és ebben a Magyar Nemzeti Bank is partnernek bizonyul, akkor úgy gondolom, nagy előrelépést tettünk annak érdekében, hogy a Magyar Nemzeti Bank tevékenységét minél nagyobb bizalom övezze.

Ezeket a tényeket is figyelembe véve - bár mondom, vannak hiányérzeteink, de ezek jó része nem a Magyar Nemzeti Bank felelőssége - azt javasoljuk az Országgyűlésnek és minden, nemcsak fideszes parlamenti képviselőnek, hanem ellenzéki képviselőnek és a többi kormánypárti képviselőnek egyaránt, hogy a Magyar Nemzeti Bank 1997. évi tevékenységéről szóló éves beszámolót, illetve a gazdasági bizottság önálló indítványát fogadja el.

Köszönöm szépen a szót. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tardos Márton képviselő úr következik hozzászólásra. Megkérdezem a képviselő urat, mert a monitoron is itt van a neve, hogy külön kíván-e szólni, vagy ez a rendes hozzászólása, amire készül. (Tardos Márton: Rendes hozzászólás.) Köszönöm. Takács képviselő úr, kétperces hozzászólást kér? (Dr. Takács Imre bólint.) Akkor elnézést kérek, először Takács Imre képviselő úr kétperces hozzászólásra kap lehetőséget.

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Képviselőtársaim! Két perc kevés, az idő kevés arra, hogy mindenre reagáljak, de azért egy dologra reagálok. Éspedig arra, amit Rogán Antal képviselőtársam kifogásolt, hogy az MNB jelentése sokat foglalkozik a '97. évi gazdasági eredményekkel. Azt hiszem, akik itt közgazdászok vagyunk, mindannyian tudjuk, hogy a gazdasági eredmények a pénzügypolitika visszatükröződései is. Tehát, hogy egy országban a fiskális politika és a monetáris politika hogyan alakul, nyilvánvaló, hogy valamilyen formában a gazdasági eredményekben is így vagy úgy, jelentkezik.

(16.10)

Erről nem szólni egy magyar nemzeti banki jelentésnek egyszerűen bűn lenne. Én azt jól tudom, hogy a tartalékráta-rendszer, a rediszkontláb-politika, a nyílt piaci műveletek, és a többi, tehát a monetáris eszközök nem minden esetben hatásosak, mert mondja az egyik közgazdász, hogy hiába hajtjuk az állatokat a folyóhoz, ha azok nem akarnak inni, de hogyha ezek az állatok, illetve ezek a vállalatok 1997-ben akartak inni, akkor ez jó a nemzetgazdaságnak is, és azokat az eredményeket, amelyeket a magyar nemzetgazdaság 1995-től folyamatosan elért és '96-ban, '97-ben, '98-ban megerősödve jelentkeztek, egy magyar nemzeti banki jelentésnek feltétlenül tartalmazni kell.

A másik: amikor bírálunk a Házban, akkor a bírálat módja, hangneme biztos, hogy hatásos vagy hatásosabb akkor, hogyha szerényen és emberségesebben tesszük ezt.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen képviselő úr. Kétperces hozzászólásra kért lehetőséget Rogán Antal képviselő úr, a Fidesz képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

ROGÁN ANTAL (Fidesz): Köszönöm szépen a szót elnök asszony. Bár a legutolsó mondata Takács képviselőtársamnak egy pillanatra megingatott abban, hogy ezt elmondjam-e, vagy sem, mert azt szerettem volna mondani, hogy a rendelkezésre álló kétperces reagálási idő elég kevés. Ennélfogva az ember mindig törekszik arra, hogy ebben a két percben elhangzó mondanivalóját jól átgondolja, megfelelően formalizálja. Bizonyára ez a tevékenység vette el az időt Takács képviselőtársamtól arra nézve, hogy meghallgassa annak az inkriminált mondatnak, amit ő kifogásolt, a második felét, amikor kifejtettem, hogy nem az a bajom a jegybank 1997. évi tevékenységéről szóló beszámolóval, hogy abban túlságosan sokat foglalkoznak a magyar gazdaság 1997. évi eredményeivel és helyzetével, hanem az, hogy jóval kevesebbet azzal, hogy a Magyar Nemzeti Bank egészen pontosan miért tette azt, amit tett ennek érdekében, tehát én talán egy kicsit több helyet szentelnék ebben a jelentésben annak, hogy világossá váljék minden egyes országgyűlési képviselő számára az, hogy a Magyar Nemzeti Banknak az eredmények elérése érdekében kifejtett tevékenysége egészen pontosan hogyan történt, és miért így történt.

Ezért kértem, hogy ha lehet, akkor legyen valamivel felhasználó-barátabb a jegybank következő évi jelentése. Attól függetlenül egy ilyen szakmai beszámolót azt el kell készíteni, mert erre a szélesebb értelemben vett szakmai közvéleménynek és persze minden egyes érdeklődő országgyűlési képviselőnek nagy szüksége van. Mert van olyan, amire főleg az országgyűlési képviselőknek s az egyszerű adófizetőknek, akik a szakmai kérdéseket nem látják át teljes mértékben, még nagyobb szükségük van. Én azt szerettem volna elérni, hogy ilyen legyen, tehát felhasználóbarát legyen a jegybank következő évi beszámolója, amit majd remélhetőleg hamarabb fog tárgyalni a Ház, mint ahogy az 1997. évit tárgyalta.

Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen képviselő úr. Most pedig megadom a szót Tardos Márton képviselő úrnak, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőjének, hozzászólása elmondására. Öné a szó, képviselő úr.

TARDOS MÁRTON (SZDSZ): Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! A szabaddemokraták véleménye szerint ez a több száz oldalas, igazán terjedelmes beszámoló a magyar monetáris politikáról és a magyar gazdaságpolitikáról megérdemli a Nemzeti Bank apparátusának dicséretét, mert ilyen alapos, részletekre törő és a részleteket jól megmagyarázó gazdasági beszámolót a '97-es esztendő történetéről eddig nem forgathattunk a kezünkben. Megjegyzem, hogy ha valaki figyelmesen megnézi, s nem is kell még a több száz oldalt végigolvasnia, hogy csak a fedőlapot kell elolvasnia, akkor észrevehette, hogy '98 júniusában került elkészítésre ez a beszámoló, nyilván akkor került beterjesztésre is, tehát semmiképpen nem a Nemzeti Bank, hanem az Országgyűlés vezetésének a hibája, ha valaki hibának kívánja fölróni, hogy csak '99 februárjában kerül sor erre a vitára. '98 júniusától máig nem kevés ülése volt a Háznak, nem kevés alkalma lett volna ennek a kérdésnek a megvitatására, és nyilvánvaló, előnyösebb lett volna, hogyha ez akkor megtörténik.

A második ilyen kérdés, amit föl szeretnék vetni, mielőtt az érdemi kérdésekre térek, az az, hogy Rogán képviselő úr véleménye szerint túl nehéz és nehezen olvasható, de dicséretes, amit a gazdaság egészéről ír ez a jelentés, a törvényeknek megfelel, de nem elégséges, amit a Nemzeti Bank sajátos monetáris politikai tevékenységéről, sajátos banki tevékenységéről tesz.

Ezzel kapcsolatosan két megjegyzésem is van. Úgy ítélem meg, hogy az az ön által kétszer 25 oldalnak jellemzett anyag is meghaladja, sajnálatos módon, azt a terjedelmet, amit a közel 400 fős képviselőtestület ebben a Házban képes megvitatni, elolvasni és megérteni, nem beszélve arról, hogy ez a másik 300 oldal, amely a gazdaság egészéről szól, az olyan szervesen összefügg a monetáris politika kérdéseivel, hogy egyáltalában nem lehet fölöslegesnek minősíteni.

A kérdés megoldása, hogy a Ház foglalkozzon alaposabban a Nemzeti Bank belső ügyeivel, jogos követelés. És azok a képviselőtársaim, akik az előző két ciklusban képviselők voltak, és részt vettek a gazdasági bizottság munkájában, például Latorcai úr, aki itt ül velem most szemben, állíthatják, hogy mi a gazdasági bizottságban a monetáris politika kérdéseit és a monetáris politikáról szóló jelentést nagyon alaposan, részletekbe menően és bizalmas információkra is kiterjedően megtárgyaltuk, és ennek hatására és ennek ismeretében hoztunk határozati javaslatokat, amelyeket valóban a Ház gyakran nem tűzött napirendre, és én ezt súlyos hibának tekintettem abban az időszakban is.

Amit mondani szeretnék, az talán meg is egyezik azzal, amit a Fidesz a Ház munkamódszeréről képvisel. Nevezetesen az, hogy a bizottsági munkának a súlyát és jelentőségét növelni kell, mert vannak olyan kérdések, szakmai kérdések, amelyeket csak ott lehet elég részletességgel megtárgyalni, és vannak olyan kérdések, amelyeket a dolog bizalmi jellegénél fogva a teljes nyilvánosság előtt nem lehet a részleteiben tárgyalni. Ott azonban meg lehet tárgyalni, meg kell tárgyalni, ott kell határozatot hozni, és a határozat lényeges elemeit kell a plenáris ülés nyilvánossága elé hozni és újból megvitatni. Ilyen munkamódszerrel az a probléma, amit fölvetett, jól kezelhető és kezelhető. A felügyelőbizottság munkája, a parlamenti, pénzügyi kérdésekkel, gazdasági kérdésekkel foglalkozó bizottságok munkája és a plenáris ülés együttese tökéletes ellenőrzést tud gyakorolni a független Nemzeti Bank fölött, és célszerű is, hogyha ez a munka a jelenleginél intenzívebben folyna. Véleményem szerint ezzel a Nemzeti Bank vezetése is teljes mértékben egyetért.

Meg szeretném még azt is jegyezni ebben a kérdésben, hogy nem ez az egyedüli olyan probléma, ahol egy állami intézmény, parlament ellenőrzése alatt álló állami intézmény helyzetének, gazdálkodási kérdéseinek a részleteiről is jó lenne, ha a tisztelt Ház információkkal rendelkezne. Például: hogyan működik a kancellária, hogyan működnek a minisztériumok, csináltak-e olyan megtakarítási programot, végrehajtottak-e olyan megtakarítási programot, mint amiről Surányi György elnök úr itt beszámol? Az én információim szerint nem csinált ilyent, és ezekről a tisztelt Ház olyan mértékben sem tárgyalt, mint az elmúlt évek során a Nemzeti Bank belső pénzügyi kérdéseiről. Célszerű, ha a Nemzeti Bank ilyen típusú belső gazdálkodási politikájáról informálva vagyunk, annak az ellenőrzésével foglalkozunk, de célszerű, ha ez ennél szélesebb körben az egész államháztartási intézményrendszerre kiterjedően is megvalósul.

 

(16.20)

Rátérve most már a jelentésre: ez a többszáz oldalas jelentés valóban arról számol be, hogy 1997 a magyar gazdaság posztkommunista átalakulásában, rendszerváltási időszakában az első átütő siker éve volt. Mind a gazdasági növekedés, mind az egyensúlyi feltételek megteremtése szempontjából olyan eredményeket értünk el, amelyekre nem volt példa korábban, és amelyekre ma is büszkék lehetünk. Ha ez igaz - és ezzel kapcsolatosan eddig még sem a bizottsági, sem a plenáris üléseken nem merült föl ellenvetés -, akkor ebből következtetéseket kell levonni a '95-96-os esztendő restrikciós intézkedéseire vonatkozólag is, mert nem lehet a '97-es év sikerét az előző évek gazdaságpolitikájától függetlenül szemlélni.

Nagyon felhívom a kormánypárti képviselők figyelmét, hogy azok az állítások, amelyeket a '95-96-os esztendőkről naponta megeresztenek, az itt leírt, általuk elfogadott jelentéssel ellentmondásban vannak, és ez nehezíti a magyar gazdaság problémáinak tárgyalását, és különösen azt, hogy a parlamenti tárgyalások eredményeképpen a magyar társadalom arról értesüljön, hogy milyen feltételek között él, és mi várható. Ez a fölvilágosító munka legalább olyan fontos, mint az érdemi elemző és ellenőrző munka, ezért úgy vélem, hogy ez a megjegyzés figyelmet érdemel.

Dicséretesnek tartom, hogy a Nemzeti Bank - élve a függetlenség jogával - a fiskális politikára, a költségvetési politikára is kiható monetáris szigor politikáját folytatta az elmúlt években, és az a véleményem, hogy célszerű, ha ennek a pozitív értékelésnek együttesen - képviselőként és frakcióként - hangot adunk, mert tudnunk kell, hogy csak az ilyen politika vezethet olyan eredményre, hogy ebből a nagyon súlyos gazdasági visszaesésből, amelynek mindnyájan szenvedő alanyai vagyunk, kikászálódjunk.

A Nemzeti Bank több olyan problémát, feladatot örökölt, ami a korábbi nemzeti banki státusából adódott. Nevezetesen abból a státusából, amikor a Nemzeti Bank nemcsak a központi banki funkcióit látta el, hanem üzleti banki tevékenységet is folytatott.

Az egyik ilyen - '97-ben már leépült - feladata volt a magyar adósságállomány kezelése. Meggyőződésem, hogy a jelentésben leírt és részletesen elemzett állítás igaz, nevezetesen, hogy a hátrányok, melyekről beszélnek, nem tényleges hátrányok, hanem a korábbi időszakban nem kimutatott terhek felszínre kerülésével kapcsolatosak, és a tényleges terhek az átalakulás folyamán, ahogy a jelentés is leszögezi, nem változtak. Az adósságállomány csökkenése ugyanakkor a terhek mértékét, sőt a terhek relatív nagyságát, a kamatláb nagyságát is kedvezően befolyásolta.

A másik ilyen ügy az itt már kétszer említett ausztriai banktevékenység, ahol '97-ben veszteségek érték a Nemzeti Bankot. Minden olyan bank, amely a korábbi Nemzeti Banktól gyakorlati gazdasági tevékenységeket örökölt, jelentős nehézségekkel kellett hogy szembenézzen, mert a megörökölt hitelállomány, a megörökölt finanszírozási tevékenység a változó feltételek között az esetek nem kis részében veszteségessé vált, ha eredetileg nem is volt veszteséges.

Ezeknek a veszteségeknek a minimalizálására törekedett a Nemzeti Bank, de még nem sikerült mindent elintéznie. Mi, szabaddemokraták, teljesen egyetértünk azzal, hogy az ilyen típusú bankári - és nem központi banki - tevékenységeket a Nemzeti Banknak le kell építenie, minél gyorsabban kell leépítenie, és remélem, hogy a következő hónapok, év ebben a vonatkozásban a sikeres befejezés időszaka lesz.

Említettem már, de újra meg szeretném említeni, hogy nagyon fontosnak és egyedülállónak tartom azt a belső adminisztratív politikai változtatást, amit a Nemzeti Bank folytatott, és aminek a részletei a jelentésben ugyancsak le vannak írva. Egy olyan nagy feladatokat vállaló központi szervről van szó, amely mindent megtett annak érdekében, hogy a költségei kevesebbek legyenek, csökkenjenek, és racionálisan folytatódjon a tevékenysége.

Ezek után már csak egy gondolatot szeretnék elmondani. Nevezetesen azt, hogy a '97-es esztendőről szóló jelentés milyen ötleteket, javaslatokat sugall az 1999. évi helyzetre vonatkozólag. 1997 az az év volt, amikor a magyar stabilizáció meghozta az eredményeit, és amikor a magyar stabilizáció szempontjából nagyon kedvező világpiaci helyzet is volt. A világpiac növekedett, a világ befektetési hajlandósága - többek között a Magyarországra irányuló befektetési hajlandósága - növekedett, a magyar megtakarítások is növekedtek, és mindez együttesen a stabilizáció és a tartós stabil növekedés feltételeit teremtette meg.

A kérdés, amivel '99-ben szembe kell néznünk, hogy mi maradt meg ebből, mi az, amire építhetünk. Teljesen egyetértek azzal, hogy a restrikció, a visszaszívás, a fájdalmas politika időszaka remélhetőleg befejeződött, és most már nem a bérek, a nyugdíjak csökkentésével, a közszolgáltatásra rendelkezésre álló eszközök csökkentésével kell együtt élnünk, olyan feltételek között, amikor az állampolgár helyzete romlik a gazdaságban, hanem olyanok között, amikor az állampolgár helyzete javul. Amire azonban számítanunk kell, hogy az állampolgár nyugalma nemcsak jövedelmeinek a növekedését követeli meg, hanem a folyamatok stabilitását is.

A világgazdasági helyzet veszélyessé vált. Nem akarok a részletekbe belemenni, hogy a japán visszaesés, az ázsiai problémák, a dél-amerikai problémák, az orosz válság hogyan hatnak a magyar gazdaságra, de nyugodt lelkiismerettel állítom, hogy a nehézségeknek, feszültségeknek ez az együttese lényeges változást jelent a '97-es helyzethez képest, ami óvatosságra kell hogy fölhívja a figyelmet.

Ezzel összefüggésben azt is mondani szeretném, hogy a '97-es esztendő - mint ahogy az esztendők egész sora, egészen '99-ig - az exportvezérelt növekedés feltételeinek volt kedvező. A jelenlegi helyzetben, amikor a világgazdasági konjunktúra nem alakul úgy, és az exportnövekedés csúcsütemeit értük el az elmúlt években, sajnos, azzal kell számolnunk, hogy nem lesz tovább exportvezérelt növekedés Magyarországon. És ez veszélyes helyzet, mert a beruházások színvonala ugyan nem alacsony az országban, de még nagyon messze van attól, hogy elég beruházási eszköz álljon rendelkezésre ahhoz, hogy a magyar kapacitások nem jelentéktelen része, a ma vergődő kapacitások nagyon nagy része átalakuljon hatékony gazdasággá.

 

(16.30)

Márpedig enélkül a '99-es és a 2000-es esztendő nem lehet hasonló módon sikeres, mint amilyen a '97-es volt!

Mindez véleményem szerint arra ösztönöz, hogy különös figyelmet fordítsunk mind a fiskális, mind a monetáris politikára. Ha egyet is érthetek azzal, amit Járai miniszter úr mondott nem olyan régen ezen vita keretében, hogy nem kell még változtatni, mindenesetre gondolkodni kell; nagy figyelemmel kell kísérni a folyamatokat, mert itt veszélyes folyamatok vannak, amelyeknek nem lényegtelen előrejelzése, hogy a fizetési mérleg alakulása lényegesen rosszabb, mint az előző hónapokban, hogy a deficitek alakulása sok feszültséget takar, a költségvetési kiadások visszafogása és a bevételek tervezett üteme nem nyújt kellő biztonságot ahhoz, hogy a '99. esztendőt olyan nyugodtan éljük végig, és olyan sikeresnek nevezhessük, mint amilyen a '97-es volt.

Arra kérem az illetékeseket, hogy amikor visszamenőleg a monetáris politikával foglalkoznak, akkor ezekre az akut kérdésekre is fordítsanak figyelmet, s gondolkozzanak a megoldás útjáról!

Köszönöm figyelmüket. Az elmondottak jegyében - a szabaddemokraták véleményét közölve - a jelentést elfogadásra javasoljuk. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Most pedig Csúcs László képviselő úr következik, a Független Kisgazdapárt képviselőcsoportjából. Önt illeti a szó, képviselő úr.

DR. CSÚCS LÁSZLÓ (FKGP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Nemzeti Bank '97. évi tevékenységének értékelése nem kis feladat, egyben felelősség.

A megismert tények szakszerű avagy érzelmi megközelítése jól vagy rosszul minősíti az ország pénzügypolitikáját - a tét nem csekély. Nehéz ugyanakkor egy ilyen terjedelmű és jelentőségű anyagot messze a történtek után értékelni. Az egyes bizottsági ülések a részletesebb tárgyalásra megfelelő lehetőséget biztosítottak, így most, a teljesség igénye nélkül, néhány csomópont kiemelésére vállalkozom, főként olyanokra, amelyek a tisztelt Ház számára is hasznosítható tanulsággal szolgálnak.

Engedjék meg, hogy először néhány általános észrevételt tegyek! A jelentés a Magyar Nemzeti Bank '97. évi tevékenységéről szól, amelyet, mint hallottuk, '98 júniusában készített az előterjesztő, és mindezt most, '99 februárjában tárgyaljuk. A hosszú türelmi idő, a visszatekintés abból a szempontból jó, hogy a '97. évi helyzetértékelés, a gazdasági és pénzügyi folyamatok elemzése ma már mint pénzügyi és gazdaságtörténeti tény ítélhető meg. Szembesülhetünk azzal, hogy a közel két évvel ezelőtti feltételezések és pénzügy-politikai intézkedések mennyiben voltak megalapozottak, mennyiben feleltek meg az ország érdekének és a szakma diktálta követelményeknek. Persze most már könnyű megállapítani azt, hogy voltak látványos tévedések, például a '97. évre vonatkozó gazdasági folyamatok prognózisában, azon belül is a gazdaság növekedésének, a folyó fizetési mérleg hiányának megítélésében, és a pénzügypolitikában talán más alternatívák is kínálkoztak.

Az is igaz, hogy más megoldások választása, nem kizárhatóan, a ténylegesnél több kockázat vállalásával is párosulhatott volna. Ez utóbbitól érzékelhetően tartózkodott a Magyar Nemzeti Bank. Monetáris és árfolyam-politikájának meghatározó eleme éppen a kockázatokat kerülő óvatosság és kiszámíthatóság volt. Vitathatatlan tény, hogy az MNB '97-ben a gazdasági közvélemény számára is kiszámítható monetáris politika folytatására törekedett. Mindezt ki-ki vérmérséklete és szakmai felkészültsége szerint ítélheti jónak vagy kevésbé jónak.

Az a tény ugyanakkor, hogy ennyi idő távlatából tekintünk vissza a '97-es eseményekre, azért helyteleníthető is. Persze nem a jelentést adónak róható fel mindez, hanem a beszámolót meglehetős késedelemmel tárgyaló tisztelt Háznak. Így ugyanis csak jelentős késedelemmel hasznosíthatjuk a beszámolóból leszűrhető jó és rossz tapasztalatokat. A jövőben célszerű lenne hamarabb napirendre tűzni a Magyar Nemzeti Bank éves beszámolóját. Ehhez azonban a következőt szeretném még hozzáfűzni: közismert, hogy a gazdasági társaságokról szóló törvény - és a jegybank, mint tudjuk, részvénytársaság - a közgyűlés megtartását az üzleti évet követő év májusának végéig írja elő. Ebből fakadóan, minden valószínűség szerint, a jegybanki éves jelentés a jövőben sem fog hamarabb beterjesztésre kerülni, hiszen ennek alapját a jegybank közgyűlési anyagai képezik.

A jelenlegi szerencsétlen helyzeten viszont előrelátóbb parlamenti tervezéssel lehetne és kellene is változtatni, annak érdekében, hogy a beszámoló tárgyát képező üzleti évet követő év őszén az Országgyűlésben megvitatásra kerülhessen az előterjesztés. E felvetésem egyébként vonatkozik valamennyi egyéb, éves tevékenységet ismertető parlamenti beszámolóra.

Hiányzik a beszámolóból az adott időszakot átfogó felügyelőbizottsági jelentés - vagy legalábbis a beszámoló mellől -, pontosabban annak összegzése, valamint a bank auditorának részletező jelentése. A lehetséges ellenőrző pontok hiányában aggályos lehet az MNB tevékenységének objektív megítélése, legalábbis azok számára, akik azt nem ismerik. Vannak, akik a bizottsági üléseken ezt megismerhették. Az is igaz, hogy a beszámoló terjedelme és mélysége sem az alkotmányban, sem a jegybanktörvényben nincsen behatárolva, ennélfogva csak a kialakult hazai és nemzetközi gyakorlat jelent némi tájékozódási pontot a beszámoló mélységét illetően.

A feladat körülírtabb meghatározására mindenképpen érdemes lesz visszatérni, s ezt meg is teszem, mint ahogy azt a számvevőszéki bizottság máris tervbe vette. Mindezek előrebocsátásával néhány súlyponti kérdést részletesebben is szeretnék jelezni, helyenként értékelni.

Tisztelt Ház! A Magyar Nemzeti Bank beszámolójának gerincét a '97. évi makrogazdasági folyamatok, a monetáris politika bemutatása és elemzése képezi. A beszámoló értékeli a monetáris politika gazdasági, pénzügyi folyamatok alakításában játszott szerepét, utalva arra is, hogy a monetáris politika hatékonyságához a költségvetési, államháztartási politikával való összhangra van szükség. A monetáris politika eredményességét mind a törvényi szabályozás, mind a hazai és nemzetközi szakmai közvélemény elsősorban az infláció mértékének csökkentéséhez köti.

Az árnyalt értékeléshez azt is vizsgálni kell, járt-e növekedési áldozattal az infláció csökkentése, és a külső egyensúly tekintetében nem vezetett-e olyan feszültségek kialakulásához, amelyek később újabb inflációs nyomást generálnak. A fogyasztói árindex a '96. évi 23,6 százalékról '97-ben 18,3 százalékra csökkent. Nem volt ennyire kedvező a kép az éven belüli inflációs folyamatokat sokak szerint jobban mutató 12 havi árindexek tükrében, hiszen a decemberi index az előző év decemberében mért 19,8 százalékról csak 18,4 százalékra csökkent.

Az infláció éven belüli csökkentésének ütemét nagymértékben befolyásolta az energiaárak '97-ben bekövetkezett közel 35 százalékos növekedése, amely a hatósági árszabályozás mellett értelemszerűen nem függ a monetáris politika szigorától. A monetáris politika eszköztárába tartozó kamatpolitika a keresleti inflációs nyomás csökkentésével, míg az árfolyam-politika a hazai termeléssel versenyző import árainak befolyásolásával járulhat hozzá az infláció csökkentéséhez.

 

(16.40)

1997-ben a jegybank óvatos kamatpolitikát követett, és - erről is hallottunk az elnök úrtól - nem előlegezte meg az infláció csökkentését, így hozzájárult ahhoz, hogy a megtakarításokban való érdekeltséget megőrző pozitív reálkamatszint érvényesüljön. A csúszóleértékelés mértéke, amely '97 folyamán az év eleji 1,2 százalékról az év során két lépésben 1 százalékra csökkent, végül is azt eredményezte, hogy az importversenynek kitett körben az áremelkedés mértéke az átlagosnál kisebb volt.

Felvetődik a kérdés: nem lehetett volna-e a leértékelés mértékének nagyobb csökkentése révén gyorsabb inflációcsökkentést elérni? Hiszen tudjuk, hogy a leértékelés minden egyes százaléka megközelítően 0,5 százalékos áremelkedést generál. A jegybank beszámolója azt sugallja, hogy a leértékelési ütem nagyobb mértékű csökkentése ellentétes lett volna a magyar export versenyképességét megőrző céllal. '97-ben a GDP 4,4 százalékkal növekedett, és e növekedés húzóereje az export jelentős, közel 27 százalékos növekedése volt. Természetesen az export szempontjából kedvező árfolyam-politika mellett a gyors növekedésben meghatározó szerepe volt annak a ténynek, hogy a rendszerváltás óta a magyar gazdaságpolitika következetesen ösztönözte a külföldi beruházásokat, amelyek révén a tőkeszegény magyar gazdaságban versenyképes termékekkel, kedvező piaci elhelyezési lehetőségekkel jellemezhető új termelő kapacitások jöttek létre.

Az ipari termelés és az export növekedésének pozitívumai mellett a jelentés maga is kritikusan értékeli azt a tényt, hogy a növekedés még úgymond nem terült szét a gazdaság egészében, a húzóágak nélkül az ipari termelés például csak 1,8 százalékkal bővült az ipar egészében tapasztalt közel 13 százalékos növekedéssel szemben. Kedvezőtlen fejlemény volt '97-ben az is, hogy a 4,4 százalékos GDP-növekedéssel szemben a mezőgazdaságban termelt GDP még a '96. évi szintet sem érte el. Megjegyzem: a jól hangzó 4,4 százalékos GDP-növekedéssel sem lehetünk maradéktalanul elégedettek. Ezt ugyanis alapvetően a külföldi cégek, közöttük is a nagy, többségükben a vámszabad területeken működő multik termelték, amelyek '98-ban jelentős profitrepatriálást valósítottak meg. Nem véletlen, hogy megbízható statisztikák szerint a magyar GNP sokkal alacsonyabb volt '97-ben mint a GDP, nem sokkal több, mint a GDP fele. Ez pedig a hazai cégek gyengeségét érzékelteti. A gazdaság sebezhetőségét egyébként jól mutatják a beszámolóban szereplő adatok, mint például az, hogy a gépexport 54 százalékát vámszabad területen működő cégek produkálták, vagyis azok a cégek, amelyek megkülönböztetett kedvezményben részesültek a többiekkel szemben. A fenti adatok mutatják a gazdaság kiszolgáltatottságát, egyben magyarázzák a GDP és GNP közötti nagy különbséget.

További, a gazdaság erősségét megkérdőjelező tény, hogy '97-ben tovább nőtt a bérmunka, közel 75 százalékkal, ez azt mutatja, hogy továbbra is az olcsó munkabérrel versenyzünk. A bérmunka ugyancsak kiszolgáltatottságot jelent; tovább növeli az importot, hiszen minden anyag külföldről jön be ezekbe az üzemekbe. A multik továbbra is az otthoni beszállítóikkal dolgoznak, ezért exportjuk növelésének nagy az importvonzata. Valószínűleg ez is magyarázza azt, hogy éppen a gépek-berendezések kategóriában nagyobb volt '97-ben az import, mint az export.

Most röviden tekintsük át a munkaerőhelyzet és annak életszínvonal-összefüggéseit. A foglalkoztatottság nem nőtt '97-ben, pedig nőtt a termelés és az export. Ennek oka a termelékenység jelentős növekedése, ami egyben azt is aláhúzza, hogy a megvalósult béremelések nem okozhattak számottevő inflációemelkedést. Az 5 százalékos reáljövedelem-növekedés eloszlásáról nem szól a beszámoló. Más adatok viszont érzékeltetik, hogy az 5 százalékos reáljövedelem-növekedés ugyancsak nem terült szét a gazdaságban. Ezt mutatja például az élelmiszer-ipari és a ruházati ipari hazai értékesítések csökkenése. '95-től '97-ig egyébként 13 százalékkal csökkent az élelmiszeripar és 9 százalékkal a ruházati ipar hazai értékesítése. A lakossági fogyasztás pedig '94-ről '97-re 7,7 százalékkal csökkent.

Az 5 százalékos átlagbér-növekedés mellé kell tenni továbbá azt a mutatót is, amely a lakosság pénzbeni társadalmi juttatásának és természetbeni társadalmi juttatásainak drámai csökkenéséről számol be. '94-ről '97-re a pénzbeni juttatás 25,2 százalékkal, a természetbeni juttatás 6,6 százalékkal csökkent. Az életszínvonal valódi alakulásáról - úgy gondolom - csak így kaphatunk reális képet.

A jegybanki beszámoló kapcsán szólni kell a bankrendszerről is. A piaci verseny fontos szerepet játszott abban, hogy az 1994. évi több mint 8 százalékról 4 százalék alá csökkent '97-ben a vállalati hitel- és betéti kamatok közötti különbség. A csökkenő hitelkamatok hozzájárultak ahhoz, hogy visszafordult az az 1995-96. évi folyamat, amely szerint a vállalatok növekvő mértékben külföldi bankokhoz fordultak hiteligényeikkel, s így csökkent a magyar bankrendszer súlya a vállalati hitelezésben. A bankok privatizációja nyomán kialakult verseny nyertese tehát a hazai vállalati szektor, amely átlagosan - és a hangsúly az "átlag" szón van - olcsóban jutott hitelekhez. Sajnos a hitelhez jutási lehetőség is elsősorban a nagyvállalati kört érintette, a kis- és középvállalatok, a mezőgazdasági termelők helyzete ezen a téren lényegében nem javult. A bankrendszer működése kapcsán negatív tapasztalat '97-ből, hogy jövedelmezősége romlott, aminek döntő oka a működési költségek gyors növekedése volt. Remélem, hogy a verseny előbb-utóbb hatékony költséggazdálkodásra készteti a hazai bankokat is.

A helyzetértékelésből - úgy gondolom - sokunk számára hiányzik a hozzávetőleg 1650 milliárd forintos adósságcsere pénzügytechnikai műveletének és különösen gazdasági hatásának elemző értékelése. Ami kimaradt az írásbeli beszámolóból, azt némileg pótolta - mint hallhattuk - az elnök úr szóbeli kiegészítője. A jövőben azonban, úgy gondolom, az ilyen horderejű kérdéseket a beszámoló nem mellőzheti.

Tisztelt Országgyűlés! Az éves beszámoló kapcsán a továbbiakban egy olyan kérdésről szeretnék szólni, amelyről az elnök úr is említést tett expozéjában, az előttem szóló képviselőtársaim is megemlítették, ez pedig a Magyar Nemzeti Bank ellenőrzése, ami az utóbbi hetekben meglehetősen élénk érdeklődést, más oldalról vitát gerjesztett.

Elviekben az ellenőrzés a jegybank tevékenységének egészére - beleértve az általa képviselt monetáris politikát is -, illetve annak egyes részeire terjedhet ki. A pénzügyi világban meghatározó vélekedés szerint a jegybank függetlenségének garanciáját jelenti az, ha a jegybank a monetáris politikát a kormány gazdaságpolitikájával összhangban önállóan alakítja. A Magyar Nemzeti Bank tevékenységének egyéb területeit viszont indokolt hatékonyan ellenőrizni, különösen az olyan tevékenységeit, amelyek teljesen ellentétesek a jegybanki funkcióval. Itt elsősorban a jegybank kereskedelmi banki tevékenységére, külföldi hitelintézetekben meglévő tulajdonosi részesedésére gondolok.

 

(16.50)

A Magyar Nemzeti Bank döntő mértékben eleget tett a külföldi tulajdonosi érdekeltségeire vonatkozó elidegenítési kötelezettségének, egy tétel kivételével; az viszont nagyon sajnálatos, hogy ez az egyetlen tétel külföldi érdekeltség, amelynek elidegenítése amúgy folyamatban van, igen komoly nagyságrendű tartalékképzési kötelezettséget ró a jegybankra, s ezáltal az egész országra. Mindezt nem ártott volna lefordítani az adófizetők nyelvére is.

Természetesen az említetten túl a kisgazda frakció fontosnak tartja a jegybank működési és beruházási költségei felhasználásának a korábbiaknál erőteljesebb ellenőrzését is. Felvetődik a kérdés: hogy lehet a már jelenleg is meglévő ellenőrzést tovább erősíteni? A nyilvánosságot kapott eddigi szakértői és politikai polémiában három megoldási mód körvonalazódott. Az első szerint az ellenőrzést végezze az Állami Számvevőszék; megjegyzem, e megoldást az Állami Számvevőszék vezetői is szorgalmazzák. Az ellenőrzés fokozásának másik lehetséges módja, a Magyar Nemzeti Bank tevékenységét átvilágító úgynevezett parlamenti ad hoc bizottság felállítása. Végül e cél, mármint az ellenőrzés elmélyítése és fokozása elképzelhető a jelenlegi kereteken belül is, a meglévő intézményi, illetőleg eszközrendszer jobb kihasználásával.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem, engedjék meg, hogy röviden az előbb említett három megoldási javaslatról elmondjam véleményem, illetőleg frakcióm álláspontját, kitérve azok előnyeire és lehetséges hátrányaira.

A jegybank Állami Számvevőszék általi ellenőrzése mellett talán leginkább az hozható fel, hogy az ÁSZ a parlament ellenőrző szerveként funkcionál, és elsődleges feladata az állami költségvetési pénzek felhasználásának ellenőrzése. Ha egy rövid nemzetközi kitekintést is teszünk, akkor találunk arra példát, bár kivételes, hogy az adott ország jegybankját az állami számvevőszék ellenőrzi. Ilyen például Írország, ahol az állami számvevőszék a jegybank folyamatos ellenőrzését, sőt még mérlegének auditálását is elvégzi.

Meg kell jegyeznem viszont azt is, hogy ez a példa valószínűleg az a kivétel, amely az ettől eltérő általános szabályt erősíti, ugyanis általában az állami számvevőszék egyáltalán nem vagy csak meghatározott időtartamonként, például ötévenként végezhet szűk körre vonatkozó ellenőrzést, mint például Németországban vagy Franciaországban. Egy tény viszont határozottan kijelenthető, arra egyetlen egy nemzetközi példa sincs, hogy az adott ország parlamentje két választott ellenőrző testületén keresztül folytatna ellenőrzést a jegybank tevékenységére nézve. Például Svédországban a jegybank ellenőrzését egy parlamenti auditori bizottság igénybevételével végzi, miközben jogilag kizárt a jegybank állami számvevőszék általi vizsgálatának még a lehetősége is.

A nemzetközi gyakorlat alapján az is megállapítható, hogy több országban a jegybank ellenőrzését a számvevőszék vagy a parlamenti bizottság helyett csak a tulajdonos által kinevezett külső auditori cég végzi.

Végül e kérdéssel kapcsolatban feltétlenül rögzíteni szükséges azt is, hogy bármilyen módon is történik az adott országban a jegybank ellenőrzése, akár az állami számvevőszéken, akár parlamenti auditori bizottságon keresztül, akár külső auditor igénybevételével, ez az ellenőrzés a jegybank által kialakított és képviselt monetáris politikára nem terjedhet ki.

Visszatérve a hazai vizekre, véleményem szerint - bár az ÁSZ-nak a költségvetésből származó pénzek felhasználásának ellenőrzése terén kulcsfontosságú szerepe van - jelenleg nem látszik megoldhatónak a működő ellenőrzési rendszer mellett vagy ahelyett az Állami Számvevőszék ellenőrzésének a jegybankra történő kiterjesztése. Miért?

Ez nem utolsósorban az ÁSZ-ról szóló kétharmados törvény korrekcióját igényli, amelyről amúgy a múlt év végén már véleményt nyilvánított a tisztelt Ház. E véleményt szakmai oldalról támasztják alá az ÁSZ vezetőinek azon nyilatkozatai is, amelyek bár az ellenőrzés szükségességét hangoztatják - mondván, a függetlenség nem jelenthet ellenőrizhetetlenséget -, mégis elismerik, hogy az ÁSZ apparátusa jelenleg még nem felkészült a folyamatos ellenőrzésre.

Mindez persze érintetlenül hagyja azt a ma is hatályos rendelkezést, hogy az ÁSZ ellenőrzi a Magyar Nemzeti Banknak az államháztartással való hitelkapcsolatait, valamint a bankjegy- és érmekibocsátásra vonatkozó adatait. A jelenleg hatályos törvény erre korlátozza az ÁSZ ellenőrző tevékenységét.

Második megoldásként az ad hoc bizottság felállítása is szóba került a korábbiakban. Ezzel kapcsolatban le kell szögeznem, hogy a jegybankra vonatkozó jelenlegi ellenőrzési rendszer mellé a szigorúan szakmai kérdések vizsgálatára és ellenőrzésére egy nem igazán szakmai, hanem politikai testület felállításával aligha lehet egyetérteni.

Az Országgyűlés már most is rendelkezik olyan bizottságokkal, amelyek összetétele a politikai alapokon túl e témakörhöz kapcsolódó szakmaiságot is tanúsít, mint például a gazdasági bizottság, a költségvetési bizottság vagy a számvevőszéki bizottság, amelyek az alkotmány, a jegybanktörvény és a Házszabály alapján eseti tájékoztatást kérhetnek a jegybank elnökétől, ezáltal is betöltve bizonyos ellenőrzési funkciót. Erre jó példa az a vizsgálódás, amit éppen a közelmúltban a számvevőszéki bizottság folytatott a jegybank elnökének beszámoltatása kapcsán.

Mindkét eddig említett megoldás felkarolása szabályozási és egyéb, az előbb részletezett gondok ismeretében valószínűsíthetően csökkentené a jegybank hitelét, aminek viszont közvetlen inflációnövelő hatása lehet. Ez pedig gazdaságstratégiánk elemi törekvésével frontálisan ütközik.

Tisztelt Országgyűlés! Gondolom, ezek után senkit sem lep meg, hogy a kisgazda frakció a realitások talaján állva a harmadik megoldás, a jelenleg meglévő ellenőrési rendszer továbbfejlesztését támogatja a következő megjegyzésekkel:

El kell ismerni azt, hogy az MNB ellenőrzése terén az elmúlt időszakban pozitív változások következtek be, egy sokkal aktívabb, szakmai mélységében is komolyabb ellenőrzési rendszer alakult ki 1995-öt követően és működött a beszámoló tárgyi évében is. Mindezek ellenére a kisgazda frakció nem tud teljes elégedettségének hangot adni. Véleményünk szerint a jegybank ellenőrzésének még mindig nincs olyan, minden igényt kielégítő eszközrendszere, amely a kellő szigorúságú ellenőrzést biztosítaná.

Röviden nézzük is meg, hogy miben áll a jegybank ellenőrzésének jelenlegi rendszere, és ennek tükrében tudjuk értékelni a megoldási javaslatunkat. A Magyar Nemzeti Banknak mint részvénytársaságnak a legfőbb ellenőrző szerve a felügyelőbizottság, amelynek tagjai függetlenek a jegybank menedzsmentjétől, és bár az Országgyűlés által kerülnek megválasztásra - legalábbis négy tagja, benne az elnök -, és ezáltal politikai konszenzust is megtestesítenek, mégsem politikusok, hanem szakemberek; ráadásul azáltal, hogy a pénzügyminiszter jelöli ki további két tagját, a kormány is direkt módon képviseltetve van e testületben.

 

(17.00)

 

A jegybank jelenlegi ellenőrzésének további módja a független, nemzetközileg is elismert auditor alkalmazása, ezenfelül a belső ellenőrzés oly módon történő működtetése, mely szerint az e tevékenységet végző szervezeti egység a felügyelőbizottság felügyelete és irányítása alatt is működik; véleményem szerint a Magyar Nemzeti Bank ellenőrzését jelentő jegybank elnökének az Országgyűlés részére történő beszámolási kötelezettsége, valamint a bármilyen ügyben történő beszámolási kötelezettséggel járó kérdezhetősége, illetve a különböző bizottságok előtti eseti tájékoztatási kötelezettsége is.

A Független Kisgazdapárt frakciója szerint a jelenlegi ellenőrzési rendszer, amennyiben továbbfejlesztésre kerül, és ez jogalkotási feladat, alkalmas lehet a jegybank tevékenységének megfelelő ellenőrzésére. A továbbfejlesztéshez viszont szükségesnek tartjuk az elnagyolt jogi szabályozás felülvizsgálatát.

Az elnagyolt szabályozásra csak két példát szeretnék említeni. A jegybanktörvény szerint a Magyar Nemzeti Bank elnöke évente beszámol az Országgyűlésnek az MNB tevékenységéről. Azt viszont a törvény már nem határozza meg, hogy a beszámolónak milyen tartalmi elemekre kell kiterjednie. Ez idézhette elő azt a helyzetet is, hogy például a '97. évi beszámoló a jegybank tulajdonosi érdekeltségeire nem terjedt ki. Véleményünk szerint ez pedig lényeges eleme egy éves tevékenység átfogó megítélésének, ezért is tartott külön ülést e témakörben a számvevőszéki bizottság.

Ezzel kapcsolatban tehát a kisgazda frakció a soron következő jegybanktörvény módosításakor szorgalmazni fogja a jegybanki éves beszámoló tartalmának törvényben történő, az eddigieknél pontosabban körülírt meghatározását.

Véleményünk szerint a felügyelőbizottság parlamenti kontrolljának törvényi szabályozása sem kielégítő, hiszen a jegybanktörvény csak annyit rögzít, hogy a felügyelőbizottsági tag az őt megválasztó Országgyűlésnek tájékoztatási kötelezettséggel tartozik. E rendelkezésből azonban nem derül ki, hogy a felügyelőbizottsági tag e tájékoztatási kötelezettségét hogyan és milyen mélységben köteles teljesíteni.

A jelenlegi gyakorlat az, hogy a felügyelőbizottság jelentést készít a jegybank mérlegéről, működési és beruházási költségeinek felhasználásáról. Ezenfelül évente egyszer írásban beszámol éves működésének tapasztalatairól az Országgyűlés felé. Ez a jelentés eddig az Országgyűlés elnökének került megküldésre, amely vagy megrekedt ezen a szinten, vagy pedig továbbküldésre került az illetékes bizottságok számára, azonban a felügyelőbizottság tagjait megválasztó országgyűlési képviselők többsége számára nem vált ismertté.

A kisgazda frakció indokoltnak tartja, hogy a jegybanktörvény írja elő a felügyelőbizottság számára, hogy évente köteles beszámolni tevékenységéről az Országgyűlésnek, amit hozzá kellene kapcsolni - legalábbis tárgyalási szempontból - az éves jegybanki beszámolóhoz. A jelenlegi ellenőrzési rendszer hatékonyságának növelése érdekében a felügyelőbizottság egyéb eszközrendszerét is szükséges megerősíteni.

Amit most mondok, rendkívül nagy nyomatékkal szeretném tisztelt képviselőtársaim figyelmébe ajánlani, amit, úgy gondolom, mindannyiunk érdekében meg lehet oldani az ellenőrzés hatékonyságának növelésére:

Ilyen megerősítést jelentene az ellenőrzésben, ha a Magyar Nemzeti Banknak a mostani mellett egy második, megfelelő nemzetközi és szakmai elismertségnek örvendő auditora is lenne, amelyet a felügyelőbizottság választana és nevezne ki, illetőleg foglalkoztatna. Jelenleg ugyanis a felügyelőbizottság legfontosabb szakmai támasza a jegybank tevékenységét auditáló könyvvizsgáló cég, ezért feltétlenül szükségesnek tartom, hogy az auditálást végző, illetőleg a felügyelőbizottságnak szakmai segítséget nyújtó auditor külön cég legyen. Erre van egy modellértékű eset és jól bevált gyakorlat a német jegybank mellett.

Összességében tehát megállapítható, hogy az ellenőrzés jelenlegi rendszeréből kiindulva eszközrendszerének megerősítésével, a jogi környezet módosításával és az ellenőrzési tevékenység hatékonyságának növelésével a jegybank kellő mélységű, mértékű ellenőrzését biztosítani lehet. Ehhez az Országgyűlésnek elemi érdeke fűződik, csakúgy, mint ahhoz, hogy a Magyar Nemzeti Bank ellenőrzése egyúttal feleljen meg a kialakult nemzetközi gyakorlatnak is. Mindezek alkotó mérlegelésével javaslom a tisztelt Háznak a beszámoló elfogadását.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

ELNÖK: Megköszönöm képviselő úr hozzászólását. Hozzászólásra következik Rozgonyi Ernő képviselő úr, a MIÉP képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

ROZGONYI ERNŐ (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor hónapokkal ezelőtt elolvastam ezt a beszámolót, többször is arra gondoltam, hogy vajon mi értelme van annak, hogy erről vitát vagy közös kiértékelést tartsunk, hiszen mindaz, ami ebben a jelentésben le van írva, tényként megtörtént a múltban, lezajlott, tulajdonképpen megváltoztathatatlan; ráadásul egy másik, más összetételű parlament, más kormány idején zajlott le mindez, és talán, reményeink szerint, egy másik gazdaságpolitika jegyében.

Aztán menet közben, meg az ismételt olvasás után rá kellett jönnöm, hogy azért ez a beszámoló mégiscsak érdekes lehet ma is, és talán a jövőre nézve is tartalmaz használható gondolatokat, ha nem is a közölt számoknál leragadva elemzünk, hanem általánosságban, a számok mögött megbúvó szándékok, gondolatok, törekvések fényében, és elsősorban a jövő aspektusából tárgyaljuk ezt a beszámolót.

Rá kellett azonban jönnöm arra, hogy az anyag bősége miatt igen nagy a veszélye az eltévelyedésnek, és egy ilyen felszólalás keretében egész egyszerűen nem lehet teljes körű kiértékelésre vállalkozni. Ezért végül is úgy döntöttem, hogy csak néhány, számomra és a frakcióm számára fontosnak tűnő dologról beszélek a következő néhány percben. Tény: én nem dicsérni jöttem; nem is agyagba döngölni, de nem dicsérni. Akkor vágjunk bele!

Most is, mint már annyiszor, szóvá kell tennem: nem tartom helyesnek, hogy minden folyamat elemzéséhez, nemzeti banki anyagokban, költségvetési anyagokban, állami anyagokban mindig mindent a GDP százalékában megadott mutatókban találunk. Ez lehet európai vagy akár az egész fejlett világban bevált módszer, de nem helyes az ilyen módon képzett mutatókat abszolutizálni hazai viszonyaink között.

Sokszor elmondtam, de el kell mondanom újból és újból: más a helyzet a Német Szövetségi Köztársaság esetében, és megint más a mi viszonyaink között. A németek ötven-egynéhány éve gazdaságukat tekintve egy szerves, mondhatni azonos trend mentén lényegében töretlen fejlődési utat jártak be. Így gazdasági elemzéseikhez használható mutatórendszer alakítható ki úgy, hogy az egyes jelenségeket és azok számszerű értékeit a GDP-re vetítve is vizsgálják. A nemzetközi összehasonlításokhoz is alkalmasak lehetnek az így képzett mutatók, mondjuk, Németország és Franciaország összehasonlítása esetén. Bár meg kell jegyeznem, hogy a tartósan homogén fejlődési pályán mozgó gazdaságok esetében is feltétlenül szükség van a GDP összetételének, illetőleg változásának vizsgálatára is, különben félrevezető következtetésekre kerülhet sor.

 

(17.10)

Ha itthon, magyar viszonyok között a GDP százalékában hasonlítgatunk, elemezgetünk mutatókat, akkor gyakorlatilag önmagunkat ámítjuk, önmagunkat csapjuk be vagy vezetjük félre adott esetekben, attól függően, hogy milyen mutatóról van szó.

Tudniillik, magyar viszonyok közt nem elég annak vizsgálata, hogy a növekedés koncentráltsága és szétterülése mit mutat, és hogyan viszonyulnak ezek az arányok egymáshoz. Nem elég gazdasági ágazatokra vagy tevékenységekre bontva megfigyelni a bruttó össztermék alakulását, hanem mindenekelőtt összességében és az említett aggregátumokban egyaránt azt kellene egyértelműen bemutatni, hogy a GDP növekedése, változása mennyiben a multinacionális cégek eredménye, hogyan alakul ez a mutató, ha csak a magyar vagy magyar többségi tulajdonban álló cégek, vállalkozások teljesítményének alakulását mutatjuk ki. Lényegében mindez a megállapítás áll az export-import alakulására is.

Aztán világosan látni kell, hogy nem ad mindenre választ a GDP alakulása, volumenének növekedése. Az sem mindegy ugyanis, hogy a magyar társadalom egészének mit ad a GDP növekedése, hogyan járul hozzá például a társadalmi összkiadások fedezéséhez, a nemzeti jövedelem növekedéséhez. Érdekes volna látni, hogyan is alakult ez a folyamat és például a nemzeti vagyon nagysága, mondjuk, az utóbbi 10-12 évben. Oly büszkék vagyunk arra, hogy milyen mértékben jön be a külföldi tőke az országba. Mély hallgatás övezi, hogy ezzel szinte párhuzamosan, egyidejűleg mennyi tőke kerül ki az országból. Erről sem ártana tudni vagy képet kapni. Legnagyobb sajnálatomra nem látok ilyen elemzéseket. Sokszor öncélú, kiagyalt mutatók teljesítése a külső, diktált feltételeknek mindenáron való megfelelés - ez lenne az egész gazdaságpolitikánk alapja? Vagy szeretnénk valami mást is elérni?

Tudom, a közös Európába való mielőbbi beágyazás kormányzati alapkérdés, ezért mindenre készek. Azt is tudom, ehhez ilyen mutatókban kifejezett mesterséges mércéknek kell többek között megfelelni, még akkor is, ha valójában maguk a tagállamok sem felelnek meg ezeknek. Csakhogy óhatatlanul eszembe jut, hogy a különféle mutatóknak való sikeres megfelelés még önmagában soha semmit nem oldott meg. Itt vagyunk egy páran idősebbek, gondolják csak végig, akik végigélték: 1968-ig az éppen akkor aktuális mutatóknak ragyogóan megfeleltünk. Igaz, ezek mennyiségi mutatók voltak, de lényegileg a maival azonosan abszolutizált mutatók voltak, és persze ezek a mutatványok ráadásul többnyire még hamisak is voltak, és talán ma is azok részben. Igaz, hogy arra is emlékeznünk kell, amit Rákosi elvtárs mondott ilyen ügyek kapcsán, gondoljanak csak arra, hogy "nem ehetjük meg a holnap aranytojást tojó tyúkot". Kérem, azóta is várja ez az ország az aranytojást, és ez így megy végig, végig. 1968 - micsoda új kihívás, mondtuk, óriási dolgok, de megint csak mutatókban kifejezett rendszereknek kellett megfelelnünk, és egyre lejjebb süllyedt ez az ország!

Tudomásul kell venni, és szembesülni kell azzal, hogy egy ország valódi gazdasági ereje, valódi gazdasági potenciálja nem mindig ítélhető meg helyesen azáltal, hogy eleget tesz-e nemzetközi mutatómércéknek vagy sem. Aztán amikor a sikeres exportnövekményről beszélünk - a beszámoló is a multik teljesítményéről vagy nagyrészt azok teljesítményéről beszél -, akkor eszembe jut: ilyesmivel áltatjuk magunkat, Magyarországnak kell bebizonyítania a világnak, hogy mondjuk, az Opel, az Audi egészen ügyes, versenyképes termék? Vagy hogy a Philips termékei eladhatók? Nevetséges, csak éppen nevetni nincs kedvünk, hiszen itt valahol a dolgok mélyén a bőrünkről van szó.

Mert mit is sugallnak ezek a dolgok? Találjuk fel a csőben a lyukat, propagáljuk az evidenciát, és közben csináljunk úgy, mintha mindez a mi eredményességünk lenne. Nem! Nekünk a saját termékeinket kellene tudnunk felvonultatni, mert csak ez a mi gazdasági eredményünk. Ellenkező esetben, higgyék el, a legelmaradottabb népek közé fogunk besorolni szép lassan, és az egész ország csak bérrabszolgák és munkanélküliek tömegéből, no meg egy 10 százalékos, elidegenedett, zsoldos elitből fog állni, miközben a Magyar Nemzeti Bank ragyogó mutatókkal büszkélkedhet majd. Egyébként ennyit a magyar gazdaság túlfűtöttségének kérdéséről.

Most akkor szólnék néhány szót a monetáris politikáról. A monetáris politika a pénzkínálat átgondolt ellenőrzése, és befolyásolása bizonyos gazdasági célok elérése érdekében. Mit ellenőriz, mit befolyásolhat a monetáris politika? A kamatlábakat, a devizaárfolyamokat, az árszínvonalat, illetőleg inflációt, deflációt és a pénzkibocsátást, vagyis a pénz mennyiségét. Alapvető célja azonban a gazdaságban zajló ingadozó, nem stabil folyamatok ellenére a pénzügyi stabilitás biztosítása, illetőleg ha a gazdaságot lényegében stabilnak tekintjük, akkor az arra való törekvés, hogy pénzügyi oldalról ne fenyegesse a gazdaságot destabilizáció. Ezzel egyben két nagy iskola álláspontjához is jutunk: az egyik felfogás a keynesi, a másik a monetarista álláspont. Világosan látni és tudni kell azonban, hogy ezen két állásponton belül és kívül is egyaránt igen sok nézet uralkodik vezető közgazdasági gondolkodók körében, és távolról sem egységes a ma tudománya a tekintetben, hogy a két alapálláspont és a számtalan egyéb vélemény közül mikor mit és hogyan célszerű felhasználni, alkalmazni, és főleg mit milyen súllyal kell kezelni a gazdaságpolitikában.

Mindezek előrebocsátása után idéznék két megállapítást a neves professzor, Meir Khon egyik művéből. A mű címe: Bank és pénzügyek, pénzügyi piacok. "A monetaristák úgy látják, hogy a gazdaság stabilizálását vagy finomhangolását szolgáló törekvések félreértésen alapulnak. Először is a gazdaság nem szorul segítségre. A keresleti oldali sokkhatások - mint például a beruházási kedv változásai - csekély hatást gyakorolnak a kiadásokra. Másodszor: a gazdaságpolitika hatásai hosszú és bizonytalan késedelemmel érvényesülnek a gazdaságban. A késleltetés miatt nem lehet pontosan meghatározni az időzítést, és a szükséges gazdaságpolitikai beavatkozás mértékét. A monetaristák nem hisznek abban, hogy átváltási viszony érvényesül az infláció és a munkanélküliség között. Hitük szerint a monetáris politika tulajdonképpeni feladata nem a kibocsátás, hanem az árszint stabilizálása."

Aztán kicsit később egy másik passzus - bocsássanak meg ezért, de ezt is idéznem kell szó szerint - a következő: "A pénzmennyiség stabil, hosszú távú növelésének monetáris politikáját viszont - legalábbis elvileg - könnyű megvalósítani. Feltételezve, ahogy a monetaristák is teszik, hogy a pénzmultiplikátor stabil vagy legalábbis előre jelezhető, mindössze annak biztosítására van szükség, hogy a monetáris bázis növekedési üteme összhangban legyen a pénzmennyiség kívánatos növekedési ütemével. Ha a pénzmultiplikátor konstans, akkor a pénzmennyiség 2 százalékos növekedéséhez a monetáris bázis 2 százalékos növekedése szükséges. Rendszeres, nyílt piaci vásárolások során könnyen elérhető a monetáris bázisnak a célkitűzésben szereplő növekedési üteme."

Úgy gondolom, hogy a Magyar Nemzeti Banknak ez évek óta egyik alapállása. Persze az anyag olvastán megszédül az ember, mi mindenről esik szó, de nyíltan bevallva, az anyagból kiderülően is 1997-ben és, mint tudjuk - hiszen megkaptuk az anyagot -, 1999-ben is a szolgált, kiemelt cél az árstabilitás irányába való fokozatos javulás elérése volna.

 

(17.20)

Ezért minden, és emellett természetesen sok egyéb is történik, ahogy ez szükségszerűen - sokszor feleslegesen - lenni szokott, de mindig minden a mutatóknak való megfelelés jegyében.

Aztán ehhez a kérdéshez tartozik tulajdonképpen a forint csúszóleértékelésének a kérdése is. Előre kell bocsátanom, ezt mint módszert nem Magyarországon találták ki, nem Surányi úr találta ki, ez a módszert ismert; ha úgy tetszik, minden jobb tankönyvben szerepel. Csakhogy ezt igen ritkán alkalmazzák, és ami a legfontosabb, mindig csak rövid időszakaszokban - és nem véletlenül. Nálunk ez egy évek óta folyó, előre meghirdetett gyakorlat, ami kizárólag az idegen befektetőknek előnyös majdnem minden ügylet kapcsán és a magyar érdekek ellenében. Ideje lenne már, hogy a már nem is annyira új kormány erre felfigyeljen.

Bizony meg lehet kérdezni, hogy ez a monetáris politika miben és mennyire hatékony. Egy dolog biztos, eszközrendszere és annak alapján megfogalmazott igényei szinte lehetetlenné teszik egy ésszerű, a nemzet egészének megfelelően előnyös és kiegyensúlyozott gazdaságpolitika, társadalompolitika kialakulását. És ez bizony igen nagy hiba! Az ember ugyanis hajlamos lenne azt a romantikus hitet táplálni, hogy a közgazdaság-tudomány egyik fundamentális feladata adott körülmények mellett és közepette az egész adott közösség számára a legjobb és legszélesebb körű fejlődési lehetőségek kialakításának biztonságos és egyben tudományos megalapozása. Csakhogy, ha ez csak a legkisebb mértékben is igaz, akkor tanulni ugyan mindenből lehet, de tudomásul kell venni: nem lehet kívülről kapott recepteket vakon alkalmazni, nem lehet öncélú vagy fontos mutatókhoz egyaránt görcsösen ragaszkodni, függetlenül a társadalom megoldatlan problémáitól; azaz lehet, de annak többnyire gyászos következményei vannak. Ezt is megtanulhattuk volna az elmúlt 50 év gyakorlatából.

Ugyanis, tisztelt "másság-szakértők", azt is tudomásul kell venni, hogy minden ország más, más helyzetben van, uniformizált megoldások nem vezetnek sehova sem. Az sem, ha ezért kívülről - ki tudja milyen érdekekből - vállveregetést is szoktunk kapni. Ugyancsak a romantika körébe fogják itt néhányan sorolni a következő gondolatot is. Ha van egy olyan gazdaságpolitikai koncepció, amely adott országban kielégíti a közgazdaság-tudomány említett alapcélját, és van olyan kormány, amelyik ebbe az irányba is végre el akar indulni, akkor kérem, a költségvetési politikának és a monetáris politikának minden eszközzel és összehangoltan ezt a gazdaságpolitikát kell szolgálnia. És ez, kérem - újból el kell mondanom -, nem esik mindig egybe a kívülről diktált mutatók teljesítésével vagy az arra való törekvéssel. Noha kétségtelen, elismerem, tudom, törekedni kell a legkisebb konfliktusok melletti megoldásokra. Mit jelent azonban ez az egész? Azt jelenti: nem a monetáris politikáé a primátus! És majd ha lesz olyan magyar kormány, amelyik erre rájön, és ennek alapján lépni is mer, akkor meggyőződésem, hogy ez a gyakorlat által is igazolt lesz.

Hölgyeim és Uraim! Az IMF, a Világbank szakértői tanácsai, utasításai, a monetarizmus eszköztárának elvakult, kizárólagos alkalmazása még egyetlenegy ország felemelkedéséhez sem járultak hozzá! De azt tudjuk mindnyájan, hogy katasztrofális folyamatokat már elindított, nem is egyet. A jegybank monetáris politikáját, egy kormány költségvetési politikáját természetesen igen fontos dolognak kell tartanunk. Megfelelő összhangjuk is alapkérdés. De a döntő kérdés az, hogy mit, milyen mértékben és milyen módon, kinek, kiknek az érdekében szolgálnak. Éppen a fontosságuk miatt sok tekintetben teljesen helytelen a parlamenti gyakorlatunk is. A demokrácia egyik döntő fontosságú megnyilvánulása ugyanis az, hogy alaposan és sokoldalúan informált képviselők vitatják meg, módosítják, alakítják az ország életét meghatározó törvényeket, határozatokat, az ország népének egészét érintő fontos ügyeket.

A költségvetést megtárgyaljuk, majd a végrehajtott költségvetést is számba vesszük. De az alapinformációk ismeretének szinte teljes hiánya mellett, és ez egy abszurdum! Nem számháborút kellene játszani, hanem célokat megfogalmazni, beágyazva egy hosszabb távú gazdaságpolitikai, társadalompolitikai koncepcióba, annak megvalósítható ütemébe; számon kérni a realizálódást, okulva az eltérésekből és annak okaiból. De ez nem működhet teljes körű informáltság nélkül. Így csak a lobbyérdekekért folyó számháború vívható, és ennek sok értelme nincs.

Miről is beszélek? Csak néhány példa, hölgyeim és uraim! Mivel 1997-ről van szó eredetileg, és mellesleg ma '99-et írunk, továbbra sem tudjuk, hogy tételesen mi volt a konkrét tartalma az 1750 milliárd forintos deviza- adósságcserének. De a költségvetés tárgyalása során az elképesztő kamatterhekkel szembesültünk, találkoztunk. Ha minden rendben van, világos és helyes, akkor mi olyan titkos ebben, hogy ezt azóta sem vizsgálhatta meg senki érdemben? Nem kapunk információt az adósságcsapda kialakulásáról, és arról, kiktől, kinek a felhatalmazása alapján, milyen kölcsönöket vettek fel, és azt mire költötték. Nem tudjuk tételesen még azt sem, hogy a jelenlegi külső-belső adósság miből áll, milyen tételekből áll! Én például még arra sem kaptam választ - immáron ötödször kérdezem meg -, hogy a társadalombiztosítási alapoknak kik a legnagyobb adósai, mióta, kiknek engedték el a tartozásait és miért. Hát 2-3 ember magántitkai adósságcsapdába süllyeszthetnek egy országot?! Hát hol itt a demokrácia?!

Órákat lehetne beszélni azokról az ügyekről, amelyekre nézve néhány féligazságon kívül egész egyszerűen nem jutunk információhoz. Hogyan dönthet ilyen körülmények között felelősen egy képviselő? Hit alapján? Tehát a költségvetés parlamenti vitájában is van mit kifogásolni! De az teljesen érthetetlen, hogy az ezzel kötelezően összhangban levő monetáris irányelveket tényként közlik az országgyűlési képviselőkkel, és nincs mód arra, hogy ezt megvitassuk. Egész egyszerűen érthetetlen számomra!

Hogyan tud a parlament eleget tenni a legalapvetőbb feladatának, ha ezt nem tárgyalják meg nyilvánosan? - a bevezetése előtt, természetesen. Sehogy! Akkor ez egy diktátum? - mármint a monetáris politika. A pénzügyminiszter és a jegybankelnök magánügye? Mi az oka ennek? A válasz többnyire körülbelül annyi, hogy csak, vagy még ennyi sem. Nem beszélnek arról, amit kellemetlennek tartanak. Egyre sűrűbben azonban az a válasz, hogy: ja, hát titkos ügyről van szó, banktitok, üzleti titok, minden titok. Csak sajnos a következmények nem azok, és a következményeket nem azoknak kell viselni, akik mindent titkosnak tekintenek.

A Magyar Nemzeti Bank esetében ehhez még csatlakozik a függetlenség hangoztatása. Sokszor feltettem már ezt a kérdést, ma újból felteszem: mitől független, kitől független a Magyar Nemzeti Bank? Mit is jelent ez a függetlenség? Mi ennek a tartalma?

És most engedjék meg, hogy újból Meir Khon professzor úr már említett művéből idézzek.

 

(17.30)

Igaz, az idézet az Egyesült Államokra vonatkozik, de azért látni fogják majd, illetve hallani fogják, hogy nagyon jól adaptálható a magyar viszonyokra. Mondanám az idézetet: "A FED jelenlegi függetlensége jó dolog-e vajon? Néhány közgazdász úgy véli, hogy nem. Naiv dolog volna úgy elképzelni a FED-et, hogy önzetlenül a közjó megvalósítására törekszik. A FED önös érdekekkel is rendelkező szakapparátus, amely nagyobb hatalom és presztízs elérésében érdekelt, és a közjóval szemben valószínűleg ezeket az érdekeket részesíti előnyben." Aztán pár sorral tovább, újból idézem: "Milton Friedman például hosszú ideje amellett érvel, hogy a FED-et nagyobb mértékben kell felelősségre vonhatóvá tenni intézkedéseiért. A FED céljait világosan meg kell fogalmazni, s teljesítményét annak megfelelően kell megítélni, hogy mennyire sikerül megvalósítani a szóban forgó célokat. Ha nem sikerül elérni a kitűzött célokat, akkor a kormányzókat el kell bocsátani. Friedman még azt is fölvetette, hogy a FED-et a kincstár hivatalává kellene tenni. Ilyen esetben a gazdaságpolitikai kritikáknak mindössze egyetlen címzettje lenne, a jelenlegi gyakorlat mellett a dolgok rosszra fordulásakor a FED és a kincstár egymásra háríthatja a felelősséget."

Milton Friedman egyébként a monetarizmus atyja, kedves képviselőtársaim, és a hazai liberálisok kedvenc Nobel-díjas közgazdásza, megfellebbezhetetlennek kikiáltott elméleti szakembere. Úgy gondolom azonban, hogy a Magyar Nemzeti Bank ellenőrizhetőségének kérdésében nekünk nincs szükségünk friedmanokra, enélkül is könnyen belátható: ha egyszer a következményeket viselnie kell a társadalomnak, akkor a Magyar Nemzeti Bank ellenőrzésének megszervezése a mi dolgunk, tisztelt képviselőtársaim, már csak a tulajdonos jogán is! A Magyar Igazság és Élet Pártja ehhez ragaszkodni fog.

Új, de kapcsolódó témaként kell elmondanom, hogy én tulajdonképpen nem csodálkozom a sorozatos bankcsődökön, brókercsődökön, az ebből eredő állandósult konszolidációs igényeken és nyomáson. Két oka is van ennek. Az egyik állami hatósági ellenőrzés hiányossága vagy ha úgy tetszik, csődje hazánkban és ehhez kapcsolódóan a Pénzügyminisztérium korábbi vezetésének rendkívül furcsa, szinte érthetetlen magatartása. Elképesztő az a lazaság, amit ezen a téren tapasztalhattunk. Itt senki nem felel semmiért, ha egyszer a hatalomban érzi magát? Gyökeres változásra van szükség!

A másik - és ezért kezdtem el erről beszélni - a Magyar Nemzeti Bank szerepe. Jó és általánosítható példa erre a Postabank-ügy, de akármelyik másik is. A helyzet kialakulásában a tőke és a megkövetelt tartalék szabályozása és aránya révén, valamint a leszámítolási ablak révén észre kell vennie a közelgő csődöt a Magyar Nemzeti Banknak és nemcsak pillanatnyi mentésben kell részt vennie, hanem azonnal és keményen kell fellépnie és jeleznie, hogy itt valami durva baj van. Ez azonban nem történt meg. De hogyan is lehetne ezt a Magyar Nemzeti Banktól megkövetelni vagy számon kérni? Hiszen látjuk, tudjuk, hogy a Magyar Nemzeti Bank még a saját cége körében sem képes idejében beavatkozni. Szomorú, de jellemző, egy újságcikkből kellett arról értesülni, hogy az MNB bécsi bankjának az újságcikk szerint 80 milliárdos vesztesége van - vagy több, ki tudja. A legszomorúbb az egészben az, hogy amikor a múlt héten a számvevőszéki bizottság tárgyalta az MNB helyzetét, akkor erről a témakörről nem vagy alig lehetett információt kapni, azt is csak úgy, hogy szigorúan titkosnak minősített anyagot kaptunk, amit zárt ülésen tárgyaltunk.

De, tisztelt hölgyeim és uraim, tisztelt képviselőtársaim, egy "a" betűt nem találtam az egész anyagban, ami indokolná a titkosítást. Természetesen a titkos anyagból nem idézhetek, mert titoksértést követek el. Nos, ezért az újságcikkhez kell fordulnom - ami egyébként ott le van írva, ezerszer inkább titkosnak lenne minősíthető -, és abból a következőket tudjuk meg: 1998. október 21-én e témakörben már folyt megbeszélés az Országgyűlés költségvetési bizottságában. Gondolom, ez is szigorúan titkos volt, mert én erről például nem tudok semmit, az újság viszont igen. Eszerint Surányi úr elmondta, a deficit hosszú időn keresztül halmozódott fel, és igyekeznek a veszteségek fedezetét a Magyar Nemzeti Bank mérlegében megteremteni. Kérem, ehhez tulajdonképpen kommentár sem kellene, de azért kommentáljuk! Ha a veszteség hosszú időn keresztül halmozódott fel és ezt a Magyar Nemzeti Bank vezetői is tudták, akkor vajon miért kellett megvárni, hogy az 5-10-20 milliárdos veszteség 80-100 vagy ki tudja, hány milliárdos vesztességgé dagadjon? Miért kellett megvárni azt, hogy ezt a céget most már az Úristen sem veszi meg, még ingyen sem kell senkinek?

Aztán, hogy a veszteség fedezetét a Nemzeti Bank mérlegében megteremtik. Már ugyan miből? Úgy, hogy közvetve vagy közvetlenül elszámolják a költségvetéssel mindnyájunk pénze terhére. De ezekhez az ügyekhez legalább két fél kell, az MNB elnöke és a pénzügyminiszter. Az 1750 milliárdos adósságcseréhez ugyancsak ez a két fél szükségeltetett. Hát mi ez? Vagy tán épp ezért ilyen titkos minden? Emlékezzenek csak vissza arra, hogy az első postabanki ostrom idején és közvetlenül utána miket nyilatkoztak! Gondoljanak Medgyessy úr nyilatkozataira! Az MNB elnökének nyilatkozatára! A pénzügyminiszter közigazgatási, politikai államtitkárainak a nyilatkozatára! Hogy minden rendben van, pillanatnyi dolgokról van itt szó, semmi probléma nincsen. Aztán később eljutottak odáig, hogy igen, azért pénzt kell kapnia a Postabanknak. Akkor kérdezték Medgyessy úrtól, hogy mi ez, újabb bankkonszolidáció? Azt mondta, annak nevezik, aminek akarják. Kell minősítenem ezeket a megjegyzéseket és mondatokat?

A folyamatos mellébeszélések, a titkok fátylával borított ügyek és féligazságok az egyik oldalon, a másik térfélen 10 millió ember pénze folyik ezernyi lyukon, de még kérdezni sem szabad, hogy hová, kikhez és miért. Vegyük tudomásul, higgyük el, mert a mutatók egyébként javulnak! Ez igen! A Magyar Igazság és Élet Pártja nem osztja ezt az álláspontot. A magyar népnek ugyanis elege van a folyamatos ködösítésből és örökös ígérgetésből és az örökös fizetésből is. Ezért a következőket javasoljuk:

Hivatott ellenőrző apparátus világítsa át az MNB több évet átfogó gazdálkodását, és a jelentést tárgyalja meg a parlament. Az MNB gazdálkodását és egyéb bankfunkcióit, amelyet a jelenlegi jogszabályok is az Országgyűlés ellenőrzési hatáskörébe utalnak, rendszeresen ellenőrizze az Állami Számvevőszék, és a jelentéseket a képviselők tárgyalják meg. Ennek feltételeit haladéktalanul meg kell teremteni. Meg kell vizsgálni a hatósági felügyeletek működését és haladéktalanul meg kell szervezni, jogszabályilag megalapozni a folyamatos és hatékony ellenőrzést, és ezt számon is kell kérni.

A Magyar Nemzeti Bank éves monetáris irányelveit a költségvetés irányelveivel együtt a vonatkozó évet megelőzően tárgyalja meg az Országgyűlés. Ennek keretében azt is vizsgálni kell, hogy a nemzet érdekei, a kormány meghirdetett gazdasági és társadalompolitikai törekvései hogyan kapnak támogatást a monetáris politikán és a költségvetésen keresztül, hol, milyen természetű akadályok lebontására kell törekedni a siker érdekében. Vizsgálja meg az ÁSZ az 1750 milliárd forintos deviza-adósságcserét tartalmilag is, az összetétel valamennyi elemét részleteiben és jelentését tárgyalja meg az Országgyűlés! Gondoskodjék a kormány arról, hogy a statisztikai adatszolgáltatás terjedjen ki a multinacionális cégek teljesítménye nélküli mutatók bemutatására, feldolgozására, közlésére!

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Képviselőtársaim! Mindezek után itt van ez a bizonyos országgyűlési határozati javaslat, az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnöke írta alá, amivel én és mi, a Magyar Igazság és Élet Pártjának képviselői nem tudunk mit kezdeni. Remélem, az elmondottak után önök se látják ilyen felhőtlennek a világot!

 

(17.40)

Hozzá szeretném tenni, és ezt mindenképpen hangsúlyoznom kell, a Magyar Igazság és Élet Pártját, személy szerint engem, semmilyen személyes indulat, egyéni érdek, elfogultság nem fűt. Éppen az objektivitás, a demokratikus véleményalkotás követeli meg az átláthatóságot, a törvényes rendet, az ellenőrizhetőséget. És ugye, bennünket azért küldtek ide, hogy ennek a legjobb tudásunkkal eleget tegyünk; ezt szeretnénk. És ha idáig el is jutunk, akkor szabadultunk majd meg, akkor mondhatjuk, hogy megszabadultunk az 50 éve belénk rögződött hibás reflexeinktől, akkor esik majd le a hályog a szemünkről, addig csak Kosztolányi Dezső kis verse szerint vagyunk hivatalnokok, idézem: "Öreges a baktatása, a kezében aktatáska, olyan mint egy vak tatácska." Mi lássuk fától az erdőt is! Köszönöm szíves türelmüket. (Taps a MIÉP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Körömi Attila képviselő úr távollétében, a Fidesz frakcióvezetőjének írásos jóváhagyásával helycsere történik, Latorcai János képviselő úr következik; Latorcai János képviselő úr, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportjából. Képviselő úr, önt illeti a szó.

DR. LATORCAI JÁNOS (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Miniszter Urak! Államtitkár Úr! Bankelnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A tartós növekedéshez a költségvetés és a monetáris politika összehangolt működésére van szükség; azt hiszem, szinte alapaxiómaként tekinthetjük a gazdaságpolitika, a közgazdaságtan tanításában. A gazdaság közép- és hosszú távú fejlődéséhez, egyensúlyi pályán maradásához elengedhetetlen a körültekintő és kiszámítható, a költségvetés egyensúlyi mutatóinak folyamatos javítására, az államadósság csökkentésére törekvő költségvetési politika. Azonban minden költségvetési politika - sajátosságából fakadóan, gazdasági évhez kötöttsége miatt - rövid távon rugalmatlan, így a gazdasági környezetben bekövetkező hirtelen változásokra nem képes időben reagálni. A gazdaságpolitikai célok biztosítására ezért rövid távon a jegybank által formált monetáris politika eszköztára nagyobb lehetőséget kínál. Ahhoz tehát, hogy a jegybank egy adott gazdasági éven belüli tevékenységét reálisan megítélhessük, elengedhetetlen a gazdasági környezet vizsgálata.

1997-et a termelés növekedése jellemezte. A növekedés ütemét jelentős mértékben néhány, hazánkba települt nagy nemzetközi vállalat termelésének beindulása és felfutása alapozta meg. A termelés növelésére elsősorban azok a vállalatok voltak képesek, amelyek vagy exportra, vagy beruházási célra termeltek. Az export nemzetközi versenyképessége ebben az évben erősödött, további versenyképesség-javulás következett be '98-ban is ennek hatására, ami meghatározóan a hatékonyság növekedéséből származott. '97-ben emelkedett piaci térnyerésünk az Európai Unióban is.

A Nemzeti Bank jelentése részletesen foglalkozik az infláció alakulásával, hisz az infláció a gazdaság szempontjából rendkívül fontos; a tervezettnél kisebb mértékű csökkenés okait taglalja. A megelőző két év drasztikus nyugdíj- és bérvisszafogása után az államháztartás kevésbé visszafogó jellege, az előirányzottnál magasabb fogyasztói árnövekedés és bérkiáramlás járult hozzá az infláció vártnál kedvezőtlenebb alakulásához. Vitathatatlan, hogy ez a kedvezőtlenebbség itt azért kicsi érték volt, ahogy elnök úr is említette, ez néhány tized százalék, de azért ez is fontos egy gazdaság változása szempontjából.

A fogyasztói áremelkedésben, úgy ítélem meg, alapvető szerepe volt az energiaárak növekedésének, ami elsődlegesen az energiaszektor privatizációjához kapcsolódó kormányzati kötelezettségvállalásnak az eredménye, illetve a '97-es árrendszerben bekövetkező változásoknak, még akkor is, kedves képviselőtársaim, ha Bauer képviselőtársam ingatja a fejét.

A fogyasztói árak szempontjából kedvező volt, hogy az importárak emelkedése alatta maradt az exportárak növekedésének, így cserearányaink javultak. Az importárak inflációnál kisebb növekedését azonban elsősorban a vámpótlék megszűnése és az árfolyamindex kedvezőbb alakulása eredményezte.

A munkaerőpiac keresleti-kínálati viszonyai is új hangsúlyt kaptak 1997-ben. A strukturális munkanélküliség ugyan továbbra is jelentős maradt, amit a tartósan munkanélküliek nagy aránya, a területi rátákban megmutatkozó nagy különbségek mutatnak. A rövid ideig munka nélkül lévők számának csökkenése ugyanakkor arra utal, hogy nőtt a munkaerőért való verseny, aminek jelentős volt a hatása a vártnál magasabb bérek kialakulásában. Nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy a strukturális válságok következtében 1997-re közel kétmillióval kevesebbet foglalkoztatott a hazai gazdaság az adóhatóság által ellenőrzött gazdaságban, mint 1988-ban.

1997-ben, bár az államháztartás egyenlege szufficitet mutatott, az alrendszereken belül a korábbi években tapasztaltakhoz hasonlóan elsősorban a helyi önkormányzatok és a társadalombiztosítás esetében a tervezettnél lényegesen nagyobb hiány mutatkozott. A jegybank az inflációs nyomás fékezése érdekében ezért szigorította a monetáris feltételeket. A magasabb reálkamatok fenntartásával az aggregált kereslet kamatérzékeny komponenseinek növekedését próbálta mérsékelni.

A kormány a Nemzeti Bankkal egyetértésben éven belül két alkalommal is módosította a havi leértékelés ütemét 0,1-0,1 százalékkal. Természetesen nem lehetünk meggyőződve arról, hogy az export növekedése, a fizetési mérleg javulása nem tett volna indokolttá további 0,1-0,2-es ütemcsökkenést, ami az infláció gyorsabb csökkenését is elősegíthette volna, úgy gondolom, ennek kimutatása még a következő időszak elemzőire vár.

A leértékelési ütem csökkenésével párhuzamosan a jegybank fékezte a belföldi kamatok esését. Ennek következtében a kereskedelmi bankok kamatai mintegy 3 százalékponttal csökkentek, de a kamatmarzsok továbbra is jelentősek maradtak. Természetesen ez nem a jegybankot jellemzi, hanem ez meghatározóan a kereskedelmi bankokat, de úgy gondolom, a gazdaság szempontjából ez a transzfer nagyon fontos. Többször fölvetődött, hogy a gazdaság fejlődése a kamatok gyorsabb csökkenését igényelte volna.

Az év folyamán a külföldi és belföldi gazdasági szereplők növelték forint iránti keresletüket, a lakosság növekvő pénzügyi vagyonában csökkent a devizabetétek aránya. A nemzetközi tőkepiaci események a forint árfolyamának alakulására is hatással voltak. A forint a sávon belül átmenetileg leértékelődött, de a jegybank devizatartalékai nem csökkentek, mert időben, az év során összesen 3,5 milliárd dollár értékben vásárolt devizát. A magánszféra pénzügyi döntéseit a visszajelzések is egyértelműen alátámasztják, a gazdaság növekedésére vonatkozó várakozások határozták meg.

A vállalkozások finanszírozásában a továbbra is jelentős működőtőke- bevonáson túl egyre fontosabb szerep jutott a hiteleszközöknek és a portfoliotőkének. Ahogy Csúcs László képviselőtársam is említette, a '97-et megelőző két évben a kedvezőbb kamatfeltételek miatt a vállalati kör döntő mértékben külföldről vett fel hiteleket, a belföldi kamatok csökkenése nyomán ez a folyamat pont '97-re megfordult, előtérbe került a belföldi finanszírozás.

Én úgy hiszem, mindez a belföldi bankrendszer versenyképesebbé válását is tükrözi, annak ellenére, hogy egyes bankok későbbi csődjének jelei már ekkor is mutatkoztak. Ugyanakkor alá kell húzni azt is, hogy ez a fordulat arra is utal, hogy a hazai vállalatok ekkorra a kockázatviselésben már viszonylagos fejlettségre tettek szert.

(17.50)

A pénzügyi rendszert elemző részből kitűnik, hogy a lakosság pénzügyi porfóliójából folyamatosan növekvő részt kezeltek az intézményi befektetők és a nyugdíjbiztosítók, és a magánszemélyek részvénytulajdonlása is fontos vagyontartási formává vált. A bankrendszer által kínált eszközök súlya egy év alatt csökkent. Ugyanakkor jelentősen nőtt a másodlagos állampapírpiac likviditása, és a tőzsde is ekkor indult ugrásszerű fejlődésnek.

A nem banki, vállalati hiteleszközök szerepe azonban még mindig elenyésző volt. A jegybank tevékenységének lényeges, talán legnagyobb vihart támasztó eleme a költségvetés és a Nemzeti Bank között végbement adósságcsere volt, melynek eredményeként az állam külföldi és belföldi, tehát belső adósságállományának szerkezete átalakult. A jegybank 1997. évi gazdálkodásában komoly szerepet játszott a tulajdonában álló társaságok és érdekeltségek eredménye is. Ezekről a hatásokról a beszámoló csak áttételes képet ad. A bizottsági vita során is csak érintőlegesen szerezhettünk erről ismereteket, ezt nem egy felszólaló képviselőtársam - akár a bizottsági ülésen, akár most, a plenáris ülés keretében is - észrevételezte.

Jelezni szeretném az elnök úr számára azt az észrevételt, hogy a felügyelőbizottság üléseinek témajegyzéke ugyan szerepel a beszámolóban, de részletes anyagok, a felügyelőbizottság eseti, nagyon fontos, a gazdálkodásra vonatkozó megállapításai sem a bizottsági vita során nem álltak, és azóta sem állnak rendelkezésünkre. Vélhetően ezek hiánya miatt több felszólalásban is megfogalmazódott a jegybank működését, gazdálkodását felülvizsgáló parlamenti bizottság vagy albizottság felállításának, illetve az ellenőrzés szigorításának igénye. Csúcs László legutóbb pont ezt a témát emelte ki.

Tisztelt Képviselőtársaim! A jegybank gazdálkodásában, ahogy azt Surányi elnök úr, illetve a miniszter úr is említette, a legnagyobb problémát vitathatatlanul a Bécsben működő leányvállalata, a Central Wechsel und Credit Bank jelentette, amelynek veszteséges tevékenysége '97-ben, sajnos, nem fejeződött be. Ezek a veszteségek a jegybankot növekvő céltartalékképzésre, ezáltal eredményének csökkentésére késztetik. Itt az elmúlt évek rossz gazdálkodása, rossz hitelezési gyakorlata nyomán kialakult veszteség - bár pontos adat itt sem áll rendelkezésünkre, csak a Nemzeti Bank alelnökének a bizottságban adott szóbeli tájékoztatására hagyatkozhatunk - legalább 60 milliárd forint körüli érték, sőt, meg is haladhatja azt.

Talán éppen ezen szorítások hatására kezdett '97-ben komoly racionalizálásba a jegybank, aminek eredménye tevékenységének teljes átszervezése és az elnök úr által is említett nagyarányú létszámcsökkentés volt. Csak a történelmi hűség kedvéért szeretném megjegyezni, hogy azért e létszámcsökkentés egy része a Nemzeti Bank és a kormányzat közötti feladatátadás eredménye is volt, hiszen a Kincstár megalakulásával a területek finanszírozási feladatai is megszűntek, így azok értelemszerűen a Kincstárhoz kerültek át.

Tisztelt Képviselőtársaim! Összefoglalva megállapítható, hogy a Magyar Nemzeti Bank 1997-ben kiszámítható monetáris politikára törekedett, amelyet a monetáris politikai döntések meghozatalakor az óvatosság, egyes hozzászólások szerint talán időnként túlzott óvatosság is jellemzett. A bemutatott számok jól tükrözik, hogy a monetáris politikai döntések javították a gazdaság helyzetét, a végrehajtott adósságcsere a jegybank számára elsősorban az átláthatóságot növelte. Úgy hiszem, más szempontból is kedvező volt, míg a költségvetés számára - legalábbis a szakmai vélemények alapján - ellentmondásos tranzakciónak mutatkozott.

Az intézmény szervezetének ésszerűsítése, a feladatokból kiinduló létszámgazdálkodás megtakarításokat biztosított, viszont a veszteségesen működő társaságok és érdekeltségek rontották az eredményt. Annak ellenére, hogy a jegybank működése sok esetben ma is nehezen átlátható, és érdekeltségeinek, társaságainak gazdálkodása - még egyszer hangsúlyozom: érdekeltségeinek, társaságainak és nem a jegybanknak elsődlegesen - számos esetben kifogásolható volt, a jegybank 1997-ben a gazdaság helyzetének javítása terén meghatározó politikát folytatott. Az 1997. évi működéséről szóló beszámolót ezért elfogadásra ajánlom.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps minden oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen a képviselő úr hozzászólását. Bauer Tamás képviselő úr következik a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából. Képviselő úr, önt illeti a szó.

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Urak! Tisztelt megcsonkított Országgyűlés! (Közbekiáltások a kormánypárti padsorokból: Jaj!) Ebben az elhúzódó vitában én is részben a Nemzeti Bank '97-es jelentésével és annak tartalmával, részben az itt kialakult vitával szeretnék foglalkozni.

Az elmúlt hetekben kormányunk képviselői, vezetői újra meg újra a magyar gazdaság stabilitásáról, jelentős sikereiről számolnak be a közönségnek. A múlt héten Orbán Viktor miniszterelnök úr a Vigadóban tartott beszédében elbüszkélkedett azzal, hogy hogyan gyorsult meg a magyar gazdaság növekedése, elmondta, hogy 10 százalékkal nő az export, hogy a magyar növekedés az Európai Unió növekedésének mintegy kétszerese, hogy "a fiatal magyar demokrácia első kilenc éve után először 1999-ben csökken a GDP értékének 60 százaléka alá az államadósság." Ezek valóban jelentős eredmények, és joggal mondta el Davosból visszatérve Chikán Attila gazdasági miniszter úr, hogy a nemzetközi gazdasági közvélemény megítélése szerint a magyar gazdaság helyzete ugrásszerűen javult a három-négy évvel ezelőtti helyzethez képest, és joggal beszélt itt ma a pénzügyminiszter úr is kis magyar gazdasági csodáról.

Azért tartom nagyon fontosnak a Magyar Nemzeti Banknak ezt az 1997. évről szóló, de visszatekintést is tartalmazó jelentését, beszámolóját - amelyet, mint a költségvetési bizottság előadójának, Keller Lászlónak a beszámolójából az országgyűlési képviselők is hallhatták a költségvetési bizottság ülésén, hogy úgy mondjam, meghosszabbított, 1998 őszéig -, mert ebből a beszámolóból világosan kitűnik, hogy azok az eredmények, melyekről a miniszterelnök úr a Vigadóban vagy a pénzügyminiszter úr ma itt beszámolt, ezek egy többéves folyamat végeredményei. Ez a többéves folyamat 1995 márciusában vette kezdetét, amikor Surányi György elnök úr elfoglalta a hivatalát.

Kiderül ebből a beszámolóból, hogy hogyan sikerült megfordítani a magyar gazdaság kedvezőtlen irányzatait. Magának az adósságcsapdának a létrejöttéről természetesen a '97-es beszámolóban nem esik szó, hiszen az adósságcsapda nem '97-ben, de nem is '96-ban vagy '95-ben jött létre. Akit az érdekel, hogy mikor jött létre az adósságcsapda, annak hadd utaljak miniszterelnökünknek az 1993. novemberi költségvetési vitában mondott beszédére, ahol Orbán Viktor - akkor mint a Fidesz vezérszónoka - elmondta, hogy az államadósság fele az Antall-kormány akkori három éve alatt jött létre, a másik felét pedig a megelőző negyven évből örököltük. Ez az adósságok forrása, amely adósság csökkent a GDP-hez viszonyítva. Az 1993-ban még 90 százalék fölötti értékről 1997-re - tehát az ebben a jelentésben tárgyalt évre - 65 százalékra csökkent, és ennek a folyamatnak a folytatása az, ami 1999-re eljuttat minket oda, hogy az államadósság 60 százalék alá csökkent.

 

(18.00)

Ez a jelentés bemutatja, hogyan sikerült ebben a '95-96-97-es időszakban, amit persze meghosszabbíthatunk '98-ra is, egyensúly mellett elérni a növekedést. Ez azért fontos, mert '94-ben az alig 2 százalékos növekedés súlyos egyensúlyromlással járt annak a monetáris politikának a talaján, amit a jegybank az elmúlt 4 évben folytatott, és amelynek '97 is fontos eleme volt. 1997-ben a 4,6 százalékot, s '98-ban a már 5 százalékot meghaladó növekedés bizony az egyensúly fenntartása mellett valósult meg, amint ezt a beszámoló hangsúlyozza, illetve amit a jegybank elnöke és a pénzügyminiszter úr is rendszeresen hangsúlyoz.

Az is kiderül a jelentésből - és ez nagyon fontos kérdés -, hogy a növekedés '97-ben már kezdett szétterülni a multinacionális vállalatok szűk körén kívül, és a '98-as meghosszabbításból tudjuk, hogy ez a szétterülési folyamat '98-ban folytatódott.

(Az elnöki széket Gyimóthy Géza, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Mindez azt mutatja, tisztelt Országgyűlés, hogy azok a kritikák, amelyeket az elmúlt ciklusban hallottunk, hogy az a gazdaságpolitika nem volt növekedésorientált, és szembeállítottak vele egy növekedésorientált politikát, tévedés, félreértés volt. Ebből a jelentésből is látjuk, hogy az a monetáris politika, amit a jegybank megvalósított, a gazdasági növekedést alapozta meg. Tegyük hozzá, hogy ennek a növekedést megalapozó, az inflációt lépésről lépésre leszorító politikának kormánypárti képviselőtársaim is velünk együtt, lelkesen tapsoltak, amikor az elnök úr bejelentette, hogy januárban az infláció végre lecsökkent 10 százalék alá, 9,8 százalékra. Ennek együtt örülünk, de azért vegyék észre, és ne felejtsék el, hogy ez a csökkenési trend 1995 óta tart, a '95-ös magas érték óta évről évre, lépésről lépésre csökkent az infláció, mégpedig annak a monetáris politikának a talaján, amit a jegybank folytatott, s ami nagyon fontos, tisztelt Országgyűlés.

1993-94-ben is csökkent az infláció, de akkor úgy csökkent, hogy közben a külső egyensúly felborult, mert az megalapozatlanul lenyomott inflációs ráta volt. 1995-től '99-ig, legalábbis '97-98-ig úgy csökkent az infláció, hogy nem járt a külső egyensúly felborulásával; megalapozott inflációcsökkentés volt, éppen azért, tisztelt Országgyűlés, mert a csúszóleértékelés határozott és ugyanakkor óvatos, körültekintő árfolyam-politikáját folytatta ebben a 4 éves időszakban a Magyar Nemzeti Bank. Azoknak tehát, akik a bevezetése óta támadták a csúszóleértékelés politikáját, 4 év után ideje elismerniük, hogy ez sikeres árfolyam-politika volt, amelyet ebben a 4 éves időszakban más árfolyam-politika nem helyettesíthetett volna, nem járhatott volna hasonló sikerrel. Az is kiderül a beszámolóból, hogy az 1995-96-os reálbércsökkentést '97-ben már a reálbérek növekedése váltotta fel, és ez a növekedés, jól tudjuk, '98-ban folytatódott, illetve felgyorsult.

Miért nagyon fontos annak a gazdaságpolitikai elemzésnek az alapos tanulmányozása és végiggondolása, amelyet egyik-másik képviselőtársunk sokallott is ebben az elemezésben? - erre majd később visszatérek. Azért fontos, tisztelt Országgyűlés, mert ebből a gazdaságpolitikai elemzésből kiderül, hogy az a stabilizációs politika, amelyet a jegybank aktív részvételével 1995-96-ban a magyar gazdaságpolitika folytatott, és ez a stabilizációs politika - azzal, hogy a költségvetési megtakarításokkal, a leértékeléssel, a csúszóárfolyam-politikával, a szigorú monetáris politikával helyreállította a gazdaság belső és külső egyensúlyát -, maga teremtette meg a kilábalás feltételeit. Igaz, hogy ez a stabilizációs politika a maga idején - elkerülhetetlenül - súlyos sebeket ejtett a magyar társadalom életkörülményein. De abban az időben ugyanúgy nem volt más út Magyarországon, mint ahogy ezzel egyidejűleg más, volt szocialista országokban sem volt más út, amelyekben még súlyosabb beavatkozásokra volt szükség.

De ebből a beszámolóból minden józanul gondolkodó olvasó számára kiderül, hogy ez a stabilizációs politika, miközben '95-96-ban sebeket ejtett, '97-98-ra maga teremtette meg a sebek orvoslásának feltételeit és eszközeit, hiszen '97-98-ban meggyorsult a beruházások, a reálbér, a termelés, az export növekedése.

Tisztelt Országgyűlés! Egyetértve és támogatva a beszámolót, s örvendezve annak, hogy a kormánypárti többségű bizottságok is - a gazdasági bizottság, a költségvetési bizottság, a számvevőszéki bizottság - támogatják a beszámoló elfogadását, szeretném örömömet kifejezni afölött is, amit a pénzügyminiszter úrtól hallottunk, miszerint a monetáris politika alapkérdéseiben egyetértés van a Nemzeti Bank és a kormány között.

Most már több mint fél éve örömmel látjuk, hogy a kormány gazdasági tárcái és a Nemzeti Bank között termékeny együttműködés valósul meg. Ez iránti vágyunkat már a kormányprogram vitájában megfogalmaztuk, és mind ez ideig örülünk annak, hogy ez így is van. Amit a pénzügyminiszter úr elmondott, szinte mindennel egyet lehet érteni, talán csak egyetlen félmondatával kapcsolatban vannak fenntartásaim, amikor arról beszélt, hogy az utóbbi fél évben alakultak kedvezően az inflációs várakozások. Nyilván hosszabb ideje és az inflációs várakozások is együtt javultak abban a többéves folyamatban, amely során az infláció csökkent, és a gazdaságpolitikai folyamatok kedvezően alakultak.

Annak is örülök, amit a pénzügyminiszter úr arról mondott el, s amit a kormányülésekről kiadott közleményekből is ismerünk, hogy a kormány elkötelezte magát a Nemzeti Bank függetlenségének megerősítése mellett, kielégítve ezzel az európai uniós elvárásokat.

Mindez tehát örömet okoz, és egyetértést tesz lehetővé közöttünk, de sajnos egy dolog okozott nekem meglepetést, nevezetesen a Fidesz képviseletében Rogán Antal képviselő úr részéről elhangzott felszólalás, amely, mondom, első pillanatban meglepett; aztán ahogy végiggondoltam, amit tőle hallottam, tulajdonképpen meg kellett értenem, miért mondta el azt. Rogán képviselő úr egyrészt visszautalt arra, hogy az előző kormány idején lemondatták Bod Péter Ákos elnök urat. Meg kell mondanom, egyetértek azzal, hogy ez nagyon szerencsétlen dolog volt. Igaz, hogy nem először történt ilyesmi 1990 óta Magyarországon, de nagyon szerencsétlen dolog volt, ezzel egyetértek: nem volt helyes.

Ha már szóba hozta ezt Rogán képviselő úr, akkor említsük meg, hogy Bod Péter Ákos elnöksége alatt ellentétes folyamatok zajlottak a magyar monetáris politikában; olyan megalapozatlan, erőltetett kamatcsökkentés, amely ártott a magyar gazdaság egyensúlyának, és mellesleg a bécsi leánybank problémái is éppen azokban az években keletkeztek, noha éppen Surányi elnök úrtól tudjuk, hogy nem Bod elnök úrnak róhatóak fel ezek a problémák, ez csak időbeli egybeesés.

A fontosabb kérdéskör Rogán Antal képviselőtársunk felszólalásában nem is ez, hanem Rogán Antal képviselő úr több tekintetben is elégedetlenkedett a beszámolóval; nem vitatta a beszámolóban szereplő gazdasági elemzés helytálló voltát, viszont kifogásolta, miért nem esik több szó, több magyarázat a bank belső gazdálkodásáról, miért nincs több szó az adósságcseréről, miért nincs több szó a bank érdekeltségeiről. Őszintén szólva, első hallásra nem egészen érthető, hogy miért zavarta ez a képviselő urat, aki a Fidesz nevében szólt hozzá, hiszen kétségtelen, hogy az adósságcserével kapcsolatban számos politikai erő, többek között a jelenleg a kormányban ülő Független Kisgazdapárt is, ellenzéki korában nagyon - hogy finoman fogalmazzunk - erőteljes fenntartásoknak adott hangot.

 

(18.10)

 

De azt is tudjuk, hogy azóta a pénzügyminiszter úr éppen a zárszámadási vitában - erre akkor is felhívtam az Országgyűlés figyelmét - egyetértőleg emlékezett meg az adósságcseréről, mint amely a gazdasági tisztánlátást szolgálta. Elhangzott a vitában az, hogy ez az adósságcsere az adófizetőknek egy fillérjébe nem került, ez a gazdasági tisztánlátást és a funkciók helyretételét szolgálta. Jó lenne, ha tudnánk a Fidesz-frakció képviselőjétől, hogy most van valami baja az adósságcserével, ahogy a Kisgazdapártnak ellenzéki korában volt, vagy nincs baja az adósságcserével, ahogy a pénzügyminiszter úrnak - ha jól értettem korábban - nincs. Mert ha nincs baja az adósságcserével, akkor nem tudom, hogy miért kellene arról többet fejtegetni a beszámolóban.

Ugyanez a problémám azzal is, hogy mi a kifogása a képviselő úrnak azzal kapcsolatban, hogy nincs több szó a bank belső gazdálkodásáról. Tisztelt Országgyűlés, megtudjuk a beszámolóból azt - a 272. oldalon szerepel a vonatkozó adat -, hogy a jegybank összes általános működési költsége '95-ben, '96-ban, '97-ben reálértéken számítva évről évre csökkent. Hol van még a magyar államapparátusban ilyen intézmény? Többek között 1998-'99-ben mindenütt ezzel ellentétes tendenciát látunk! Az is kiderül, erre is történt már hivatkozás, hogy a létszám is egyharmadával csökkent ezekben az években. Latorcai úr ugyan elmondta szintén mint fideszes képviselő, hogy ennek egy része tulajdonképpen funkcióátadásból adódik, hogy nem is olyan szép a menyasszony, mondta ő, de mégiscsak kedvezőek ezek a folyamatok. Mi a baj, amiért nem eleget írnak erről? Azt hiszem, hogy nincs baj. Azt hiszem, tisztelt Országgyűlés, hogy nincs baj.

A harmadik kérdés a bécsi leánybank. Senkinek nincs baja a problémával, de az azért furcsa számomra, hogy éppen azok a pártok kifogásolják, hogy az eladásra még nem került sor, akiktől én az elmúlt öt évben még soha sem hallottam olyan utalást, hogy valamit miért nem privatizálnak gyorsabban. Mind a kisgazdák, mind a Fidesz, mind a kereszténydemokraták mindig csak azt kifogásolták, hogy egyáltalán miért adják el az állami tulajdont. Most hirtelen az a baj, hogy miért nem adták el gyorsabban.

Szóval, kicsit az az érzése az embernek végighallgatva Rogán Antal képviselő úr felszólalását, amelyet a Fidesz-frakció nevében mondott el - hogy is mondjam? -, hogy ez egyfajta kekeckedés, hogy ilyen egyszerű kifejezést használjak. És azt hiszem, tisztelt Országgyűlés, hogy ez azzal magyarázható - ez egy lélektani magyarázat, ha úgy tetszik -, hogy a Fidesz-frakció számára ez a beszámoló, amely arról szól, hogy az a stabilizációs gazdaságpolitika, amelynek az egyik oszlopa a Magyar Nemzeti Bank volt az elmúlt négy évben, ez a stabilizációs gazdaságpolitika sikeres volt. Ez a stabilizációs gazdaságpolitika, hadd tegyem hozzá, nem egy részletében, hanem egészében azt érte el, amit a kidolgozói négy évvel ezelőtt megígértek - kitaláltak, végiggondoltak és megígértek. Azokkal az eszközökkel - leértékelés, vámpótlék, csúszóleértékelés, szigorú monetáris és fiskális politika, ezekkel az eszközökkel - javítva a magyar gazdaság versenyképességén, megalapozott egy most már negyedik éve tartó gazdasági növekedést. Egy olyan gazdasági növekedést, amelyről joggal mondjuk el, hogy a térségben jelenleg talán a leggyorsabb, de mindenesetre Lengyelországgal együtt vagyunk a vezető helyen, amely - mint ezt a miniszterelnök úr elbüszkélkedte - kétszerese az Európai Unió növekedésének várhatóan. És ennek feltételei ebben a négy évben teremtődtek meg.

Tisztelt Országgyűlés! Azt gondolom, hogy ez az elemzés nincs összhangban azzal a képpel, amelyet erről a négy évről ellenzékben a Fidesz politikusai hirdettek. De hozzáteszem, nincs összhangban azzal a képpel sem, amelyet a Fidesz elnöke, a jelenlegi miniszterelnök a múlt héten a Vigadóban mondott. A múlt héten a Vigadóban azt mondta a miniszterelnök úr...

ELNÖK: Képviselő úr, kénytelen vagyok félbe- szakítani! Igaz, nincs időkorlát, de még egyszer elmondom, most nem a miniszterelnök úr nyilatkozatairól, hanem a jelentés tartalmáról kellene beszélni. Ne haragudjon, kénytelen vagyok önt a tárgyra térésre figyelmeztetni, mert még van egy másik törvénytervezet, a munka törvénykönyve, és körülbelül 14 felszólaló vár arra, akik nem arra kíváncsiak, ön hogy értelmezi a miniszterelnöki beszédet. (Taps és közbeszólások az FKGP padsoraiból: Helyes, helyes!) Most önt arra kérem, hogy az előttünk lévő jelentéstervezetről beszéljen, és tényleg szakszerűen csak arról a jelentésről. (Derültség.)

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Teljesen szakszerűen beszélek róla, elnök úr! (Derültség.) Egyébként az utolsó négy felszólaló közül én leszek a legrövidebb, mert az előző felszólalók, akik szintén nem csak a jelentésre szorítkoztak, 20-30 perceket beszéltek, én még csak most érem el a húsz percet...

ELNÖK: Ha én vezettem volna, megmondom őszintén, ott is szóba hoztam volna! De sajnos nem én vezettem. (Derültség.)

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Hamarosan befejezem. (Dr. Suchman Tamás: Csak a szakszerűségre vigyázz!) Tehát a miniszterelnök úr úgy jellemezte ezt a beszámolót, ezt a gazdaságpolitikát, ahol gyermekek, családok, nyugdíjasok jövőjét áldozzák fel csak azért, hogy jelezzék a külvilágnak, hibátlanul fel tudják mondani az éppen divatos közgazdasági leckét. Nos, ebből a jelentésből kitűnik, hogy itt nem valami leckefelmondásról volt szó, hanem egy olyan gazdaságpolitikáról, amely megalapozta azt, hogy azokat a sebeket, amelyeket a magyar gazdaság válsága a magyar családok millióin ütött, ezeket a sebeket most be lehessen gyógyítani.

Én tehát annyit szeretnék mondani, hogy ez a beszámoló azért lehetett nem igazán rokonszenves azoknak a kormánypárti frakcióknak, akik azért természetesen támogatják az elfogadását - és ennek nagyon örülök -, mert aki ezt a beszámolót elfogadja, az nehezen tudott tapsolni ezeknek a miniszterelnöki mondatoknak a múlt héten a Vigadóban, holott az ott jelenlévők lelkesen megtapsolták ezt a mondatot.

Tisztelt Országgyűlés! Ezt azonban önöknek kell eldönteniük magukban, hogy akkor járnak-e el helyesen, amikor támogatják ennek a beszámolónak az elfogadását - és remélem, hogy támogatni fogják -, vagy akkor, amikor egy ilyen szerencsétlen mondatnak a Vigadóban tapsoltak.

Befejezésül egy záró utalást szeretnék tenni. Vannak olyan intézmények a gazdaságban is, a társadalmakban is, amelyek bizonyos értelemben a saját megszüntetésükön dolgoznak. Nos, a Magyar Nemzeti Bank, amely a forint erősségén, a forint stabilitásán dolgozik - ez a fő funkciója -, azzal a monetáris politikával, amelyről ez a beszámoló képet ad, a forint megszüntetésén dolgozik. Hiszen az a folyamat, amelyet ez a beszámoló tükröz, megalapozza azt - és erről is szó esett ma is -, hogy néhány év múlva, ahogy erről a pénzügyminiszter úr beszélt, a maastrichti követelményeket is teljesítve válhassunk az Európai Unió tagjává, és ezt következően néhány évvel, erről is beszélt - szerintem helyesen - a pénzügyminiszter úr, Magyarországon is bevezetjük az eurót, és eltűnik a forint az életünkből. Mi, remélem, valamennyien nem aggodalmaskodni fogunk, hanem a magyar gazdaság erejének és sikerének fogjuk tekinteni, ha néhány év múlva ide eljutunk. Ennek azonban nyilvánvalóan az a feltétele, erről is beszélt mind Surányi elnök úr, mind a pénzügyminiszter úr - és egyetértek velük -, hogy azt a szigorú monetáris politikát folytassuk a következő években is, amelyet az elmúlt években folytatott a jegybank. Ennek pedig feltétele, hogy a jegybank függetlenségét a törvényekben is és a törvények működtetési gyakorlatában is fenntartsuk és megőrizzük.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm. Révész Máriusz képviselő úr kétperces felszólalásra jelentkezett? (Révész Máriusz: Igen.) Tessék, öné a szó.

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársam! Azt hiszem, mind a Vigadóban, mind a parlamentben érdemes lett volna pontosan odafigyelni arra, amit a miniszterelnök úr elmondott. A miniszterelnök úr a Bokros-csomag által a családokon ütött szükségtelen sebek begyógyításáról beszélt, és azt hiszem, hogy erre nagy szükség is van. Ugyan mivel magyarázható a családi pótlék nem alanyi jogúvá tétele? Az ellenzék nagyon hangosan mindig elmondja, hogy itt a leggazdagabb rétegek támogatásáról van szó. Én visszamentem például abba az iskolába, ahol tanítottam, és az én iskolámban ez négy pedagógust érintett, ebből három pedagógus házaspár, akiknek nem jár a családi pótlék pontosan azért, mert közalkalmazotti fizetésük az utolsó pillanatig nyomon követhető.

(18.20)

A példákat még lehet sorolni, és én azt hiszem, nagyon helyes, hogy ez a kormány hozzálátott a Bokros-csomag ilyen rossz döntéseinek kiküszöböléséhez. Azt hiszem, hogy erről volt szó, és ezt a Vigadóban egészen pontosan megértették.

ELNÖK: Danka Lajos képviselő úr kétperces felszólalása következik.

DANKA LAJOS (FKGP): Köszönöm, elnök úr. Kénytelen vagyok reagálni az elhangzottakra. A Kisgazdapárt az adósságcserét most sem tartja szerencsésnek, csak mi úgy fogjuk fel, hogy az egy része már a történelemnek, előre kell tekinteni, és abba az irányba kell haladni az adott alapokról, amerre lehet.

A másik: a privatizációval kapcsolatban a Kisgazdapárt nem általában a privatizációt szokta ostorozni, hanem a stratégiai ágazatok eladását, ami - mondjuk úgy - szerencsétlen volt, és az egyetlen sikerágazata volt az elmúlt időszak privatizációjának az előző kormány beállítása szerint. A bankok értékesítése egy más kérdés volt, más feltételekkel, másként ment végbe, a mai napig nem tudjuk, hogy az állam milyen garanciákat vállalt itt.

A következő: a keynesi és a monetáris politika között a mai napig vita folyik, ami nem dőlt el közgazdászok között sem. Itt hivatkozni egy egyoldalú eredményre olyan, mint a katasztrófaelmélet, amikor a pillangó megrázza a szárnyát és a világ másik végén kitör a tornádó.

A Bokros-csomaggal kapcsolatban, azt hiszem, tudjuk azt, hogy az Alkotmánybíróság annak nagy részét megsemmisítette. Az, hogy ez a későbbiekben nem volt érzékelhető, azt mutatja, hogy nem is volt rá szükség.

A GDP-növekedésének az a része, ami ilyen szépen látszik, nem érzékelhető a magyar családokban. Miért nem érzékelhető? Azért, amit a miniszterelnök úr elmondott, hogy tulajdonképpen itt a multik termelték meg azt a gazdasági növekedést az elmúlt időszakban, amit statisztikailag ki tudunk mutatni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és ennek a hasznát ők élvezik és nem a magyar családok. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Kétperces felszólalásra Rozgonyi Ernő képviselő úr következik.

ROZGONYI ERNŐ (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Stabilitás, elhangzott itt többször is, Bauer képviselő úr részéről is, de a monetáris politikáról szóló anyagban is. Ez úgy néz ki, hogy tízmillió, ezen belül hatmillió nyomorba züllesztett ember hátán a nemzeti vagyon és a belső piacok jelentős részének elvesztésével a magyar ipar, kereskedelem, mezőgazdaság szétverésével, minden magyar teljesítmény elfojtásával, naiv magyar emberek rendszeres kifosztásával valósult meg. Ez gazdaságpolitika? Ez a pénzügyi mutatók fetisizált, öncélú, stabilizációja és stabilitása! Kit, mit és hogyan védett mindez? Ha ez továbbra is így folytatódik, igen nagy baj lesz, bérmunkás és pincér nemzetté válunk, nem hiszem, hogy ezt akarjuk. (Taps a MIÉP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Hegedűs Lóránt képviselő úr következik kétperces felszólalásra.

IFJ. HEGEDŰS LÓRÁNT (MIÉP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Bauer Tamás képviselő úr sebek ütéséről és gyógyításáról beszélt. Nem kellett volna. Azt hiszem, hogy szükséges volt mindezt közölni, erkölcsi alapon is. Ne féljen, nem fogok a magyar hazafiak körméről beszélni, de azért annyit mondok, hogy sebek ütését nem Bauer Tamásnak, nem az SZDSZ elitjének, nem az általuk képviselt pénzügyi lobby tagjainak kellett ebben az országban elviselnie.

Éppen ezért mindezt csak gúnyként értékelhetjük, és ezzel kapcsolatosan hadd idézzek nem egy magyar nacionalistát, hanem Shakespeare-t, a nagy drámaírót: "Csak sebetlen gúnyolhat így sebet." Mit tud Bauer Tamás a mi sebeinkről? Mit tud arról, mit kellett kiállnunk az elmúlt években, a magyar családoknak?

Érezte ezeket a nélkülözéseket? Vagy ha nem, akkor jobb lenne, ha hallgatna.

Köszönöm.(Taps a MIÉP soraiból.)

ELNÖK: Bauer Tamás képviselő úr kétpercese következik.

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm, elnök úr. Danka Lajos képviselő úrnak, csak annyit szeretnék mondani, hogy a multik Magyarországon egy fillért sem termeltek, magyar munkavállalók termeltek olyan vállalatoknál (Derültség a MIÉP soraiban), amelyek multinacionális cégek tulajdonában voltak, magyar munkavállalók kerestek ott béreket, és a magyar költségvetésnek fizettek ott be adókat. (Rozgonyi Ernő: Ez rosszabb, mint Rákosi!)

A másik megjegyzésem pedig Révész Máriusznak szól. A Bokros-csomag sebei elsősorban nem a családi támogatások felső 10 százaléktól való elvonásából állnak, hanem abból, hogy az átmenetileg megemelkedő infláció leértékelte nagyon sok mindenkinek a bérét, jövedelmét, nyugdíját, családi pótlékát stb., azokét, akik továbbra is kaptak. Ez volt az igazi veszteség, és nem az, hogy a családi támogatások csökkentek, és ezt azáltal lehet visszaadni, mert ma a reálbérek növekednek, a reálnyugdíjak növekedhetnek, és növelhetők a társadalmi juttatások is. De csak azért növelhetők, kedves képviselőtársam, mert elindult a gazdasági növekedés, a gazdasági növekedés pedig azért indulhatott el, mert a stabilitás és a gazdaságpolitika megvalósult.

Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ és az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Gidai Erzsébet képviselő asszony, írásban előre jelentkezett felszólaló következik.

DR. GIDAI ERZSÉBET (MIÉP): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Referálók, Pénzügyminiszter Úr és Magyar Nemzeti Bank Elnöke! Olvasva, pontosabban tanulmányozva ezt az anyagot, hiszen bőségesen állt rendelkezésre idő, örülök annak, hogy végre a parlament és a plenáris ülés elé került, amire eddig még nem volt példa, és ez természetesen elindíthatja majd a különböző kérdések albizottsági, ad hoc bizottsági további vizsgálatát, illetve ami természetesen kapcsolódik a Magyar Nemzeti Bank teljes körű átvilágítási kérdéséhez és teljes körű ellenőrzéséhez.

Amit a felvezetésnél hallottunk a gazdasági bizottság részéről, meg szeretném jegyezni, nem volt teljes körű, hiszen nem hallatszott egy szó sem arról, hogy a gazdasági bizottságban nagyon komoly vita alakult ki, kérdések merültek fel, amire Kovács Álmos nem akart vagy nem tudott válaszolni, például az adósságszolgálati összegre 1997-98-99-ben. Nem kaptunk választ a lecserélt adósságra, nem kaptunk egyéb kérdésekre sem választ, tehát ami itt elhangzott, az már egy lekerekített vélemény volt, és nem igazán tükrözte a gazdasági bizottságban megjelent vagy lezajlott vitát.

Hallgatva a kettejük beszámolóját, meg kell hogy mondjam, ledöbbent az a fajta vulgáris, kincstári optimizmus, amellyel itt a rádió hallgatóit, mert nyilván hallgatják ezt az adást, vagy az itt ülő képviselőket lebecsülik. Ne tessenek azt gondolni, hogy ez a vulgáris közgazdaságtan adja a magyar gazdaságpolitika alapját. Emlékszem, a '80-as években és még azt megelőzően is örökösen azzal a kincstári optimizmussal küzdöttünk, ami mindig úgy hangzott, gondoljuk a '80-as évekre, az MSZMP '85-ös, XIII. kongresszusa után elhangzottakra, hogy túl vagyunk a hét szűk esztendőn, most már a növekedés következik, és sorolhatnám végig - és közben egy nagyon súlyos gazdasági összeomlás következett be. Készítettünk erről nem egy elemzést, azóta már többen publikálták. Abban az időszakban is kimutatható volt a gazdaság leépülése, a külföldi adósság sokkal keményebb, ugrásszerű növekedése, amit elhazudtak a publikációban, elhazudtak a kincstári optimizmusban, majd később ugyan korrigálták ezt, de akkor nem jelent meg a nyilvánosság előtt, és nem közölték a közvéleménnyel.

Ugyanolyan érzésem volt most, hallgatva a két beszámolót, amikor a növekedésről, az inflációról voltak szívesek szólni, hiszen maga az inflációszámítást - nem szeretnék most szakmai kérdésekre kitérni, nagyon jól tudjuk, hogy rengetegféle számítás van - ahogy hazánkban készítik, ez igen-igen kemény kritikát érdemel.

 

(18.30)

 

Egyrészt ha áttekintjük a lakosság többségének a fogyasztói kosarát, és ha az átlagkeresettel rendelkező családnak 36-38 ezer forintos a fogyasztói kosara - most a CP-re, vagyis a fogyasztói árindexre gondolok, ami meghatározó az infláció alakulásánál -, akkor abban a fogyasztói kosárban 90 százalékot tesz ki az élelmiszerfogyasztás és a rezsi, tehát a lakás fenntartásával kapcsolatos kiadások! Márpedig itt egy nagyon gyors exponenciális áremelkedés következett be, és hogyha az indexet ezekkel a súlyokkal számítom ki, akkor bizony a várható infláció nem 9 százalékos, hanem ennek legalább a kétszerese!

A másik dolog: a növekedés. Az is ismert, hogy a növekedésnek van egyfajta tényleges fetisizálása, amikor a GDP-hez hasonlítjuk, hiszen nagyon jól tudjuk, hogy a növekedés valós mértéke a nettó jóléti gazdasági mutató, tehát az a mutató, amely azt tükrözi - és csak akkor van értelme a gazdasági növekedés elemzésének, hogyha tükrözi -, hogy mennyire változtatja meg az adott nemzetgazdaság jólétét. Márpedig minden gazdaságpolitikának, minden gazdasági döntésnek a monetáris és fiskális politikának csak egyetlenegy célja lehet, hogy az adott nemzetgazdaság jólétét emelje! Ha nem ez a cél, az egy bukott gazdaságpolitika!

Márpedig ha ilyen szempontból nézzük, akkor tessék összetenni, és képzeljük el a koordináta-rendszerben a különböző mutatóknak az alakulását, és akkor egészen más képet kapunk a gazdasági növekedés értelmezéséről. Hiszen ha végigtekintjük például a sokat emlegetett ipari termelést, amely '97-ben valóban 11 százalékos növekedést jelentett, de a belső piaci értékesítés csökkent, megemelte az exportot, mert tudjuk jól, hogy a multinacionális cégek összefonódásával innen szállítják ki a saját, más országban elhelyezett ipartelepeikre ezeket a termékeket vagy fogyasztásra! Ezt csak egy tisztított mutatóval lehet tisztességesen értékelni!

De rakjuk hozzá az adósság alakulását! A belső adósság kétszeresére növekedett. Nem lehet ezektől eltekinteni: 3000 milliárdról 6000 milliárd forint fölé emelkedett a belső adósság '94 és '98 között!

Tegyük hozzá a munkanélküliség alakulását - elsőéves közgazdász hallgatóknak is oktatjuk az infláció és a munkanélküliség összefüggését -, és akkor látjuk, hogy Magyarországon a munkanélküliség tényleges aránya vagy tényleges nagysága 1 millió 200 ezer fő. És akkor beszélünk hamisan a regisztráltról, bár szerencsére most már a KSH is kihozza a tényleges munkanélküliség 26 százalékos nagyságát. Ez egy egészen más képet ad!

Tegyük hozzá a külföldi adósságállományt! Nehogy azt higgyük, hogy a külföldi adósság Magyarországon jelentős mértékben csökkent! Ez teljes áltatása a közvéleménynek is, meg saját magunknak is! Már aki legalábbis ezt elfogadja! A 25 milliárd dolláros bruttó külső adósságállomány magas! Azokat a trükköket, amit itt elvégeztek, hogy belső adóssággá tették át, vagy amikor '95-ben a 35 milliárd dollárt az energiaszektor nem egészen tisztességes privatizációja révén csökkentették - ez húsz évre titkosított adatokkal párosul, amit a Magyar Nemzeti Bank titkosított, ami teljesen jogtalan -, akkor valamelyest csökkent az adósságállomány, de még mindig nagyon magas fajlagos mutatóként! Tehát egy lakosra vetítve magas a külföldi adósságállomány, és rendkívül magas, világviszonylatban is második, harmadik helyen vagyunk a belső adósságállományt tekintve. Akkor mire jó a gazdasági növekedésnek ez az önök által kincstári optimizmussal feltupírozott nagysága?!

Ha megnézzük azt, hogy az exportnak a 70 százalékát kiviszik, ami külföldi tőke kezében van, elviszik az országból! Repatriálják a profitot! A profit 66 százaléka kimegy, tehát nem itt fektetik be a kapott profitot, nem beruházások növelésére fordítják, kiszállítják, ami teljesen jogos gondolkodás a külföldi tőkének ez a magatartása!

Ha megtekintjük vagy átnézzük a költségvetést, akkor valóban mi hasznunk származik ebből? Ami veszteséget okozott a magyar gazdaságnak! Ha ezt a veszteséget visszakapná kártérítésként vagy kárpótlásként, és befektetné a technológiai fejlesztésbe, a humán infrastruktúrába, az életszínvonalat javító intézkedésekbe, akkor bizony Magyarország elérné azt a fejlettségi színvonalát, ami a két világháború között volt, amikor fejlettebb volt, mint az akkori Svédország és Japán! És ma hol van? A hatvanadik és hetvenedik ország között!

 

(A jegyzői széket Herényi Károly foglalja el.)

Kik adják a költségvetés bevételének 68 százalékát? A bérből és fizetésből élők, tehát a végső fogyasztók, aminek a zöme a lakosság. Azért jó buli Magyarországon befektetni, mert a jól képzett munkaerő itt a legolcsóbb, a legalacsonyabb bérért dolgoznak! Tehát ha megnézzük, hogy mennyi a külföldi cégeknek a befizetése adó formájában, vagy mennyi a társaságiadó-befizetés, akkor nagyon jól tudjuk, hogy 256 milliárd forint, és a pénzügyi intézményeknek még az egy százalékát sem éri el, tehát a külföldi biztosítók és külföldi bankok adóbefizetése a költségvetésbe.

Tehát itt nem forrásbehozatal, hanem forráskiáramoltatás van, óriási tőkekivonás az országból! Ezt természetesen tükrözi - ahogy a kisgazda kolléga mondta - a családok megélhetésének rendkívül katasztrofális romlása! Aki pedig ezt nem látja - persze, képviselői székből ezt nehéz nézni - menjen el a IX., a VIII. kerületbe, menjen el a Nyírségbe, menjen más területre, végezzen ott szociográfiai elemzéseket, és majd szembesül vele! Ezt mindenekelőtt a mostani felelős pozícióban lévő tisztviselőknek és kormányzati tagoknak!

Nézzük meg a Magyar Nemzeti Bank tevékenységét - hiszen erről van szó az anyag egyharmadában vagy negyven százalékában, a többi gazdasági, pénzügyi elemzés! A jegybanki törvény, a '91-es törvény, kimondja, hogy az MNB-nek mi a három fő feladata: a nemzeti fizetőeszköz belső és külső vásárlóerejének védelme; jogosult bankjegy- és érmekibocsátásra; aranyból, devizából készletet gyűjt.

Márpedig ha megnézzük az 1. és a 3. pontot, akkor valójában nem teljesítette a feladatát! Tehát nem végezte el, nem történt meg a vásárlóerő-védelem, hiszen a nemzeti fizetőeszköz vásárlóereje rendkívüli mértékben romlott. Ami pedig az aranykészleteket illeti, ezek az aranykészletek eltűntek! Igaz, nem tudjuk pontosan, hogy mi van a hátterében, milyen az aranykészlet bevétele. Jó? Nem jó? Hiszen nincsenek erre adatok! Elegendő volt az aranyért kapott összeg? Mi történt az aranykészlettel? Mi történt az ezüstkészlettel? Hiszen ott még ráadásul 6 milliárd forintos veszteség is megjelent egy elszámolási hibából! Ezekről a Magyar Nemzeti Bank hivatalos szerveinek vagy vezetőjének kötelessége lett volna a parlamentnek beszámolni és információkat adni, nem pedig titkosítani! Annál is inkább, mert az Országgyűlésnek beszámolási kötelezettséggel tartozik, mondja a jegybankról szóló törvény.

Tehát nem játszhatja el azt a szerepet, hogy egy állam az államban, ahol körülveszi magát misztikus köddel, és nem lehet az adatokhoz hozzájutni! Mert mit jelent? Mi a Magyar Nemzeti Bank? Mi egy központi jegybank? Nem magáncégek társulása, ez nem magán kft. vagy magán rt., hanem igenis közvagyon! Közvagyon, mégpedig közpénzekkel dolgozik! Kié a közvagyon? A magyar nemzet minden itt élő tagja a tulajdonosa! Tehát legalább kötelessége lenne a tevékenységéről részletesen és tételesen elszámolni, és nem lehet tovább folytatni, hogy egyoldalas, rövid, általános könyvvizsgálói jelentéssel áltassák a képviselőket!

Én azt hiszem, hogy a parlamentnek nemcsak az a feladata, hogy törvények tömegét alkossa, mert akkor törvénygyárosok leszünk, hanem az a feladata, hogy a törvények alakulását nyomon kövesse, a törvények betartását ellenőrizze, mert különben nincs szükség parlamentre! Ezt minden képviselő elvállalta, kötelessége az ellenőrző funkciót is ellátnia! Mert hogy áll szembe a választóival? Hogy áll szembe, amikor megkérdezik tőle, hogy mit csinált a Pénzügyminisztérium, vagy mit csinált a Magyar Nemzeti Bank, miért nem tette szóvá? Nem lehet elegáns mozdulattal, egy kézlegyintéssel elintézni ezeket a nagyon súlyos, szinte - kimondom: - rákos daganatként itt létező területeknek a rendezését azon a címen, hogy essünk túl rajta, és fogadjuk el, mert már történelem! Nem történelem! A hatásai mind a mai napig, sőt, még hosszú éveken keresztül érződni fognak, ha ezen azonnal nem változtatunk!

Ha megnézzük a tevékenységét, akkor az derül ki, hogy egy 5000 milliárdos eszköz- és forrásértékkel rendelkező - mondjuk azt - nagy cég 1996-ban 55 milliárd veszteséget termelt!

(18.40)

1997-ben 56 milliárd forint helyett - benne van a jelentésben - 6 milliárdot teljesített, és közben megkötötte a titkos "egyezményt" az adósságcseréről, és egyszerre átalakult a mínusz plusszá. Itt jön be az a kérdés, amit többen felvetettek - jómagam is már többször -, hogy igen, tételesen át kell tekinteni az 1750 milliárd forintos adósságcsere hátterét. Előszedtem a jegyzőkönyveket, amelyek a számvevőszéki bizottságban és a költségvetési bizottságban lezajlott vitát tartalmazzák, és meg kell mondanom, hogy például az első bizottságban az egyik szocialista képviselő erősen megkérdőjelezte ennek az adósságcserének a valós tartalmát, és úgy vélte - itt vannak a jegyzőkönyvek nálam, betekinthetők -, hogy ez csak részben igaz; részben igaz, hogy az államháztartás deficitjét finanszírozza, a másik rész a Magyar Nemzeti Bank egyéb tevékenységével kapcsolatos. Minek finanszírozza meg a költségvetés?

Milyen kitétel az, hogy bekerül a költségvetésbe, és nincs hatással az adófizetők zsebére? Hogyne lenne hatással! A mostani 1999. évi költségvetést itt vitattuk. Ebben benne van 190 milliárd forint kamat ennek következményeképpen, és benne van egy külön rovatban 400 milliárd forint törlesztés. Tessék már összeadni! Ha nem fizetik ki, csak a 190 milliárd forintot, akkor rendbe lehetne hozni legalább a felsőoktatást, és nem kellene itt vitatkozni filléreken, vagy rendbe lehetne hozni az egészségügyet, vagy tisztességesen munkahelyet lehetne teremteni. Milyen alapon adjuk oda a Magyar Nemzeti Banknak, mert rosszul gazdálkodott? És nem is tudjuk, hogy mire adjuk oda, nem tudjuk, mi van a hátterében. Előszedtem az akkori dokumentumokat, anyagokat, különböző cikkeket, és bizony, az Állami Számvevőszék részéről Nyikos László és Sándor István alelnökök együtt is és külön is készítettek jelentést annak idején, és mind a ketten külön is és együttesen is kifogásolták az 1750 milliárd forint áttételét, az adósságcserét.

A parlament nem kapott információt, meg kell mondanom, hogy nagyon nem is érdeklődött iránta. Ez részben a parlament hibája, nem követelte meg a tételes elszámolást. A pénzügyminiszter és a Magyar Nemzeti Bank aláírtak - itt van nálam a megállapodás másolata - egy olyan egyezményt, amely mögött nem tudjuk, hogy mi van, vagy legalábbis a parlament nem tudja. Ezt természetesen nem jóváhagyta az Állami Számvevőszék, az alkotmány értelmében csak jogilag, formailag ellenőrizheti. Az egyik alelnök, Sándor István ellenjegyezte törvényességi szempontból, de nem tartalmi szempontból, tehát még a tartalmi felülvizsgálat sem történt meg.

Ezért mi azt valljuk, és én személyesen szakmailag is kiemelten vallom, hogy már csak ennek az egyetlen tételnek a felülvizsgálatára hozzon létre a parlament egy ad hoc bizottságot, és nézze meg tételesen, hogy mi történt, hogyan zajlott le ennek a forrásnak az átvétele. Emellett természetesen a Magyar Nemzeti Bankot ellenőrizni kell, mert ha ez közvagyon és köztulajdon, akkor nem bújhat ki az ellenőrzés alól, nem húzódhat az úgynevezett jegybanki függetlenség vagy szuverenitás mögé - hadd hívjam fel a figyelmüket Boros Imre nem olyan rég megjelent nagyszerű cikkére -, mert a kettő nem egyenlő.

Az más, hogy a kormányzat alá nem rendeljük a döntéseit, de a parlamentnek alá kell rendelni, és a parlamentnek kötelessége ellenőrizni a Magyar Nemzeti Bank tevékenységét. Ezt a feladatot természetesen átruházhatja egy bizottságra - mi kezdeményezzük a bizottság felállítását -, átruházhatja az Állami Számvevőszékre, de ehhez módosítani kell az ÁSZ-törvényt. Tudjuk jól, hogy itt kétharmados törvény nem fog átmenni, mert jelenleg olyanok a politikai kommunikációs viszonyok, de átmehet egy más módszerrel: mégpedig módosítani kell a jegybanki törvényt, amely 50 százalékos, és a jegybanki törvény módosításával - amelynek van egy része a Magyar Nemzeti Bank ellenőrzéséről -, természetesen be kell építeni ennek a megfelelő formáját, tartalmilag is, és a parlamenti bizottság kezdeményezi ennek az áttekintését, a 20 évre titkosított adatokba történő betekintést.

Kérnénk a management lettert, a könyvvizsgálói részletes jelentést, mert ami itt szerepel, az nulla, nem fogadható el - ezt a részletes jelentést senki még a kezébe nem kapta, amiből lehetne legalább következtetni. Ez természetesen egy olyan módosítást is lehetővé tesz, hogy az Állami Számvevőszék - mert jelenleg még a legmegbízhatóbb ellenőrző szervezet, és tisztességesen látta el eddig a feladatát - alkalmas legyen arra, hogy a Magyar Nemzeti Bank teljes átvilágítását elvégezze. Ugyanakkor módosítani szükséges a Magyar Nemzeti Bank alapszabályát, hiszen van ebben egy tétel a 10. pontnál, könyvvizsgáló címszó alatt, hogy "a könyvvizsgálóra a bank elnöke tesz javaslatot". Nincs Európában olyan központi jegybank, ahol saját magát ellenőriztetné le a bank elnöke, és ezt ráadásul még valahol nem is felügyelik vagy nem is ellenőrzik.

A felügyelőbizottságról már volt szó. Ami itt ebben az anyagban szerepel, hogy a felügyelőbizottság mivel foglalkozott, legalábbis a napirendi pontok, így nem kielégítő. Szeretnénk látni, hogy a felügyelőbizottság milyen anyagokkal dolgozott, mi volt az igazgatótanács anyaga - nemcsak felsorolni címszerűen, a mögött annyi minden lehet, hanem a beadott dokumentumok alapján ellenőrizni, hogy valóban a felügyelőbizottság azzal foglalkozott-e, amit itt felvázolnak, mert abból, hogy címet adok valaminek, még nem tudom, hogy mi van a hátterében. Tudomásom szerint a mostani felügyelőbizottság - amely kisgazdapárti elnökkel működik - igen sok gonddal küszködik, még megfelelő infrastruktúrájuk sincs, nincs forrásuk, hogy a megfelelő felügyelőbizottsági munkát elvégezzék, nem tudom, hogyan fog ez a munka így tovább folytatódni.

Összefoglalva: ahol ilyen pénzügyi viszonyok működnek, ahol ilyen a gazdaság állapota, és ilyen torzót kaptunk jelentésképpen, ezt a mi frakciónk nem tudja elfogadni, és javasoljuk az ellenőrzés - akár jegybanktörvényi módosítással vagy azzal egybekötve és a bizottság létrehozatalával - mielőbbi elvégzését, amelynek esetleg még egyéb következményei is lehetnének.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a MIÉP és a Független Kisgazdapárt soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Lentner Csaba képviselő úr következik. (Keller László jelzésére:) Képviselő Úr! Egy kis türelmet kérek, Keller László képviselő úr megnyomta a gombot, nyilván kétperces felszólalásra.

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Később jelentkeztem hozzászólásra, de nem lehet elmenni szó nélkül Gidai Erzsébet képviselő asszony mondanivalója mellett. Igaz, a MIÉP még 1996-ban nem volt parlamenti párt, éppen ezért nem tudhatja azt, hogy annak az adósságcserének az előkészítése hogyan és milyen módon zajlott. Nagyon szívesen képviselő asszony rendelkezésére bocsátom Surányi elnök úrnak az 1996. szeptember 16-án kelt meghívóját, amelyben meghívta az összes pártot, ahol a téma többek között a monetáris politika aktuális kérdései mellett az államadósság finanszírozási rendjének változása és átalakítása volt. Az persze sajnálatos, hogy például a kisgazdák nem tudták képviseltetni magukat vagy nem akarták, és éppen ezért akkor a parlamenti vitában nem a legalaposabb felkészültséggel tudtak megnyilvánulni. Azt gondolom, hogy mindezt figyelembe kellene venni, messze nem úgy zajlott ez az egész adósságcsere, ahogy Gidai képviselőasszony erre utalt.

Három elemre azért szeretném felhívni a figyelmét, nem tudom, hogy a két percbe belefér-e. A jegybanki veszteség megtérítésére már Surányi elnök úr is utalt. Ha azt nem teszi a költségvetés, akkor annak a gazdaságpolitikai következményeire is szintén rá kell világítani. Azt is világosan kell látni, hogy ha ez az adósságcsere akkor nem következik be, akkor a mai napig nem lehetne felszámolni az MNB hitelnyújtását a központi költségvetésnek. Végül: nagyon sokat vitatkoztuk már az elmúlt hónapokban is ezekről a kérdésekről. Világosan kellene látni, képviselő asszony, hogy nem az átalakítás okozza a költségvetés növekvő kamatkiadásait. Nagyon jó lenne, ha ebbe az irányba is tájékozódna, és kevésbé indulatosan beszélne a jövőben ezekről az átalakítási kérdésekről.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Gidai Erzsébet képviselő asszony kétperces felszólalásra jelentkezett.

DR. GIDAI ERZSÉBET (MIÉP): Köszönöm szépen. Vártam is, hogy szóljon, úgyhogy nagyon köszönöm, hogy így szólt, mert legalább adott lehetőséget arra, hogy a továbbmondjam a véleményemet - ez természetesen érdem. Ahhoz komolyabban kellene elemezni az adóssághelyzetet és az adósság teljes történetét, nem csak kiragadva egy momentumot, amit volt szíves említeni, hiszen az adósságunk története az 1970-es évek végére vezethető vissza. Ne ijedjen meg, nem mondom el az egész történetet, leírtam, több tanulmány van, ajánlom figyelmébe, mások is leírták.

(18.50)

Onnantól kezdve, '81-től kezdve, valóban adósságot adósságra görgetve alakult ki az adósságcsapda, és gyakorlatilag tart mind a mai napig. Tehát ebből a csapdából nem lépett ki az ország. Az az egy momentum, ami ennél az adósságcserénél lezajlott - végignéztem az akkori irodalmat is, meg akkor annak idején feldolgoztam én ezt mélyebb szintig, de az itteni parlamenti anyagokat is, ami a vitát tükrözte -, azért látni kell, hogy nem volt tisztázva.

Akkor kérem, hogy mi van hátul tételesen! Sorolja fel ön! Mert nyilván akkor biztos valami más információhoz is hozzájutott, és tudja, hogy mik a belső tételek. Nagyon érdekelne. Mert ha valóban az, hogy csak az államháztartási hiányt finanszírozták, akkor természetesen, nem szívesen, de meg kell gondolni ennek a költségvetési rendezését. Nagyon örülnék, ha most pótolná, és ezt felsorolná, hiszen mindeddig ezeket a tételeket se szakembereknek, se más pénzügyi ismeretekkel rendelkező vagy ezzel a témával foglalkozónak nem sikerült feltárni, de még az Állami Számvevőszéknek sem, sőt a parlamentnek sem, hiszen ilyen anyag nem került a kezünkbe, és nincs az itteni archív anyagok között sem, még a zárolt anyagok között sem.

Amikor ezt megpróbáltuk annak idején föltárni... - hadd idézzem, mondjuk, Nagy Pongrác nevét, aki kifejezetten kéréssel fordult az illetékeshez, elutasító választ kapott. Tehát ebből adódóan örülnék ennek, hiszen itt a szocialista párti képviselő, akinek a dokumentumban szerepel a hozzászólása, pont ezt nehezményezte. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Meg is mondom, Nyers Rezső volt, aki ebben szólt, úgyhogy szíves örömmel hallgatnám ezt a kiegészítést.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm. Lentner Csaba képviselő úr következik, MIÉP. Tessék!

DR. LENTNER CSABA (MIÉP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Jegybankelnök Úr! Az 1997. évi nemzeti bankos beszámoló kapcsán eddig a vitában számos érv és ellenérv fogalmazódott meg. Azonban a vitát követve mind ez idáig nem hangzott az el, hogy 1997-re vonatkozóan a Magyar Nemzeti Bank milyen monetáris politikai irányelveket fogalmazott meg. Milyen monetáris politikai irányelveket fogalmazott meg, és ezek a monetáris politikai irányelvek mennyire voltak megalapozottak, mennyire voltak alkalmasak az ország gazdasági stabilitásának előrelendítéséhez? Való igaz, hogy a monetáris politikai irányelvek alapvetően két súlyponti kérdésre helyezik a hangsúlyt. Az egyik a pénzintézeteknél, kereskedelmi bankoknál levő kötelező tartalékráta szabályozása, a másik pedig az infláció leszorítása.

Ám mielőtt ezen két fontos terület részleteibe bocsátkoznék, hadd említsem meg azt, hogy amikor 1997 februárjában a kezembe vettem ezen '97. évre vonatkozó monetáris politikai irányelveket, feltűnt benne, hogy a Nemzeti Bank és a kereskedelmi bankok aggregált mérlegei egymással milyen összefüggést mutatnak. A '97. évi prognózisnál megdöbbentő volt számomra, hogy a kereskedelmi banki aggregált mérlegekben a Nemzeti Bank felé irányuló követeléstömeg, illetve a vállalkozók, vállalatok részére kihelyezett hiteltömeg tulajdonképpen egyenlő szinten állt egymással.

Itt arról van szó, hogy a kereskedelmi bankok rendelkezésére álló pénztömeget a Nemzeti Bank úgy prognosztizálta, hogy 50-50 százalékban oszlana meg. Ez tulajdonképpen a reálgazdaságtól - ipartól, mezőgazdaságtól - elég rossz fényt vetett rá, hiszen egy hitelvisszafogó politikát sugall. Ugyanakkor az a másik 50 százalék, ami a kereskedelmi bankoktól a Nemzeti Bank felé jelentkezik mint kihelyezés, az pedig arra utal, hogy a kereskedelmi bankok az állampapírpiacon kívánják a tőkéjüket kamatoztatni. Egy olyan gazdaság, amely önök szerint növekedésre lenne ítéltetve, és ha a nemzetgazdaság összforrásai 50 százalékban irányulhatnak oda, akkor ott bizony komoly probléma van.

Tartalmazott még ez a beszámoló - nagyon helyesen - '98-ra vonatkozóan is prognózist. Itt még tovább emelkedik tulajdonképpen az állampapírpiacon megjelenő kereskedelmi banki tőketömeg. Tehát ez a vállalkozások részére elég rossz előjelet sugallt már 1997 februárjában is, két évvel ezelőtt. Annak idején én ezzel a kérdéssel behatóan foglalkoztam, már csak annak kapcsán is, hogy a nemzeti bankos monetáris irányelvek megfogalmazták azt, hogy a kereskedelmi bankokban szabályozott kötelező tartalékráta szintje csökkenni fog; tehát ezt pozitívumként értékelte. '95-ben még 15 százalék körül volt a kötelező tartalékráta, majd '97 elejére a prognózis szerint ez lement volna 12-re - ez egy pozitívum. Kérdezem: tényleg pozitívum ez? Ilyen viszonyok között nem, bár a kötelező tartalékráta kapcsán nyilván elsőéves közgazdászhallgatók is tudják, ha emelem a kötelező tartalékrátát, akkor a gazdaságba kevesebb pénz mehet ki elviekben.

Maga az MNB-anyag is említi, hogy e kötelező tartalékrátaszint vonatkozásában az európai átlag már ma is jóval alacsonyabb a magyarországinál. Ez annyit jelent - írom egy könyvben -, hogy a tartalékolásból adódó jövedelemkiesés alacsonyabb a partnerországokban, így a versenyképesség megőrzése elviekben egy alacsonyabb tőkekövetelményt indokolhatna Magyarországon is. Most kétségtelen az, hogy amennyiben az állampapír-befektetések arányának további növekedése következik be - most már két év után bölcsebbek vagyunk, talán mindenki; ez bekövetkezett -, úgy a tartalékráta szintje csökkenni fog Magyarországon. Csökkent is. Ám azonban az kétséges - írom -, hogy a tartalékráta-feltöltést megoldó jegybankképes eszközöknél magasabb hozamú befektetésekre lelne a kereskedelmi bankrendszer, ismerve a külföldi cégek finanszírozási körülményeinek alakulását, továbbá a hazai vállalkozások többnyire hitelképtelen pozícióit.

Ehhez csak egy mondat magyarázatként: a nemzetközi cégek nem a magyar kereskedelmi bankrendszeren keresztül finanszíroztatják magukat. Ezek a külföldi cégek tőkeerősek. Ezek nem bankorientáltak, hanem maximum tőkepiac-orientáltak. De ezen túl külföldi származási helyről, az anyavállalatoktól a megfelelő tőke mindig rendelkezésükre áll. Az az IBM vagy a General Electric, a General Motors nem szorul arra, hogy egy ABN Amro Banktól vagy Erste Banktól hitelt vegyen fel, hiszen az a multinacionális cég, amely a magyar nemzetgazdaság tőkeerejét többszörösen meghaladja, az tulajdonképpen magyar szempontból hagyományos hitelpiaci eszközökkel nem finanszíroztathatja magát.

Végül is két évvel ezelőtt olyan állásponton voltam, hogy a kötelező tartalékrátának a monetáris politika eszköztárában betöltött hagyományos szerepe a pénz- és tőkepiacok sajátosságainak jelenlegi körülmények között megváltozott, funkciója leginkább abban jelölhető meg, hogy a kötelező tartalék a jegybankpénz iránti kereslet stabil elemeként szolgáljon, s a pénzforgalomban történő felhasználhatósága csökkentse a pénzpiaci kamatok volatilitását,ezáltal megkönnyítve más monetáris politikai eszközök alkalmazását.

A '90-es évek második felében írom: a tartalékrátát csak korlátozott mértékben lehet rövid távú likviditásszabályzásra használni. De egyúttal itt felmerül az is, hogy a kötelező tartalékráta alakulásán keresztül nézni egy nemzetgazdaság teljesítményeit, pénzügyi folyamatait, tulajdonképpen idejét múlt megközelítés. A '90-es évek elején a tartalékráta még alkalmas volt erre a szerepre, hogy egyszeri vagy nagyobb összegű pénzkivonást eredményezzen. '95-ben már rátaemelési korlátai is nyilvánvalóvá váltak, mert a nominális ráta emelésével az effektív ráta nem nőtt arányosan. '96-ban, amikor folyamatos tőkebeáramlás volt, illetve a devizakonverziót kellett semlegesíteni a likviditáskivonás érdekében, nem kellett a tartalékrátát emelni, ugyanis a passzív repó eszközével viszonylag erőteljesebb tőkebeáramlás esetén is kezelhetőek voltak a folyamatok. Másrészt a szabad banki források állampapírokba történő fokozódó befektetése nem indokolja a tartalékráták magas szinten történő tartását.

Tisztelt Képviselőtársaim! A másik dolog, amire utaltam, most hogy így zárszámadást végzünk a Nemzeti Bank '97. évi tevékenységeiről, illetve én elsőként a képviselők között felemlítem az irányelveket is, amelyekhez tulajdonképpen a Nemzeti Banknak tartania kellett volna magát, illetve amely közgazdasági mutató jellemzői alapján most megítélhető a tevékenysége, az az inflációs rátáknak a viszonyai.

 

(19.00)

Ennek kapcsán, infláció kapcsán hadd utaljak arra, hogy az infláció kétségtelenül lassuló, mind kisebb az infláció emelkedésének a mértéke. Ezzel az itt lévő képviselők közül tulajdonképpen nem vitatkozik senki, azonban, tisztelt képviselőtársaim, ami kimaradt a Nemzeti Bank jelentéséből, amiről nem beszélünk, amiről itt sem esett szó, az, hogy a környező országok hogyan állnak, milyen inflációs rátákkal dolgoznak. Közép-Kelet-Európában - mondanék néhány adatot - Csehország: évi átlagos növekedési ütem infláció vonatkozásában, termelői szektor, 5,5 százalék. Horvátország, ahol háború volt, '96-ról '97-re: 4 százalék. Lengyelország: 10,8. Szlovén Köztársaság: 6,2. Szlovák Köztársaság: 3,9. Ezzel szemben Magyarország 20,4 százalék. Tehát elképesztően magas ez az inflációs szint '96-97. év vonatkozásában. Tehát azt kell mondjam, hogy történtek lépések kétségtelenül, de nem igaziak. Tehát igazi átütő sikert elérni Közép-Kelet-Európában a magyar nemzetgazdaságnak, a monetáris pénzügyi rendszert irányító jegybanknak tulajdonképpen ehhez a viszonyítási alaphoz képest nem sikerült. Bár mondhatjuk, hogy minden relatív.

Tisztelt Képviselőtársaim! Hadd utaljak az infláció kapcsán magyar adatokra. Az ipar termelői árai '97-ben 20,4 százalékkal növekedtek. Az egy év alatti mérséklődés mindössze alig néhány tized százalék volt. Viszont, ami probléma és a lakossági fogyasztói kosárban meghatározó szereppel bír - és itt már átlag feletti árszintnövekedés van - a villamosenergia-ipar, a gáz-, a hő-, a vízellátás, mindezek a 20,4 átlag ellenére 34,1 százalékkal nőttek. A magyar családok, a bérből és fizetésből élők nem a 20 százalékot érzékelik, hanem a 34,1 százalékot. Tehát ennyivel ért kevesebbet a pénzük '97-ben. Ugyanakkor itt fel kell arra is hívnunk a figyelmet - és a jelentés kritikusan erről sem szól -, hogy a külföldi tulajdonba került ágazatok esetében történt ez a 34,1 százalékos árszínvonal-emelkedés. Tehát a stratégiai ágazatoknál, az energiaszolgáltatóknál, a vízműveknél, a gázműveknél, itt történt az emelkedés, ebből következően a legnagyobb profitszínvonal elérése is ezen a területen következett be.

Az infláció kapcsán, tisztelt képviselőtársaim, hadd utaljak önöknek egy összefüggésre, az infláció és a gazdasági növekedés viszonyára. Stanley Fischer, az IMF első vezérigazgató-helyettese is úgy ítéli meg, hogy az infláció és a növekedés között abban az esetben, ha kapcsolatot keresünk, és amíg ez az inflációnövekedési ütem két számjegyű, addig szoros korreláció, kapcsolat van. Azonban akkor, amikor az infláció már nem két számjegyűvé válik, az látványos növekedést a gazdasági teljesítményekre nem jelent. A gazdasági növekedés kapcsán lényeges azt hangsúlyozni, hogy a mezőgazdaság és olyan ágazatok, amelyek Magyarországon válságágazatnak minősülnek, a Nemzeti Bank finanszírozási, legfőképpen refinanszírozási politikáján keresztül nem kerültek kedvező pozícióba. Ezek az ágazatok úgymond a Nemzeti Bank hitelpolitikája révén háttérbe szorultak, ennek következménye az, hogy a mezőgazdaságban az agrárolló hihetetlen mértékben kitágult az élelmiszeripar esetében is, és összességében elmondhatjuk, a reálszektorra egy elsorvasztó hatást testesített meg.

Az adósságadatok elemzése kapcsán többször felmerült az, hogy gazdasági növekedés volt az országban, bár kormánypárti képviselők is több esetben cáfolták ezen körülményt. Igen, ha a bruttó hazai terméken, a GDP-mutatón keresztül ítéljük meg, akkor volt gazdasági növekedés, de ha úgy számoljuk a GDP-t, hogy összehasonlító árakon számolunk, akkor már korántsem volt olyan mértékű gazdasági növekedés, mint ami a Nemzeti Bank jelentéséből kiderül. A Nemzeti Bank jelentése utal arra, hogy ez a gazdasági növekedés a külföldi tulajdonba került ágazatok teljesítménynövekedéséből fakadt. Tehát egy koncentrált gazdasági növekedés van. Azonban ez a koncentrált gazdasági növekedés alapvetően, több mint 50 százalékban vámszabad területeken és vámterületeken lévő gazdasági társaságok teljesítménynövekedése. A GDP-mutatóba ezt beleszámoljuk, de van egy másik mutató is, a GNI-mutató, bruttó nemzeti jövedelem a magyar megfelelője, jelentése, eszerint viszont az a, mondjuk, tavalyi 4,4 százalékos gazdasági növekedés 1,5-2 százalékos gazdasági növekedésre leredukálódik, lecsökken.

Ha a Nemzeti Bank optimizmust sugalló kijelentéseit vesszük alapul, ha a folyó áras GDP-hez viszonyítom az államháztartási pénzügyi mérlegeket, a költségvetési hiány alakulását, ami maastrichti kritérium, a 4 százalék vagy viszonyítom a folyó fizetési mérleg alakulását, akkor valóban egy csökkenő tendencia van. Ezzel nem lehet vitatkozni, mert százalékszámításban - akinél van számológép vagy fejben jól számol - ez bizonyított tény. De ha már azt nézzük, hogy a központi költségvetés folyó árakon számított forint alapú bruttó tartozása egy hosszabb időszakot nézve, mondjuk '90 és '96 között 343,2 százalékra emelkedett, tehát ha abszolút értékekben beszélünk, akkor nincs olyan állampolgár, nincs olyan képviselő, aki ezt pozitívumként fogná fel. Sőt, '96-ról '97-re egy újabb jelentősebb összegű, 30 százalékos csökkenés még be is következett, mert mi volt ennek a feltétele? Az, hogy a stratégiai ágazatok eladásából befolyt pénzekből adósságtörlesztés történt.

A vázolt trendvonal meghatározó időszakának tekinthető '90 és '96 viszonylatában, megfigyelhető, hogy a központi költségvetés bruttó tartozásának hiteltartalmú finanszírozása ugyan 69,7 százalékos értékkel növekedett, azonban az állampapír-állomány finanszírozásban betöltött értéknövekedése hat év alatt 46-szoros mértékű volt, sőt, '96-ról '97-re még egy újabb 8 százalékos növekedés is látható. Az állampapír-állományon belül a piaci értékesítésű értékvolumen növekedése folyamatos, míg ezzel párhuzamosan a nem piaci értékesítésű állampapírok növekedésének mértéke már korántsem olyan dinamikus, mint a piaci értékesítésű állampapíroké. Az adósságpozíciók tehát mégsem alakultak annyira kedvezően, mint amire a Nemzeti Bank jelentése utal, és az adósságpozíciókat az állampapírpiacon a kibocsátott állampapírtömeg kíséri, és ez az állampapírtömeg egyre nagyobb mértékben piaci értékesítéssel, tehát piaci kamatárak mellett történik meg.

Ha kronológiai és logikai összefüggéseket keresünk a pénzügyek világában, lényeges szempont lehet, hogy a '97. évi költségvetésről szóló törvény elfogadása előtt még módosították a Nemzeti Bankról szóló törvényt. Ebben előírták azokat a szabályozási követelményeket, amelyek végrehajtására a költségvetési törvényt hatalmazták fel. Ennek nyilván az volt a célja, hogy újraszabályozzák az MNB és a költségvetés közötti kapcsolatot. A Nemzeti Bank által a költségvetésnek nyújtható hitelvolument folyamatosan lecsökkentették, majd végül is a Nemzeti Bank a költségvetés finanszírozásából is kivonult. Kinek jó ez? - tehetjük fel a kérdést. Nyilván ennek megítélése egy hosszabb időszakot kellene hogy felöleljen, azonban az látható, hogy a történelemben - és nemcsak Magyarország történetében, hanem a fejlett piacgazdaságok történelmében is - voltak olyan időszakok, amelyekben egy nemzetgazdaság gazdasági növekedést produkált, de a gazdasági növekedés produkálásának, elérésének belső erőforrásai voltak.

(19.10)

Tehát az adott nemzeti bankon keresztül történt meg a költségvetés felpumpálása. Ilyen volt például az Egyesült Államokban a New Deal, a Roosevelt által irányított gazdaságpolitika. Ott nem ezen monetáris politikai eszköztárral operáltak, és lám, egy látványos gazdasági, egy tartós gazdasági növekedést sikerült elérni.

Nyilván itt a '97. évi MNB-PM adósságcsere vonatkozásában számos kritika fogalmazódik meg az akkori kormányzat, illetve a Nemzeti Bank ellenében. Én azt hiszem, hogy ezeket, hát, veszekedéseket, olykor már-már személyeskedésbe menő indulatokat lehetne úgy csökkenteni, hogyha igenis a Nemzeti Bank konkrétan ezen 1700 milliárdos adósságcsere vonatkozásában nem az elzárkózásnak a politikáját alkalmazná, hanem azt, hogy bemutatná a társadalomnak. Az fixa idea, hogy a társadalom ehhez úgyse értene. Kellene hogy értsen hozzá, és érzékeli is ezt a problémát a lakosság, hiszen ez jelentős költségvetési terhet jelent az állampolgároknak, kevesebb jut a szociális kiadásokra, kevesebb jut más egyéb hasznos célokra. Tehát ez gerjeszti az országban a pénzügyi feszültséget.

Ugyanakkor amellett sem mehetünk el szó nélkül, hogy a Magyar Nemzeti Bank '94. évi 40 milliárd forintos nyereséget tartalmazó mérlege után '95-ben mindössze már csak 6 milliárd forint nyereség keletkezett, míg '96-ra már 60-80 milliárd forint veszteségre lehetett számítani annak idejekorán. A pénzügyi kormányzat '96. augusztus 16-án úgy nyilatkozott, hogy a jegybank hiányát az államkasszának kell viselni, azaz már '96 nyarán a kormányzat elismerte, hogy az MNB-nél veszteség keletkezik. Ez a tény akkor indokolta volna, hogy az MNB elnöke a '91. évi LX. törvény 41. § (1) bekezdése alapján eseti tájékoztatást adjon az Országgyűlésnek, hogy mikor, milyen módon és milyen ügyletek miatt keletkeztek a veszteségek. A hivatkozott törvény 2. §-a ugyanis egyértelműen rendelkezik arról, hogy az MNB elnöke az Országgyűlésnek beszámolási kötelezettséggel tartozik. Az (1) bekezdés szerint az Országgyűlés az MNB elnökétől még eseti tájékoztatást is kérhet. És a folyamatot ismerjük, a Magyar Nemzeti Bank, azt kell mondjam, az eltelt két-három év alatt sem lett túlzottan nyereséges.

Az adósságcsere kapcsán elhangzott a jegybankelnök úr beszámolójában, hogy ennek a társadalmi kihatásai manapság nem jelentősek. Ennek cáfolatára ellenvéleményként hadd fogalmazzam meg azt, hogy 1996-ban a központi költségvetés kamatkiadásai 550 milliárd forintot tettek ki. 1997-ben, tehát a most vizsgált beszámolási időszak tekintetében már 820 milliárd forintot tettek ki. Itt van egy 270 milliárd forintos növekedés. Viszont a szóban forgó adósságcsere által generált kamatnövekedés ebből a 270 milliárdból 120 milliárd. Ennek a ténynek az ismeretében, azt hiszem, a társadalmi érzékenysége, társadalmi vetülete mellett a Magyar Országgyűlés, annak képviselői nem mehetnek el.

Mindezek alapján a jegybanki pénzügyi folyamatok önállósulása, a reálgazdaság, majd a kormányzati szektor fölé történő emelkedése egyre erősebben veti fel a központi bank és az állampapír-piac hathatós ellenőrzésének az igényét. Szükség van a jegybank jövedelempozícióinak számszerűsítésére és az államadósság-tömeg prognosztizálhatósága érdekében egy áttekinthetőbb helyzetkép Országgyűlés előtt történő megjelenítésére. Ebben az esetben válna megítélhetővé a jegybank jövedelempozíciója, reális jövedelempozíciója, aminek alapján meghatározható lenne az államadósság-tömeg szükséges mértékű és időbeni ütemezése. Ezzel összefüggésben az állampapírpiac pénzügyi kormányzati oldalról való kedvezőbb áttekintése is megvalósulhatna. Mindezek elmaradása jelenleg a pénzügyi kormányzat mozgásterét csökkenti. Például az 1999. évi költségvetési törvényben az Állami Számvevőszék úgy fogalmaz, hogy az előterjesztésből hiányzik a költségvetési hiány finanszírozásának mérlege eszközök szerinti bontásban.

Annak idején különböző bizottsági üléseken fölvetettem, hogy miért hiányzik, és mit lehet ellene tenni. Az volt a válasz, hogy üzleti titok. Na jó, hát a '98 őszén bekövetkezett tőzsdeválság, átfogó nemzetgazdasági és világpénzügyi válság kapcsán ezen üzleti titok, azt kell mondjam, elfogadható volt, hiszen elég válságos volt a magyar nemzetgazdaság finanszírozási helyzete, még az államadósság-kezelő központ is ezt így ítélte meg, mert én mint képviselő gondoltam, hogy kaphatok felvilágosítást az államadósság-kezelő központnál e tekintetben, a finanszírozási stratégia tekintetében. Utánajártam, hát azt kell mondjam, hogy annyira üzleti titok volt, hogy nem kaphattam. Nyilván a pénzügyminiszter úr tudja ezen stratégiát, hogy miből finanszírozzuk majd a '99. évi költségvetési hiányt, vagy az azt követő éveket.

Kérem szépen, összességében mi úgy ítéljük meg, hogy az adósságállománynak, ha folyó GDP-árasan nézzük, valóban a csökkenése megy be, de ugyanakkor tömeg vonatkozásában, adósságtömeg vonatkozásában pedig a növekedése, és ennek a kamatvonzata mindig magasabb. Azok a lépések, amelyeket a kormányzat, a jegybank az infláció megfékezésére tesznek, tulajdonképpen a társadalom részéről nehezen érzékelhetők, mert azok az áldozatok, amelyeket az infláció leküzdése érdekében igyekszik megtenni a kormány, tulajdonképpen olyan mértékűek, amelyek az infláció leszorításából fakadó hasznot nem haladják meg.

Mindezek figyelembevételével mi úgy ítéljük meg, hogy a '99. évi jegybanki költségvetés, az államháztartás központi költségvetése vonatkozásában volt egy 55,7 milliárdos előirányzat. Konkrétan itt arról van szó, hogy a jegybank az 1997. évben 55,7 milliárd forintot kellett volna hogy befizessen a központi költségvetésbe adó formájában, nyereségadó formájában. Tény ezzel szemben, ami megtörtént, 358 millió forint. Lehet, hogy egy kicsit cinikusnak tűnik, egy helyütt azt írtam egy hetilapban, hogy hát tulajdonképpen Surányi Györgynek sem sikerülhet minden. Itt valóban van egy 55 milliárd forintos nyereségadóbefizetés-elmaradás. Azonban ez kétségtelenül a '97. évi gazdálkodásra, az MNB gazdálkodására nem vet jó fényt.

Emellett összefoglalásképpen azt is meg kell említsem második pontként, hogy a Nemzeti Banknak a reálszektor vonatkozásában egy elsorvasztó refinanszírozási politikája érvényesül, hiszen kiemelten a mezőgazdasággal foglalkoztam, ahol megszűnt a felvásárlási váltó, a hosszabb finanszírozási idő a mezőgazdasági termelők vonatkozásában, megszűnt a mezgazdasági növénytermesztési munkákat elősegítő zöldhitelnek a lehetősége. Ezek a lépések, azt hiszem, a gazdasági növekedést is hosszabb távon vissza fogják fogni.

Harmadsorban pedig utalnom kell arra, hogy az államháztartás pénzügyi pozícióit, a kormányzat pénzügyi mozgásterét az MNB-nek ez a '97. évi gazdálkodása, illetve az elkövetkezendő években készülődő vonatkozásai negatív irányba befolyásolják. Összességében van egy jegybankpolitika, és van egy kormányzati pénzügypolitika. Az az optimális eset, hogyha a kettő összetalálkozik. Azonban hogy a jegybanki politika eltér a kormányzat pénzügyi politikájától, akkor a kormányzat rendelkezésére álló eszközök erősen korlátozottak. Márpedig a jegybanki függetlenségnek a túlhangsúlyozása, én úgy érzem, hogy a maastrichti kritériumoknak a jegybanki függetlenségen túli elemeit is negatív irányban rontják le. Sajnos, ez egy keserű, sajátos magyar jelenség, amellyel kapcsolatban tulajdonképpen, én befejezve gondolataimat, az lenne a tiszteletteljes kérésem, pártállástól, illetve betöltött pozíciótól függetlenül, hogy próbálja meg a pénzügyi kormányzat, illetve a jegybank ezen véleményem szerint áldatlan helyzetet némiképpen feloldani.

(19.20)

Azt hiszem, hogy a dolognak nyertese a politikai pártok oldaláról nem lesz. Ennek a folyamatnak, ha ez végbemegy, az egyedüli nyertese a magyar társadalom és a magyar családok lennének.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a MIÉP és a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Megadom a szót Keller László képviselő úrnak, MSZP.

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Jegybankelnök Úr! Most, így, a vita vége felé talán megengedhető az, hogy néhány képviselői észrevételre is reagáljak, miközben talán képes leszek megvilágítani a szocialista képviselőcsoport beszámolóval kapcsolatos álláspontját.

Többen hiányérzetet fogalmaztak meg, több hozzászóló képviselő úgy fogalmazott, hogy rendben van ez a beszámoló, de egy kicsit hiányos. Többek között Rogán képviselő úr és Csúcs képviselőtársam is, más-más megvilágításban. Nos, az elmúlt napokban az volt a benyomásom, hogy van, akinek ez a beszámoló sok is volt, mert ha például a kormányfő elolvasta volna ezt a beszámolót, akkor azt gondolom, hogy 1999. év elején nem tért volna vissza olyan módon 1995-re, ahogyan visszatért. Vagy ha elolvasta volna, azt gondolom, akkor nem szűkítette volna le az 1995-ös intézkedéscsomagot csak és kizárólag a családtámogatási rendszerre. Ha elolvasta volna, akkor talán nagyobb alázatot tanúsított volna az akkori, szükségszerű intézkedésekkel szemben.

Már említést tettem arról - és Rogán képviselő úr elég cinikus megnyilvánulása ismét arra késztet, hogy felhívjam a figyelmet arra -, hogy az 1997. év jegybanki előkészítése megítélésem szerint példa értékű volt. Erre egy kétperces reagálásban már utaltam. Minden olyan frakció, amely érdeklődést mutatott az átalakítással, az adósságcserével kapcsolatban, részt vehetett azon a rendezvényen, amelyet a Magyar Nemzeti Bank rendezett, és a kellő mélységű ismereteket képes volt megszerezni.

Nos, a jelentés részletesen foglalkozik a magyar gazdaság 1997-es fejlődésével. Ebben a vitában nagyon mély elemzésbe nem kívánok belemenni, hiszen a zárszámadás során ezt még 1998-ban megtettük. Tényként azonban mindenképpen megállapítható, hogy kedvezően ítélte, ítéli meg a gazdasági bizottság országgyűlési határozati javaslata is a '97. évi gazdasági-pénzügyi folyamatokat. A költségvetési bizottság állásfoglalása is pozitívan viszonyul a '97. esztendőhöz, a pénzügyminiszter úr is elismerően szólt az akkori folyamatokról, és úgy gondolom, hogy a kormány is - az elmúlt hónapok során többször, amikor a realitások talaján mozgott - hasonlóan vélekedett.

Persze a rádióhallgató, a közvélemény nem tudja, hogy mi van ebben a jelentésben, és éppen ezért nem haszontalan az, ha a '97. év folyamatainak jellemzőiről említést teszünk. Ma már többen elmondták, hogy a GDP növekedése 4,4 százalék volt úgy, hogy a belföldi felhasználás növekedése 4,2 százalék. Javult a folyó fizetési mérleg hiánya, a tőkebeáramlás jelentős mértékben növekedett, a vállalati szektornál nagyobb jövedelem képződött, a nem ár jellegű versenyképesség növekedett, a munkanélküliségi ráta javult - 9,9 százalékról 8,7 százalékra. (Moraj a MIÉP padsoraiban. - Dr. Gidai Erzsébet: Ez nem igaz! - Rozgonyi Ernő: Hihetetlen!) Sajnos, a fogyasztói árak kissé magasabb ütemben növekedtek, mint ahogy azt terveztük, és a keresetek növekedése is meghaladta a tervezettet. A lakossági megtakarítások a vártnál jobban nőttek, a kedvező monetáris politika eredményeként a jegybank stabilizálta a forintbefektetésekkel realizálható kamatprémiumot, és nem közömbös az, hogy 1997-ben a nemzetközi hitelminősítő intézetek felértékelték Magyarországot. Ha visszaemlékszünk arra az időszakra, akkor regisztrálhatjuk, hogy a Budapesti Értéktőzsde forgalma is ekkor kezdett dinamikusan megélénkülni.

Azt gondolom, hogy mindezek az eredmények nem következhettek volna be, ha a gazdaságpolitika és a monetáris politika nem tanúsít olyan összhangot, mint ahogy az a beszámolóból is kitetszik. Megállapíthatjuk tehát, hogy a jegybank a rendelkezésére álló eszközrendszerrel jól sáfárkodott. Sikeresen tudta megteremteni a kamat- és árfolyam-alakulás összhangját. (Enyhe derültség a MIÉP padsoraiban.)

A jegybank értékelése során megítélésünk szerint ki kell emelni, hogy az 1997-ben hozott intézkedések következtében a forint árfolyamának stabilitása biztosított volt a megingás ellenére is, a forint iránti bizalom nőtt, az akkori cseh és ázsiai válság hatása alatt is sávon belül maradt a forint leértékelődése úgy, hogy a devizatartalék nem csökkent. Ha valaki figyelmesen tanulmányozta a jegybanki eszköztár változásait, a jegybanki kamatok transzmissziós folyamatát vagy éppen a pénz- és hitelkereslet tudatos alakításának folyamatát, az csak elismeréssel szólhat arról a magas szakmai színvonalú munkáról, amely végső soron a forint iránti befektetési bizalmat teremtette meg.

Nem tehetjük meg, hogy ne szóljunk a hitelintézeti rendszer működési feltételrendszerének alapos megváltozásáról, amit a jelentés is részletesen elemez. Ebbe most nem kívánok tételesen belemenni - tekintettel az idő előrehaladtára -, de azért szeretném ráirányítani a figyelmet a hitelintézeti törvény hatálybalépésére: a szakosított hitelintézetek új tartalommal működtek '97-től, a prudenciális szabályok szigorodtak, erősödött a külföldi szakmai befektetők aránya.

Figyelemre méltó e tekintetben a jelentés 113. oldalán található nagyon fontos bekezdése, amely mellett megítélésem szerint akkor, amikor a Nemzeti Bank 1997. évről szóló jelentését értékeljük, nem mehetünk el. Ez a bekezdés azt mondja, hogy bankszektor gazdaságban betöltött súlyának a '90-es évek első felében megfigyelt csökkenése 1996-ban megállt, 1997-ben pedig határozott növekedés indult meg e tekintetben. A bankrendszer koncentrációja 1997-ben csökkent, és európai viszonylatban már nem számít magasnak. Egyaránt csökkent a három és az öt legnagyobb bank piaci részesedése. Azt gondolom, hogy a Magyar Nemzeti Bank tevékenysége nélkül ez a radikális változás 1997-ben nem lett volna érzékelhető.

 

(19.30)

 

Az államadósság alakulásáról szeretnék két mondatban szólni. 1997-ben különösen nagy mértékben javult a bruttó adósság a GDP-hez viszonyítva. Ennek a mértéke - ahogy a jelentés azt tartalmazza - 8 százalék volt. De módosult az államadósság szerkezete, összetétele is, és ahogy erről itt már beszéltünk, változott a költségvetés finanszírozása. Ettől az évtől nem vásárolhat állampapírokat a Magyar Nemzeti Bank.

Szólni kell az adósságcseréről, amelynek mértéke 1749,7 milliárd forint volt - erre Gidai képviselő asszony is utalt, illetve feltette a kérdést, s várta a választ. Arra gondoltam, hogy nem kétpercesben válaszolok neki, sajnálom, hogy most már nincs itt.

Azért el kell mondjam, hogy 1996 végén a központi költségvetés bruttó adóssága 5000 milliárd forint volt, ezen belül a Magyar Nemzeti Bankkal szembeni kamatmentes adósság 1600 milliárd forintot tett ki. Miből származik ez a kamatmentes adósság? Bár nem tételezem fel, hogy ezt Gidai Erzsébet képviselő asszony ne tudná; azt gondolom, az olvasmányaiból megismerhette, hogy a nettó devizaadósságon keletkező árfolyamveszteség elszámolási rendszere olyan volt, hogy a költségvetésnek a veszteségre a Magyar Nemzeti Bank kamatmentes hitelt biztosított.

A Magyar Nemzeti Bank mérlegében évek óta nőtt a nem kamatozó eszközök aránya, s ahogy utaltam rá, '96-ban ennek a mértéke 1600 milliárd forint volt. Ha megnézzük a Magyar Nemzeti Bank nagyon leegyszerűsített mérlegszerkezetét, akkor azt tapasztalhatjuk, hogy eszközoldalon a deviza alapú kihelyezés követelésállománya lényegesen kisebb, mint a forrásoldali devizatartozás. A kedvező tőke-beáramlási folyamatok következtében is a devizatartozás jelentősen csökken, és amikor a devizatartozás csökken, akkor bizony az árfolyamveszteséget el kell számolni, s ez valóságos veszteséggé alakul át. Ezt a veszteséget pedig nyilvánvaló, hogy valakinek meg kell térítenie, s ez nem lehet más, mint a költségvetés. (Dr. Gidai Erzsébet visszajön a terembe.)

Tehát az átalakítás során semmi különleges dolog nem történt, csak a Magyar Nemzeti Bank külső tartozása átalakult a központi költségvetés Magyar Nemzeti Bankkal szembeni devizatartozásává. S a leértékelési veszteség közvetlenül a költségvetés államadóssággal kapcsolatos kimutatásaiban jelenik meg. Tehát úgy gondolom, ha ezeket reálisan figyelembe vesszük, akkor megérthetjük, hogy 1997-ben tulajdonképpen mi is történt az adósságcsere kapcsán. Hogy ez mibe került, azt a jelentés teljesen világosan tartalmazza: a jelentés 253. oldala egyértelműen kimutatja, hogy mi történt volna adósságcsere nélkül, s hogy mi történt adósságcserével. Javaslom a tisztelt képviselő asszonynak, hogy tekintse át ezt a táblázatot, és akkor valószínűleg e tekintetben is előrébb tudunk jutni.

A szocialista frakció a független könyvvizsgálói jelentés mértékadó megállapításait szem előtt tartva veszi tudomásul a Magyar Nemzeti Bank által benyújtott jelentést és az elnök úr szóban elmondott kiegészítését. Ezzel egyidejűleg megköszönjük a Magyar Nemzeti Bank magas színvonalú szakértői munkáját, amely, úgy érezzük, jó alapot teremtett az 1998-as folyamatok fejlődéséhez.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

ELNÖK: Kettő kétperces felszólalás következik. Szeretném kérni a képviselőket, hogy most már tényleg tanúsítsanak nagy önmérsékletet, mert a másik törvényre sokan várakoznak! Nyilván a 14-ből páran kiesnek. Magam azt szűrtem le ma délután és este, hogy politikai vitanapot kellene erről a témáról rendezni, mert sajnos úgy látszik, befejezetlen ez az ügy.

Most megadom a szót Lentner Csaba képviselő úrnak, MIÉP, kétperces felszólalásra.

DR. LENTNER CSABA (MIÉP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Keller László úr értékelésével kapcsolatban - tekintve, hogy általános vita van a Nemzeti Bank '97. évi beszámolójáról - említenék két adatot. Az egyik az, hogy MNB-adatközlések szerint '97-ben a folyó fizetési mérleg hiánya 2000 millió dollár volt. (Közbeszólások: 983!) Igen, 981 milliót ír az újság... Rögtön, ha kifejthetném! Ugyanakkor '98-ra ez az érték jelentősen megemelkedik. Tehát itt arról van szó, hogy a magyar fizetési mérleg a '95. évi stabilizációt követően ismét jelentős negatív értékeket mutat. A hiány egyre nagyobb mértékét nemcsak a negatív export-import áruegyenleg okozza, hanem az országból kivont értéktöbblet-nyereség, profit kivitele, vagyis a megtermelt többletmunka eredménye nem kerül az országban repatriálásra, tehát kiviszik az országból. Ez a magyar fizetési mérleg új típusú eladósodását eredményezi.

Mindezek alapján, tekintve, hogy már kisebb létszámban vagyunk jelen a parlamentben, kérdezem Keller László urat: a fizetési mérlegnek ezt a nagyon kedvezőtlen pénzügyi pozícióját jegybanki vagy szocialista párti oldalról vajon hogy értékelik?

Köszönöm a figyelmüket.

ELNÖK: Gidai Erzsébet képviselő asszonynak adom meg a szót kétperces felszólalásra.

DR. GIDAI ERZSÉBET (MIÉP): Köszönöm szépen, elnök úr. Nem mentem el, itt vagyok, csak egy percre hívtak ki valamiért, s Keller László rögtön bejelentette, hogy elmentünk. Sőt, hosszabb ideig is itt maradunk ennek a témának a kapcsán, hogy tovább folytassuk a vitát, mert ez nagyon komoly kérdés, nem lehet csak úgy átsiklani rajta. Végre megvitathatjuk a Magyar Nemzeti Bank jelentését a plenáris ülésen is, még ha kevesen vagyunk is!

Tehát amiket említett, azok benne vannak ebben a jelentésben, de ez önmagában még nem sokat mond; akkor is maradt ott 150 milliárd, ami tisztázatlan. A tételes elszámolás nem azt jelenti, hogy ennyi az egyik, annyi a másik oldala, hanem arról tételesen el kell számolni, hogy miből keletkezett, milyen valutanemben, honnan, milyen irányból állt össze ez a fajta adósságmennyiség - ez az egyik oldala. Tehát ez a tételes kimutatás hiányzik, de továbbra is azt mondom: lehet, hogy ön bizonyos titkok külön tudója, s abban benne van ez.

A másik, ami nagyon lényeges, hogy végül is valamilyen megállapodás alapján egy kamatmentes hitel piaci kamatozású devizahitellé alakult át, ami nagyon súlyos terhet jelentett a költségvetésnek. Azért ezzel is számolni kellett volna abban a bizonyos vitában, amelyet volt szíves említeni, de nyilván itt más megegyezések zajlottak le!

Végül a harmadik dolog, hogy ez valójában olyan költségvetési terhet jelentett, amely bizony a költségvetés kiadási oldalát terhelte és terheli még 2000 után is, 2001-ig, ahogy ezt látni lehetett a költségvetési vitából. Ha ezeket a forrásokat nem építjük be a költségvetésbe, akkor ez a költségvetés kiadási szerkezetét bizony sokkal jobbá tehette volna, s nem vitás, hogy szociális vagy jóléti intézkedésekre lehetett volna költeni. Lényegesen fontosabb a családok helyzetének javítása, mint ezek a fajta pénzügyi tranzakciók!

ELNÖK: Köszönöm. Keller László képviselő úré a szó, kétperces felszólalásra.

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Bizottsági előadóként utaltam arra, hogy a költségvetési bizottságban a '98. év első nyolc hónapjának folyamatát elemeztük. Ha visszatekintünk, abban az időszakban a folyó fizetési mérleg hiánya rendben volt. Magam is úgy ítélem meg, és Tardos képviselő úr is utalt már arra, hogy valóban kedvezőtlen folyamatok indultak el, és a folyó fizetési mérleg hiánya egyre kedvezőtlenebbül alakult.

Azt gondolom, erre nekünk, ellenzéki képviselőknek is fontos odafigyelnünk, de még fontosabb odafigyelnie a kormányzatnak erre a kérdésre. Azt gondolom, neki van meg az az eszközrendszerük, amellyel ezt kezelni kell. Bízom abban, hogy ezt a pénzügyminiszter úr érzékeli, és a szükséges lépéseket e tekintetben meg fogja tenni.

(19.40)

Csúcs képviselő úr is utalt többek között erre a hozzászólásában egy másik kormánypárt részéről, hogy bizony a gazdasági folyamatok bizonyos pontokon hordoznak magukban bizonytalanságot. Azt gondolom, hogy ez a mai vitanap is, csakúgy, mint a különböző szaksajtócikkek, rávilágítanak arra, hogy ezzel a kérdéssel hangsúlyosabban és érdemben szükséges foglalkoznia a kormányzatnak. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Rozgonyi Ernő képviselő úr kétpercese következik.

ROZGONYI ERNŐ (MIÉP): Köszönöm szépen, elnök úr. Ez nem fog tartani két percig sem. Igen tisztelt képviselőtársam, Keller úr, a Bokros-csomag egyik nagy vívmányának lett nevezve az, hogy javult a fizetési mérleg állapota. Aztán kiderült az, hogy persze, hoztak egy intézkedést, amelynek következtében muszáj volt neki javulni, és utána elindul ugyanaz a folyamat, amely előtte volt. Mert az folyik most pillanatnyilag, kérem szépen! És ezt nem elég megállapítani és nem elég monetáris eszközökkel belenyúlni, az okait kell feltárni, kérem szépen! Mert Kosztolányi Dezső kimeríthetetlen, erre is azt írta, hogy "Csodálkozol a kokainistán? Gondolkozz az okain is tán!" És akkor majd rá fogunk jönni.

Köszönöm. (Ifj. Hegedűs Lóránt tapsol. - Derültség a MIÉP padsoraiból.)

ELNÖK: Keller László képviselő úr!

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): A stabilizációs intézkedésekre szeretnék ennek kapcsán visszatérni. Annak a legnagyobb pozitív eredménye az volt megítélésem szerint, hogy a központi költségvetés elsődleges egyenlegét radikálisan sikerült javítani különböző intézkedésekkel. (Rozgonyi Ernő: Egy évig!) Nem egy évig, képviselő úr, hanem ha megnézi a '96-os, '97-es, '98-as évet, akkor az elsődleges egyenleggel nincs különösebb probléma. Megítélésem szerint azok a szükségszerű lépések a hatásukat éreztették. Azzal kapcsolatban pedig, hogy most milyen kedvezőtlen folyamatok kezdenek kialakulni, azt gondolom, nem ildomos, mondjuk, egy pótköltségvetési vitát most a jelentés tárgyalása során a Ház elé hozni. Hagyjuk meg ezt a jövőre!

ELNÖK: Lentner Csaba képviselő úr, MIÉP, kétperces felszólalása következik.

DR. LENTNER CSABA (MIÉP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A folyó fizetési mérleg vonatkozásában a '95-ös évnek a stabilizáló intézkedései tényleg hoztak pozitív hatást, ami az egyensúlyt illeti. De hát ezek az egyensúlyi lépések, azt kell mondanom, nem minősíthetők tartósnak, hiszen mint az iménti kérdésemben is utaltam rá, '97-ről '98-ra a folyó fizetési mérleg hiánya több mint a kétszeresére emelkedett.

Most Keller képviselőtársam a folyó fizetési mérlegen túl a viszontválaszában utal az államháztartási rendszer legfontosabb mérlegére, a költségvetési mérlegére, és azt mondja, hogy '95 után elsődleges egyenlegét tekintve a GFS-vonal fölött, mintha egyensúly mutatkozott volna. Persze, tisztelt Keller képviselőtársam, ezzel senki nem vitatkozik, hogy egyensúlyba került a vonal felett a bal oldal és a jobb oldal, itt ebben az esetben egyensúlyba kerül a mérlegben, de talán máshol nem annyira, mert '95-ben és '96-ban önök el tetszettek adni a magyar nemzeti vagyon zömét jelentő stratégiai ágazatokat, az energiaszektort. Ennek a folyó bevételei egyrészt külső államadósságot csökkentettek, másrészt pedig a központi költségvetés részére önöknek volt egy befizetési kötelezettségük. De úgy, ahogy elmúlt ez a privatizáció, miáltal a nemzeti vagyont csak egyszer lehet eladni optimális esetben, így ennek a pozitív hatása - ha lehet egyáltalán pozitívnak nevezni - a későbbiekben egyenlegjavító tényezőt nem fog jelentkezni. Tehát ez is egy átmeneti jelenség volt. Ugyanakkor a magyar nép nyomora tekintetében sajnos egy hosszan tartó körülmény marad.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a MIÉP padsoraiból.)

ELNÖK: Gidai Erzsébet képviselő asszonynak adom meg a szót, de abban a reményben, hogy befejezzük ezt a kétpercezést nemsokára.

DR. GIDAI ERZSÉBET (MIÉP): Az elnök úrra való tekintettel.

ELNÖK: Igen, így van!

DR. GIDAI ERZSÉBET (MIÉP): Köszönöm szépen. Csak szeretnék idézni a költségvetési bizottság 1997. július 2-án, szerdán 13 órakor megtartott ülésének jegyzőkönyvéből.

"Kérje fel az Országgyűlés - ezt az Állami Számvevőszék képviselője, Nyikos László mondja többek között, de másnál is megjelenik - a Nemzeti Bankot arra, hogy kimutatást, részletesebb információt adjon az Országgyűlésnek és az Állami Számvevőszéknek, hogy miből keletkezett az évek során ez az összeg, milyen rendeltetése volt" - és így tovább. Tehát itt nem arról van szó, hogy globálisan adjunk egy összeget, hanem annak a belső szerkezetét szeretnénk megismerni, tulajdonképpen ennek a bizonyos évek alatt felhalmozott összegnek a hátterét és ennek a mozgását.

A másik, ami itt felmerült, a devizatartalék kérdése. Azt látni kell, hogy a devizatartalékban benne van a lakosság devizabetéteinek az összege is. Tehát a devizatartalék nem olyan hófehér, mint ahogy itt pozitívumként felemlítették.

A harmadik az, hogy kétségtelenül a '97-es évben, miután a közművek és mások - sorolhatnám - privatizációja valójában sorra került volna, ahogy az 1996-os szándéknyilatkozatban szerepel - amelyet a Magyar Nemzeti Bank és a pénzügyminiszter aláírt, ez a szigorúan titkosított, hozzánk eljutott anyagban szerepel, már abban benne van, és itt felhívom az ön figyelmét, biztos nem volt a kezében ez, vagy nem tudom, hogy kapta meg -, tehát abban már szerepelt, hogy mi a következő lépés. Benne volt az egészségügyre vonatkozó privatizáció és így tovább; tehát ha közben nem jön egy változás, akkor ez megint minden valószínűség szerint az adósság vagy egyéb pénzügyi tranzakciók forrásául számított volna. Ebből adódóan nagyon súlyos kimenetelt jelentett volna, vagy legalábbis végső eredményt a magyar népességre és a családok megélhetési viszonyaira. (Taps a MIÉP soraiban.)

ELNÖK: Keller László képviselő úr következik.

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen. Lentner képviselőtársam hozzászólására szeretnék röviden reagálni. 1995 tavaszán nem volt jelentős privatizációs bevétel, később igen; '95 novemberében-decemberében és a '96-os esztendőben a privatizációs bevételekből jelentősen lehetett csökkenteni az adósságot, aminek a kamatkihatásai voltak rendkívül kedvezőek az államháztartásra. Amit én mondtam, az a '95-ös stabilizációs intézkedésnek a hatása, amikor is az elsődleges egyenleg jelentősen javult, a GDP 3 százalékának megfelelő szufficit alakult ki. És ezek voltak nagyon kemény intézkedések, hogy ezt az elsődleges egyenlegben össze lehetett hozni.

ELNÖK: Lentner Csaba képviselő úr!

DR. LENTNER CSABA (MIÉP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A Keller képviselőtársam által felvetett gondolatok kapcsán annyit, hogy értelemszerűen annak bevétele, amit '95 tavaszán vagy azt követően értékesített az állam, csak '95 végén, illetve '96 év elején jelenhetett meg a központi költségvetésben, amennyiben volt befizetési hányad a központi költségvetésben.

Azonban hadd utaljak arra, hogy való igaz, '95 tavaszán, amikor a Bokros-csomag hatályba lépett, a fizetési mérleg hirtelen jobb pozíciót mutatott, mint a korábbi időszakban. Ennek az eredete ott kereshető, hogy '95 tavaszán a Bokros-csomag megnyitásaképpen jelentős forintleértékelés következett be, ez tulajdonképpen reálszinten, naturáliákban jelentkező exportteljesítmény változatlansága mellett jelentős pozitívumot adott értékadatokban. Sőt, '95 tavasza után ezt az egyszeri nagy volumenű forintleértékelést követően pedig bevezetésre került a csúszóárfolyam-leértékelés, amely a kezdeti magas százalékokkal szintén jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a fizetési mérleg javuljon.

További lépés volt, amely stabilizálta még átmenetileg a fizetési mérleget, a különböző vámstatisztikai illetékek és más egyéb adók bevezetése. De mindezek után eltelt egy év, eltelt két év, és a fizetési mérleg pozíciója 2 milliárd dollár fölötti negatívumot mutat ismét. Köszönöm. (Taps a MIÉP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Horváth János képviselő úr előzetesen írásban jelentkezett. Képviselő úr következik, tessék!

DR. HORVÁTH JÁNOS (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ahogy a vége felé érkezünk ennek a témának, azt hiszem, mondhatom, hogy a vita nagy része, jelentős része nem szorosan a Magyar Nemzeti Bank 1997. évi működéséről szólt, hanem ezzel kapcsolatban vagy néha nem is ezzel kapcsolatban sok minden másról.

 

(19.50)

Elmondtunk dolgokat, ami a szívünket nyomta, mondhatnám, ami sokaknak a bögyében volt. De úgy látszik, ez is hozzátartozik a parlamenti rituáléhoz. Engedtessék meg, hogy ne is kíséreljem meg, hogy ezekre reflektáljak, még abban a szerepben sem, mint a bizottság előadója, hanem inkább egyetlenegy témára szorítkozom, a jegybank működésére. Ha az, amit most elmondok, leírandó lenne valamiféle publikáció formájában, akkor körülbelül az lenne a címe: a jegybank lehet növekedésorientált. Ebben a szellemben, erről a témáról és csak erre szorítkozva mondok néhány propozíciót.

Most az időbeli korlátok keretein belül azt a témát kívánom érinteni, vizsgálni, hogy milyen szerepe lehet a jegybanknak abban, hogy a nemzetgazdaság optimális, tartós és stabil növekedési pályán maradjon. Hangsúlyozom, hogy ezen cél követésében előfeltételnek tekintem a Magyar Nemzeti Bank mint jegybank függetlenségének garantálását. Bár a jegybank a magyar állam tulajdona, alapszabályait az Országgyűléstől kapta, és itt beszámolóval tartozik, ugyanakkor független a mindenkori kormánytól, vagyis nem a mindenkori kormány programja vagy költségvetési megszorításai motiválják. A jegybank monetáris politikájának működése független ettől, így annak a célja az, hogy az infláció leszorításán munkálkodjon, a munkanélküliséget csökkentse, a növekedést előmozdítsa, a nemzetközi egyenlegeket fenntartsa - körülbelül ez a négy fő program.

Bizonyítani szándékozom, hogy az említett négy cél követése lehetséges, sőt kölcsönösen egymást felerősítő tevékenység. Hangsúlyozom, tisztelt Ház, a növekedés prominens szerepét, annyira, hogy általa a többi cél előrehaladása is felerősödik. Éppen ez az a meglátás, amely kapcsán szükséges újragondolni a jegybank tevékenységének bizonyos részét.

Még mindig általánosan, világszerte használatos, léteznek azokban a sokat emlegetett tankönyvekben megtalálható elméletek, igen, még léteznek, bár mind gyakrabban megkérdőjeleződnek, újragondolódnak. Azok szerint a többé-kevésbé fakuló és, mondhatnám, ásatag elméletek szerint az össztermelés, a GDP befolyásolásának hathatós eszköze a jegybank, nálunk a Nemzeti Bank, egy különös fajta metódus folytán. Nevezetesen az intézmény feladatává teszi azáltal tartani a makro-ökonómiai egyensúlyt, hogy ösztönözze a stagnáló vagy pedig fékezze a felgyorsuló nemzetgazdaságot, aminek is az elméleti alapját szolgáltatja egy sajátos konvencionális post-keynesi cum monetáris intervenciós cum fiscal-aktivista neoklasszikus paradigma. Ez a modell az össztermelést, a GDP-t olyan langyos-hűvös tempóban kívánja tartani, amely szerinte nem kockáztatná a stabilitást.

Ennek érdekében a jegybank, amikor inflációtól tart, felemeli a pénz árát. Az indoklás az, hogy a magasabb kamatláb majd lassítja a növekedés tempóját, és ezáltal mérsékli a piacon megjelenő emelkedő kereslet által gerjesztett inflációt. De ez a logika sántít, tisztelt Ház! A magasabb kamat nemcsak a keresletet, hanem a kínálatot is visszafogja. Az tény, hogy a kamatlábemelés a kereslet csökkenéséhez vezet, ami fékezi a kereslet gerjesztette inflációs nyomást. Ugyanakkor az is tény, hogy a hitel árának emelése, a magasabb kamatszint mozgásba hozza a költséggerjesztésű inflációt, annyira vagy még fokozottabban, mint amennyire lefogja a kereslet indukálta inflációs hatást. Az történik - akaratlanul is -, hogy kínálat-visszafogó inflációt okoz a hitelek túl drága ára, hasonlóan ahhoz, ahogyan a túl drága energia vagy nyersanyagok felemelik a költséget. Tehát a jegybank hitelkorlátozása gyakran nemhogy csökkenti az inflációt, hanem ellenkező irányba is hathat.

Az a beidegződés, amely fél az elevenebb tempójú növekedéstől, még mindig egyik meghatározó faktora a gazdaságpolitika alakításának. Ahogy említettem, művelői elavult tankönyvekből idézgetik, hogy a jegybank feladata, idézem: "Nem engedni az uralkodó széljárásnak." Ebben a szerepben a jegybank kormánytestülete meglátja a növekvő keresletnek az árszínvonalra gyakorolt felfelé húzó hatását, de ugyanakkor nem veszi észre a növekvő kínálatnak az árakat lefelé nyomó hatását. Ez pedig fantomlátó szélmalomharc, hasonló ahhoz, ahogyan a képzeletbeli lovag, Don Quijote rohamra kelt a szélmalom ellen, mert az - véleménye szerint - gonosz szellemeket testesített meg.

Rövidítve és szűkre fogva ennek a témának, elméleti újragondolásnak a vetületeit, azt teszem még hozzá, tisztelt képviselőtársaim, hogy a szándékom, az elmélethez való viszonyulás és annak az empirikus bizonyítását nézve, hogy nyissuk fel a makro-ökonómia területét, hogy onnan világosság jöjjön be a jegybank, a Magyar Nemzeti Bank ügyeinek vizsgálására.

Mint láttuk, történtek elméleti tisztázások, a neoklasszikus paradigma igenis újragondolásra kerül. A legérdekesebb újabb bizonyíték arra, hogy a Világbank körülbelül egy évvel ezelőtt elhatárolta magát a Valutaalaptól éppen ebben a témában, hogy a Valutaalap monetáris politikát javasol, ajánl szerte a világban. A Világbank, amely édestestvére vagy unokatestvére, 30 vagy 40 évi együttműködés után úgy látta, hogy ez bizony elavult és másra van szükség.

Számunkra itt, igen tisztelt képviselőtársaim, a törvényalkotó országgyűlési képviselőknek miért időszerű, miért célszerű a közgazdaság-tudomány üzenetének ismerete? Azért, mert közérdek, hogy jobb és ne csak valamennyire jó döntéseket hozzunk. Ignorálhatjuk azt a tényt, hogy az elénk kerülő törvényjavaslatok és határozatok túlnyomó többsége, kétharmada, háromnegyed része gazdasági témákkal foglalkozik? Gondoljunk a munkára, munkanélküliségre, jövedelemre, fogyasztására, termelésre, beruházásra, adózásra, tarifákra, monopóliumokra és így tovább. Tehát nekünk, törvényhozóknak igenis kívánatos volna ugyancsak ezeknek a dolgoknak az empirikus részeivel foglalkozni. Megkockáztatom azt az állítást, ne tessék megharagudni képviselőtársaim, ha ezekben a dolgokban jobban elvégeztük volna a házi feladatot, tehát elméleti és empirikus tapasztalatokat, akkor ez a vita fele idő alatt többet elvégzett volna.

A magyar gazdaságpolitika, alátámasztva a közgazdaság-tudomány számos ágazatának hozzájárulásával, olyan laboratórium manapság, amely alapjaiban jobbítja és még jobban jobbítja az ország népének életét.

 

(20.00)

A folyamat felénk irányítja a világ érdeklődését. Körülbelül ott tartunk, hogy a század eleji osztrák iskola vagy a század közepi chicagói iskola után talán formálódóban lehet egy budapesti iskola. Különösképpen lényeges ez, amikor a növekedés lehetőségeit mérlegeljük, és ahogyan ma ebben a Magyar Nemzeti Bank szerepét vizsgáljuk. Valóban - ahogy már említettem -, ha jelen felszólalásomnak címet adnék, az az lenne: a jegybank növekedésorientáló lehet.

Tisztelt Ház! Javasolom, hogy valamikor, nem túl messze, rendeztessék egy Magyar Nemzeti Bank-nap itt az Országgyűlésben, ahol ezzel a témával foglalkozunk, és akkor sok minden olyan előkerülhet, ami valóban segít jobban megérteni a jegybankot, és a jegybank is újragondolhatja a működését, és lépést tarthat az elmélettel és az empirikus tapasztalatokkal.

Ezzel a gondolattal zárom: ismétlem, a bank jelentését elfogadásra alkalmasnak tartom, azzal a feltételezéssel, hogy az itt elhangzott feltételek és kondíciók továbbra is velünk maradnak, és foglalkozunk velük.

Köszönöm a meghallgatást.

(Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Hegedűs Lóránt képviselő úr, MIÉP, kétperces felszólalása következik.

IFJ. HEGEDŰS LÓRÁNT (MIÉP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Csak reménykedni tudunk abban, hogy az általunk mélyen tisztelt előbb felszólalt kormánypárti képviselő úr akkor, amikor arról beszélt, hogy itt elmondhattuk azt, ami a bögyünkben volt, nem a MIÉP képviselőire gondolt.

Egyébiránt a politikai vitanap gondolatát képviselőcsoportunk jelen lévő tagjai nem is tartják szerencsésnek, mert itt nem az volt a cél, hogy elmondjuk azt, ami a bögyünkben volt, hanem hogy hozzászóljunk sorsdöntő kérdésekhez. Egy politikai vitanap erről azt jelentené, mivel valóban sorsdöntő kérdésről van szó, amit Petőfi Sándor mondott kritikus pillanatokban: azt akarják, hogy Magyarország inkább kofa, mintsem hős legyen. Ezekről a kérdésekről már nem beszélni kell, hanem cselekedni kellene, és itt csak át tudjuk passzolni a labdát a tisztelt kormányoldalnak.

A másik pedig, a kérdés sorsdöntő jellegére utalva, itt látható - a jegyzőkönyvnek sem árt ezt megörökíteni, és a rádióhallgatók is hallhatják -, hogy a tizenhárom tagú MIÉP-frakcióból hatan vagyunk jelen, a kormányoldalon a több mint száz tagú frakcióból két-három-négy ember ül itt összesen. Mindez sorsdöntő kérdés. Itt hadd idézzem Ady Endre szavát, hogy miről van itt szó: "Jöttünk, mert hítt a nyugati Vagyon/ De erőnk nincs a küzdelemre/ S nyilaktól vérezünk agyon." Ezen a helyzeten kívánunk változtatni, mert ez a helyzet monetáris szinten néhány évtizede létezik, de azt megelőzően sem a magyarnak állt a világ, hanem amit lehetett, elraboltak, tőlünk elvettek, és a mi nemes küzdelmünk végső célja, a küldetésünk, hogy visszaszerezzük azt, ami a mienk volt.

Köszönöm. (Taps a MIÉP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megadom a szót Surányi György elnök úrnak, aki röviden válaszolni kíván a vitában elhangzottakra.

DR. SURÁNYI GYÖRGY, a Magyar Nemzeti Bank elnöke: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselők! Rendkívül hosszú volt ez a megbeszélés, vita. Köszönöm mindazoknak, akik vették a fáradságot, hogy egyrészt elolvassák a Magyar Nemzeti Bank jelentését, másrészt pedig véleményt formáljanak és kifejtsék itt, ezen a vitadélutánon.

Azt gondolom, természetes, hogy a jegybank elnökeként semmiféle olyan megjegyzésre, hozzászólásra nem fogok reagálni, ami bármilyen szempontból a napi politika terrénumára tartozik, amely különböző megközelítésből az egyes pártok politikai értékeket tükröző véleményét jelenítette meg. Azt gondolom, hogy a Magyar Nemzeti Banknak és a jegybank elnökének, tehát nekem, nem feladatom ezekre a kérdésekre válaszolni. Bizonyos szempontból talán megengedhető az a megjegyzés, amit Horváth képviselő úr az imént mondott, hogy tudniillik a vitának a jelentős része, ami számomra egyébként nagyon tanulságos volt, nem a jegybankkal, nem a jegybank '97. évi tevékenységével, illetve nem az ezt kiegészítő hozzászólásommal foglalkozott.

Szeretném megköszönni mindazoknak, így a kormánynak, illetve valamennyi frakciónak, amelyek támogatták a Magyar Nemzeti Bank beszámolójának az elfogadását. Számomra ez megnyugtató, hiszen ez azt jelenti, hogy egy olyan beszámolót készítettünk, amely a parlamenti pártok részére elfogadható, támogatandó, érthető.

Úgy gondolom, hogy természetesen lehet a továbbiakban olyan jegybanki beszámolót készíteni, ami még inkább elnyeri vagy még nagyobb fokon elnyeri a parlament tetszését, annak szerkezetét illetően, illetve az arányait tekintve. Egyetértek mindazokkal a javaslatokkal, amelyek elhangzottak kormánypárti frakciók részéről, az egyes bizottságok részéről, az ellenzéki frakciók részéről, amelyek azt javasolják, hogy legyen pontosabb, jobban definiált jó néhány pontja akár a jegybanktörvénynek, akár a jegybank alapszabályának, és ez segítse elő azt, hogy például a beszámolónk szerkezete még inkább tükrözze azokat az igényeket, amelyeket a parlament támaszt.

Ugyanakkor szeretném azt is elmondani, hogy nagyon örültem volna, ha az elmúlt négy évben - három hét híján négy éve vagyok a Magyar Nemzeti Bank élén - egyetlen alkalommal bármelyik gazdasági bizottsági vagy költségvetési és pénzügyi bizottsági, vagy számvevőszéki bizottsági ülésen a képviselők - pártállásra való tekintet nélkül - megtették volna azokat a megjegyzéseket, kritikai észrevételeket, amelyek hozzásegíthettek volna minket ahhoz, hogy a beszámolónk még inkább megfeleljen a várakozásoknak. Ez elsősorban a formai részére vonatkozik.

Szeretnék ennek kapcsán egy-két kérdésre és egy-két tartalmi kérdésre is kitérni, de tényleg csak nagyon röviden, hiszen késő van.

Lehet, hogy nem vagyok erős matematikából, de számtanból még igen. Úgyhogy fölhívnám a Fidesz képviselőcsoportjának nevében felszólaló képviselő úr figyelmét, hogy az összeadással még alapvető problémái vannak. A Magyar Nemzeti Bank beszámolójának ugyanis nem 25 oldala foglalkozik a monetáris politikával és a Magyar Nemzeti Bank feladataival, hanem ha összeadom, akkor minimum 115 oldala.

Csak néhány címet mondanék, mert talán ez is elégséges. Az első tizenöt oldal az inflációval, a fogyasztói árakkal, termelői árakkal foglalkozik. A II. fejezet egésze a monetáris és árfolyam-politikával, annak eszközrendszerével, eszköztárváltozásával, a kamatok alakulásával, a pénz- és hitelkereslet alakulásával, a piacok, a tőkepiacok alakulásával, a származékos piacok alakulásával foglalkozik. Teljes fejezet foglalkozik a külső egyensúly alakulásával, amint Horváth képviselő úr is megjegyezte, a jegybanknak törvény alapján is feladata a valuta külső és belső vásárlóerejének stabilitását védeni, ez további 30 oldal. A beszámoló külön foglalkozik a jegybank emissziós tevékenységével. Én úgy gondolom, hogy a jegybank számára törvény írja elő az emissziós tevékenység folytatását, és erről a beszámolást is.

 

(20.10)

Ugyanúgy a pénz- és elszámolásforgalom is a Magyar Nemzeti Bank felelőssége. Azt gondolom, hogy egész egyszerűen célszerű volna papírt és ceruzát venni, összeadni az összeadandókat, és akkor kiderül, hogy a beszámoló fele közvetlenül a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikájával, a törvényben előírt kötelezettségeinek teljesítésével foglalkozik.

A kötet teljes második része tovább foglalkozik a Magyar Nemzeti Bank működésével. Itt azt szeretném mondani a képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportjának nevében felszólaló képviselő úrnak, hogy nem ismerek egyetlen olyan költségvetési beszámolót, zárszámadást, amelyben bármely kormány bármely minisztériuma, bármely önálló költségvetési szerve olyan részletességgel számolna be saját tevékenységéről, saját bér- és létszámgazdálkodásáról, működési költségeiről, mint amit a Magyar Nemzeti Bank megtett. Úgyhogy egész egyszerűen visszautasítom a képviselő úr felelőtlen és tényekkel alá nem támasztható megjegyzését.

A Nemzeti Bank egyéb tevékenységeivel kapcsolatosan azt szeretném hangsúlyozni, hogy ami a létszám- és bérgazdálkodásunkat illeti, a részletes beszámolónk természetesen szól arról, hogy a Magyar Nemzeti Bankban a létszámcsökkenésnek mely része az, amely funkcióváltozáshoz kapcsolódik, és mely része az, amely azonos feladatok végrehajtása mellett történt. A Magyar Nemzeti Bank teljes létszámcsökkenése egyébként a mai napig körülbelül 1400 főt jelent. Az 1400 főből 400 fő az, aki funkcióváltás okán került el más állami intézményhez munkájának végzésére, és kereken 1000 fő az, akinek a létszámgazdálkodás felülvizsgálata, a belső szervezeti működési rend átalakítása következtében szűnt meg a munkahelye a Magyar Nemzeti Bankban.

Szeretnék nagyon röviden néhány olyan tényről beszélni, amiről úgy gondolom, hogy talán félreértésen vagy esetleg az információk hiányán alapul. Kezdem a legfontosabb kérdéssel, az adósságcserével. Az adósságcsere két intézmény között zajlik: a Magyar Nemzeti Bank és az állam, a költségvetés között. Ennek következtében az adósságcserének egy másfajta metszetéről, a teljes részletezettségről az 1997. évi zárszámadás kapcsán a Magyar Köztársaság Kormánya beszámolt. Úgy gondolom, ezt megismételni nem lett volna helyénvaló.

Másodszor: 1996-ban és 1997-ben több alkalommal a parlament több bizottsága előtt írásban részletesen, nagyon sokféle szempontból makro-ökonómiai hatásait, tartalmát elemezve a Magyar Nemzeti Bank beszámolt. Ezenkívül több alkalommal felajánlottuk, meghívtuk, a különböző pártok szakértőit, gazdasági szakembereit annak érdekében, hogy erről részint eszmecserét folytassunk, részint a szükséges információkat megadjuk. Úgyhogy azt gondolom, hogy nem állja meg a helyét az a kritikai észrevétel, amely azt mondja, hogy ez nem történt meg. Nincs szó arról, hogy titkok lennének e mögött.

Szeretnék arra is utalni, hogy amikor azt kérdezik, hogy pontosan mi van mögötte, azt gondolom, hogy ez sem közgazdasági, sem pénzügyi értelemben ezen a szinten nem jól értelmezhető kérdés. Arról van szó, hogy a magyar gazdaság hosszú évtizedeken keresztül vakvágányon haladt, nem előre, hanem visszafelé. Ezek a veszteségek felhalmozódtak, múltból velünk maradt hordalék, ezeket természetesen cipelnünk kell, sajnos, nincs senki, aki ezt helyettünk átvállalná, magára venné. Azt is szeretném hangsúlyozni ennek kapcsán, hogy ami gazdaságpolitikai vagy gazdaságtörténeti értelemben ezzel kapcsolatban kérdés, valószínűleg valamennyi jelen lévő szakember, képviselő pontosan tudja, hogy milyen tényezők, milyen folyamatok eredményeként keletkeztek ezek a veszteségek, illetve ez az eladósodás.

Ugyanakkor szeretnék egy fontos inkonzisztenciára is rámutatni. Egyrészt a Magyar Nemzeti Bank és én személyesen is azt gondolom, hogy egy ország nem támaszkodhat tartósan külső eladósodásra, egy költségvetés, egy állam nem támaszkodhat tartósan hitelfelvételre, nem támaszkodhat tartósan deficitfinanszírozásra. Ennek következtében pontosan azért került a magyar gazdaság olyan helyzetbe a '70-80-as években, és azért kerültünk válságos helyzetbe, mert 20-25 éven keresztül olyan gazdaságpolitika folyt, amely korlátlanul növelte az államháztartás kiadásait; amely korlátlan külföldi hitelfelvételekkel finanszírozta ezt; és amely tényleg súlyosan eladósította az országot. Pontosan ezeket a folyamatokat kellene megfordítani, pontosan ezért van szükség arra, hogy az államháztartás szigora, a monetáris politika szigora folyamatosan csökkentse a nemzeti össztermékhez képest az állam eladósodását, hogy a magángazdaság, a magángazdaság szereplői levegőhöz jussanak, növekedni tudjanak, előrelépni tudjanak.

Szeretnék a hozzászólások kapcsán még néhány dolgot említeni. Nagyon sajnálom azt a félreértést, és ezt szeretném tisztázni, ami a Magyar Nemzeti Bank egyes bankoknál bekövetkező felelősségéről szólt. Nyilván azt valamennyi képviselő tudja, hogy az egyes bankok esetében nem a Magyar Nemzeti Bank lehetősége a beavatkozás. Erre jött létre az Állami Pénz- és Tőkepiaci Felügyelet. Ennek következtében úgy gondolom, hogy itt talán információk, tények nem ismeretéről van szó. Ami a konkrét esetet illeti, a Postabank kapcsán a Magyar Nemzeti Bank soha nem mondta, én személyesen soha nem mondtam 1997-1998-ban, hogy ez a bank stabil, jó helyzetben lenne. Kérem visszatekinteni és visszanézni az összes nyilatkozatot, ami ezzel kapcsolatban megtörtént! Egyébként legutóbb az Állami Pénz- és Tőkepiaci Felügyelet vezetője épp azt hozta fel és azt rótta terhünkre, terhemre, hogy 1997-ben nem álltam ki a közvélemény elé, és nem mondtam azt, hogy ez a bank tökéletes - minthogy nem is volt az.

Nagyon sok kérdés van, és az idő nagyon előrehaladt, de talán két kérdést szeretnék még kiemelni. Az egyik szintén egy teljes félreértésen alapul: a Magyar Nemzeti Banknak nincsenek mennyiségi céljai monetáris politikájának kialakításában. Kérem elolvasni az elmúlt három-négy év monetáris politikai irányelveit, éves beszámolóit! Aki azt állítja, hogy a Nemzeti Bank mennyiségi célokat követ, az egész egyszerűen nem olvasta el ezeket az anyagokat. A Magyar Nemzeti Bank monetáris politikájának kereteit nem mondanám el, mert ez udvariatlanság lenne ilyen későn, de egyetlenegy olyan anyag nincs, amely utalna arra, hogy a jegybank bármilyen döntését a szerint hozná, hogy a pénztömeg bármelyik komponense milyen ütemben növekszik.

Ennek kapcsán van még egy nagyon komoly félreértés, amit szintén szeretnék visszautasítani. A Magyar Nemzeti Bank, amióta én a jegybank élén állok, egyetlenegy alkalommal - a jegybank tanácsa, igazgatósága nevében is visszautasítom - egyetlenegy olyan döntést, egyetlenegy olyan programot nem közölt, nem hozott nyilvánosságra, amelyet bármilyen külföldi intézmény kényszerített volna rá. Szeretnék utalni arra, hogy amikor 1995-ben kialakítottuk az új monetáris politikát márciusban, egy kerek éven keresztül a Nemzetközi Valutaalappal nem állapodtunk meg.

 

(20.20)

Pontosan azért nem állapodtunk meg, mert nem fogadtuk el a javaslatait, nem fogadtuk el a Nemzetközi Valutaalap által kért lépéseket. Egy évvel később, '96-ban, amikor már megállapodtunk a Nemzetközi Valutaalappal, az úgy és azért történt, mert ők fogadták el a mi programunkat, és ők tartották a mi programunkat támogatásra alkalmasnak. Tehát ez egy nagyon fontos kérdés.

Horváth képviselő úrnak volt ezzel kapcsolatban még egy megjegyzése. Én azt hiszem, a képviselő úr tisztában van azzal a program és a beszámoló elolvasása után, hogy a Nemzeti Bank egy úgynevezett heterodox programot támogatott monetáris politikájával. Igazában sem nem keynesi, sem nem monetarista, sem nem neoklasszikus, egy tipikus heterodox program volt az, amit mi csináltunk. Ilyen értelemben azt hiszem, hogy talán kielégíti az ő igényeit.

Végezetül pedig a jegybank ellenőrzéséről szeretnék nagyon röviden két mondatot mondani. Azt gondolom, hogy nagyon hasznosak voltak azok a hozzászólások, azok az érvek, azok a meggondolások, amelyek a jegybank ellenőrzésével kapcsolatban születtek. A bevezetőben is utaltam arra, hogy úgy gondolom, a jegybank ellenőrzése alapvetően jó irányban halad, természetesen lehet ezen javítani, az elhangzott javaslatok között nyilván egy sor olyan van, amelyet majd a parlament megfontol. Természetesen ezek első hallásra olyanok - vagy ezek jelentős része olyan -, amelyek nyilvánvalóan segíteni fogják a jegybank munkáját. Ennek én személy szerint örülök és üdvözlöm. Természetesen az a parlament feladata, hogy ezekből a javaslatokból konszenzussal vagy a többség véleményének megfelelően olyan döntéseket hozzon, amely aztán majd a gyakorlatban is jól működik.

Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az együttes általános vitát lezárom, a határozathozatalra a következő ülésünkön kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! A házbizottságban született megállapodásnak megfelelően - és figyelemmel az Országgyűlés elnökének kedden elfogadott ügyrendi indítványára - most soron következik a munka törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény, a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény, a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény, az igazságügyi alkalmazottak szolgálati viszonyáról szóló 1997. évi LXVIII. törvény, az ügyészségi szolgálati viszonyról és az ügyészségi adatkezelésről szóló 1994. évi LXXX. törvény, valamint a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló 1997. évi LXVII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitájának folytatása és lezárása. Az előterjesztést T/626. számon, az alkotmányügyi bizottság ajánlását pedig T/626/1. számon kapták kézhez.

Tisztelt Országgyűlés! Először az írásban előre jelentkezett képviselőknek adom meg a szót. A házbizottság ajánlása szerint az egyes képviselői felszólalások időtartama nem haladhatja meg a 15 percet, hiszen a vezérszónoki rendszerben is ez az időtartam volt, tehát itt maximum 15 percig tarthatnak a felszólalások.

Rákos Tibor urat nem látom. Bernáth Ildikó képviselő asszonynak adom meg először a szót. Tessék!




Felszólalások:  Előző   111-187  Előző      Ülésnap adatai