Készült: 2024.09.20.16:01:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

112. ülésnap (1999.12.21.),  130-136. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:23


Felszólalások:   124-130   130-136   136-142      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. A képviselő úr elfogadta a miniszter úr válaszát.

Tisztelt Országgyűlés! Dr. Horváth János, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszterhez: "A távközlésben észlelhető monopolisztikus jelenségekről" címmel.

Dr. Horváth János képviselő urat illeti a szó.

DR. HORVÁTH JÁNOS (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Miniszter Úr! A telefonhívások monopolista jellegű árazása, amíg méltatlanul terheli a kis jövedelmű embereket, ugyancsak hátráltatja Magyarország gazdasági növekedését. A telefonszolgáltatások megemelkedő ára felfelé nyomja a termelés költségeit, így a termékek árát, ami inflációs tendenciához vezet. Párhuzamosan emelkedik a munkanélküliség, amivel együtt jár a szociális terhek súlyosbodása. A versenyképesség lemorzsolódása pedig a piaci tranzakciók zsugorodását eredményezi, az államháztartás adóbevételeit lefelé szorítja, míg a szociális terheket felfelé nyomja. Tehát a magas telefondíjak aggasztóak. Íme, néhány alapvető számadat:

A Párizsban székelő OECD, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet közli, hogy 29 fejlett ország sorában Magyarországon a legdrágább az internet kapcsolási díja. Az átlagköltség negyven csúcsforgalmi órára Magyarországon 340 dollár, Csehországban 130 dollár, az USA-ban 35 dollár. Még egy szakértői vélemény az USA-ból: a Massachusetts állambeli International Data Corporation szerint a magyar internetpiac valószínűleg nem lesz képes nőni mindaddig, amíg a Matáv monopóliumhelyzete fennmarad. Bénítja ez a közép-, kis- és kicsi vállalkozásokat is, sőt a külföldi potenciális befektetők számára sem semleges. Szembeötlő, hogy egy telefonhívás Budapestről Chicagóba háromszor drágább, mint Chicagóból Budapestre.

Tisztelt Miniszter Úr! Kérdezem a következőket:

Kívánatos-e, hogy a monopolista szemlélet végnapjai lassabban közeledjenek az elvárhatónál? A Gazdasági Versenyhivatalnak mi a kompetenciája e tárgyban? Annak tudatában, hogy az Európai Unióhoz csatlakozásunkra árnyékot vetnek a távközlésben fellelhető monopolisztikus torzulások, szándékszik-e a kormány e jelenséggel prioritásban foglalkozni? Köszönöm az Országgyűlés megtisztelő figyelmét. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Az interpellációra Katona Kálmán miniszter úr válaszol.

KATONA KÁLMÁN közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Magyarországon mára a távközlés a gazdaság egyik húzóágazatává vált, és remélem, hogy ez a fejlődés a jövőben is folytatódik. Elég itt megemlíteni a nemrég lebonyolított DCS-1800-as tendert, amely közel 70 milliárd forinttal járult hozzá az ország költségvetéséhez.

Ami a díjmegállapítást illeti, jelenleg a távbeszélődíjak közül az internetszolgáltatás, az adatátvitel, a bérelt vonalú szolgáltatás, a kábeltévé-hálózat szabadáras szolgáltatás, tehát a verseny szabályozza. Egyetlenegy terület van, ahol hatósági díjak vannak, ez a vezetékes telefónia; itt egy koncessziós szerződés köti a kormányt, amely 2001. végéig van érvényben. Azon dolgozunk, hogy ez lerövidüljön; minden esély megvan arra, hogy egy évvel korábban szabaduljon fel a monopólium a vezetékes telefónia területén. A jövő évben már jelentkezni fog a mobiltelefon-társaságokon, az internetes szolgáltatásokon keresztül egy jelentős árcsökkenés. Éppen az előbb említett tengerentúli hívásoknál, ha megfigyeli, az elmúlt napokban egy nagyon komoly árverseny indult be azzal, hogy a kormányzat olyan állásfoglalást hozott, hogy az internettelefon nem azonos a vezetékes telefóniával, tehát ezen már verseny indult meg a Westel-mobil, illetve a Vodafone között. A különböző díjkedvezmények elindultak az internet területén; ez nem jelenti azt, hogy már elég alacsony, de mindenképpen lefelé menő folyamat indult el.

A jövő évre - a lehetőségeit nem kihasználva - a Matáv egy 4 százalékos emelést vállalt, ami körülbelül fele annak, amit a koncessziós szerződés lehetővé tesz számára. Ezen belül egy olyan árstruktúrán dolgozunk, amelynek az a lényege, hogy az alapdíj emelésének ellentételezéseként egy jelentős szolgáltatási díjcsökkenés következik be, ami éppen a képviselő úr által említett internet-, illetve távolsági helyközi szolgáltatás árainak a nagymértékű csökkenését fogja elősegíteni.

A Versenyhivatal folyamatosan követi ezeket a folyamatokat, kezdeményezi a monopólium megszüntetését. Ebben az egy esetben, ami a vezetékes telefóniát érinti, ő sem tud mit tenni, mivel egy koncessziós szerződés van, amelynek az ára egyébként annak a korszerű hálózatnak a kiépítése volt, amin most kommunikálunk, és többségében most már szabadon kommunikálunk.

 

(14.30)

A liberalizálás nagyon közel van. Úgy gondolom, hogy ha egy év múlva felteszi ezt a kérdést, akkor nyugodtan fogom azt válaszolni: Magyarországon az informatika és a telekommunikáció területén teljesen liberalizált a piac.

Kérem a válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megkérdezem a képviselő urat, elfogadja-e a választ.

DR. HORVÁTH JÁNOS (Fidesz): A miniszter úr válaszát elfogadom, azzal a megjegyzéssel, ami a miniszter úr optimista hangja volt, hogy egy év múlva jobb lesz és hogy abba az irányba haladunk. Mert időközben jó emlékeztetni a gazdaságpolitika csinálóit arra, hogy a monopólium által szedett magasabb ár egyfajta kvázi áladó, amit nem a Kincstár szed be, hanem a gazdasági hatalmasság. Ez befizetődik, és ha a kormányzat - érzem, hallom, a miniszter úr válaszából is hallom - afelé halad és törekszik, hogy ez csökkenjen, és a verseny majd javít ezen a helyzeten, akkor igen, várjuk ezt, és egy év múlva, remélem, nem kell ezt így megkérdeznem.

A válaszát elfogadom, miniszter úr. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Dr. Lentner Csaba, a MIÉP képviselője, interpellációt nyújtott be a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter úrhoz: "A Magyar Agrárkamara esete a guruló Phare-pénzekkel és a Földművelésügyi Minisztérium által folyósított állami támogatásokkal. Avagy hol tart a minisztériumi vizsgálat a kamara számítógép-beszerzései ügyében? Akadályozza-e valami a kamarai tisztségviselők törvényes felelősségre vonását?" címmel.

A képviselő urat illeti a szó. Tessék!




Felszólalások:   124-130   130-136   136-142      Ülésnap adatai