Készült: 2024.09.24.11:07:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

144. ülésnap (2020.07.01.), 184. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Valóban megszokott, hogy az Országgyűlésben beszámolok a városomat, otthonomat, Pécset érintő legfontosabb politikai kérdésekről, és általában problémafelvetésekkel kell foglalkoznom, de nagyon fontosnak tartom, ha pozitív előrelépéseket vagy pozitív eseményeket, történéseket tapasztalunk, akkor arról is beszámoljak. És most egy ilyenről tudok beszámolni. Nagy örömömre szolgált, hogy a veszélyhelyzet utáni első rendes, már személyesen megtartott városi közgyűlésen egy igazán példamutató lépést hozott Pécs közgyűlése, példamutató döntést hozott, és ez a döntés túllépett a pártpolitikai logikán. Az LMP benyújtott Pécsett az önkormányzat elé egy olyan javaslatot, ami egy stratégiát tett a város elé az éghajlatváltozás hatása és a környezetpusztítás elleni fellépés stratégiai irányairól, és nagy örömömre szolgált, hogy ezt valamennyi jelen lévő képviselő elfogadta. Tehát itt helyi kormánypárti, fideszes, KDNP-s képviselők, illetve ellenzéki képviselők is fontosnak érezték, hogy egy ilyen stratégiai dokumentum megszülessen Pécs számára. Ez előrevetíti, hogy a pécsi helyi politikusok már tudnak együttműködni a város érdekében, egy olyan fontos kihívás, egy olyan fontos problémarendszer kapcsán, mint az éghajlatváltozás hatásainak begyűrűzése és a különböző környezetpusztítások.

Ugyanakkor azt el kell mondani, hogy nagyon sok tekintetben a városnak szűk a mozgástere, mint minden más városnak is. Bizonyos kérdésekben érdemben tud cselekedni egy városi önkormányzat, más kérdésekben pedig mondhatjuk, hogy kiszolgáltatott más tényezőknek, mint például az Országgyűlésnek vagy a kormány tevékenységének.

Pécs város már többször, több dokumentumban kifejezte, hogy a megfelelő út a fenntarthatóság, amit a város számára járhatónak tart. A fenntarthatóság alapjainak, a fenntarthatóságnak a figyelembevételével kívánják a város vezetői és a város helyi politikusai pártállástól függetlenül újjáépíteni a város gazdaságát. Ehhez viszont nagyon-nagyon fontos, hogy a feltételeket az Országgyűlés is megteremtse, ebben pedig feladata van az országgyűlési képviselőknek, az ellenzéki és a kormánypárti országgyűlési képviselőknek is.

A város világossá tette, hogy nem kíván atomtemetőt elfogadni a város nyugati határától 8-10 kilométerre. Ehhez viszont folyamatban vannak még döntések, ezért közösen kell megküzdenünk azért, hogy az Országgyűlés módosítsa a nagy aktivitású nukleáris hulladékok kezelésének programját, és végre egy olyan döntés szülessen, hogy alternatív helyszíneken is kutatás kezdődjön, és vegyék figyelembe azt a társadalmi és gazdasági nyomást és azt a társadalmi és gazdasági problémarendszert, ami ezt a térséget ilyen szempontból, a Bodai Agyagkő Formációt alkalmatlanná teszi.

Meggyőződésünk szerint az egyik legnagyobb vidéki városi agglomeráció közelében nem lehet atomtemetőt építeni.

Hasonlóképpen a város közgyűlése kinyilvánította, hogy nem kívánunk uránbányát látni a város lakott területei alatt. Ezt a folyamatot, ezt az engedélyezési folyamatot is meg kell tudni állítani. Nagyon-nagyon fontos, hogy mielőbb lépéseket tegyünk annak érdekében, hogy az ország egyik legnagyobb tájsebének a Karolina-külfejtésnek a rekultivációja sokkal gyorsabban megvalósuljon. Ehhez a kormánynak lépéseket kell tenni. Az ez évre is betervezett közel kétmilliárd forintot sajnos nem használták fel, és szomorúan látjuk, hogy a jövő évben már nem is terveztek forrásokat. Ezzel kapcsolatban is módosításokat kell végrehajtanunk, és el kell érnünk azt, hogy ez a rendkívül fontos munka és a komoly környezeti kockázatokkal járó rekultivációs tevékenység sokkal gyorsabban véget érjen.

Az egy pozitív előrelépés volt, hogy a biomassza-alapú távfűtéses lakások esetében az illetékes államtitkár úr már tett egy ígéretet, hogy módosítja a kormány azt a jelenlegi jogszabályi környezetet, ami kizárja, hogy a pécsi távfűtéses lakások az „Otthon melege” programban pályázni tudjanak. Ez egy fontos előrelépés, én magam most tárgyalásokat kezdeményezek majd államtitkár úrral, hogy mielőbb ez a módosítás kormányzati hatáskörben megszülethessen, és ilyen módon energetikai korszerűsítésre tudjanak a pécsi távfűtéses lakások is pályázni.

Nagyon-nagyon fontos, a mai napon is többször hallhattuk, hogy a kormánynak célja egy határozott fellépés az illegális hulladéklerakók felszámolására, és e tekintetben is szükség van még a jogszabályi környezet módosítására. Én itt már jeleztem, hogy Pécs mellett például van egy minden szempontból veszélyes és egyébként esztétikailag is elfogadhatatlan illegális gumilerakó. Sajnos, a hatóságok ezzel nem tudnak mit kezdeni, ezért itt is jogszabály-módosításokat kell kezdeményeznünk.

(17.50)

Az viszont sajnálatos, hogy a kormánypárti országgyűlési képviselők egyelőre még nem érzik feladatuknak azt, hogy ebben a munkában részt vegyenek, és most láthattuk itt a költségvetési módosítók vitájánál, hogy Hoppál Péter képviselő úr például elutasította azt a módosító javaslatomat, ami egy jelentős forrást biztosított volna Pécs városának a közösségi közlekedés korszerűsítésére. Ezért mi azt tudjuk mondani, hogy mi ellenzéki országgyűlési képviselőként készen állunk arra, hogy ezekért az ügyekért megküzdjünk, és már egy jó példát mutattak a helyi fideszes politikusok is.

Azt sajnálattal látjuk, hogy a fideszes, kormánypárti országgyűlési képviselők ezt a példát még nem követték; reméljük, hogy hamar belátják, hogy a mandátumukat nem a miniszterelnöknek, nem egy pártnak, hanem Pécs polgárainak köszönhetik, ezért nekik tartoznak szolgálattal. Köszönöm szépen a lehetőséget. (Z. Kárpát Dániel tapsol.)




Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai