Készült: 2024.04.26.07:48:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

322. ülésnap (2013.11.11.), 82. felszólalás
Felszólaló Dr. Szócska Miklós
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZÓCSKA MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Köszönöm a kérdését, mert ez lehetőséget ad nekünk néhány képviselő úr szájából elhangzott, bekiabálás szintű téveszmének a helyretételére.

A lakosság terheinek mérséklését 2010 óta a kormány kiemelt szempontként kezeli. Sajnos ez nem volt mindig így. Az előző kormány jelentősen csökkentette az állam által adott gyógyszertámogatások mértékét, ennek eredményeképpen a térítési díj megduplázódott olyan népegészségügyi jelentőségű betegségekre rendszeresen szedett gyógyszerek esetében, mint például a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint. A térítési díj 50 százalékkal való emelése történt a cukorbetegség kezelésére szolgáló gyógyszereknél, és 66 százalékos emelés volt az antibiotikumok körében.

Tehát azok az intézkedések, amelyekkel mi a gyógyszerárakat csökkentettük, az éves szinten 60 milliárd forinttal emelt lakossági gyógyszerterhekhez képest igazak. Ezt szeretném jelezni, hogy azért voltunk kénytelenek ezt megtenni, mert önök előtte ezt tették, 60 milliárd forinttal fizettettek évente többet a betegekkel.

Mi úgy gondoljuk, hogy a beteg ember gyógyulásához az egészségügyi rendszernek pénzügyi védelmet kell tudni biztosítani. A rezsicsökkentés mellett komoly lépéseket teszünk és tettünk annak érdekében, hogy a rendszeresen gyógyszert kiváltó betegek gyógyszerkiadásai csökkenjenek. Ez a receptköteles támogatott gyógyszerek esetében elérhető volt, aminek eredményeképpen jelentősen csökkentek ezek a gyógyszerkiadások.

(15.20)

1535 gyógyszer ára csökkent a 2011 óta bevezetett gyógyszer-finanszírozási lépéseknek köszönhetően, 35 százalékkal. Így összességében helyes volt az adat, 7,5 milliárd forinttal csökkentek - csökkentek - a betegek terhei. Szeretném, ha ezt mindenki tételesen ellenőrizné, mielőtt bekiabál.

Ha belegondolunk abba, hogy Magyarországon évente 7,3 millió ember vált ki gyógyszert, közülük 3,3 millió ember legalább kéthavonta jár patikába, akkor látható, hogy ez komoly segítség. Ezek az emberek évente 2230 forinttal fizetnek most kevesebbet rendszeresen a gazdasági világválság körülményei között, mint korábban. Különösen érezhető ez a 65 év feletti betegek esetén, akik korábban havonta akár 6500 forintot is fizettek a gyógyszerekért. Tehát nagyon komoly segítség érkezett a betegek részére ebben a tekintetben.

Szintén kiemelném azt, hogy az egyes gyógyszereknél, az egyes terápiás terhek... - és azért fontos ez különösen, mert olyan népbetegségek esetében, ahol a gyógyszer nem szedése különböző szövődményeket okoz, ilyen esetben a hozzáférhetőbb gyógyszer a terápiával való együttműködést is segíti. Korábban a legkorszerűbb támogatott vérnyomáscsökkentő gyógyszerért havonta a betegnek 3 ezer forintot kellett fizetnie, most ugyanezért 600 forintot fizet. Korábban a koleszterinszint-csökkentő gyógyszerekért havonta 2200 forintot, most ez 600 forint, és van olyan lehetőség, ahol 200 forintba kerül havonta ez a terápia. Korábban a szorongást oldó gyógyszer havi mennyiségének térítési díjai 2200 forint körül voltak, most ugyanennek az egyenértékű készítménynek 600 forint körüli a térítési díja.

Folytathatnánk ezt a sort még, a leglényegesebbeket, a népegészségügyi fontosságúakat emeltem ki. Ez annak következtében állt elő, hogy olyan versenyt hirdettünk a gyógyszerek között, amelyeknek azonos a hatóanyaga, ami ezt a csökkentést lehetővé tette. A patikában látja a beteg, hogy mennyivel vehetne még olcsóbbat (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), és azt is látja, hogy mekkora a támogatás, amit kap hozzá.

Köszönöm szépen a kérdést. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai