Készült: 2024.09.25.13:15:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2004.10.04.), 58. felszólalás
Felszólaló Dr. Kolber István (MSZP)
Beosztás regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:45


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOLBER ISTVÁN tárca nélküli miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Mindenekelőtt képviselő úr tájékoztatására szeretném elmondani, hogy a rendszerváltás óta a Duna-Tisza közi homokhátság fejlesztésére soha nem állt még annyi pénz rendelkezésre, mint az idei esztendőben.

 

(15.50)

Képviselő úr 2003 novemberében nyújtotta be interpellációját, de a téma azóta is fontos, ahogy képviselő úr is utalt rá. Engedje meg, hogy az interpelláció óta történt intézkedéseket röviden összefoglaljam, jóllehet, képviselő úr is érintette ezeket.

A kormány valóban 2004 áprilisában fogadta el az ezzel kapcsolatos előterjesztést. A kormányzati koordináció az FVM-ből átkerült, ma már úgy fogalmazhatunk, hogy a regionális fejlesztésekért felelős tárca nélküli miniszterhez. Nagy figyelmet kívánok fordítani ennek a feladatnak az összefogására, koordinálására. A kormány döntése két területre helyezi a hangsúlyt, a lakosság életminőségének javítására, a hátság népességmegtartó képességének növelésére, amelyben a mezőgazdasági termelés biztonságának növelése, szerkezetváltás szorgalmazása lelhető meg, valamint a vízgazdálkodási helyzet hatékony javítására.

Valóban, a program megvalósításához mintegy 10 milliárdos hazai forrásra lenne szükség. Ennyi hazai forrást az elkövetkezendő években, úgy gondolom, nemigen lehet előteremteni. Éppen ezért létfontosságú, hogy a most formálódó Európa-tervbe a Duna-Tisza hátsággal kapcsolatos feladatok is beilleszthetők legyenek.

A 2004-es költségvetésben félmillió forint híján 400 millió forint szerepel a Miniszterelnöki Hivatal fejezetében az FVM-nél, illetőleg a KvVM-nél. A Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat együttműködik ebben a feladatban, az érintett tárcáknak ezt a forrást át kellett adni, ez meg is történt, az együttműködési megállapodások megtörténtek a regionalizmus jegyében, annak érdekében, hogy helyi döntések alapján születhessenek az intézkedések, és lehetőség nyílt arra is, hogy az AVOP-ban, az agrár-, vidékfejlesztési operatív program keretében nyújtsanak be pályázatot az önkormányzatok. Ezek szeptember végéig elkészültek, benyújtották, és októberben értékelni fogják ezeket a pályázatokat.

Szeretném megnyugtatni képviselő urat és minden Duna-Tisza közi hátságon élő embert, hogy kiemelt figyelmet kívánok fordítani ezen hátrányos helyzetű térség fejlesztésére, és rövidesen szeretnék a helyszínen is tájékozódni. Ez valóban fontos a költségvetés készítése idején. A 2005-ös költségvetést még nem nyújtotta be ugyan a kormányzat, de hadd jelezzem, hogy komoly, több mint 600 millió forintos előirányzat szerepel az előkészítési dokumentumokban, és van egy olyan szándékunk is, hogy megteremtsük annak jogi feltételét, hogy közel hasonló nagyságrendű kötelezettséget lehessen vállalni 2005-ben 2006-os kifizetés mellett.

Úgy gondolom, ezek a számok bizonyítják, amit az elején mondtam, hogy a rendszerváltás óta nem állt ekkora összeg még rendelkezésre. Természetesen közösen tovább kell folytatnunk ezt a nagyon komoly felelősséget jelentő munkát.

Köszönöm szépen a figyelmet. Kérem képviselő urat, fogadja el a válaszomat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai