Készült: 2024.04.26.03:41:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

148. ülésnap (2011.12.06.), 210. felszólalás
Felszólaló Vágó Gábor (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:28


Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÁGÓ GÁBOR (LMP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Jómagamnak is hozzá kell szólni itt az időkeret-polémiához. Csupán egy számmal érzékeltetném: míg Magyarország költségvetése körülbelül 14 000 milliárd forint körül van, addig ezek a változtatások ennek alig egy ezrelékét sem teszik ki. Ugyanannyi időt töltenek el; igenis, drágák vagyunk mi, képviselők, az állampolgároknak. Drága az időnk, mivel az adófizetők fizetik ki, és ugyanannyi időt kell nekünk eltölteni egy ilyen dologgal, mint a költségvetés egészének a vitájával.

És mit hoz az az arrogáns Fidesz-magatartás, hogy a hajnali viták miatt ők meghátrálnak és időkeretbe zárnak mindent, el kell mondanom, elnézést: a tegnapi napon alig volt fideszes felszólalás a részletes vitákban. Itt ültünk, az ellenzék szinte végig kihasználta az idejét, a Fidesz meg ott elvolt, mint a befőtt. (Derültség az ellenzéki oldalon.) Elnézést, ezt azért kellett elmondanom, mert úgy érzem, azáltal, hogy időkeretet szabnak az Országgyűlésre és eléggé aránytalan ez az időkeret, a magyar parlamentáris demokrácia csorbul. És hogy csorbul még a parlamentáris demokrácia, az már közvetlenül tartozik ide a törvénytervezethez: azáltal, hogy a parlament megszavaz egy költségvetést, és mi ellenzékként elmondtuk, hogy ez egy rossz költségvetés, de ez mindig így van, az ellenzék sosem támogatja a költségvetést, de a kormányzat már februárban fölrúgta a saját költségvetését, majd utána azokból a fejezetekből is lecsípett, amelyek elméletileg nem kormányzati fejezetek. Ezért vagyunk most itt.

És ha megnézzük, hogy mi ennek az oka: ennek az oka a gazdasági kudarc be nem ismerése. Hiszen itt már tényleg szakavatott közgazdászok évek, hónapok óta mondják, hogy ez egy zsákutca. Egy zsákutca, ki kellene belőle fordulni, találni kellene egy új utat, amelyre a magyar gazdaság ki tud lábalni ebből a csődhely... - csőd közeli helyzetből. (Közbeszólás a kormánypárti oldalról: Döntsd el!) Most itt volna egy lehetőség, de önök újra nem azt választják, hogy akkor gazdasági fordulat, hanem az arcvesztés elkerülése érdekében mindenhonnan elvesznek egy kicsit, hiszen ez a legkönnyebb. Mindenhonnan, hiszen a zárolások, ahogyan az elnök úr is elmondta, fűnyíróelv szerint mentek, százalékok alapján elvettek innen is, elvettek onnan is. De, ha megnézzük, pont azoktól a fejezetektől vesznek el, ahol már amúgy is eléggé sanyarú sorsú az intézményrendszer, hogy úgy mondjam, hányattatott. A bíróságok kapcsán eléggé megkavarták itt a levest. Azt lehet látni, hogy a bírósági intézményrendszer is teljes mértékben átalakul. Semmi köze nincs ahhoz, hogy itt hatalmas sorokban állnak az ügyek a bíróságok előtt, és önök még most is elvennének pénzt a bíróságoktól.

Az MTA kapcsán nagyon szép szavakat hallottunk itt a múlt héten is napirend előtt a fideszesektől, hogy milyen fontos a tudomány, a tudomány ünnepe, meg a magyarországi kitörés kulcsa a kutatás-fejlesztés. Ehhez képest a kutatás-fejlesztésnek a GDP-részarányos része továbbra is katasztrofális, és pont a magyar tudománytól vesznek el, amire önök is azt mondják, hogy kitörési pont, ez fontos, onnan is ugyanúgy elvesznek.

Az Országház kapcsán: én igazából nem a parlament működését akarom óvni vagy ide sajnálom a pénzt, hanem egy egyszerű gazdasági racionalitás. Elmondta a házvezetés: amennyiben az Országháztól elvonásra kerül az összeg, a Fehér háznak, a Képviselői Irodaháznak a fűtés-korszerűsítésére nem jut pénz. Ha most a kormány elveszi ezt a pénzt és nem ruházzuk be, akkor ugyanúgy fizethetjük tovább a magasabb rezsiszámlákat. Ez egy nagyon egyszerű dolog: három év alatt visszajön az a befektetés, amit ha most rászánunk - és az építőiparnak akár még megrendelést is tudunk adni -, a fűtésköltségekben visszajön.

Az LMP folyamatosan mondja, hogy az energiahatékonysági beruházások egy kitörési pont lehet, és a zsákutcában lévő építőipart is fel tudná lendíteni, ezért is kérdezzük, hogy amit Matolcsy György ígért 500 milliárd forintot a választások előtt 3 nappal, abból miért csak 8 milliárd forint lett itt a négyéves ciklusra, ami 8 milliárd is itt elveszett kézen-közön. Itt arról van szó, hogy nem csupán jogosítványokat vesznek el a parlamenttől is, hanem ugyanúgy a gazdasági racionalitás kis szikrája sem látszik abból a szempontból, hogy ha most beruházok egy fűtés-korszerűsítésre, az 3 éven belül visszajön. Itt a jó gazda módjára kellene az államnak gondoskodnia, de úgy tűnik, adóbehajtó módjára gondolkodik csak, és nem gondolkodik azon, hogy a saját vagyonával hogyan éljen.

De hogy még egy pillanatra visszatérjünk az államháztartási törvény tegnap elfogadott részéhez: eleve abszurd az, ha a Ház napirendjén van egy törvényjavaslat - ezen a héten tárgyalnánk az új államháztartási törvényt -, a záró szavazás előtt fél órával jön egy módosító javaslat, ami lehetőséget ad arra, hogy a fejezeteken belül bárhogyan lehessen átcsoportosítani. Tehát már nemcsak a hozzászólás jogával csorbítják a parlamenti demokráciát, hanem egyszerűen a költségvetés meghozásának a joga és a költségvetés felügyeletének a joga is ugyanúgy csorbul. Nem azt mondom, hogy teljes egészében, hiszen most mi beállíthatjuk itt 4 óra 20 perc alatt ezeket a sorokat, hogy hogyan álljon ki a 2012. évi költségvetés egy-egy soronként, hanem az van, hogy a kormányzat, ahogy neki tetszik, a hasára üt, megváltoztathatja kormányrendeletben.

Igazából ott a probléma, hogy önök a parlamentáris demokráciától folyamatosan távolodnak el. És miért? Mert a költségvetési fegyelmet lazítani kell. És miért? Mert van egy bukott gazdaságpolitika, és ehhez a bukott gazdaságpolitikához görcsösen ragaszkodnak, görcsösen ragaszkodnak ennek a szimbólumához, Matolcsy Györgyhöz.

Nem volna szükség a parlamenti demokráciában a parlament jogainak a csorbítására, nem volna szükség a költségvetési fegyelem lazítására, ha lemondanának az egykulcsos adóról és Matolcsy Györgyről. Kérem szépen, ha Matolcsy György nem mond le, akkor ez a dominó tovább fog dőlni, ezért arra kérem a tisztelt kormánypárti képviselőket, jelezzék a miniszterelnök úrnál, hogy Matolcsy György megbukott, és ennek következményei kell hogy legyenek.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki oldalon.)




Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai