Készült: 2024.09.21.18:50:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

5. ülésnap (1998.07.03.), 129. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:10


Felszólalások:  Előző  129  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A napokban ünnepeltük az önálló magyar Pénzügyminisztérium megindításának vagy megalakításának 150. évfordulóját. Illő tehát itt, az Országgyűlés falai között megemlékezni ennek első miniszteréről, Kossuth Lajosról. Az ő szavai lehetnek a mindenkori magyar kormányok iránytűi: "Szolgálni a hazát, gyarapítani a nemzetet!". Hazánk polgárainak olyan gazdaságpolitikára van szüksége, amely jólétet, tartós fejlődést teremt, és ennek előnyeit az itt élők minél szélesebb rétegeire kiterjesztik. A kormányprogram gazdaságpolitikai elképzelései ezt a célt kívánják megvalósítani. A program eredményességét az egyensúly és a gazdasági stabilitás követelményeinek szem előtt tartása garantálja.

Joggal kérdezhetik meg, tisztelt képviselőtársaim, miért teszi a kormányprogram a gazdasági növekedés politikáját a program középpontjává, hiszen ma az ipari termelés és értékesítés, a külkereskedelmi forgalom, ezen belül az export változása, a beruházások növekedése éves szinten 3-4 százalékos gazdasági növekedést eredményez. A növekedés egyrészt nem teremt közvetlenül jólétet, nem válik azonnal érezhetővé az emberek mindennapjaiban. Magyarország elmúlt néhány esztendeje arra is példát mutatott, hogy miközben a gazdaság növekedett, az emberek többsége rosszabbul élt, a reáljövedelmek csökkentek. A kormányprogram a gazdasági bővülés előnyeit a társadalom minél szélesebb rétegeire kívánja kiterjeszteni, egyre több polgárt kíván bekapcsolni a munkahelyteremtés, a tartós fellendülés lehetőségébe.

Másrészt hiába beszélünk növekedésről, ha az csak kevesek számára érzékelhető, ha több szempontból is növeli a növekedés nyertesei és vesztesei közötti különbségeket. Több elemzés igazolja vissza, hogy a hazai kis- és középvállalkozások eddig csekély mértékben tudtak bekapcsolódni ebbe a folyamatba. Ezért is foglalkozik külön fejezet a kis- és középvállalatok működési feltételeinek javításával. Ha a vállalkozások mérete befolyásolja, mennyire tud egy cég hozzájárulni a növekedéshez, ugyanezt mondhatjuk el a területi elhelyezkedés alapján is.

A Statisztikai Hivatal által készített úgynevezett regionális bruttó hazai termékszámítások azt igazolják vissza, hogy az ország különböző régiói eltérően tudnak bekapcsolódni a gazdasági növekedésbe. Mások a lehetőségei egy tiszafüredi, egy szolnoki vagy egy fővárosi polgárnak. A területi kiegyenlítődés és növekedés forrásainak bővítése miatt a kormányprogram pénzügyi és területfejlesztési eszközökkel egyaránt törekszik arra, hogy a fejlett technológiát behozó működőtőke beáramlása a fokozottan támogatandó régiókban is növekedjék.

Tisztelt Ház! A kormányprogram konkrét lépéseket jelöl meg ahhoz is, hogy az infláció üteme mérséklődjék. A gazdaság legnagyobb gondja ma a magas infláció. Ez kiszámíthatatlanná teszi a gazdasági döntéseket, visszafogja a befektetéseket, és nagymértékben hozzájárul a társadalmi egyenlőtlenségek kiéleződéséhez. Az infláció ellen annál kevésbé tudnak védekezni a polgárok, minél kevesebb anyagi erőforrásuk van. Éppen ezért közös érdekünk, hogy a pénzromlás üteme csökkenjen. Nem nyugodhatunk bele, hogy az infláció láthatatlan keze újabb és újabb forintokat vegyen ki a polgárok zsebéből.

A kormányprogram összehangolt csomagtervet jelöl meg az erőteljesebb inflációmérsékléshez. E terv része lehet a hatósági árszabályozás előretekintő indexálásra való áttérése, a béradóreform, kiszámítható reálbér-megállapodás megkötése s egy mindezzel összhangban lévő költségvetés. Ha a csomagterv beépül a piac szereplői, a munkaadók, a munkavállalók várakozásaiba, akkor nem merész az a célkitűzés, hogy 2000-re 10 százalék alá csökkenjen az infláció. Keretet ezeknek a lépéseknek az egész kormányzati gazdaságpolitika hitelessége adhat, hiszen ha a polgárok azt tapasztalják, hogy a kormány az inflációt a korábbi évekhez hasonlóan csak eszköznek tekinti az állami kiadások csökkentéséhez, akkor nehezen csillapíthatók az inflációs várakozások.

Tisztelt Ház! A gazdasági növekedés feltétele a hatékony befektetés. Ebből a szempontból örvendetes, hogy az év első negyedévében mintegy 12 százalékkal haladta meg a beruházások volumene az egy évvel ezelőttit. A polgári koalíció programja ösztönzi a külföldi tőke beáramlási ütemének fenntartását, illetve növekedését. A hazai kis- és középvállalatoknál a központi elvonások mértékének csökkentésével forrásokat hagy a beruházásokhoz. A kormányprogram kiemelkedően fontosnak tartja, hogy az Európai Unióhoz való csatlakozás folyamatával párhuzamosan a beruházási célú programok is erősödjenek. Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy azok, akiket az uniós csatlakozás hátrányosan érint, méltányos felkészülési támogatásban részesüljenek. Ez a beruházások támogatását is jelenti. A kormányprogram egyértelmű célja, hogy Magyarország minél több fejlesztési támogatáshoz jusson, és ezeket a támogatásokat hatékonyan használja fel.

Tisztelt Ház! Egy francia gondolkodó szerint aki a célokat akarja, annak az eszközöket is akarnia kell. A kormányprogram megjelöli a célokat, és hozzárendeli ehhez a megfelelő eszközöket, ezért mindenképpen méltó arra, hogy a tisztelt Ház támogassa.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a jobb oldalon.)




Felszólalások:  Előző  129  Következő    Ülésnap adatai