Készült: 2024.09.23.01:29:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

15. ülésnap (1998.09.30.), 171. felszólalás
Felszólaló Dr. Gidai Erzsébet (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:34


Felszólalások:  Előző  171  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GIDAI ERZSÉBET (MIÉP): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Kedves Nyugdíjasok! Ha áttekintjük, akkor azt hiszem, mindenki számára egyértelmű, hogy Magyarország több évtizeden keresztül Európa szégyene volt a bérek és nyugdíjak nagyságának tekintetében, hiszen rendkívül alacsonyak voltak a bérek és a nyugdíjak is, és logikus, hogy alacsony bérből alacsony nyugdíjat lehetett fizetni. De a ki nem fizetett béreket és nyugdíjakat egy nagyon szűk politikai nomenklatúra vagy úgynevezett elit réteg zsebre rakta, és ma valójában a munkavállalók és a nyugdíjasok földönfutókká váltak, hiszen eltűnt a nemzet vagyona.

Tehát amikor itt számháborút vívunk, akkor mindenekelőtt egy nagyon reális közgazdasági képet kell ezekről a tényekről adni. Tehát: nincs olyan ország Európában, ahol olyan béreket alakítottak volna ki, hogy 19 500 forintos minimálbér - vagy korábban ez alatt - volt, miközben több millió forintos béreket is felvehettek egyesek, sőt a pénzügyi szférában bankelnökök, sőt a Magyar Nemzeti Bank elnöke is.

Ha tehát áttekintjük az adatok tükrében, akkor ma a nyugdíjasok 40 százaléka a nyomor szintjén él, 10 és 25 ezer forint között kap a nyugdíjasoknak - a rokkantnyugdíjasokkal együtt - több mint 60 százaléka. És ha a 40 ezer forintot tekintem egy kritikus határnak - vagy legalábbis, ahol a többségi létszám szóródik -, akkor ez kiteszi a nyugdíjasoknak több mint 80 százalékát. Ez azt jelenti, hogy a létminimum szintjén él a nyugdíjasok több mint 60 százaléka, vagyis valójában a munkavállalóknak és a nyugdíjasoknak a ki nem fizetett bérért és nyugdíjakért kártérítést kellene fizetni - és itt kezdődne igazán a megélhetési viszonyok tisztességes rendezése, és itt van igazán joga a kártérítés fizetésének! Ha a számháborút nézzük, akkor akár a 15, akár a 13, akár a 20 százalékos nyugdíjemelés sem fedezi a megélhetési költségeket, hiszen rendkívül elmaradottak ezek.

Tehát itt arról van szó, hogy a teljes nyugdíjrendszer felülvizsgálatára kell sort keríteni, ami jelenti a törvény felülvizsgálatát is. Mert nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy nem jó törvény született. Ez a törvény nem biztosítja a megélhetési költségeket, és távlatilag a leendő nyugdíjasok számára sem biztosítja a megélhetési költségeket, márpedig ezekhez kell igazítani. Ha ilyen szempontból tekintem át, akkor bizony a nyugdíjak tényleges reálértéke a négy év alatt majdnem 20 százalékkal csökkent, a reálbér 25 százalékkal csökkent, és tessék hozzátenni, hogy miért. Azért, mert olyan áremelkedés ment végbe, amely kifejezetten a nyugdíjasokat, a nyugdíjasok fogyasztókosarát érinti, a gyógyszerárat, az élelmiszerárat, ahol az elmúlt években közel négyszeres áremelkedés ment végbe.

És ki adott engedélyt arra, hogy törvénytelen közüzemi privatizációt hajtsanak végre? Ki adott engedélyt arra, hogy alkotmányellenesen privatizálják külföldieknek az energiaszektort? A nemzet, amely bizalmát adta az Országgyűlésnek, nem járult ehhez hozzá! Ezért emelkedett rendkívüli mértékben a megélhetési költség, és nem volt fedezet rá, mert semmiféle összefüggés nem volt a bérek, a nyugdíjak és a megélhetési költség között. Hadd tegyem hozzá, azzal az intézkedéssel is, hogy az a nyugdíjas, aki dolgozni kényszerült vagy volt munkája, összevontan adóztatták a nyugdíjat és a keresett bérét, ezzel is a nyugdíjat csökkentették, mert ha valaki csak a minimálbérért ment is el dolgozni, akkor az összevont adózás miatt egy-másfél havi nyugdíja tűnt el egy év alatt. Ha teljesen átvizsgáljuk a törvényt, ez azt jelenti, hogy egészen más nyugdíjszerkezetet kell kialakítani.

Fölvetődik a kérdés: hol a forrás? Hol a pénz? Hadd tegyem hozzá - amit a Magyar Igazság és Élet Pártja is keres -, megvan a forrás rá, csak azokhoz kell hozzányúlni. Első forrás: számon kell kérni felelősségre vonással, hogy hova tüntették el a társadalombiztosítási alapok jelentős részét. Hivatkozom itt az Állami Számvevőszék jelentésére, hiszen az MSZOSZ kezében volt ennek a vezérlete: több milliárd forint tűnt el! Visszaszerezve, ha kell, vagyonelkobzással is, felelősségre vonással, és vissza kell adni a járulékbefizetőknek, a nyugdíjasoknak ezt a forrást. De forrásként jelentkezik az is, hogy szigorú bérkorlátokat kell felállítani, és bizony a felső, több millió forintos béreket azonnal le kell állítani! (Szabó Lukács tapsol.)

És végül a költségvetés teljes átvizsgálása szükséges, hiszen a költségvetés kiadási oldalán megjelenő kötvénykamat-kifizetés, ami szintén a bankok és a külföldi cégek kamat- és kötvényjátéka, elegendő forrást teremthetne a befizetéseket biztosító munkavállalók és nyugdíjasok bérének és nyugdíjának rendezésére, hiszen ők adják a bevételeknek több mint kétharmadát. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  171  Következő    Ülésnap adatai