Készült: 2024.09.23.12:09:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

87. ülésnap (2015.06.16.), 30. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:57


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány által benyújtott összegző módosító javaslat több ponton is végez a növekedési adóhitellel kapcsolatban jogtechnikai jellegű módosításokat. Ezek azonban nem változtatnak az alapálláson: az úgynevezett növekedési adóhitel igénybevételével a leggyorsabban növekvő vállalkozások jutnak kedvezményekhez, amelyeket viszont többnyire a közbeszerzéseken hatalmasra nőtt vállalkozások képesek kihasználni, főképpen pedig a Fidesz közeli érdekeltségek, olyanok, mint Garancsi István vagy Mészáros Lőrinc.

Ami a szélesre nyílt jövedelmi különbségeket illeti, azokon a személyi jövedelemadó kulcsának 16 százalékról 15 százalékra csökkentése összességében semmit sem enyhít, viszont 120 milliárd forint kiesést jelent a költségvetésből. Ráadásul a 120 milliárd forint nagyon egyenetlenül oszlik meg az emberek között, a magas jövedelműek a fő haszonélvezői ennek az összegnek. Mivel az igazán rászorultak legfeljebb csak néhány száz forinttal kapnak majd többet egy hónapban, ezért ezt a 120 milliárd forintot az emberek szempontjából sokkal hatékonyabban fel lehetett volna használni. Az LMP több éve mindhiába sürgeti az alacsony jövedelműek adó- és járulékterheinek csökkentését.

Véleményünk szerint sokkal radikálisabb változtatásokra lenne szükség, azért, hogy a minimálbérből és az átlagbérből élők is meg tudjanak élni a fizetésükből. Az LMP szerint az egykulcsos adó helyett progresszív adóra van szükség, adómentes minimálbérre.

Az egykulcsos adó a jobb módúaknak kedvez, bevezetésekor mintegy 500 milliárd forintot hagyott ott a magasabb keresetűeknél, míg több mint százmilliárd forint terhet jelentett az átlag alatti keresetűeknek.

Azt láthatjuk, hogy a 2016-os költségvetési tervezet főbb adózási premisszái a módosításokkal nem változnak, fennmaradnak a multikra kivetett különadók, állandósul a dohányipari különadó, és a semmiből előkerült a reklámadó ötlete.

(10.30)

Az idei évi szinten beragadnak a távközlési adóból, a pénzügyi tranzakciós illetékből és a biztosítási adóból származó költségvetési bevételek, azaz ezeknél sem várhatunk még várhatóan évekig adócsökkenést. A közműszektor nem reménykedhet a következő években érdemi különadó-csökkentésben, hiszen az idénre tervezett 54 milliárd forintból alig 2 milliárdos csökkenés lesz jövőre.

Az adózással összefüggő egyes törvények módosításai figyelmen kívül hagyják az LMP már régóta követelt pontjait, úgymint az egykulcsos adó felszámolását, a tőkejövedelem magasabb adóztatását és az úgynevezett zöldadók kivetését. Eközben szétszakadt a társadalom, mert folytatódik az egykulcsos adóval elkezdett, szociális forráskivonással folytatott ámokfutás. Az átlagos és kis keresetű családokat bünteti, a szupergazdagokat és az offshore-lovagokat jutalmazza a kormány. Andy Vajna és más kaszinótulajdonosok 10 milliárdot kapnak közpénzből. Több hasonló tétel van még, amellyel a kormány az oligarcháit támogatja, például a bányajáradék csökkentése.

A 2016-os költségvetési törvényjavaslathoz tartozó középtávú, 2019-ig terjedő költségvetési kitekintőből ráadásul világosan kirajzolódik, hogy a korábban belengetett jelentős társaságiadó- és személyi jövedelemadó-csökkentéseknek nyoma sincs a bevételi számokban. Ennyit tehát a kormány ígéreteiről. Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai