Készült: 2024.09.22.23:28:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

87. ülésnap (2015.06.16.), 141. felszólalás
Felszólaló Bana Tibor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:14


Felszólalások:  Előző  141  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANA TIBOR (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Csenger-Zalán Zsolt képviselőtársamnak jelezném, hogy azért jó lenne, ha tisztába tennénk bizonyos fogalmakat. Mi soha nem voltunk Európa ellen, s Európát semmiképpen ne keverjük az Európai Unióval. (Csenger-Zalán Zsolt: Zászlóégetés!) Tehát ne használjuk szinonimaként ezeket a kifejezéseket. Sajnálatosnak tartom azt, hogy kormányzati oldalról is sokszor Európa és az Európai Unió mintha ugyanazt fedné le.

Nekünk pont az a problémánk, hogy ez a közösség az alapvető értékek vonatkozásában már régen nem azt képviselte, mint amit a kontinens korábban jelentett, és nem azt az értékközösséget jelenti, mint ami számunkra, jobbikosok számára is rendkívül fontos. A fő problémánk az, hogy a lisszaboni szerződéssel és a korábbi alapszerződés-módosulásokkal is már ez a folyamat látszott, de ez erősített rá igazán, elment az Egyesült Államok irányába az EU. Mi ezzel szemben azt mondjuk, hogy a tagállamok szuverenitásának megőrzésén alapuló nemzetek Európája az a koncepció, amit képviselünk. Jelzi képviselő úr, hogy önöknek is ez az álláspontjuk. (Pócs János: Csak mi nem égetünk zászlót.) Ezzel szemben azért nem ezt tapasztaljuk akkor, amikor európai uniós színtéren fellépnek.

Igen, itt utalnak arra, hogy adott esetben a Jobbik markánsan megfogalmazta véleményét. Igen, mert amikor felmerült az, hogy mondjuk, kohéziós pénzektől esik el Magyarország, akkor mi azt gondoltuk, hogy abban a helyzetben, amikor egyébként önök is a békemenetet szervezték, fontos az, hogy hangot adjunk annak a véleményünknek, hogy nem tudunk egyetérteni azzal, hogy nyomás alá kíván helyezni bennünket Brüsszel. De az álláspontunk mindig is egyértelmű volt: mi azt mondjuk, hogy az alapszerződéseket és a jogilag ezek részét képező csatlakozási szerződésünket kellene módosítani, mert elképesztő módon a termőföld kérdése a tőke szabad áramlása fejezetébe került bele a csatlakozási szerződésben, és bizony ebben a XX. század pártjainak, a Fidesznek és az MSZP-nek közös a felelőssége.

De most, hogy Nagy-Britannia fellépése megtörtént, azt gondolom, hogy adódott egy olyan helyzet, hogy igenis érdemben felléphetnénk a módosítás céljából, és ezt kellene megtenni uniós színtéren. Számtalan példát tudnék mondani, hogy ez nem így történik az önök részéről. Jelezném például, hogy az EU-USA szabadkereskedelmi megállapodással kapcsolatban is az európai parlamenti képviselőik egyértelműen támogatóan állnak ehhez az ügyhöz, és egyébként amikor itt vitanap zajlott a parlamentben erről a kérdésről, akkor többségében kormánypárti oldalról azt hallhattuk, hogy nemcsak a tárgyalásokat fogadják el, hogy ennek zajlania kell, egyébként zárt ajtók mögött, hanem a végén is mindenképpen támogatni kell ezt az egyébként gazdaságilag rendkívül előnytelen megállapodást is. Tehát itt azért a szavak és a tettek között egy rendkívül nagy különbséget tapasztalhatunk.

Azt pedig, hogy önök bármikor is egyértelműen hitet tettek volna a nemzetek Európája koncepciója mellett, azt ‑ az előbb említett ügyek kapcsán egyértelműen látszik ‑ nem lehet komolyan venni, tehát nem így van ez. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  141  Következő    Ülésnap adatai