Készült: 2024.09.19.07:39:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

137. ülésnap (2008.04.14.),  190-198. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 26:15


Felszólalások:   190   190-198   198      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Bejelentem, hogy a szavazatszámláló bizottság befejezte munkáját. Megállapította, hogy a titkos szavazásban 308 képviselő a szavazólapot felvette.

Bogdányiné dr. Mészáros Ágnes személyére az urnában megtalált szavazólapok száma alapján 307 képviselő adta le szavazatát. Ezek megoszlása a következő. Az érvénytelen szavazatok száma 10, az érvényes szavazatok száma 297. Ebből az igen szavazatok száma 159, a nem szavazatok száma 138. A szavazatszámláló bizottság jelentése alapján megállapítom, hogy a szavazási eljárás Bogdányiné dr. Mészáros Ágnes jelöltre érvényes, de eredménytelen volt. Az Országgyűlés Bogdányiné dr. Mészáros Ágnest országgyűlési biztossá nem választotta meg.

Dr. Tóth Gábor Attila személyére az urnában megtalált szavazólapok száma 305. Ezek megoszlása a következő. Az érvénytelen szavazatok száma 11, az érvényes szavazatok száma 294. Ebből az igen szavazatok száma 181, a nem szavazatok száma 113. A szavazatszámláló bizottság jelentése alapján megállapítom, hogy a szavazási eljárás dr. Tóth Gábor Attila jelöltre érvényes, de eredménytelen volt. Az Országgyűlés dr. Tóth Gábor Attilát országgyűlési biztossá nem választotta meg.

Tisztelt Országgyűlés! Most határozathozatalokkal folytatjuk munkánkat. Először a sürgős tárgyalásba vételi kérelemről döntünk. A kormány kezdeményezte a gazdasági reklámtevékenység alapvető feltételeiről és egyes korlátairól szóló T/5451. számú törvényjavaslat sürgős tárgyalásba vételét. Megkérdezem, hogy a kormány részéről kívánja-e valaki indokolni a sürgős tárgyalásba vételt - államtitkár úr jelzi, hogy nem.

Most tehát a határozathozatal következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, sürgős tárgyalásba veszi-e a T/5451. számú előterjesztést. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés az előterjesztést 183 igen szavazattal, 132 nem szavazat mellett, tartózkodás nélkül sürgős tárgyalásba vette.

Tisztelt Országgyűlés! Az elfogadott Házszabálytól való eltérésnek megfelelően soron következik az országos népszavazás elrendeléséről szóló határozati javaslatok együttes általános vitája és a határozathozatalok. Az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság önálló indítványait H/5406., H/5407., H/5408., H/5409., H/5410. és H/5411. számon kapták kézhez.

Most megadom a szót Avarkeszi Dezső úrnak, az alkotmányügyi bizottság elnökének, 20 perces időkeretben.

DR. AVARKESZI DEZSŐ, az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság elnöke, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az országos népszavazásról és népi kezdeményezésről szóló 1998. évi III. törvény 9. § (4) bekezdése alapján dr. Szigeti Péter, az Országos Választási Bizottság elnöke arról tájékoztatta az Országgyűlést, hogy az Országgyűlés képviselőcsoportjai által kezdeményezett hat kérdésben az Országos Választási Bizottság hitelesítette, az Alkotmánybíróság jóváhagyta az országos népszavazási kezdeményezéseket.

Az alkotmány 28/C § (4) bekezdése szerint az Országgyűlés mérlegelés alapján az országgyűlési képviselők kezdeményezésére országos népszavazást rendelhet el. Az Országgyűlés elnöke az alkotmányügyi bizottságot jelölte ki az országos népszavazás elrendeléséről szóló határozati javaslatok elkészítésére és benyújtására. Az alkotmányügyi bizottság arra tekintettel, hogy a feltett kérdések egy részében a hatályos törvényi szabályozás megfelel a kérdésben foglaltaknak, más kérdésekben további politikai egyeztetések szükségesek, olyan országgyűlési határozati javaslatokat nyújtott be az Országgyűlésnek, amelyekben azt javasolja, hogy az Országgyűlés egyetlen kérdés vonatkozásában se rendeljen el országos népszavazást.

Mindezek alapján kérem, az Országgyűlés tárgyalja meg és fogadja el a határozati javaslatokat.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Megkérdezem, hogy a kormány nevében kíván-e valaki felszólalni 15 perces időkeretben. (Dr. Ujhelyi István nemet int.) Államtitkár úr jelzi, hogy nem kíván.

Most a képviselői felszólalások következnek a Házszabály szerint 15-15 perces időkeretben. Elsőként megadom a szót Dávid Ibolya képviselő asszonynak, MDF, aki írásban jelezte felszólalási szándékát. A képviselő asszonyt illeti a szó.

DR. DÁVID IBOLYA (MDF): Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyon meglepett, hogy elsőnek szólított elnök úr felszólalásra - azt hittem, hogy lesznek kormánypárti, ellenzéki képviselők, akik előttem felszólalnak, de tévedtem.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Országgyűlés képviselői 2007 folyamán 28 kérdésben kezdeményeztek népszavazást. Az Országos Választási Bizottságnál ez a kezdeményezés példátlan eset volt. Ezt megelőzően egyébként a KDNP és a Fidesz képviselői hetet kezdeményeztek. Azaz, tisztelt képviselőtársaim, egy évben a Magyar Országgyűlés képviselői 35 darab népszavazást kezdeményeztek. Akár Guinness-rekordba is nevezhetne Magyarország, mert bizton állíthatom, hogy nem volt a világon még egy olyan parlament, amely egy évben vagy egy napon 28 kérdésben jelentett be népszavazási kezdeményezést. Ebből a licitből egyedül a Magyar Demokrata Fórum maradt ki az elmúlt évben, mert mi végig azt hangoztattuk, hogy a képviseleti demokráciában a kérdések nagy többségét a parlamentben kell eldönteni, és egy képviseleti demokráciában nagyon kivételes eset az, amikor a közvetlen demokrácia eszközével lehet élni. Ilyenek a szuverenitás, a nemzeti sorskérdések.

Tisztelt Képviselőtársaim! Szemtanúi lehetünk ma egy komolytalan politikai színjátéknak. Képviselőtársaim! Nézzenek tükörbe: 300 képviselő írta alá, még egyszer mondom, 300 képviselő írta alá azt az indítványt, amely miatt most nagy sunnyogva a mai napon hol tartózkodással, hol ellenszavazattal, de a végeredmény az, hogy mégse legyen népszavazás azokból a kérdésekből, amelyeket magyar parlamenti képviselők állítólag komoly elhatározással tettek meg.

Hadd emlékeztessem önöket Gyurcsány Ferencre, amikor azon a bizonyos hétfői napon, 2007. október 8-án így szólt a parlamentben:

(17.40)

"Felkészültünk arra, hogy ha úgy látjuk, hogy az ellenzék nem kívánja megadni a szükséges támogatást, akkor a néphez, az istenadta néphez fordulunk felhatalmazásért. De természetesen, ha megállapodik az Országgyűlés, akkor a képviselőknek lehetőségük lesz a korábban benyújtott népszavazási kezdeményezést visszavonni."

Erre válaszul a Fidesz nyolc kérdésben nyújtott be népszavazási kérelmet: 200 fős Országgyűlés; szja-bevallás nyilvánossága; önkormányzati, kormányzati reklám; az állami vezetői tiszteletdíjakat az euró bevezetéséig ne lehessen emelni - és a sort még folytathatnám. Ezt rendkívül káros hazárdjátéknak tartjuk, tisztelt képviselőtársaim, ami egyszerűen gúnyt űz a parlamenti munkából, és gúny tárgyává teszi a képviselői felelősséget. Meggyőződésem, hogy amikor benyújtották, sem gondolta egyik képviselő vagy képviselőcsoport sem komolyan a kérdéseit, és pillanatnyi helyzetben döntöttek amellett, hogy a politikai licitből nem akarnak kimaradni.

Ha a kérdéseket így utóbb megvizsgáljuk, lássuk be, rendkívül szerények voltak, komolytalanok, és jó részük nem is volt alkotmányos. Gondoljanak bele, hogy a kérdések egyharmada felelt meg a népszavazási törvény és az alkotmány követelményeinek! Megengedheti-e a Magyar Országgyűlés magának, hogy ilyen indítványokat nyújt be: Fölöslegesen dolgoztatja az Országos Választási Bizottságot, aztán még fölöslegesebben az Alkotmánybíróságot, miközben érdemi kérdésekben hónapok óta nem kapunk az Alkotmánybíróságtól választ, például a több-biztosítós modell és egyéb kérdésekben; mert ilyen munkával köti le az Országgyűlés a figyelmüket, miközben itt a parlamentben utóbb úgy döntenek, hogy akkor inkább nem szavazzuk meg, a saját indítványukat nem fogják megszavazni a mai napon.

Tisztelt Képviselőtársaim! A két nagy párt vezetője vagy képviselője a napokban arra hivatkozott, hogy a kérdések egy részét tekintve időközben már született egy törvény, tehát a javaslat megoldódott. Való igaz, hogy az Országgyűlés elfogadta az állami vezetők javadalmazásának átláthatóságához szükséges törvénymódosítást, ugyanakkor felvethetem a kérdést: hol van az állami vezetők évenkénti vagyonvizsgálata, vagy hol van ebben a törvényben a polgármesteri és képviselői tisztség összeférhetetlensége? Az, amit önök állítanak, hogy megoldódott a törvénnyel, egyszerűen nem igaz, képviselőtársaim.

Ezek a kérdések ráadásul olyanok, amelyek nem mérhetők egy népszavazás súlyához, hiszen ezek sem a NATO, sem az európai uniós csatlakozáshoz szükséges felelősség súlyával nem mérhetők. Ezek tipikusan olyan kérdések, amelyekről a parlamentnek kell értelmes vitát folytatni, aztán értelmes, felelős döntést hozni. Ha ezek a kérdések népszavazásra kerülnek, akkor tényleg megállapíthatjuk, hogy a magyar demokrácia zsákutcába jutott, ebbe a zsákutcába pedig azok kormányozták, akik éppen ezeknek a népszavazásoknak a kezdeményezői.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezek a kérdések a kezdeményező két nagy párt szándékát és célját tekintve sajnos nem állnak messze az ingyensörről kezdeményezett referendumok szintjétől. Képviselőtársaim, csak egyben bízhatok: mindenki tanult abból, hogy mindenki felelős a saját szavaiért és tetteiért, és azok mindig következményekkel járnak, még ha ennek bumeránghatása is van.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MDF padsoraiban.)

ELNÖK: Most megadom a szót Hankó Faragó Miklós képviselő úrnak, SZDSZ.

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök úr. Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Országgyűlés! Valódi szégyen az, ami most zajlik az Országgyűlésben. Szégyen, mert hat olyan határozati javaslat fekszik előttünk, amelyre vonatkozóan teljesen felesleges, hogy most szavazzunk, illetve teljesen felesleges volt a korábbi népszavazási kezdeményezés.

Ha valódi volt a szándék, hogy népszavazást kell kiírni ezekben a kérdésekben az előterjesztők igényei szerint, akkor azért szégyen, mert egyértelműen mind a hat kérdés, mind a hat témakör valódi törvényhozási tárgykörbe tartozik, az Országgyűlés hatáskörébe tartozik. Teljesen egyértelmű, hogy az Országgyűlés nem kerülheti el a felelősségét abban a tekintetben, hogy állást foglaljon akár a képviselői jövedelmekről, akár a vagyonnyilatkozat-tételről az állami vezetők tekintetében, a pártok költségvetésére vonatkozóan vagy az országgyűlési képviselők és polgármesterek státusának összeférhetetlenségére vonatkozóan.

Egyrészt ezekben a kérdésekben ismerhetjük alapvetően a választók szándékát és akaratát, tehát nem olyan területről, nem olyan témakörről van szó, amelyben kiismerhetetlen, hogy a szavazók, a választópolgárok mit szeretnének. Ha két-három havonta ilyen típusú kérdésekkel kapcsolatban népszavazási kezdeményezés történik, akkor ez semmi másra nem alkalmas, mint arra, hogy lejárassuk a népszavazás intézményét.

A Szabad Demokraták Szövetsége, a liberális frakció 1989-ben terjesztett elő utoljára népszavazási kezdeményezést, mert úgy gondoltuk, hogy akkor igenis szükség volt abban a négy kérdésben a négy igenre, és büszkék vagyunk arra, hogy akkor az a négy igen megszületett.

Úgy gondoljuk, hogy ezekben a kérdésekben, amelyek most előttünk fekszenek - egyébként egyetértve a határozati javaslattal, amely nem írja ki a népszavazást ezekben az ügyekben - nekünk kell az Országgyűlésben felelősen gondolkodnunk, nekünk kell megfelelő törvényeket hoznunk, mert egyértelműen az Országgyűlés hatáskörébe tartozó ügyekről van szó. Teljesen felesleges 5 milliárd forintot elkölteni a költségvetésből azért, hogy egyébként aztán utána a népszavazás eredményéből - még ha bármilyen eredménnyel is végződik - nem egyértelmű, hogy az Országgyűlésnek milyen mozgástere és milyen jogalkotási kötelezettsége származik, mert a kérdéseknek nem is mindegyike került úgy megfogalmazásra, hogy ez egyértelmű legyen. Ráadásul két kérdés olyan mértékben hasonlít egymáshoz, hogy ha valaki ezeket elolvassa egymás után, akkor nehezen tudja eldönteni, hogy a kettő között igazából mi a különbség.

Mi tehát felelőtlen gondolkodásnak tartjuk a folyamatos népszavazási kezdeményezést. Dolgozzunk itt a megbízatásunknak megfelelően a parlamentben, és ezeket a kérdéseket ne tűzzük ki népszavazásra.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az SZDSZ és az MDF padsoraiban.)

ELNÖK: Most megadom a szót Gyenesei István képviselő úrnak, független.

DR. GYENESEI ISTVÁN (független): Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Mindössze négy mondatot szeretnék mondani. Kérem a tisztelt képviselőtársaimat, hogy őrizzük meg a magyar parlament méltóságát. Őrizzük meg a képviselői méltóságunkat. Őrizzük meg a népszavazás intézményének méltóságát, most és a jövőben egyaránt.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az SZDSZ és az MDF padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Megkérdezem, hogy kíván-e még valaki szólni. (Nincs jelzés.) Jelentkezőt nem látok. Megkérdezem Avarkeszi Dezső képviselő urat, elnök urat, hogy kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Jelzésre:) Jelzi, hogy nem kíván. Ezzel az együttes általános vitát lezárom. Arra figyelemmel, hogy az egyes határozati javaslatokhoz módosító javaslatot senki nem nyújtott be, most ezekről egyenként dönt az Országgyűlés.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e az alkotmányügyi bizottság H/5406. számú országgyűlési határozati javaslatát, amelyben azt javasolja, hogy az Országgyűlés a kormánytagok és képviselők vagyongyarapodásának évenkénti vizsgálatáról szóló népszavazást ne rendelje el. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 202 igen szavazattal, 1 nem szavazat ellenében, 137 tartózkodás mellett az országgyűlési határozati javaslatot elfogadta.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e az alkotmányügyi bizottság H/5407. számú országgyűlési határozati javaslatát, amelyben azt javasolja, hogy az Országgyűlés a pártok támogatásáról szóló népszavazást ne rendelje el.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 203 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 138 tartózkodás mellett a határozati javaslatot elfogadta.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e az alkotmányügyi bizottság H/5408. számú országgyűlési határozati javaslatát, amelyben azt javasolja, hogy az Országgyűlés a képviselők költségtérítésének elszámolásáról szóló népszavazást ne rendelje el. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 197 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 141 tartózkodás mellett az országgyűlési határozati javaslatot elfogadta.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e az alkotmányügyi bizottság H/5409. számú országgyűlési határozati javaslatát, amelyben azt javasolja, hogy az Országgyűlés a képviselői és polgármesteri tisztség összeférhetetlenségéről szóló népszavazást ne rendelje el. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 200 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 140 tartózkodás mellett az országgyűlési határozati javaslatot elfogadta.

(17.50)

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e az alkotmányügyi bizottság H/5410. számú országgyűlési határozati javaslatát, amelyben azt javasolja, hogy az Országgyűlés az állami vezetők vagyongyarapodásának rendszeres vizsgálatáról szóló népszavazást ne rendelje el. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 201 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 138 tartózkodás mellett az országgyűlési határozati javaslatot elfogadta.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e az alkotmányügyi bizottság H/5411. számú országgyűlési határozati javaslatát, amelyben azt javasolja, hogy az Országgyűlés a köztisztviselői vagyongyarapodás rendszeres vizsgálatáról szóló népszavazást ne rendelje el. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 202 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 138 tartózkodás mellett az országgyűlési határozati javaslatot elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az egyes pénzügyi szolgáltatókra vonatkozó törvények módosításáról szóló törvényjavaslat határozathozatala. Az előterjesztést T/5299. számon kapták kézhez a képviselők. Mivel a törvényjavaslathoz módosító javaslatok nem érkeztek, részletes vitára nem kerül sor.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/5299. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 339 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 2 tartózkodás mellett a törvényjavaslatot elfogadta.

Az előterjesztő indítványozta a törvény sürgős kihirdetését. Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, hogy egyetért-e ezzel.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 342 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül úgy határozott, hogy az Országgyűlés elnöke kérje a törvény sürgős kihirdetését a köztársasági elnöktől.

Most soron következik az Országgyűlés felhatalmazásának megadásáról az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény 22. §-a alapján a Kormányzati Negyed beruházás részeként létrejövő Kormányzati Épület(együttes) megvalósítását célzó közbeszerzési eljárás megkezdéséhez és az eredményes közbeszerzési eljárás esetén a szerződéskötéshez tárgyú, 48/2007. (V. 31.) országgyűlési határozat hatályon kívül helyezéséről szóló országgyűlési határozati javaslat zárószavazása. Az előterjesztést H/5140. számon, az egységes javaslatot pedig H/5140/5. számon kapták kézhez képviselőtársaim. Mivel az egységes javaslathoz módosító javaslatok nem érkeztek, így záróvitára nem kerül sor.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a H/5140. számú országgyűlési határozati javaslatot az egységes javaslat szövege szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 341 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül az országgyűlési határozati javaslatot elfogadta.

Most soron következik az atomenergia 2005-2006. évi hazai alkalmazásának biztonságáról szóló jelentés elfogadásáról szóló országgyűlési határozati javaslat határozathozatala. A honvédelmi és rendészeti bizottság önálló indítványát H/4149. számon kapták kézhez a képviselők. Mivel az országgyűlési határozati javaslathoz módosító javaslatok nem érkeztek, így részletes vitára nem kerül sor.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a H/4149. számú országgyűlési határozati javaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 341 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül az országgyűlési határozati javaslatot elfogadta.

Most soron következik a 2007-2020 közötti időszakra vonatkozó energiapolitikai koncepcióról szóló országgyűlési határozati javaslat záróvitája és zárószavazása. Az előterjesztést H/4858. számon, az egységes javaslatot pedig H/4858/29. számon kapták kézhez a képviselők. Mivel az egységes javaslathoz módosító javaslatok érkeztek, így záróvitára is sor kerül. Az alkotmányügyi bizottság állásfoglalásait tartalmazó ajánlást H/4858/31. számon kapták kézhez.

Indítványozom, hogy a záróvitában a benyújtott módosító javaslatokat összevontan tárgyalja meg az Országgyűlés. Aki ezzel egyetért, kérem, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége az összevont vitaszerkezetet elfogadta.

Most megnyitom a záróvitát az ajánlás 1-10. pontjaira. Megkérdezem, kíván-e valaki felszólalni. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok, így a záróvitát lezárom. Megkérdezem Dióssy Gábor államtitkár urat, kíván-e szólni. Jelzi, hogy nem.

Tisztelt Országgyűlés! Most a határozathozatal következik. Arra figyelemmel, hogy a módosító javaslatok nem kapták meg a szükséges bizottsági támogatást, ezekről az Országgyűlésnek nem kell döntenie.

Most a zárószavazás következik. A határozathozatal előtt tájékoztatom önöket, hogy a módosító javaslatokról történt szavazás során az előterjesztés címe is megváltozott.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a 2008-2020 közötti időszakra vonatkozó energiapolitikáról szóló H/4858. számú országgyűlési határozati javaslatot az egységes javaslat szövege szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 197 igen szavazattal, 123 nem ellenében, 20 tartózkodás mellett az országgyűlési határozati javaslatot elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a pálinkáról és a Pálinka Nemzeti Tanácsról szóló törvényjavaslat módosító javaslatainak határozathozatala. Font Sándor és más képviselők önálló indítványát T/5010. számon, a bizottságok ajánlását pedig T/5010/38. és 56. számon kapták kézhez.

Megadom a szót Font Sándor képviselő úrnak, amennyiben válaszolni kíván a vitában elhangzottakra. Jelzi, hogy igen. Képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   190   190-198   198      Ülésnap adatai