Készült: 2024.09.23.09:59:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

258. ülésnap (2005.10.25.), 198. felszólalás
Felszólaló Gúr Nándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:11


Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÚR NÁNDOR (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Rákos Tibor képviselőtársam gondolatait folytatnám. Nem egypólusú ez a történet, tehát nem csak a munkaügyi ellenőrzésről szól, ez nyilvánvaló, de most a munkaügyi ellenőrzésről szóló törvény tervezetét és az Mt.-t tárgyaljuk, tehát azt az aspektusát vizsgáljuk.

Filló úr helyett nem kell hogy magyarázatot adjak, de amikor ő arról beszél, hogy a minimálbér háromeleműségét miért tartja fontosnak, akkor mindenképpen benne van a mondandójában az a logika, ami arról szól, hogy addig, amíg ez nem történik meg, addig bizony a munkaerőpiacon nagyon sok olyan diplomás munkavállaló van jelen, akik nem a megemelt összegű minimálbért, tehát adott esetben 77 ezer forintot, hanem 53 vagy 57 ezer forintot kapnak meg, pontosan azért, mert még ez a fajta szorítási kényszer sincs meg.

Amikor Bernáth Ildikó asszony arról beszél, hogy miért van különbség a közszférában és a versenyszférában dolgozó diplomás bére között, akkor csak azt szeretném mondani, hogy ettől sokkal jelentősebb, mértékadóbb volt a különbség, mondjuk, három évvel ezelőtt. Tehát a lényeg a dologban az, hogy szerintem a versenyszféra tekintetében is legyen egy olyanfajta szorítás, ami a megszerzett tudást - legyen az manuális, kézzelfogható tudás vagy éppen szellemi jellegű tudás - egy magasabb szinten ismerje el a jövedelmek megszerzése tekintetében is legalább ezen a szinten. Ez nem azt jelenti, hogy ennyi az, amit lehet adni, ennyit kell adni. Ettől persze lehet többet adni, ha a munkaerőpiacon a munkaadó számára a hozamtermelés tekintetében olyan érdemleges tevékenységet tud folytatni az a munkavállaló, hogy 110 vagy 120, vagy 150 ezer forintot fizessen meg. Jellemző példák sokaságát lehetne felmutatni erre vonatkozóan is, hogy pályakezdő diplomás fiatalok 200-250 ezer forintos keresetekhez is hozzájuthatnak, és nem a közszférában elért minimálbért fizetik meg nekik a versenyszférában.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai