Készült: 2024.09.26.15:57:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

258. ülésnap (2005.10.25.), 180. felszólalás
Felszólaló Gúr Nándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Foglalkoztatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  180  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÚR NÁNDOR, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! A bizottság ülésén kisebbségi vélemény is megfogalmazódott, de a végső konklúzió - a többségi vélemény alapján - az általános vitára való alkalmasság mellett döntött. Szeretném tehát jelezni, hogy 12 képviselőtársammal közösen általános vitára alkalmasnak tartottuk a törvénytervezeteket.

A két törvénytervezet fontossága: gyakorlatilag azért került a bizottságok és a parlament elé, mert olyan korrekciós, pontosító javaslatok fogalmazódnak meg bennük, amelyek a munka törvénykönyvét érintően ugyan nem átfogó jellegűek, de mégis szükségszerűek a mindennapi történésekhez való igazítás tekintetében.

Eléggé éles vita kerekedett a bizottsági ülésen a tekintetben, hogy az Országos Érdekegyeztető Tanács hogyan és miképpen rögzítette álláspontjait a felvetődött kérdésekhez illesztetten, kiváltképp a minimálbér kapcsán annak megállapítását illetően.

Végül is a bizottság úgy értelmezte azt a folyamatot, ami lezajlott, hogy bár nincs egységes álláspont, a munkaadók támogatását nem bírja az előterjesztés, a munkavállalók pedig nem egyöntetű támogatással rendelkeznek álláspontjuk kialakítása kapcsán, az előterjesztés önmagában mégis olyan, amely alkalmas arra, hogy a parlament előtt tárgyalásra kerüljön, pontosan azokból a megfontolásokból fakadóan, amelyek a munkavállalók érdekeit szolgálják, azt a fajta érdeket, amely a minimálbér nagyságának alakulását mindenképpen kötni kívánja a létminimum értékéhez.

(16.50)

A létminimum értékéhez, éspedig annak azon fajtájához, ami az egykeresős, eltartott nélküli családokon belül jelenik meg; tehát a viszonylag magas értékhez illesztetten.

Nem titok az, hogy ez egy munkavállalói pártú előterjesztés e tekintetben, hiszen azt szeretnénk, hogy ebben az országban minél több munkavállaló legyen érdekelt a tekintetben, hogy a foglalkoztatottság irányába törekedjék, és a bizottság tagjainak a többsége is ezen álláspontot képviselve erősítette azt az álláspontot, hogy az általános vitára való alkalmasság ne legyen kérdéses.

Hasonképpen fontos volt a munkaügyi ellenőrzés kérdésköréhez illesztetten mindaz, ami a törvénytervezetben is megfogalmazódik, mármint hogy a legális foglalkoztatás irányába terelődjenek a dolgok, hogy ami fekete, az szürküljön és fehéredjen, hogy a legalitás legyen az, ami jellemző és domináns a magyar munkaerőpiacon. Fontos volt az, hogy mindazok a munkavállalók, akik munkát akarnak, szeretnének vállalni, azok azt tisztes keretek között, olyan feltételek mellett tudják megtenni, amelyek őket nem a kiszolgáltatottság irányába viszik. És fontos volt az a gondolkodásmód is, ami azt hangsúlyozta és erősítette, hogy a munkaadók köréből azok élvezzék a támogatottságot minden tekintetben - forrásutolérés, szabályozottság, ellenőrzés vonatkozásában -, akik az aktuális szabályokhoz illesztetten, megfelelő módon igazodnak, magyarra fordítva a szót: nem a törvénytelenség mezsgyéjén haladnak, nem feketén foglalkoztatnak, kényszerítenek sok embert abba az irányba, hogy kiszolgáltatott módon vállaljanak munkát; tehát azokat támogassa, akik tisztes módon foglalkoztatnak.

Ez a logika uralta gyakorlatilag a bizottsági ülés hangulatát. Persze, volt ellenálláspont is, amelynek a kifejtését majd képviselőtársam megteszi, de összességében úgy fogalmazhatok, hogy a bizottsági ülésen 12 támogató vélemény mellett, 10 tartózkodással egyetemben általános vitára alkalmasnak tartottuk mindkét előterjesztést.

Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  180  Következő    Ülésnap adatai