Készült: 2024.09.19.18:31:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2005.05.31.), 130. felszólalás
Felszólaló Juhász Gábor (MSZP)
Beosztás belügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 5:57


Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JUHÁSZ GÁBOR belügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! A törvényjavaslat az önkormányzatok életében, a gyakorlati életben felmerült problémáinak megoldásához nyújt segítséget azzal, hogy lehetővé teszi az önkormányzatoknak a korlátozottan forgalomképes és forgalomképes tulajdonukra vagyonkezelői jog létesítését. Módosítja az önkormányzatok hitelfelvételi korlátjára vonatkozó szabályokat, és meghatározza a gazdasági programmal kapcsolatos elvárásokat. Szabályozza az önkormányzatok belső pénzügyi ellenőrzésének kereteit.

A helyi önkormányzatok vagyongazdálkodásában a vagyonkezelői jog létesítése csupán egy lehetőség a közfeladatok hatékonyabb ellátásához, mivel a helyi önkormányzat képviselő-testülete döntheti el rendeletében, hogy a tulajdonában lévő vagyona tekintetében akar-e vagyonkezelői jogot létesíteni vagy sem. A vagyonkezelői jog átadása nem érinti az önkormányzati közfeladatok ellátásának kötelezettségét, kiszélesíti viszont a közfeladat ellátásának lehetséges módjait, és a legbiztonságosabban védi az önkormányzat tulajdonát, ugyanis a vagyonkezelő a vagyonkezelésbe átvett vagyont nem idegenítheti el, zálogjogot, haszonélvezeti jogot nem alapíthat rá, a vagyonkezelői jog nem átruházható. Mindez az önkormányzati vagyon állagának, értékének megőrzése, védelme, esetleg értékének növelése mellett történhet, mivel az önkormányzat tulajdonában lévő vagyon után elszámolható értékcsökkenés összegét e célra kell fordítania a vagyonkezelőnek. A vagyonkezelői jog létesítésével elkerülhető, hogy az önkormányzat az általa alapított gazdasági társaságba apportálja közmű- és egyéb korlátozottan forgalomképes vagyonát, ezzel veszélyeztesse közfeladatainak ellátását.

Az önkormányzatok különösen a közművek tekintetében már nagyon várják a vagyonkezelői jog bevezetését, mert generálisan rendezné a közüzemek területén fennálló problémákat. Az Alkotmánybíróság ugyanis már több határozatában alkotmányellenesnek minősítette a korlátozottan forgalomképes közművagyon gazdasági társaságba történő apportálását.

A hitelfelvételi korlát számítására vonatkozó szabályok módosítása előnyös az önkormányzatok számára, mert bár nem korlátlanul, de bővíti a saját bevételként számba vehető bevételeket, például az osztalékbevétellel, a megszűnt víziközmű-társulattól átvett, érdekeltségi hozzájárulásokból származó bevételekkel, az önkormányzati vagyon bérbeadásából, üzemeltetésből, koncessziós díjból származó bevételekkel. A rövid lejáratú kötelezettség tartalma egyértelművé vált, mert tételesen részletezi a kötelezettségek körét. Az Állami Számvevőszék kezdeményezésére történt meg a gazdasági program céljának, szakmai szempontjainak és időhorizontjának a meghatározása. Ezzel elősegíthető, hogy minden önkormányzat a választási ciklusidőre olyan programot készítsen, amellyel koncepcionálisan meghatározhatják többek között fejlesztési elképzeléseiket, a munkahelyteremtés feltételeinek elősegítését, adópolitikájukat, a közszolgáltatás szervezésére, biztosítására vonatkozó megoldásokat.

A törvényjavaslat alapján a helyi önkormányzatokra is kiterjedően megvalósul a közösségi vívmányoknak és a nemzetközi belső ellenőrzési sztenderdeknek megfelelő belső pénzügyi ellenőrzési rendszer szabályozása. Az államháztartásról szóló törvény és végrehajtási rendelete a költségvetési intézmények tekintetében már meghatározza a belső pénzügyi ellenőrzés szabályait, az önkormányzatokra viszont most kerülnek e normák kiterjesztésre.

 

(14.10)

A törvényjavaslatot az Országgyűlés bizottságai a gazdasági bizottság kivételével általános vitára alkalmasnak találták. A bizottsági vita során egyes képviselők részéről a vagyonkezelői jog intézményének bevezetése kapcsán merültek fel aggályok, mások kérdése arra irányult, hogy nem vezethet-e az önkormányzatok eladósodásához a hitelkorlát feltételeinek módosítása.

A kormány képviselője az aggályokat eloszlatta, mivel a vagyonkezelői jog pont ellenkezőleg, az önkormányzati tulajdon védelmét erősíti, a hitelkorlát módosítására tett javaslat pedig a hitelkorlát indokolatlan szűkítéseit rendezte. Ezt támasztotta alá számos olyan országgyűlési képviselő is, aki polgármesterként jól ismeri a gyakorlatot, és tájékoztatták képviselőtársaikat, hogy az önkormányzati érdekszövetségek a törvényjavaslat benyújtásával egyetértettek.

A törvényjavaslat bizottsági vitája során a kormánypárti és az ellenzéki képviselők egyaránt jelezték, hogy módosító indítványok benyújtásával kívánnak a javaslaton változtatni, kívánják azt javítani. Képviselőtársaim e szándékát messzemenően támogatom, és ehhez természetesen felajánlom mind a magam, mind a Belügyminisztérium munkatársainak közreműködését.

Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Bízva abban, hogy a jelen törvényjavaslat elfogadásával az önkormányzatok számára megnyugtatóan kerülnek rendezésre az ismertetett szakmai problémák, kérem, hogy a parlamenti vita keretében hozzászólásaikkal, majd támogató szavazataikkal e rendezéshez hozzájárulni szíveskedjenek.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai