Készült: 2024.09.24.18:41:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (2020.03.09.), 262. felszólalás
Felszólaló Dr. Kovács Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:36


Felszólalások:  Előző  262  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Néhány fogalmat azért tisztázzunk! Hogy néz ki egy önkormányzati költségvetés? Önkormányzati költségvetés normatív támogatásokból áll, saját bevételből áll, és ennek keretében költ aztán beruházásokra vagy más célokra, kulturális, jóléti célokra az önkormányzat.Ebből a saját bevételből a jelentős részét a helyiadó-bevételek adják, az egyéb ár, díj és közterület-használat nem teszi ki az 1-5 százalékát, a kicsiknél még talán ennél is kisebb. Tehát ettől nem lehetetlenül el egy önkormányzat, azért túlzásokba ne essünk!

A másik, hogy miről van szó, nézzük a fogalmakat: kiemelt és közérdekű. Van egy helyi érdek, az az önkormányzaté, ez pedig közérdek, ez mindenkit érintő valamilyen formában. Az önkormányzat is nagyon sok közérdeket egyébként képvisel a különböző tevékenységei során. Azt gondolom, hogy ennek nem is beszélhetünk az összeütközéséről, hanem ennek a tulajdonképpeni közterület-használatnak a mikénti felhasználásáról van szó.

Önök a beruházó oldaláról beszélnek, hogy a beruházónál marad profit, és ettől drágább lesz a beruházás. Itt pedig a beruházó vállalatról vagy cégről beszélnek. Mi pedig azt mondjuk, hogy egy beruházás ettől olcsóbb lesz a megrendelői oldalról, hiszen nem kell ezért kiadási oldalon pénzt kiadni a cég felé. Nyilvánvaló, hogy az átmenetet pedig szabályozni kell, arról Orbán Balázs elmondta a lényeges kritériumokat.

Erre figyelemmel azt gondolom, hogy külön alapba ezeket a pénzeket felhasználni vagy elrendezni nem biztos, hogy alkalmas lenne egyébként bérlakásépítésre, hiszen ez egy évben nagyon kevés, nagyon kevés esetben, és a jövőben még aki költségvetést tervez, az tudja, lehet, hogy nem is teljesülnek bizonyos bevételek. Akkor módosít egy önkormányzat egyébként költségvetést, amikor erre szükség van, egy évben akár ötször is. Ez meg is történik az önkormányzatoknál. Ha nem várt bevétel jön, akkor megemeli, ha pedig nem várt kiadás jön, akkor pedig csökkenti. Ennek a felelős gazdálkodásnak a képviselő-testület a letéteményese. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  262  Következő    Ülésnap adatai