Készült: 2024.09.22.19:15:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (2020.03.09.), 128. felszólalás
Felszólaló Böröcz László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:02


Felszólalások:  Előző  128  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÖRÖCZ LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A közelmúltban a hazai sajtóban napvilágot látott hírek alapján senkit nem lepett meg, hogy a Szeviép-ügy vádlottait érintő másodfokú felmentő ítélet hatályon kívül helyezését indítványozza az illetékes Szegedi Főügyészség. Tette mindezt komoly eljárásjogi hibákra hivatkozva. Az építőipari vállalat, a Szeviép Botka László polgármester és az általa vezetett balliberális önkormányzat házi kedvenc cége volt, hiszen ők tartották el a Szeviépet komoly önkormányzati megrendeléseken keresztül. A közbeszerzési adatokból kiderül, hogy 2005 és 2010 között csaknem 34 milliárd forint közpénzt nyert el az építőipari vállalat. Összesen 21 milliárd forintos megbízás landolt a Szeviépnél, ami egyébként szegedi projektekhez köthető.

A pénzből 15 milliárd forint megbízást a száz százalékban önkormányzati tulajdonú cégen keresztül a Botka vezette szegedi önkormányzattól kaptak, egy olyan konzorciumon keresztül, amelynek vezetője a Szeviép volt. Az igazán felháborító, hogy mintegy 500 vállalkozót nem fizettek ki, akik közül 300-an végül tönkre is mentek, miközben a hírekből azt látjuk, hogy a baloldali cégek vezetői, a vádlottak most is luxuskörülmények között töltik mindennapjaikat.

Mindez a közélet tisztaságának súlyos megsértése mellett nagymértékben bántja az emberek igazságérzetét is. Az ügy pikantériája, hogy amikor a Szeviép már nem fizetett az alvállalkozóinak, sőt a fizetésképtelenségét is bejelentette, még mindig kapott milliárdos értékű munkákat, Botka szerint nem az önkormányzattól; valóban nem az önkormányzattól, hanem annak a százszázalékos tulajdonában álló cégtől, egészen pontosan a Liget fürdő építésére, ugyanis 2008-09-ben összesen három szerződést is kötöttek, közel 7 milliárd forint értékben. Meghökkentő, hogy a balliberális sajtó mindezt egyszerűen politikai blöffnek titulálja. Szomorú, hogy a kisvállalkozók sorsa most, hogy egy ellenzéki városvezetés is képbe került, nem fontos a máskor hangos baloldal számára.

Szomorú, hogy pusztán politikai játszmaként tüntetik fel és így igyekeznek elmismásolni ezt az ügyet. Magyarországon gátat kell szabni annak, hogy a választók akaratából tisztséget betöltő személyek, mint a szegedi szocialisták, eszközként használják a lakosok bizalmát, eltiporják a helyi közélet tisztaságát, és csorbítsák az igazságszolgáltatásba vetett közbizalmat. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Így van!)

Az elhangzottakra tekintettel kérdezném tisztelettel az államtitkár urat: ebben az ügyben hogyan védhető meg az emberek igazságérzete és a helyi közélet tisztasága? Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  128  Következő    Ülésnap adatai