Készült: 2024.05.06.12:31:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

220. ülésnap (2001.09.03.), 56. felszólalás
Felszólaló Podolák György (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:06


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PODOLÁK GYÖRGY, a gazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök asszony. Nagy örömömre szolgált, hogy Horváth képviselőtársam tulajdonképpen a kifogásokat mondta el a törvénnyel kapcsolatosan, amely elhangzott a vita során, amely egy rendkívül élénk, erőteljes vita volt a gazdasági bizottságon belül. Jobban örültem volna, bár könnyít a sorsomon, hiszen én egy perc alatt elmondhatom így összegezve a véleményemet, de jobban hangzott volna, ha az ellenzék részéről hangzanak el ezek a kritikai észrevételek a törvénnyel kapcsolatosan, amit fölvetett.

A gazdasági bizottság a törvénytervezet vitáját az előtt folytatta le, és ezt nem is értjük egészen, hogy a kulturális bizottság, amely vélhetően ennek a főbizottsága lett volna, valami úton-módon nem került kijelölésre vagy nem vette föl napirendjére, tehát ezt a témát nem tárgyalta, és úgy került a gazdasági bizottság elé, hogy a vélhetően főbizottság részéről nem került sor ebben a kérdésben állásfoglalásra. Ennek eredménye volt tulajdonképpen az éles vita, amely kialakult a gazdasági bizottságban, amely jellemzően - idézőjelben - "kultúrvitaként" került lefolytatásra.

A törvénytervezet rendkívül rövid, mindössze egy oldal preambulummal rendelkezik, és mindössze hét szakasza van. Az elmúlt három és fél év parlamenti munkájának ez a legrövidebb törvénye, és ez egyben magában hordozza azt is, hogy azért lehetnek gondok a végrehajtását illetően.

E törvényjavaslatnak az általunk megfogalmazott kritikai észrevételek mentén a legfőbb baja az, hogy rövid, ezért nyilvánvalóan nem kellően átgondolt, és ebben a formában nem ad megnyugtató megoldást a preambulumban megfogalmazott célkitűzésekre. A vita során egyértelműen bebizonyosodott, hogy a kiskapuk sora szinte nyitásra készen beépült a törvényjavaslatba. Minden egyes megfogalmazás, amely a törvényszakaszokban megjelenik, bármikor átléphető; erre elég sok példa elhangzott, hogy milyen formában.

A vita során elhangzott, hogy ebben a törvényjavaslatban tulajdonképpen egy kis magyar nyelvtörvény van születőben, amelyet a "gazdasági reklám- és üzletfeliratok" címszóba csomagoltunk be. Ha ez nem így lenne, akkor a törvényjavaslat által lefedett rész legalább kétharmada, ami az üzlettel és a reklámtörvénnyel kapcsolatos, ezek mind a reklámtörvényben módosításra kerülhettek volna.

 

 

(18.30)

 

Ugyancsak a vita során a törvényjavaslat leggyengébb és kimunkálatlan részének az bizonyult, hogy nem mutat megoldást abba az irányba, hogy a jövevényszavak, amelyek beépülnek és beépültek a szakmai közbeszédbe, amelyek praktikusak, a gazdálkodást segítik, de még nem meghonosodottak, ezért a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetének, mivel a köznyelvben még nincs meghonosodva, az Akadémiának el kell utasítania, hiszen még nincs benne a köznyelvben. Tehát az a törvény ebben a formában csak a magyar nyelvet rontó idegen nyelvi hatások ellensúlyozására alkalmas. Hiányzik a magyar nyelvet gazdagító idegen nyelvi hatásokat szolgáló része ennek a törvénynek, ami a reklámokon, a tájékoztatásokon, az elnevezéseken keresztül gazdagítaná a magyar nyelvet.

Úgy ítéltük meg, hogy a törvényjavaslat nem egyértelmű, nem kellően kimunkált, különösképpen a végrehajtás, az ellenőrzés és a szankcionálás területén. Mindezek alapján 10 tartózkodással került a törvényjavaslat a parlament elé.

Köszönöm figyelmüket.

 




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai