Készült: 2024.09.21.08:55:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

172. ülésnap (2004.10.11.), 314. felszólalás
Felszólaló Dr. Dobó László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:29


Felszólalások:  Előző  314  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DOBÓ LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Egy alkotmánymódosítási javaslat fekszik előttünk, annak a részletes vitájáról beszélünk most. Azonban engedjék meg nekem, hogy néhány szóval magának az alkotmánymódosításnak a hosszú folyamatáról is említsek néhány szót, hiszen több négypárti megbeszélés volt a nyár folyamán, több egyeztetés zajlott le a jogászok, illetve a honvédséggel foglalkozó szakemberek bevonásával arról, hogy mi is történjen, mi kerüljön ide a parlament asztalára. Én azt gondolom, hogy maga ez a folyamat összességében mérlegelendő, és talán így lehet megérteni azt a kormányzati szándékot, ami ezen módosítási javaslatot eredményezte.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ha valaki igazándiból az elmúlt fél évre koncentrált, és különböző sajtóhíradásokat figyelt meg, akkor az alkotmánymódosítás mikéntje tulajdonképpen a sorkatonai szolgálat eltörlésében, annak novembertől történő megszüntetésében leledzett, legalábbis a kormánypárti reakciók tükrében. Ez azért is érdekes, mert ha a sorkatonai szolgálat tekintetében visszatekintünk Juhász Ferenc miniszterelnök-jelölt úr 2002-es bizottsági meghallgatására - (Dr. Simicskó István: Miniszterjelölt.) miniszterjelölt úr, bocsánat -, akkor tapasztalhatjuk azt, hogy az akkori felfogás és a mostani gyakorlat között éles váltás történt.

Hiszen miről is van szó? Arról van szó, hogy 2002 tavaszán Juhász Ferenc - akkor még miniszterjelölt úr - úgy gondolta, hogy Magyarországon is - egyébként hasonlóan más NATO-tagországok gyakorlatához, ő konkrétan a francia példát emelte ki - úgy szükséges a sorkatonai szolgálatot megszüntetni, pontosabban szüneteltetni, hogy amíg a külső körülmények, a kihívások nem teszik szükségessé - mint ahogy az egyébként Franciaországban is van -, a sorkatonai szolgálatot, illetve a hadkötelezettséget szüneteltetni kell, nem kell behívni katonát, hiszen van egy fönntartott és jól képzett profi hadsereg, amely azokat a feladatokat, ami a Francia Köztársaság számára fontos, ebben az időszakban ellátja. Majd amikor az az időpont elérkezik - hiszen ilyen bármikor lehetséges, elég a történelmet egy kicsit megnézni és átlapozgatni -, akkor igenis egy jogintézményen keresztül ezt a szüneteltetést megszüntetik, és behívhatók francia fiatalok, illetve francia katonák a hadseregbe. Juhász Ferenc ezt tartotta fontosnak 2002 tavaszán, hogy a magyar viszonyokat is így, ebben a formában kellene szabályozni.

Ehhez képest ez az alkotmánymódosítás valóban nem is a sorkatonai szolgálat megszüntetéséről, illetve szüneteltetéséről beszél elsősorban - tény, hogy az is egy része. Azonban itt olyan új jogintézmény bevezetésére kerül majd sor - ezt említik egyébként megelőző időszaknak, védelmi helyzetnek -, mely jogintézmény bevezetésére jelen pillanatban semmi sem kötelezi és nem készteti a Magyar Köztársaság Országgyűlését.

Ha ezt a kettősséget vizsgáljuk, akkor nyilvánvaló számunkra, hogy a kormányzati, illetve a kormánypártok részéről jövő kommunikáció - nyilván a széles néptömegeknek szóló sorkatonai szolgálat megszüntetése szlogen alatt, egy burkolt hátsó szándékot is hordozva - egy alkotmányjogi intézményt kíván bővíteni. Egyébként a négypárti megbeszéléseken többször följött ezen jogintézmény kérdése, és azt kell mondjam, hogy ha szívünkre tesszük a kezünket, mindegyik oldalon - tehát kormányzati, illetve ellenzéki oldalon is - az a vélemény fogalmazódott meg, hogy ezen új jogintézménynek a kialakítása sokkal szélesebb körű egyeztetést igényelne. Hiszen ez jelen pillanatban nem gyakorlat Magyarországon, pontosabban: úgy fogalmaznék, hogy ha ebből gyakorlat lesz, akkor is ennek az új, minősített időszaknak a bevezetése rendkívül sok gyakorlati kérdést és problémát vet föl, melyre jelen pillanatban nem adhatunk biztos és kielégítő választ. Korábban felszólaló képviselőtársaim, elsősorban Simicskó István képviselőtársam említette, hogy ez a módosító javaslat lehetőséget biztosítana a kormánynak tulajdonképpen meghatározatlan időszakra rendeleti úton történő kormányzásra.

Ezek azok a kérdések, melyek jelen pillanatban - én úgy gondolom - mindenféleképpen a bizonytalanság légkörét vetik föl, és semmiféleképp sem szabad és nem lehet felelős politikusként összekötni a sorkatonai szolgálat szüneteltetésével vagy megszűnésével. Hiszen mi, fideszes országgyűlési képviselők már többször, több százszor elmondtuk azt, hogy egyetértünk, és megszavazzuk a sorkatonai szolgálat szüneteltetését, megszüntetését. Erre egyébként több országgyűlési határozati javaslatot is benyújtottunk ide, a képviselő-testület elé, melyeket önök, kormánypárti politikusok sajnos nem támogattak. Ezért jelen pillanatban kétségtelen, hogy a sorkatonai szolgálat novemberi megszüntetése a levegőben lóg.

Azt kell mondjam egyébként, ha már a bizonytalanság légkörénél tartunk, hogy úgy érzem, önök azt próbálják sugallni a magyar választópolgárok felé, hogy amennyiben a Fidesz hatalomra kerül, akkor visszaállítja majd a sorkatonai szolgálatot, és ezért kell egyébként alkotmányt módosítani, és nem elég a többségi országgyűlési határozathoz kötött vagy törvénymódosításhoz kötött, sorkatonasággal kapcsolatos jogkörök biztosítása.

 

(22.50)

Hadd mondjam el önöknek, hogy mértékadó és teljesen igaz Vári Gyula képviselőtársamnak az az állítása - aki mellesleg a honvédelmi bizottság alelnöke és szocialista politikus -, hogy politikai öngyilkosság lenne az bármelyik párt, illetve kormány részéről, ha indokolatlanul állítaná vissza a sorkatonai szolgálatot. Mélységesen egyetértek vele! Nincs összhangban a szocialista politikusok magatartása és nyilatkozata sem, hiszen egyrészt megragadják a lényeget, jól megfogalmazzák azt a problematikát, illetve kérdéskört, ami e körül az alkotmánymódosítási javaslat körül van, másrészt sok esetben ők is belátják, hogy jelen pillanatban ennek az intézményrendszernek az újraszabályozása nem kiforrott és nem megnyugtató, valamint a sorkatonai szolgálat körül kialakult politikai hercehurca mindent szolgál, csak nem a Magyar Honvédség előrehaladását, érdekeit és nem a haza biztonságát.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség országgyűlési képviselőcsoportja immáron sokadik alkalommal benyújtotta azokat a módosítási javaslatokat, amelyekről úgy gondoljuk, hogy hosszabb távon rendezhetik ezt a kérdéskört megnyugtató módon, és továbbra is azt gondoljuk, hogy van más eszköz az alkotmánymódosításon kívül, ami lehetőséget biztosít arra, hogy sorkatonát ne kelljen behívni novembertől. Mi ezt már 2000 óta támogatjuk, azóta ugyanezen a véleményen vagyunk. Az más kérdés, hogy a Medgyessy-kormány és - úgy látjuk - a Gyurcsány-kormány is felgyorsította ezt a folyamatot. Mi természetesen azt mondjuk, ha erre megvannak az anyagi és más erőforrások, akkor a gyorsításnak nem vagyunk ellenzői, valóban támogatjuk a sorkatonai szolgálat megszüntetését, azonban ezt úgy kell rendezni a Magyar Köztársaság legfontosabb törvényében, az alaptörvényben, hogy az hosszú távon megnyugtató garanciákat nyújtson, és véleményünk szerint nem egymás szavát kiforgatva kellene ezt a kérdéskört rendezni, hanem a magyar fiatalok, a Magyar Honvédség és az ország érdekeit kell szem előtt tartani.

Tisztelt Képviselőtársaim! Módosító javaslataink őszintén erre irányulnak. Azt gondolom, több esetben egyetértés van kormánypárti, illetve ellenzéki politikusok között, mint ahogy erre korábban is utaltam. De említhetném Keleti György elnök úr korábbi országgyűlési határozati javaslatát is, amely szintén a mi gondolkodásunk irányába mutatott. Azt gondolom, hogy erre a mezőre vissza kell térni, és az alkotmányt oly mértékben és úgy kell módosítani, hogy az később ne lehessen politikai játszmák asztala, másrészt pedig ne veszélyeztesse azt a helyzetet, amikor a kormánynak gyorsan reagálva szüksége lehet a sorkötelezettség visszaállítására és olyan intézkedések meghozatalára, amelyek Magyarország védelmét és biztonságát garantálhatják és elősegíthetik.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki oldalon.)




Felszólalások:  Előző  314  Következő    Ülésnap adatai