Készült: 2024.09.20.04:16:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

268. ülésnap (2005.11.21.), 283. felszólalás
Felszólaló Dr. Pósán László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:19


Felszólalások:  Előző  283  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PÓSÁN LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Én az ajánlás 15. pontjához szeretnék hozzászólni. Ebben az utolsó két mondat elhagyását javasoljuk. Azt a tartalmat értjük és érezzük feleslegesnek, ami arról szól, hogy az általános iskolában a felvett diákok utáni maradék helyekre sorsolás útján vegyék fel azokat a diákokat, akik még oda szeretnének jelentkezni.

Nos, ezzel kapcsolatban a problémánk és az aggodalmunk a következő. Egyrészt a korábban meghatározott körzetek kialakítására vonatkozó arány, ami 25 százalékot ír elő, azt gondolom, szolgálja azt a célt, miszerint ne kerülhessen sor arra, hogy bárminemű diszkriminatív szemlélet az iskolákban érvényesüljön az oda járó gyermekek vonatkozásában. Ellenben az, ha a maradék helyekre a sorsolásos megoldást akarják beiktatni mint eljárási metodikát, ezzel kapcsolatban az egyik probléma az, hogy bevisz a rendszerbe egy értelmetlen bürokratizmust. Olyan értelmetlen bürokratizmust, ahol nem derül ki világosan a törvényből az, hogy milyen módon kell lebonyolítani a sorsolást, annak a hitelességét mi módon kell garantálni; ha közjegyzőt igényel, akkor az ezzel kapcsolatos költségek hol és mint jelentkeznek, kit terhel; ha az érintettek közül valaki nem jelenik meg a sorsoláson, akkor ennek milyen konzekvenciája van vagy éppen nincsen.

Jó néhány olyan dolog van, ami az adminisztrációt mindenképpen óhatatlanul megnöveli, és az eljárási időtartamtól kezdve nagyon sok minden mást, értelemszerűen plusz jogorvoslati lehetőség nyilvánvalóan nincs.

(20.50)

Van egy harmadik eleme, és azt gondolom, ez a legaggályosabb, ha szabad így fogalmazni, ebből következően ez a szabályozás a leginkább életidegen, nevezetesen az, hogy eddig méltányolható családi, egészségügyi szempontokat, körülményeket most egy az egyben figyelmen kívül hagy: testvérek nem mehetnének ugyanabba az iskolába, ha a szerencse véletlensége folytán másképp alakul a sorsuk, egészségügyi fogyatékossággal élő gyerekek, akiknek tényleg a szomszédságában van az iskola, nem biztos, hogy ilyen apropókból bekerülhetnének.

Tisztelettel azt gondolom, ez a passzus, ami a sorsolást beiktatná a rendszerbe, felesleges, ráadásul az az igazság, nem is olyan túl nagy létszámkereteket érintő kérdés ez, ha a másik oldalon pedig van a körzeti rész. Kétségtelenül igaz, hogy a körzetesítés, a körzeti beiskolázás és a szabad iskolaválasztás együttes alkalmazása okán persze, hogy lesznek jelentkezők ide, oda, amoda, viszont a sorsolás a legigazságtalanabb; mint tudjuk, már az ókortól kezdődően a szerencsét bekötött szemmel ábrázolják, a szerencse vak, és nem biztos, hogy a leginkább indokolt élethelyzetekre ad megnyugtató megoldást.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  283  Következő    Ülésnap adatai