Készült: 2024.09.23.13:50:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

59. ülésnap (2019.03.11.), 30. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:38


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Engedje meg, hogy pár aktuális fejleményre felhívjam a figyelmet. A hét végén nyilvánosságra került egy dokumentum, amely azt bizonyítja, hogy nagyon is jól döntött a kormány akkor, amikor nem csatlakozott az ENSZ migrációs paktumához. (Gyöngyösi Márton: 86 ezer migránst beengedtetek!) Az Európai Bizottság jogi szolgálata azt adta írásba, hogy szerinte a migrációs paktum jogilag kötelező érvényű, mindezt azután, hogy állandóan azt hallottuk, hogy az egész önkéntes. (Gyöngyösi Márton közbeszól.)A dokumentum szerint egyébként a migrációra az egész világon érvényes és azonos szabályoknak kell vonatkoznia; a bevándorlók előtt sehol sem lehet lezárni a határokat, és a helyiekkel azonos ellátást kell kapniuk. Ez az eset is azt bizonyítja, hogy gyakorlatilag nincs olyan fiók Brüsszelben, amiben ne lapulna egy bevándorlást támogató terv.

A magyar kormány, mint ismert, az elmúlt hetekben hét olyan brüsszeli tervet azonosított be, amelyekben egy közös van: erősítenék a bevándorlást Európába. És az ENSZ migrációs paktummal kapcsolatos brüsszeli állásfoglalás van annyira súlyos, hogy akár nyolcadik pontnak is tekinthessük. És ez az eset egyébként szépen bizonyítja a lopakodó jogalkotás természetét is, stratégiai jelentőségű jogköröket akarnak elvenni a nemzetállamoktól. Számon nem kérhető bürokraták és átláthatatlanul működő politikai aktivista csoportok a fejünk fölött hoznak és hoznának döntéseket, kinyitnák Európa kapuit, mindezt a megkérdezésünk nélkül. Így néz ki a nyílt társadalom döntési eljárása  minden ez, csak nem demokratikus. Persze tudjuk, hogy vannak Magyarországon olyan pártok, amelyek ebben is szembemennek a magyar érdekekkel, Gyurcsány Ferenc például azt mondta, hogy a migrációs paktumot alá kellett volna írni. Hiába na, a guruló rubelek, az összecsórt fontok után a brüsszeli eurókat is meg kell szolgálni! (Gréczy Zsolt közbeszól.)

Mi más politikát folytatunk. A magyar kormány ezért felszólította az Európai Bizottságot, hogy hagyjon fel ezzel a gyakorlattal, és ne készítsen terveket felhatalmazás nélkül az ENSZ migrációs csomagjának kötelezővé tételére. Egyúttal kezdeményezzük, hogy a következő, március 18-ai Külügyi Tanácson a Bizottság számoljon be az ez irányú tevékenységéről.

Egyébként rendkívül tanulságos volt a migrációért felelős biztos, Dimitrisz Avramopulosz úr sajtótájékoztatója pár nappal ezelőtt. Először azt monda, hogy Európában már nincs is migrációs válság, majd ugyanazzal a lendülettel olyan javaslatok mellett érvelt, amelyek növelnék a bevándorlást Európába. Így megint érvelt a kvóta mellett, és követelte a Frontex-reformot, ami a határvédelmi jogok átalakításával járna. És a sajtótájékoztató után közzétett háttéranyag egyébként szépen el is árulja, hogy mi az ezen javaslatok mögött megbúvó szemlélet. Újra a bevándorlás legalizálását fogalmazzák meg célként, azzal érvelve, hogy a menedzselt migráció  így fogalmaznak: menedzselt migráció  hozzájárul a gazdasági növekedéshez, gazdagítja a társadalmakat, és erősíti egyébként a békét is. (Gréczy Zsolt közbeszól.)

(12.10)

Bárhogy is legyen, ezekről a tervekről egyáltalán nem kérdezték meg az európaiakat, a magyarokat sem, de abban biztosak lehetünk, hogy egyáltalán nincs ezeknek a terveknek többségi támogatottsága. Ezért is fontos szerintünk a májusi európai választás. Akkor lehet tiszta vizet önteni a pohárba és teljesen más alapokra helyezni Európa védelmét és megújítását is. Nagy-nagy szükség van rá. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai