Készült: 2024.09.19.05:18:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

119. ülésnap (2020.04.14.),  177-184. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:51


Felszólalások:   169-176   177-184   185-194      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönjük, miniszter úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Bangóné Borbély Ildikó, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Nemcsak a koronavírus fertőz Magyarországon  és ezért ki a felelős?” címmel. Miniszterelnök úr távolléte miatt válaszadásra Szijjártó Péter minisztert jogosította fel. Elfogadjae a személyét? (Jelzésre:) Jelzi, hogy igen. Öné a szó, képviselő asszony.

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Nemcsak a koronavírus fertőz ma Magyarországon, hanem a kormányzat embertelenségvírusa is. Az ünnepek alatt azt láthattuk, hogy Kásler Miklós miniszter úr egy megyei kórház főigazgatóját bocsátotta el, és az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet főigazgatóját is. De azt is láthattuk, hogy hír volt a hétvégén, hogy a Jahn Ferenc Kórházból olyan betegeket küldenek el ápolásra otthon, amit képtelenség ellátni. A 24.hu-t azzal kereste meg egy olvasójuk, hogy nagypénteken szóltak neki, kedden hazaviszi a mentő a kórház csepeli telephelyén fekvő, járásképtelen, daganatos beteg édesanyját. A hvg.hu olvasója arról számolt be, hogy őt is péntek délután hívták, hogy kedden viszi a mentő haza több betegséggel küzdő, magatehetetlen, félig lebénult édesapját, akinek ápolása megoldhatatlan feladat elé állítja őket. Tömegével jöttek az olyan telefonok, hogy olyan betegeket küldenek most haza a kórházakból a vírusra hivatkozva, hogy kiürítik az osztályokat; ráadásul azt is tudjuk, hogy nagypénteken kapták meg a kórházak Kásler Miklóstól azt a levelet, amely felszólítja őket, hogy a fekvőbetegágyak minimum 60 százalékát fel kell szabadítani.

Miniszter úr azt mondta itt az egyik képviselőnek a válaszára, hogy a mi lelkiismeretünk lehet tiszta az egészségügyben meghozott döntések miatt. Miniszter úr, kérdezem: ma a családok képeseke arra, hogy többszörösen súlyos beteg embereket otthon ellássanak, mondjuk, infúziót kössenek be, olyan gyógyítást végezzenek otthon a betegeken, amit csak egy kórház képes elvégezni?

S miniszter úr, lenne egy kérdésem. Ezek a többségükben idős, nagyon beteg emberek annak idején a munkájukkal megfizették a tb-ellátást; megfizették, mert kötelező volt abban a rendszerben dolgozni. Ezektől az emberektől az alapvető jogaikat veszik el azzal, hogy olyan betegséggel küldik haza őket, amit a családtagok nem tudnak megoldani. Várom a válaszát a miniszter úrnak. (Taps az LMP és a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő asszony. Megadom a szót a külügyminiszter úrnak.

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Én magam nem lennék olyan bátor, hogy orvosszakmai vitákba menjek bele önnel, ezért az Emberi Erőforrások Minisztériumának hivatalos tájékoztatását szeretném segítségül hívni, egyrészt; másrészt pedig szeretném önt tájékoztatni arról, hogy a világjárvánnyal szembeni védekezés keretében az egészségügyi védekezés során bizony szükség van ágyakra, kórházi férőhelyekre annak érdekében, hogy a koronavírussal fertőzött betegek ellátása meg tudjon történni.Ön is biztosan tudja, hogy vannak olyan matematikai modellek  különböző eredményeket produkálnak persze , amelyek arról szólnak, a koronavírus által megfertőzött emberek hány százalékát kell kórházban kezelni, illetve ezeknek hány százalékát kell intenzív kezelésben részesíteni. Ez nyilvánvalóan felkészülést igényel a magyar egészségügyi ellátórendszer részéről.

Ön felsorolt hírportálokat. Nem akarnék itt hitelességi versenyt indítani ezek, valamint az egészségüggyel foglalkozó minisztériumunk között, én magam kormánytagként sokkal inkább kívánnék támaszkodni az Emberi Erőforrások Minisztériumának tájékoztatására, amely úgy szól  és ezt kérem, fogadja el tőlem , hogy kezelésre szoruló betegek elbocsátására nem került sor, illetve a minisztérium tájékoztatása szerint, akiknek az elbocsátására sor került a kórházból, az ő ellátásukhoz szükséges gyógyszerekkel az ellátott személy családját felvértezték, illetve rendelkezésre bocsátották ezeket a gyógyszereket.

Higgye el, tisztelt képviselő asszony, senki nem akar olyan döntést hozni  és én hiszek abban, hogy az egészségügyért felelős miniszter úr sem hozott olyan döntéseket , amelyek az ön által, illetve bizonyos hírportálok által leírt helyzetet teremtették volna meg. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönjük, miniszter úr. Képviselő asszonyé a szó.

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! A világjárvány nem ok arra, hogy az alapellátás leálljon. Én tudom, hogy miniszter úr azt mondja, hogy a szakmát nem akarja helyettesíteni, akkor ajánlanám a miniszter úr figyelmébe az Orvosi Kamara múlt heti levelét, és ebből idéznék. A Magyar Orvosi Kamara elnöksége figyelmeztetett, hogy az ellátatlanul maradt vagy késve ellátott betegek egészségkárosodása, esetleges halála a járvány által okozott kárnál akár nagyobb jelentőségű is lehet, ezért nem szabad különbséget tenni az erőforrások elosztásában a vírussal fertőzött páciensek és a más betegségekkel küzdők között. Tudja, miniszter úr, eddig csak attól féltünk, amikor kórházba kerültünk, hogy kórházi fertőzés által meghalhatunk  több tízezren halnak meg Magyarországon kórházi fertőzésben , most attól kell rettegnünk, hogy be se kerülünk a kórházba, miniszter úr; nemhogy a kórházba, az alapellátásba.

(14.40)

A háziorvoson keresztül személyesen is tapasztalom, hogy telefonon rendel a háziorvos, mert nem teheti meg másképp. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.)

Miniszter Úr! A mostani esetszámok nem indokolják ezt, hogy ellátatlanul maradjanak magyarok tízezrei, gyerekek, családok és idős, beteg emberek. Hát, felelősséggel gondolkodjanak már, és ha miránk nem hallgatnak, akkor legalább a szakmára hallgassanak! Köszönöm a türelmét, elnök úr.

ELNÖK: Köszönjük, képviselő asszony. Miniszter úré a szó.

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Önnek igaza van abban, hogy az alapellátás nem állhat le, nem is áll le, erről tisztelettel tájékoztatom önt; elsőként. Másodikként: igen, nagyon fontos célkitűzésünk az, hogy a koronavírus-járványban szenvedő betegek ne fertőzhessék meg a többi beteget, ne fertőzhessék meg az orvosokat és az ápolókat, ezért természetesen bizonyos szintű átalakításokra a kórházak működési struktúrájában sor került, nyilvánvalóan mindig a helyénvaló szakmai álláspontok és irányvonalak mentén.

Harmadikként: az pedig, hogy a háziorvosok telefonon is rendelnek, nyilvánvalóan amiatt van, hogy megpróbálják megvédeni azokat a veszélyeztetett korcsoportokat, akiknek adott esetben egy háziorvosnál történő megjelenése csak további egészségügyi kockázatot jelentene. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   169-176   177-184   185-194      Ülésnap adatai