Készült: 2024.09.18.23:06:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

177. ülésnap (2012.04.03.), 114. felszólalás
Felszólaló Pál Béla (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:58


Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL BÉLA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Ez a határozati javaslat, amelyet beterjesztettünk, az általános vita során is bebizonyította, hogy azoknak a javaslatoknak a sorába illeszkedik, amelyek, bár nem hosszúak, hiszen ezek általában olyan javaslatok, amelyekben egyetértünk, de fontosak, mert minden út az első lépéssel kezdődik. Nagyon bízunk abban az ellenzék részéről, hogy nemcsak ezekben a kérdésekben lesz és lehet majd összhang a tisztelt Ház falain belül, hanem más, ennél jóval fontosabb, az emberek életét befolyásoló kérdésekben is. De engedjék meg, képviselőtársaim, hogy mint az egyik előterjesztő a módosító javaslatokról néhány szót szóljak - (Jelzésre:) az elnök úr bólogatásával, jelzett támogatásával.

Én azt gondolom, hogy mind a két módosító javaslat, amelyet benyújtottak ehhez a törvényjavaslathoz, az előterjesztők támogatását élvezheti, akár a kulturális bizottság javaslata, akár pedig L. Simon László képviselő úr javaslata, hiszen mindkettő pontosítást tartalmaz, amelynek egyik része egy szövegpontosítás, hiszen tényleg úgy van, hogy az UNESCO Világörökség Bizottsága felhívása alapján a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottsága ajánlásával összhangban került sor a határozati javaslat megfogalmazására, de a Budapest Világörökségéért Alapítvány kezdeményezésére, amit ezúton is köszönünk az alapítványnak.

A másik módosító javaslat, amelyet pedig L. Simon László képviselő úr nyújtott be, ugyanígy élvezheti a támogatásunkat, annál is inkább, mert itt nemcsak szövegszerű módosító javaslatot láthatunk, hanem pontosítja azt a mondatot is, amely úgy szól, hogy hazánkban a világon negyedikként lépett hatályba a világörökségről szóló törvény. Elég az, hogy hazánkban 2012. január 1-jén lépett hatályba a világörökségi törvény, már csak azért is, mert nem negyedikként, hanem ötödikként, hiszen Ausztrália, a Dél-Afrikai Köztársaság, Olaszország és Románia után fogadta el Magyarország ezt a világörökségi törvényt.

Mivel mind a két javaslat véleményem szerint élvezi a benyújtók támogatását, engedje meg, tisztelt államtitkár úr, hogy a hátralévő időszakban a hozzászólásomban arról szóljak, hogy véleményem szerint e két módosító javaslat tartalmával együtt és a határozati javaslattal összhangban mikor teljesül valóban az eredeti szándék, hogy 2012 legyen a világörökség éve Magyarországon.

Hiszen ez így csak egy mondat, de ha megtöltjük tartalommal, azzal a tartalommal, hogy ez az év alkalmat ad arra, hogy áttekintsük, hogy a hatályba lépett világörökségi törvény hogyan működik a gyakorlatban. Alkalmat ad arra, hogy a nyolc világörökségi helyszíneinken olyan konferenciákat, rendezvényeket szervezzünk, amelyeken szakemberek beszélhetnek arról, hogy hogyan ítélik meg a világörökség helyszínének fejlesztését, kezelési tervét, jövőbeni sorsát, és netán a világörökségi várományosi helyszíneinkkel kapcsolatban elvégzik ezt a feladatot, akkor, azt gondolom, tartalmilag nagyon fontos részt vállaltak a világörökség évéből.

Természetesen idetartozik az is, hogy a minisztériumot felkérjük arra, hogy koordinálja ezeket az eseményeket; felkérjük arra is, hogy ha módjában áll, legyen pályázati lehetőség, legyen egy szerény anyagi háttér arra, hogy ezeket a szakmai rendezvényeket, konferenciákat meg tudják rendezni mind a világörökségi helyszíneken, mind pedig a világörökségi várományosi helyszíneken. Hiszen ennek a haszonélvezői valóban az ott élő emberek, a szakemberek és végső soron Magyarország lesz majd, hiszen mindaz igaz, hogy többet kell tudnunk a világörökségi helyszínekről, azokról a lehetőségekről, azokról a feltételekről is, amelyekkel ezek a helyszínek rendelkeznek a világörökséggé nyilvánítás során.

Van még egy része ennek a rendezvénysorozatnak vagy a tartalmi ügyeinknek, amelyről szót kell váltani. Ha 2012 a világörökség évévé válik ezzel a határozati javaslattal, és nincs kételyem abban, hogy ezt egyetértés övezi a tisztelt Házban, akkor felkérjük a kormányt és kérjük fel a kormányt arra is, hogy a különféle hazai és nemzetközi kiállításokon nagy hangsúllyal adjon lehetőséget arra, hogy a világörökségi helyszíneinket bemutassuk, legyen ez turisztikai kiállítás, legyen kulturális megjelenés vagy éppen gazdasági természetű kiállítás is. Hiszen a világörökségi helyszíneink, amelyek az emberiség kultúrájának egyetemes értékeihez tartoznak, alkalmasak arra, hogy egy-egy ország arculatára, egy-egy ország értékeire felhívják a figyelmet. Hiszen a turizmus szempontjából - és hadd legyen ez a zárógondolat, egy mondatot hadd mondjak - a legtöbb, hazánkba érkező turista a világörökségi helyszíneinket keresi fel értelemszerűen, és a belföldi vendégek egy jelentős része is ugyanezeken a világörökségi helyszíneken tölti el szívesen az idejét, más lehetőségek mellett. Így tehát kérem a kormányt és kérem a tisztelt államtitkár urat arra, hogy a határozati javaslat elfogadása után ezekre a területekre is fordítsanak figyelmet.

Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban. - Szórványos taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai