Készült: 2024.05.10.16:42:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

151. ülésnap (2004.05.17.), 80. felszólalás
Felszólaló Dr. Simicskó István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:11


Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Nyilvánosságra került, hogy ön a közeljövőben Washingtonban tesz látogatást, ahol Bush amerikai elnökkel is találkozni fog. Az elmúlt időszakban megtapasztaltuk, hogy az ön külföldi utazásainak mindig komoly következményei vannak. Ön 2002 novemberében járt Washingtonban, azt követően pedig Prágában. Mindkét külföldi útja után, azt kell mondjam, megdöbbentette az ország közvéleményét az az önhatalmú katonai felajánlásdömping, amelynek ma is érződnek negatív hatásai.

Tisztelt Miniszterelnök Úr! A biztonságpolitika, mint azt ön is jól tudja, össznemzeti ügy, ezért annak a nemzet egészének, de legalábbis döntő többségének egyetértését kell bírnia. Ön az előbb említett nemzetközi tanácskozásain olyan felajánlásokat tett az ország nevében, amelyek a parlament kétharmados szavazati többségével vihetők keresztül. Ön azt ígérte, hogy Afganisztánba harcoló alakulatokat fogunk küldeni. Ígéretével ellentétben nem harcoló alakulat vett részt Afganisztánban, hanem egy egészségügyi kontingens ment ki - egyébként a szövetségeseink teljes megelégedésére. Irakba - az ön ígéretével ellentétben - nem harcoló alakulat ment ki, hanem humanitárius feladatokat is teljesítő szállító egység.

Ezért mindannyiunk érdekében kívánatos lenne, ha - miniszterelnök úr, az ön hasonlatával élve -, legalábbis kiemelten fontos útelágazásokhoz érkezve (Derültség a Fidesz soraiban. - Dr. Lamperth Mónika: Szégyellje magát!), és az iraki helyzet fontos útelágazás, bízna a kollektív bölcsesség erejében, és mielőtt a biztonságpolitikát érintő, a nemzet sorsát közép- és hosszú távon is befolyásoló kérdésekben elkötelezné magát, egyeztetett álláspontra jutna a nemzet egészét reprezentáló parlament pártjaival.

Mindezekre figyelemmel azt kérdezem, tisztelt miniszterelnök úr, akar-e washingtoni tárgyalását megelőzően a felmerülő kérdésekben egyeztetni a parlamenti pártokkal, és akarja-e ezt az egyeztetett álláspontot képviselni, kiváltképpen az iraki szerepvállalás ügyében.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai