Készült: 2024.09.22.11:33:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

151. ülésnap (2004.05.17.), 16. felszólalás
Felszólaló Kovács László (MSZP)
Beosztás külügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS LÁSZLÓ külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Mindenekelőtt szeretném aláhúzni, hogy meggyőződésem, hogy az ön felszólalását tisztességes szándék hatotta át (Dr. Kosztolányi Dénes: Gratulálok!), tehát a világért nem akarom ennek a tisztességét, morális alapját kétségbe vonni, csupán néhány racionális érvet szeretnék fölsorakoztatni a javaslat ellen.

Ön azt mondja, frakcióvezető úr, hogy a helyzet Irakban alapvetően megváltozott. Ahhoz képest, amikor az Országgyűlés a döntését meghozta - bár tudom, hogy az MDF-frakció tartózkodott, de 4 ellenszavazattal az Országgyűlés nagy többséggel úgy döntött, hogy ez a 300 hivatásos katona, akik önként vállalják a feladatot, akik ezért tisztességes fizetséget is kapnak, menjenek ki, nem harci alakulat, hanem egy szállító egység, és ott járuljanak hozzá a stabilizációs folyamathoz, ezzel a feladattal mentek ki, és ilyen szempontból, meggyőződésem, frakcióvezető úr -, a helyzet nem változott meg, erre a feladatra, ennek ellátására most is szükség van.

Azt mondja, Szaddám Huszein fogoly. Igen, fogoly, de ha a koalíciós erők kivonulnának, akkor, attól tartok, hamarosan szabadlábra helyeznék őt az irakiak, azok, akik most ott a harcot vívják, és attól tartok, és nem vagyok egyedül ezzel a véleményemmel, hogy ha a koalíciós erők kivonulnának, olyan véres polgárháborúra kerülne sor, amely utána sokkal, de sokkal több áldozattal járna.

Azt mondja a frakcióvezető úr, hogy nem békefenntartás folyik. Békefenntartás folyik, igaz, hogy a béke elleni támadások szokatlanul nagy arányúak, de azért, ugye, nem hiszi senki, hogy ezt a sok civil áldozatot a koalíciós erők visszacsapása okozza. Hiszen itt bombák robbannak, postahivatalban, forgalmas csomópontokon, és ezeket a bombákat nem a koalíciós erők helyezik el. (Közbeszólás: Ellenük!) Ha a koalíciós erők… Lehet, hogy ellenük helyezik el, csak nem őket találja a legtöbb esetben.

Azt gondolom, hogy a terroristákkal szemben nem a meghátrálás a helyes válasz, mert erre valószínűleg még keményebb akciók következnének, ráadásul itt egymással szemben álló vallási csoportok harcáról is szó van, tehát nemcsak Szaddám Huszein hívei harcolnak, hanem egymással szemben álló fanatikus iszlám csoportok, és beláthatatlan következményekkel járna ezeknek az indulatoknak a szabadon engedése.

Abban van új helyzet, tisztelt frakcióvezető úr, hogy megtörténtek ezek a szörnyűségek. Ezt, amikor a magyar katonák kiutaztak, valóban senki nem feltételezte. Ezen az egész világ felháborodott, felháborodtak az Egyesült Államokban is, felháborodtak nálunk, Magyarországon is, a kormány is nagyon keményen és egyértelműen ítélte el mindazt, ami történt, a miniszterelnök úr egy kezdeményezést is tett az Egyesült Államok felé, egy konkrét magyarázatot kért, illetve tájékoztatást kért a történtekről, tehát ez valóban egy új helyzet.

A kérdés csak az, hogy vajon adekvát válasz-e ezekre a kínzásokra a 300 magyar fő, a 300 fős szállítóegység hazahívása. Én azt gondolom, hogy nem, és az ő ottlétük és ott maradásuk semmiféle közösséget nem jelent a kínzásokkal kapcsolatosan, ez attól teljesen független. Tudjuk, ők nem is amerikai parancsnokság, hanem lengyel parancsnokság alatt vannak, és semmiféle kapcsolódásuk ezekhez a szörnyűségekhez nem volt. Ha őket hazahívjuk, nem állítom persze, hogy ha ez a 300 fős katonai egység hazajön, akkor ott megszűnik a szállítás, de hogy kiesik ez a tevékenység, az biztos, és e tevékenység kiesése elsősorban az irakiakat sújtaná, akik nem jutnának hozzá azokhoz a dolgokhoz, amelyeket ez az egység szállít, éppen ez a szerencsétlen baleset is úgy következett be, hogy egy gyógyszerszállítmányt vittek, és akkor történt ennek a kisfiúnak az elgázolása. Tehát az ő hazahívásuk bizonyos fennakadásokat okozna, és nem az amerikai katonákat sújtaná, mármint azokat, akik kínozták az irakiakat, teljesen elfogadhatatlan módon, hanem az iraki népet.

Általános az a vélemény, hogy ha a koalíciós erők követnék ezt a példát és kivonulnának, akkor olyan méretű polgárháború bontakozna ki, ami után az áldozatok nagy száma miatt egy idő után fölmerülne ezen erők visszatérése.

A megoldás, és ebben, azt hiszem, egyetértenek a pártok (Az elnök jelzi az idő leteltét.): az ENSZ vegye át az egész művelet irányítását; a kormány is ezt kívánja.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai